Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Με 44 ευρακια εξτρα παιρνει κανεις την Pulse και βαζει κ τις ωτοασπιδες στο κουτι τους για μελλοντικη χρηση. Παντα απο Ελλαδα.

Σωστός, εγώ θεωρώ ότι οι vega 56 airboost και η pulse είναι καλύτερα deal, ακόμη και απο τη nitro 64.

Να πω για την airboost που την έχω, ότι άμα συμβιβαστείς με ένα χονδρικά 10 % κάτω σε επιδόσεις σε σχέση με τις custom, φτιάχνεις profile στο fan που δεν είναι τόσο τραγικό. (βέβαια και πάλι πιο θορυβώδες σε σχέση με τις custom).

 

Όμως για όσους έχουν μικρά κουτιά, χωρίς καλό airflow, προτείνεται γιατί λόγω blower πετάει όλο το ζεστό αέρα έξω, και άμα δε σε ενοχλεί ο θόρυβος, ή έχεις όρεξη να επενδύσεις άμα δε τη παλεύεις σε αλλαγή cooler, από ότι έχω δει κλοκάρουν καλύτερα από τις custom και κατά 90 % φλασάρονται σε 64αρα.

Η δικιά μου τρέχει 1650 core / 1100 hbm, με το fan βέβαια στο 95 %, και νομίζω ότι θα πήγαινε και παραπάνω, αλλά με κόβουν οι θερμοκρασίες (Χτυπάω 75-80 βαθμούς, κέντρο Αθήνας -κόλαση)... :P 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, leros2004 είπε

Ποιο πιθανό σενάριο είναι να πιάσεις το τζοκερ και να πας σε 2080ti παρά αυτά που γράφεις.... 

Όσο για την premium παπάτζα της 2060 ο stevακος έχει τεστάρει όλα τα καμάρια.....

 836086194_Screenshotat2019-06-2018-02-54.png.5a0c8c061fbf2d42e0764d957bd1956f.png

Ps: Vega 56 πλέον 236€ απο Ελλάδα κιόλας ...... με δώρο ωτοασπίδες βέβαια 

Το source για τιμές:

https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/c2inua/nvidia_geforce_rtx_2080_super_to_cost_799_rtx/

Δεν λες και"premium παπάτζα" μία Palit Gaming Pro OC στα 345~e. Εκτός και εάν βλέπεις κάπου να γράφω μοντέλο ...

Επεξ/σία από anti idiot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, outlaw star είπε

Σωστός, εγώ θεωρώ ότι οι vega 56 airboost και η pulse είναι καλύτερα deal, ακόμη και απο τη nitro 64.

Να πω για την airboost που την έχω, ότι άμα συμβιβαστείς με ένα χονδρικά 10 % κάτω σε επιδόσεις σε σχέση με τις custom, φτιάχνεις profile στο fan που δεν είναι τόσο τραγικό. (βέβαια και πάλι πιο θορυβώδες σε σχέση με τις custom).

Όμως για όσους έχουν μικρά κουτιά, χωρίς καλό airflow, προτείνεται γιατί λόγω blower πετάει όλο το ζεστό αέρα έξω, και άμα δε σε ενοχλεί ο θόρυβος, ή έχεις όρεξη να επενδύσεις άμα δε τη παλεύεις σε αλλαγή cooler, από ότι έχω δει κλοκάρουν καλύτερα από τις custom και κατά 90 % φλασάρονται σε 64αρα.

Η δικιά μου τρέχει 1650 core / 1100 hbm, με το fan βέβαια στο 95 %, και νομίζω ότι θα πήγαινε και παραπάνω, αλλά με κόβουν οι θερμοκρασίες (Χτυπάω 75-80 βαθμούς, κέντρο Αθήνας -κόλαση)... :P 

Η nitro 64 απο Γαλλίδα Αμαζονα ειναι το απολυτο vfm χθες και σήμερα. Αυριο το συζητουμε εκ νέου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

1267a9b528ccb958f0188db3eae5a1f6e71d59ef

7nm 😂

Στο efficiency πάντα ήταν πίσω από την Nvidia η οποία ξέφυγε πολλά βήματα μπροστά από την εποχή του Maxwell 

Στις επιδόσεις όμως όπως φαινεται ο Navi core to core , rop to rop memory bandwidth vs bandwidth έχει ίδιες επιδόσεις με τον turing κάτι που είχαμε να δούμε τουλάχιστον πάνω από δέκα χρόνια 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

1267a9b528ccb958f0188db3eae5a1f6e71d59ef

7nm 😂

Χαχαχαχαχα ελα σταματα...βελτιωθηκαν αρκετα απο τις πρωτες POLARIS - VEGA στο θεμα καταναλωσης και λογικα και θερμοκρασιων.

Κάτσε να δούμε απο AIBs καρτες γιατι αν εχουν περιθωριο OC θα ανεβουν αρκετα +25w επιπλεον τουλάχιστον. (+triple fans)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Ελα αλεκο ποσο καει ο επεξεργαστης σου????

Ποσοοοοο??? 

😛😛😛

Δε μετράνε οι cpu. Μόνο οι Amd gpu αναφέρονται σε σχέση με τις καταναλώσεις τους σε ρεύμα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την στιγμη οποιος θελει εχει απο επιλογες σε Amd μερια τα παρακατω.

Rx 570 4gb απο τα 130-140ευρω

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rx+570&order_by=pricevat&order_dir=asc

Rx580 8gb απο 170-180ευρω

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rx+580&order_by=pricevat&order_dir=asc

Vega 56 απο τα 230-265ευρω

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=vega+56&order_by=pricevat&order_dir=asc

Και φυσικα απο τις διπλα προσφορες Vega64 Nitro στα 355ευρω με 2 παιχνιδια δωρο.

Αρα μετα απο ολες τις παραπανω εχουμε τις 5700 και 5700xt και πανω απο αυτες την Radeon 7

Αυτη ειναι η κατασταση στην αγορα.

Προφανως το καλυτερο value υπαρχει μεχρι την rx 580 που καλυπτει και με το παραπανω την πλειοψηφια του κοσμου σε 1080p και σε 1440p οι Vega με τις χαμηλοτερες τιμες τους(κυριως η 64)προφανως και αποτελουν καλυτερο value.

Οι 5700 και 5700xt μπορει να μην πουλησουν τωρα στις αρχες καλα,οπως δεν πουλησαν και οι ιδιες οι vega,αλλα σε βαθος χρονου ισως να μιλαμε και τοτε για αντιστοιχο vfm οπως μιλαμε τωρα για τις vega,κανεις δεν ξερει.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος πήρε 570 πέρσι black friday στα 130-140 έκανε την καλύτερη αγορά. Αυτή τη στιγμή στα ίδια λεφτά μοιάζουν λιγότερο προσφορά, ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι μετρημένα τα ψωμιά τους. Αν μπορείς να βρεις κάποια vega56 με custom cooling μέχρι τα 250 είναι πάλι τίμια επιλογή. Αλλιώς πας καρφωτός σε 2060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...