Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@LIGHT1NG όχι ρε τι λογικές :D δεν είχα φτάσει ποτέ καν 90 hotspot , όχι να βαρεσω 100 μέσα σε 5λεπτά gameplay.. Αφησα και rdr2 ανοιχτό πόση ώρα τώρα και φαίνεται ότι επανήλθα σε νορμάλ τεμπς 😊

Κακή η pulse σε σχέση με nitro κτλ αλλά οκ..δεν είναι ότι θα πάθει και κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εγω ποτέ δεν εχω δει τις θερμοκρασιες που λενε εδω. 

Ακομα και χειμωνα 70/95 επιανε ευκολα. 

Πλεον βλεπω 75/100 για πλακα. 

Ανεβασα λιγο το max του ανεμιστήρα που εχει ρυθμιση αλλα δεν ασχολουμαι αλλο. 

3 χρονια εγγυηση έχει,ας γινει καρβουνο να πάρω καμια nvidia. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλα εγω ποτέ δεν εχω δει τις θερμοκρασιες που λενε εδω. 

Ακομα και χειμωνα 70/95 επιανε ευκολα. 

Πλεον βλεπω 75/100 για πλακα. 

Ανεβασα λιγο το max του ανεμιστήρα που εχει ρυθμιση αλλα δεν ασχολουμαι αλλο. 

3 χρονια εγγυηση έχει,ας γινει καρβουνο να πάρω καμια nvidia. 

στα ποσα volt παιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλα εγω ποτέ δεν εχω δει τις θερμοκρασιες που λενε εδω. 

Ακομα και χειμωνα 70/95 επιανε ευκολα. 

Πλεον βλεπω 75/100 για πλακα. 

Ανεβασα λιγο το max του ανεμιστήρα που εχει ρυθμιση αλλα δεν ασχολουμαι αλλο. 

3 χρονια εγγυηση έχει,ας γινει καρβουνο να πάρω καμια nvidia. 

Γιατί νομίζεις οι NVIDIA είναι πιο κρύες; 75άρι για κάρτα δεν είναι και ακραίο αν δεν είναι καμία τούμπανη υλοποίηση. Εμένα που είναι κτήνος σε πάχος αλλά με δύο ανεμιστήρια γύρω στους 70 είναι το Χειμώνα με default fan curve..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χειμώνα όχι τόσο υψηλά αλλά τώρα καλοκαίρι σε χώρο χωρίς κλιματισμό σε Nitro undervolt στα 1.075mv και PL+50% πυρήνα έχω δει max 75 και hotspot 95.

Σε βαρύ παιχνίδι με gpu usage 99% ρολόγια γύρω στα 2000mhz και fan 2100-2400rpm.

Οπότε στα 1.2mv λογικά χτύπησε τόσο από τη στιγμή που τα fan ανεβάζουν μετά τους 70 βαθμούς και αυτό κάτω από τις 1800rpm αν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από Inler
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sozz είπε

στα ποσα volt παιζεις?

1175. 

52 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί νομίζεις οι NVIDIA είναι πιο κρύες; 75άρι για κάρτα δεν είναι και ακραίο αν δεν είναι καμία τούμπανη υλοποίηση. Εμένα που είναι κτήνος σε πάχος αλλά με δύο ανεμιστήρια γύρω στους 70 είναι το Χειμώνα με default fan curve..

Δεν ειπα οτι ειναι πιο κρυες,αλλα οτι τουλαχιστον δε θα εχω και τα αντιστοιχα amdοπροβληματα. 

Τη nitro εχω που υποτιθεται ειναι και τοπ. 

Προσωπικα απο ψυξη δεν εχω μεινει ικανοποιημενος. Σε βαρια παιχνιδια εχω δει μεχρι και 80/105. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλά και γω 77  μαξ κάτι βαράω πυρήνα και 95-97 νομίζω hotspot. Απλά είναι πιο φασαριωζικη πλέον λόγω καλοκαιριού. Στοκ φαν προφιλ.

Κατά τα άλλα UV 1.110mV @1950MHz +35% PL

PULSE

 

ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι μη σκατε. Έχουμε εγγύηση. 

 

 

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

1175

Πολύ ρεύμα. Οτιδήποτε πάνω από 1.120 - 1125 ανεβαίνει πολύ απότομα η θερμοκρασία έπειτα σε τεστ που είχα κάνει στην Pulse. Ειδικά εκεί που παίζεις είναι πολύ. Πέσε σε πιο χαμηλά mhz/mV.

Μη ξεπεράσετε το 1.110-1120 και ότι δώσει η κάρτα

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αν θυμάμαι καλά και γω 77  μαξ κάτι βαράω πυρήνα και 95-97 νομίζω hotspot. Απλά είναι πιο φασαριωζικη πλέον λόγω καλοκαιριού. Στοκ φαν προφιλ.

Κατά τα άλλα UV 1.110mV @1950MHz +35% PL

PULSE

ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι μη σκατε. Έχουμε εγγύηση. 

Πολύ ρεύμα. Οτιδήποτε πάνω από 1.120 - 1125 ανεβαίνει πολύ απότομα η θερμοκρασία έπειτα σε τεστ που είχα κάνει στην Pulse. Ειδικά εκεί που παίζεις είναι πολύ. Πέσε σε πιο χαμηλά mhz/mV.

Μη ξεπεράσετε το 1.110-1120 και ότι δώσει η κάρτα

το +35% PL είναι απαραίτητο? Ρωτάω διότι υποπτεύομαι οτι αυτό ήταν η αιτία για υψηλά τεμπς ...
Eγώ με pulse εδώ και τόσουν μήνες είμαι μαξ 72 core, 90junction ΠΟΤΕ παραπάνω... Και τώρα που γύρισα σε στοκ τόσο είμαι.. Mε UV πάει και πιο χαμηλά εννοείται...

Με 1.1v 1950mhz (χωρίς PL) στο RDR2 temps, (εκλεισα και το AC για την δοκιμή) 
Cpu:56oC

1440p 144hz 

image.png.21370a28c3eb91c3a8fcb70196a86804.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έμενα μου μαυρίζουν οι οθόνες καθώς δουλεύω πάνω σε κάποιον κειμενογραφο. Πρέπει να τις βγάλω από το ρεύμα και να τις ξαναβάλω και μετά δουλεύουν πάλι χωρίς να κάνω restart το pc. Τι μπορεί να φταίει? Είναι το κλασικό πρόβλημα που λέγανε πιο παλιά με το blackscreen στις Navi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η reference τσιμπαει 80αρια με 90 junction με 1.01 voltage τωρα με τις ζεστες σε full load. Χειμωνα κατω απο 75 core. Εφοσον δεν καταλαβαινει τιποτα σε πολυωρα sessions χωρις artifacts η stutters ολα καλα. 110 junction δινει safe η AMD οποτε στα 90 ειναι 20 βαθμοι κατω. Επισης 3 χρονια εγγυηση που δεν πιστευω οτι παθαινουν κατι οι GPU/CPU σε υψηλες θερμοκρασιες. Το μεγαλο voltage κανει κυριως ολη τη δουλεια και καταστρεφει το die ακομα και σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες το πολυ υψηλο voltage μπορει να καταστρεψει ενα chipaki.

19 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Παίδες έμενα μου μαυρίζουν οι οθόνες καθώς δουλεύω πάνω σε κάποιον κειμενογραφο. Πρέπει να τις βγάλω από το ρεύμα και να τις ξαναβάλω και μετά δουλεύουν πάλι χωρίς να κάνω restart το pc. Τι μπορεί να φταίει? Είναι το κλασικό πρόβλημα που λέγανε πιο παλιά με το blackscreen στις Navi?

Δοκιμασες αλλο καλωδιο μπας και εχει καποιο θεμα αυτο που εχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Παίδες έμενα μου μαυρίζουν οι οθόνες καθώς δουλεύω πάνω σε κάποιον κειμενογραφο. Πρέπει να τις βγάλω από το ρεύμα και να τις ξαναβάλω και μετά δουλεύουν πάλι χωρίς να κάνω restart το pc. Τι μπορεί να φταίει? Είναι το κλασικό πρόβλημα που λέγανε πιο παλιά με το blackscreen στις Navi?

ναι αυτο ειναι. εχεις περασει καινουργιους οδηγους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

1175. 

Δεν ειπα οτι ειναι πιο κρυες,αλλα οτι τουλαχιστον δε θα εχω και τα αντιστοιχα amdοπροβληματα. 

Τη nitro εχω που υποτιθεται ειναι και τοπ. 

Προσωπικα απο ψυξη δεν εχω μεινει ικανοποιημενος. Σε βαρια παιχνιδια εχω δει μεχρι και 80/105. 

γτ παιζεις με 1175? εγω με 1070/2000 ειμαι με 26% το φαν στα 72/86 και με 35 % στα 68/82 στο furmark (σταθερο οχι ενα λεπτο) και το δωματιο βραζει ^^ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...