Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Έλεγα αν η συγκεκριμένη αρχιτεκτονική δώσει κάρτες των 40-50€ για χρήση no-gaming. Παράδειγμα πια καρτα να βάλω σε 3900Χ δεν παίζω παιχνίδια.

Μια 1650/5500xt.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαινουν πλεον gpu κατω απο 100 ευρω. Δες αν ειναι καποια μεταχειρισμενη .Αν στηνεις τωρα υπολογιστη δες να παρεις καποιον apu εφοσον δεν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχει κανείς να δώσει δοκιμασμένες τιμές για undervolt σε sapphire 5700 xt pulse; αυτή τη στιγμή είμαι σε 1920 Mhz και 1049mV και φαίνεται ψιλοσταθερό, αλλά ψάχνω ρυθμίσεις για ακόμη χαμηλότερη τάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, totomis είπε

παιδιά έχει κανείς να δώσει δοκιμασμένες τιμές για undervolt σε sapphire 5700 xt pulse; αυτή τη στιγμή είμαι σε 1920 Mhz και 1049mV και φαίνεται ψιλοσταθερό, αλλά ψάχνω ρυθμίσεις για ακόμη χαμηλότερη τάση...

1850mhz/990/1000mv 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, totomis είπε

παιδιά έχει κανείς να δώσει δοκιμασμένες τιμές για undervolt σε sapphire 5700 xt pulse; αυτή τη στιγμή είμαι σε 1920 Mhz και 1049mV και φαίνεται ψιλοσταθερό, αλλά ψάχνω ρυθμίσεις για ακόμη χαμηλότερη τάση...

έτσι πως το πάς, γιατί δεν έπαιρνες μια 5600xt - 2060 ?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, leros2004 είπε

έτσι πως το πάς, γιατί δεν έπαιρνες μια 5600xt - 2060 ?  

5600xt δεν υπήρχε όταν πήρα τη δική μου. αλλά και να υπήρχε, πάλι την 5700xt θα προτιμούσα...

ψάχνω ρυθμίσεις undervolt για τώρα το καλοκαίρι, ώστε να μην ψήνεται η κάρτα...

11 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

1850mhz/990/1000mv 

ευχαριστώ!!!
αυτό που παρατηρώ με το undervolt, είναι πως δεν φτάνει στη συχνότητα που του έχεις ορίσει. και στη δική μου ρύθμιση και σε αυτή που μου πρότεινες, η συχνότητα που βλέπω να φτάνει σε furmark stress test είναι 1820 και 1700 MHz αντίστοιχα...
δίνει για όση συχνότητα του φτάνει το ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, totomis είπε

αυτό που παρατηρώ με το undervolt, είναι πως δεν φτάνει στη συχνότητα που του έχεις ορίσει. και στη δική μου ρύθμιση και σε αυτή που μου πρότεινες, η συχνότητα που βλέπω να φτάνει σε furmark stress test είναι 1820 και 1700 MHz αντίστοιχα...

δίνει για όση συχνότητα του φτάνει το ρεύμα;

Η συχνότητα που βάζεις είναι target, δεν σημαίνει ότι θα την φτάσει απαραίτητα. Εξαρτάται από διάφορα πράγματα, θερμοκρασία, power draw, κτλ. Δοκίμασε να αυξήσεις το power limit. Τέρμα στοκ η κάρτα με ένα καλό fan curve τι θερμοκρασίες και συχνότητα βαράει; Εντάξει καλό το undervolt αλλά να δεις μήπως χάνεις σε επιδόσεις, κρίμα είναι. Βέβαια θα μου πεις σε κάνα μήνα που θα είναι εντάξει οι εσωτερικές θερμοκρασίες την γυρνάς σε stock ή ακόμη κάνεις και ένα OC..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, totomis είπε

παιδιά έχει κανείς να δώσει δοκιμασμένες τιμές για undervolt σε sapphire 5700 xt pulse; αυτή τη στιγμή είμαι σε 1920 Mhz και 1049mV και φαίνεται ψιλοσταθερό, αλλά ψάχνω ρυθμίσεις για ακόμη χαμηλότερη τάση...

Τι θερμοκρασίες σε πιάνει? Δεν έχουν πρόβλημα μέχρι 90 95 junction και 80 core. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, totomis είπε

5600xt δεν υπήρχε όταν πήρα τη δική μου. αλλά και να υπήρχε, πάλι την 5700xt θα προτιμούσα...

ψάχνω ρυθμίσεις undervolt για τώρα το καλοκαίρι, ώστε να μην ψήνεται η κάρτα...

 

Κάνε και κάτι ποιο απλό, δοκίμασε με πλαϊνό καπάκι ανοιχτό να δεις αν έχεις καλύτερη θερμοκρασία. Αν έχεις κανα κουτί στρούγκα, όσο και undervolt να κάνεις, δεν σώνεται η κατάσταση 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με τις ρυθμίσεις που έχω (1920MHz/1049mV) μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού η κάρτα τρέχει με 1886MHz, 74c και 86c junction.
με 1850MHz/ 994mV μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού η κάρτα τρέχει με 1800MHz, 76c και 88c junction
στα παραπάνω το μόνο που πειράζω είναι ο τελικός στόχος MHz και mV, και τίποτα άλλο

με όλα stock η κάρτα τρέχει με 1928MHz, 78c και 96c junction

 

 

φαίνεται πως κατά λάθος βρήκα το sweet spot της κάρτας...

 

Επεξ/σία από totomis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, totomis είπε

με τις ρυθμίσεις που έχω (1920MHz/1049mV) μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού η κάρτα τρέχει με 1886MHz, 74c και 86c junction.
με 1850MHz/ 994mV μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού η κάρτα τρέχει με 1800MHz, 76c και 88c junction
στα παραπάνω το μόνο που πειράζω είναι ο τελικός στόχος MHz και mV, και τίποτα άλλο

με όλα stock η κάρτα τρέχει με 1928MHz, 78c και 96c junction

φαίνεται πως κατά λάθος βρήκα το sweet spot της κάρτας...

Με χαμηλότερη τάση έχει υψηλότερη Τ; Πως γκένεν αυτό; Γνώμη μου είναι να την αφήσεις stock και να βάλεις ένα πιο επιθετικό fan curve για κάνα μήνα. Μετά όταν πιάσουμε Οκτώβρη βάλε ένα πιο ήσυχο curve και είσαι άρχοντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με χαμηλότερη τάση έχει υψηλότερη Τ; Πως γκένεν αυτό; Γνώμη μου είναι να την αφήσεις stock και να βάλεις ένα πιο επιθετικό fan curve για κάνα μήνα. Μετά όταν πιάσουμε Οκτώβρη βάλε ένα πιο ήσυχο curve και είσαι άρχοντας..

ε, εντάξει, δεν είναι και τρελή διαφορά Τ.. στα όρια του στατιστικού λάθους...
όταν λες πιο επιθετικό fan curve;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, totomis είπε

ε, εντάξει, δεν είναι και τρελή διαφορά Τ.. στα όρια του στατιστικού λάθους...
όταν λες πιο επιθετικό fan curve;

Περισσότερα rpm σε κάθε θερμοκρασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totomis είπε

με τις ρυθμίσεις που έχω (1920MHz/1049mV) μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού η κάρτα τρέχει με 1886MHz, 74c και 86c junction.
με 1850MHz/ 994mV μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού η κάρτα τρέχει με 1800MHz, 76c και 88c junction
στα παραπάνω το μόνο που πειράζω είναι ο τελικός στόχος MHz και mV, και τίποτα άλλο

με όλα stock η κάρτα τρέχει με 1928MHz, 78c και 96c junction

φαίνεται πως κατά λάθος βρήκα το sweet spot της κάρτας...

Πένα είσαι σε κάθε περίπτωση. Στους 110 junction βαράνε throttle οι Navi. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...