Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, billpall13 είπε

Ο steve απο GN πηγε στην CES με αποδειξεις και "αναπαραγωγες blackscreens" και τα εδειξε στην AMD. Δε θυμαμαι καλα το βιντεο αλλα του ειπαν οτι δεν ειχαν βρει αλλου τετοιο feedback και θα δουλεψουν πανω σε αυτο...

Όχι, τους έδειξε ένα πρόβλημα με το fan curve. Blackscreens δεν έκανε report. Στο review της 5600XT είπε πως έδωσε πολλές κάρτες σε διάφορους συνεργάτες του καναλιού να τις δοκιμάσουν σπίτι τους και κάποιοι είχαν blackscreens ενώ κάποιοι δεν είχαν. Το καλό είναι ότι πλέον το ερευνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Οκ αύριο δοκιμή. DDU > 20.1.3

Φόρτωμα το προφίλ σου για το UV.

Apex

CoD

Και θα ενημερώσω

Στο apex κιόλας παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού γιατί όταν το είχα δοκιμάσει κάτι είχα αλλάξει και το παιχνίδι έτρεχε τελείως βούτυρο νομίζω κάτι στα fps cap ή uncapped αν έχεις πρόβλημα στείλε μου φωτογραφίες από το μενού του παιχνιδιού και θα το θυμηθώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Standard = ότι δίνει το παιχνίδι αν το βάλεις high κάνει override η amd τα δικά τις προσωπικά δεν είδα κάποια διαφορά στο μάτι με το standard vs high.. Ένας λόγος κιόλας να μην περιπλέκεται το amd software με το παιχνίδι.. 

Αυτά τα settings έβαλαν αυτοί για τα τεστ τους εγώ πχ το triple, surface και Morphological μου έκαναν στο μάτι καλύτερα απτό να τα έχω off.  

Δεν έχει prefer maximum performance γιατί έχει prebuilt το wattman και πάει ανάλογα με θερμοκρασία δηλαδή αν την κάρτα την παίρνει να είναι συνεχώς 100% και το junction να είναι στο 70-80c θα κάθεται εκεί βέβαια παίζει ρόλο και το scene 

Ανεξαρτήτως scene εννοώ. Με το prefer maximum performance εμένα ξεκινάει από 2085 περίπου όταν είναι κρύα η κάρτα και σε θερμοκρασίες gaming, 63-68 βαθμούς δηλαδή, κρατάει σταθερά 2040 ότι και να γίνει. Γι' αυτό είπα μήπως υπάρχει τέτοια ρύθμιση ώστε να μην κάνει τα σκαμπανεβάσματα στο ρολόι που ανέφερε ο φίλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ανεξαρτήτως scene εννοώ. Με το prefer maximum performance εμένα ξεκινάει από 2085 περίπου όταν είναι κρύα η κάρτα και σε θερμοκρασίες gaming, 63-68 βαθμούς δηλαδή, κρατάει σταθερά 2040 ότι και να γίνει. Γι' αυτό είπα μήπως υπάρχει τέτοια ρύθμιση ώστε να μην κάνει τα σκαμπανεβάσματα στο ρολόι που ανέφερε ο φίλος..

Δεν έχει πάρει το μάτι μου κάτι τέτοιο στο radeon software τώρα αν είναι πουθενά κρυμμένο δεν ξέρω πάντως τα mhz όσο είναι σε <90 junction temp το ρολόι μένει φουλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο μου φαίνεται να μην υπάρχει επιλογή να κλειδώνει στην μέγιστη δυνατή συχνότητα. Μήπως το έχει με κάπως διαφορετικό όνομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Όχι, τους έδειξε ένα πρόβλημα με το fan curve. Blackscreens δεν έκανε report. Στο review της 5600XT είπε πως έδωσε πολλές κάρτες σε διάφορους συνεργάτες του καναλιού να τις δοκιμάσουν σπίτι τους και κάποιοι είχαν blackscreens ενώ κάποιοι δεν είχαν. Το καλό είναι ότι πλέον το ερευνά.

Το ξαναειδα και οντως εχεις δικιο, για bug το fan curve ελεγε οτι πηγε προετοιμασμενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Inler είπε

Σε 5600XT πάντως οι πιο κρύες/αθόρυβες είναι Strix/MSI και μάλιστα με μεγάλη διαφορά https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-5600-xt-strix-oc/32.html

Ε λογικό, αλλά τόσο που θα έχουν, ειδικά η Strix, παίρνεις κάποια φθηνή 5700..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, CleanthisD είπε

Σε καμία περίπτωση δεν μένει φουλ. Έχει τα γνωστά σκαμπανευασματα. Στο λέω γιατί την έχω σε νερό με junction temp γύρω στους 60

Σε gaming και stress 60 junction? Με τι voltage και pl? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε λογικό, αλλά τόσο που θα έχουν, ειδικά η Strix, παίρνεις κάποια φθηνή 5700..

Λογικό δεν είναι γιατί είναι +20 σχεδόν αλλά ναι θα ξεφεύγουν σε τιμή ήδη είδα MSI στα 370e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Inler είπε

Λογικό δεν είναι γιατί είναι +20 σχεδόν αλλά ναι θα ξεφεύγουν σε τιμή ήδη είδα MSI στα 370e

Στις φθηνές υλοποιήσεις το νεο bios ανέβασε καμιά 10άρια βαθμούς. Οι ακριβές έχουν γομάρια ψήκτρες οπότε δεν νιώθουν και πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Ο ένας (nvidia) βγήκε και το είπε. 

Ναι, λάθος διατύπωση από εμένα.

Ελπίζω σήμερα να μπορέσω να κάνω κάποια δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Fulgore said:

Κοιτα αυτο εδω το σεναριο δεν θεωρειται γενικα πραγματικο bottleneck.

Bottleneck πραγματικο θα ειχες εαν 100ριζε η CPU αλλα η GPU πχ ηταν τιποτα 40-50%,κοινως οτι η Cpu κραταει πισω την καρτα και δεν μπορει να αποδωσει τα μεγιστα οπως πρεπει.

Αρα ετσι οπως το περιγραφεις,δεν θα σου λυσει αυτο το θεμα(βεβαια εσυ ουτως ή αλλως κανεις την αλλαγη λογω δουλειας).

Θα εχεις πιο μικρο CPU Usage προφανως(αφου θα πας σε 8πυρηνο)και μια μικρη αυξηση σε fps,αλλα μεχρι εκει.

Επισης εαν εχεις ηδη μνημες πανω απο 3000 που δεν σου παιζανε με τον 1600(δεν ξερω βεβαια και ποια μητρικη εχεις),ισως σου παιξουν τωρα με τον 2700x σε xmp(εχει καλυτερη υποστηριξη σε μνημες).

Βεβαια αυτα ειναι για αλλη ενοτητα στο forum μιας και εδω αφορουν κυριως τα των καρτων,αλλα ετσι οπως τα περιγραφεις πιο πανω,δεν εχεις πραγματικο bottleneck.

Οχι απαραιτητα. Οταν ειχα 1080ti, βαραγε ασχημα usages σε καποια games (πχ Far Cry 5) του τυπου 70-75% σε 1440p Ultra παρεα με 2600. Ο επεξεργαστης εννοειται στα ~40% δεν εννιωθε. Αλλα το μπουκαλι μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...