Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Από 70 να έχει κάποιος 85 βαθμούς για ίδια υλοποίηση είναι τρελή διάφορα.. σίγουρα δεν είναι νορμάλ.. Πολύ πιθανό να φταίει ενα πολύ κακό airflow??ποιος ξέρει.. Ανέβασε τα rpm 1800 και ξαναδοκιμάσε @SabotazNic... Δοκίμασε καλύτερα σε κάποιο game όσο πιο ζορικο γίνεται..και πες και τεμπς memory/vrm

rpm 2300 φτανει 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

rpm 2300 φτανει 😛 

Εχω να παίξω από αρχές της εβδομάδας αλλα θυμάμαι το εξής, να ανεβαίνει γύρω στα 60-67% η καρτα σε φαν% ενω επαιζε αλλα θερμοκρασιες κατω απο 80 ειχε-  ήμασταν στους 77 μαξ με average 75 σε πυρηνα, τωρα για junction επαιζε 88-90 μαξ νομιζω. Δε θυμαμαι ακριβως γιατι το τελευταιο καιρο δε πειραζω τιποτα και απλα ανοιγω battlenet και παιζω. Ανοιγει το συστημα? 1) realtemp, 2) msi afterburner, 3) battlenet, 4) PLAY ( + DISCORD )

Υπόσχομαι ομως να κρατησω καποιο log με ακριβείς μετρήσεις την επομενη φορα. Βεβαια μαλλον απο Δευτέρα γιατι εχουμε γ@μησε τα ζεστη και με 31.4 βαθμους στο δωματιο ΔΕ καθομαι σπιτι πολυ αυτες τις μερες - γυρναω βραδυ - μπανιο και υπνο.  

 

// στο παιχνιδι σε εχω φίλο? να μπουμε μαζι να κανουμε μετρήσεις παραλληλα αν θες 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασδα να αφησω στοκ voltage και η καρτα εφτασε παλι στις ιδιες θερμοκρασιες (90c). Θεωρητικα, αφου τοσο επιανα με 1105, δεν θα επρεπε να δω κανα 100αρι? Μηπως το voltage σε εμενα για καποιο λογο δεν το αποθηκευει? Το παραξενο ειναι οτι αυτο το θεμα περναει με φορματ/ddu.

Λεω να δωσω μια ευκαιρια στο msi ab για να δω μηπως εχω καλυτερα temps

Αν και λογικα μιλανε εδω για την reference 5700xt, λεω αν δοκιμασω ισως και το 1900@1000 (ή οπου ειμαι σταθερος)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι, αλλά και με 0% δεν είχα πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Άντε Μαξ να πήγαινε 87

Θες να βγάλεις καμία φώτο το κουτί σου μέσα?η θερμοκρασία που αναφέρεσαι είναι core ή hot spot(junction)?

Εγω με το που πήγα 0%pl πλέον έχω τέλειες θερμοκρασίες. Και με το UV τώρα ακόμη καλύτερες.. 67oC στο RDR2

Επεξ/σία από silenoz66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Ναι, αλλά και με 0% δεν είχα πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Άντε Μαξ να πήγαινε 87

Mε πλαινο καπάκι ανοιχτό έχεις δοκιμάσει ? 

Στο δωμάτιο με τι θερμοκρασία είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Mε πλαινο καπάκι ανοιχτό έχεις δοκιμάσει ? 

Στο δωμάτιο με τι θερμοκρασία είσαι ?

Ναι και με ανοιχτό καπάκι δεν έχει διάφορες. Έχει καλό airflow, θα ανεβάσω μετά φώτο. 

23-25 βαθμούς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι και με ανοιχτό καπάκι δεν έχει διάφορες. Έχει καλό airflow, θα ανεβάσω μετά φώτο. 

23-25 βαθμούς 

Αν και δεν την ξέρω τη pulse, νομίζω είναι ψηλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αν και δεν την ξέρω τη pulse, νομίζω είναι ψηλά 

Είναι ψηλά...η pulse παίζει 66-73 core και junction max 90...(σε σενάρια με αρκετή ζέστη δωμάτιο) . Και rpm stock δεν ανεβάζει πάνω από 1600-1700(αν και τα fan της επηρεάζουν κυρίως θερμοκρασίες vrm και memory) . @SabotazNic κάνε ένα τεστ στο πιο βαρύ game και κάνε upload temps από hwinfo64. Και για να έχουμε σωστή αναφορά τρέξε την στοκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πόσταρα στο δίπλα νήμα - anyway - Pulse λοιπόν σε κλειστό κουτί ( core 500 - για τα υπόλοιπα σπεκς δείτε περιγραφή ) 

gpu max temp: 76C  / fan speed 68%

voltage 1.112 λέει το msi afterburner - αν και κανονικά στους drivers 1.110 εχω ορίσει - (1950MHz πυρήνας) / 1750 μνήμη / pl%35

hotspot 95c MAX 

game: αρκετές ώρες ( 3-4+ ) Warzone

room temp 28

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...