Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασίλη βλέποντας το ποστ σου για το Αμαζον, να πω και γω την δική μου .... περιπέτεια!
Αφορά το Ισπανικό Άμαζον, (Amazon.es) , αγορά κινητού πριν ένα μήνα ( 19 Μαρτίου ) που ήταν ΆΜΕΣΑ διαθέσιμο.
Σαν σίγουρη παράδοση μου έβγαζε 2 Απριλίου ότι θα παραλάβω.
Από τότε εννοείται ξεκινάει και η δική μου οδύσσεια μιας και από το tracking που μου έστειλαν ( 1ZW501A56826543822 ) κατάλαβα ότι δεν θα πάρω ποτέ τίποτα και αυτό γιατί αν μπείτε στην UPS θα δείτε πως έχει κολλήσει στο Label Created. Με λίγα λόγια το πακέτο ΔΕΝ πήγε ποτέ στην UPS!
Έχω κάνει ΆΠΕΙΡΕΣ προσπάθειες να μιλήσω μαζί τους μέσω Chat και είτε δεν μπορώ, είτε συνδέομαι και μου λένε πως δεν μιλάνε Αγγλικά, είτε μου το κλείνουν κοφτά κοφτά λέγοντάς μου να περιμένω μέχρι τις 22 για να το ..... διερευνήσουν περαιτέρω!
Σε όλα τα mail που έχω στείλει, μου έλεγαν πως θα παραλάβω κανονικά.
Βέβαια όσο πέρναγαν οι μέρες, το τρακινγκ ήταν το ίδιο, αλλά γι' αυτούς δεν είχε σημασία.
Πλέον στην σελίδα παραγγελίας λέει:

 It is now expected for April 22 
We're sorry for the delay. If you do not receive the package by April 22,
you can return to this page the next day to request a refund.

image.png
Με λίγα λόγια έχασα  ήδη ένα μήνα από την ζωή μου, τους έκανα μάγκες με τα λεφτά που τους ""δάνεισα"" για όλο αυτό τον καιρό, έμεινα χωρίς κινητό και τώρα απλά θα μου γυρίσουν τα λεφτά (ΔΕΝ γνωρίζω καν πόσο καιρό θα πάρει και αυτό) και όλα καλά?
Γνωρίζει κάποιος με ανάλογη εμπειρία αν μπορώ να διεκδικήσω κάτι μετά?
Εννοώ καμιά έκπτωση, καμιά δωροεπιταγή, κάτι τέλος πάντων.
Το λέω γιατί πήρα το κινητό στα 900 ευρώ και τώρα δεν το βρίσκω πουθενά στην ίδια τιμή σε κανένα άμαζον. Θα πρέπει δηλαδή τώρα να δώσω 1100 ευρώ? Ας μου δώσουν έκπτωση σε άλλον πωλητή.

Στην τελική πάντως ξενέρωσα πολύ με τη Αμαζον, δεν περίμενα με τίποτα τέτοια αντιμετώπιση!

Επεξ/σία από hasiotis_john
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπερα,θελω να παραγγειλω κατι απο ebay αγγλιας γιατι το βρισκω μονο εκει,αξια 23 λιρες,μεταφορικα 12 και import charges 10.64 και ερχετε με ebay global shipping.
Θα περασω τελωνειο εδω,ξερει καποιος σιγουρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2024 στις 2:05 ΜΜ, hasiotis_john είπε

Βασίλη βλέποντας το ποστ σου για το Αμαζον, να πω και γω την δική μου .... περιπέτεια!
Αφορά το Ισπανικό Άμαζον, (Amazon.es) , αγορά κινητού πριν ένα μήνα ( 19 Μαρτίου ) που ήταν ΆΜΕΣΑ διαθέσιμο.
Σαν σίγουρη παράδοση μου έβγαζε 2 Απριλίου ότι θα παραλάβω.
Από τότε εννοείται ξεκινάει και η δική μου οδύσσεια μιας και από το tracking που μου έστειλαν ( 1ZW501A56826543822 ) κατάλαβα ότι δεν θα πάρω ποτέ τίποτα και αυτό γιατί αν μπείτε στην UPS θα δείτε πως έχει κολλήσει στο Label Created. Με λίγα λόγια το πακέτο ΔΕΝ πήγε ποτέ στην UPS!
Έχω κάνει ΆΠΕΙΡΕΣ προσπάθειες να μιλήσω μαζί τους μέσω Chat και είτε δεν μπορώ, είτε συνδέομαι και μου λένε πως δεν μιλάνε Αγγλικά, είτε μου το κλείνουν κοφτά κοφτά λέγοντάς μου να περιμένω μέχρι τις 22 για να το ..... διερευνήσουν περαιτέρω!
Σε όλα τα mail που έχω στείλει, μου έλεγαν πως θα παραλάβω κανονικά.
Βέβαια όσο πέρναγαν οι μέρες, το τρακινγκ ήταν το ίδιο, αλλά γι' αυτούς δεν είχε σημασία.
Πλέον στην σελίδα παραγγελίας λέει:

 It is now expected for April 22 
We're sorry for the delay. If you do not receive the package by April 22,
you can return to this page the next day to request a refund.

image.png
Με λίγα λόγια έχασα  ήδη ένα μήνα από την ζωή μου, τους έκανα μάγκες με τα λεφτά που τους ""δάνεισα"" για όλο αυτό τον καιρό, έμεινα χωρίς κινητό και τώρα απλά θα μου γυρίσουν τα λεφτά (ΔΕΝ γνωρίζω καν πόσο καιρό θα πάρει και αυτό) και όλα καλά?
Γνωρίζει κάποιος με ανάλογη εμπειρία αν μπορώ να διεκδικήσω κάτι μετά?
Εννοώ καμιά έκπτωση, καμιά δωροεπιταγή, κάτι τέλος πάντων.
Το λέω γιατί πήρα το κινητό στα 900 ευρώ και τώρα δεν το βρίσκω πουθενά στην ίδια τιμή σε κανένα άμαζον. Θα πρέπει δηλαδή τώρα να δώσω 1100 ευρώ? Ας μου δώσουν έκπτωση σε άλλον πωλητή.

Στην τελική πάντως ξενέρωσα πολύ με τη Αμαζον, δεν περίμενα με τίποτα τέτοια αντιμετώπιση!

Ίσως μπορείς να ανοίξεις εναντίωση απευθείας μέσω Amazon και παράλληλα να προβείς σε καταγγελία σε αρμόδια υπηρεσία ΕΕ, νομίζω υπάρχει Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Μικροδιαφορών στην ΕΕ, λογικά όμως, θα πρέπει να υποβάλεις με κάθε λεπτομέρεια όλα τα παραστατικά αγοράς καθώς και όλη την επικοινωνία που είχες με τον έμπορο. Μία πρόταση κάνω, αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι περισσότερο ίσως μπορεί να συμβουλέψει καλύτερα.

Είχες ελέγξει κριτικές του αγοραστή αλλά και του προϊόντος που πωλούσε;

Χωρίς να αμφισβητώ την υπόθεση σου, προκαλεί ίσως μία εντύπωση που έχουν καταφέρει κάτι τέτοιο ακόμη και μέσω Amazon κι εντός ΕΕ.

Επεξ/σία από gousias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για την χρήσιμη απάντηση .... θα την έχω υπόψιν για μελλοντικές "γκάφες" από Άμαζον!
Τελικά μετά από άπειρα μειλ, άπειρο chat στο πουθενά και με άτομα που δεν ήξεραν ΚΑΘΟΛΟΥ Αγγλικά,  μου επέστρεψαν τα λεφτά για το κινητό, αλλά με χρέωσαν τα μεταφορικά και την θήκη εννοείται που ήταν από άλλον πωλητή.
Μετά τους έπρηξα και πάλι στα μηνύματα ότι έμεινα με την ....... θήκη στο χέρι και δεν την χρειάζομαι / θέλω.
Τελικά μου επέστρεψαν πριν λίγο και τα υπόλοιπα λεφτά και μου έμεινε και η θήκη, στο mail που μου έστειλαν συγχρόνως λέει ότι δεν χρειάζεται να κάνω επιστροφή! Εννοείται θα τους την επιστρέψω , δεν θέλω να τους έχω ανάγκη!
Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάρω από το Ισπανικό.
Τελικά πήρα άλλο κινητό από το Αγγλικό Αμαζον, έβαλα και εξπρές παράδοση μπας και μου το στείλουν τελικά αυτό. 😛
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω ενα δίσκο βινυλίου από εξωτερικό, λογικά από Αγγλία. Θα περάσει τελειώνει και θα με χρεώσει τα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, BlackRose56 είπε

Θέλω να παραγγείλω ενα δίσκο βινυλίου από εξωτερικό, λογικά από Αγγλία. Θα περάσει τελειώνει και θα με χρεώσει τα ΕΛΤΑ?

Θα περασει αφου μετα το brexit οι αποστολες απο UK θεωρουνται απο τριτη χωρα. Αν ερθει με το απλο ΕΛΤΑ θα εχει χρεωση με βαση τον τιμοκαταλογο https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf.

Βινυλιο λογικα απο Ευρωπη (αλλη χωρα Γερμανια, Ιταλια, Γαλλια κλπ) δυσκολα να βρεθει ακριβως το ιδιο οποτε αν ειναι κατι που δεν υπαρχει αλλου επιλεγεις όπου ειναι διαθεσιμο απο UK.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aces είπε

Θα περασει αφου μετα το brexit οι αποστολες απο UK θεωρουνται απο τριτη χωρα. Αν ερθει με το απλο ΕΛΤΑ θα εχει χρεωση με βαση τον τιμοκαταλογο https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf.

Βινυλιο λογικα απο Ευρωπη (αλλη χωρα Γερμανια, Ιταλια, Γαλλια κλπ) δυσκολα να βρεθει ακριβως το ιδιο οποτε αν ειναι κατι που δεν υπαρχει αλλου επιλεγεις όπου ειναι διαθεσιμο απο UK.

Τι εννοείς άλλη χώρα χώρα?

Το θέμα είναι ότι τελικά κατέληξα σε 2 βανίλια, και η πολίτες είναι η ίδιοι όι δημιουργεί (από το website τούς η bandcamp) Γι'αυτό και δεν ξέρω χώρα προέλευσης σίγουρα.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγειλα κατι απο Γερμανια με απλη, τη φθηνοτερη αποστολη (ουτε 10€). Εφτασε απο Γερμανια στο αεροδρομιο της Αθηνας κυριολεκτικα πιο γρηγορα και απο DHL Express. Εφυγε με απλο DHL απο Γερμανια χθες, φορτωθηκε σε επιβατικο αεροπλανο, εντως 24 ωρων απο το dispatch εφτασε σφαιρα Ελλαδα και κινειται τωρα προς Θεσσαλονικη για παραδοση επαρχια εκει κοντα.

Η γκαντεμια, Μ. Παρασκευη δουλευουν ολες οι courier μαζι με τα ΕΛΤΑ Courier (με αλλο ωραριο φυσικα), αλλα τα ΕΛΤΑ θα ειναι κλειστα, οποτε το δεμα παει προς παραδοση και με λιγη τυχη ισως το φερουν την επομενη βδομαδα, αλλα δεδομενου του ογκου θα γινεται χαμος οποτε ο εν λογω ιδιωτης ταχυδρομος θα παρει το δεμα και ενας θεος ξερει ποτε θα το φερει, μιας και δεν θα ειναι δυνατη η παραλαβη απο το γκισε των ΕΛΤΑ

Μιας και τα ΕΛΤΑ ειναι Α.Ε, και ο διανομεας των ΕΛΤΑ ειναι ιδιωτης και τον γνωριζω, μου ειπε οτι εχει αναλαβει την καλυψη 2-3 χωριων συμπεριλαβανομενου και του δικου μου, γνωριζει κανεις αν η μοναδα διανομης δουλευει ? Πχ μου εχει τυχει να μου φερει δεμα ο ταχυδρομος Σαββατο που τα ΕΛΤΑ εδω Σαββατο ειναι παντα κλειστα. Παιζει να δουλευει η μοναδα διανομης ή να το προωθησουν στα Elta Courier για να αποφυγουν τον γιγαντιο ογκο δεματων μετα απο τοσες μερες που θα ειναι κλειστα ?

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω τους γνωστες εδω μεσα. Πλεον τα τελευταια χρονια οι δασμοι ειναι ενσωματωμενοι στην τελικη τιμη ή οχι; Επισης πληρωνεις δασμους απο το πρωτο ευρω;

Οι τριγωνικες παραγγελιες ισχυουν κανονικα ακομα, σωστα; Πχ Κινα --> Ε.Ε --> Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Ρωταω τους γνωστες εδω μεσα. Πλεον τα τελευταια χρονια οι δασμοι ειναι ενσωματωμενοι στην τελικη τιμη ή οχι; Επισης πληρωνεις δασμους απο το πρωτο ευρω;

Οι τριγωνικες παραγγελιες ισχυουν κανονικα ακομα, σωστα; Πχ Κινα --> Ε.Ε --> Ελλαδα.

Δασμοί έχουν τα δέματα με καθαρή αξία (χωρίς Φ.Π.Α) πάνω από τα 150€. Μάλλον εννοείς έξοδα εκτελωνισμού.

Φ.Π.Α πληρώνεις από το πρώτο ευρώ.

https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio

Για δέματα αξίας μεχρι 150€ καθαρή αξία η 186€ με Φ.Π.Α.  εξαρτάται από που θα παραγγείλεις. Μερικά παραδείγματα

Αλλού τα δέματα πάνε πρώτα σε άλλη Ευρωπαικη χώρα και περνάνε εκεί τελωνειο και έρχονται εδώ με καμία εξτρά χρέωση (π.χ Aliexpress)

Από αλλού έρχονται κατευθείαν Ελλαδα και περνάνε εδώ τελωνειο με χρέωση π.χ ebay. Εκτός αν έχει import fees στη τιμή, δλδ πληρωμένα τα έξοδα εκτελωνισμού.

Από Banggood ειναι όλα μέσα στη τιμή, ακόμα και δέματα πάνω από τα 186€ δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω.

Με λίγα λόγια όταν έρχεται δέμα από τρίτη χώρα θέλει ψάξιμο πως στέλνει το κατάστημα/πλατφόρμα και αν θα πληρωσεις εξτρά.

Επισης αν ειναι να περασει τελωνειο στην Ελλαδα αυτό που θες ειναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, γιατι έχει τιμοκατάλογο και λογικές τιμές, αν έρθει με ιδιωτικό courier θα σε γδάρουν.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sakisgri said:

Δασμοί έχουν τα δέματα με καθαρή αξία (χωρίς Φ.Π.Α) πάνω από τα 150€. Μάλλον εννοείς έξοδα εκτελωνισμού.

Φ.Π.Α πληρώνεις από το πρώτο ευρώ.

https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio

Για δέματα αξίας μεχρι 150€ καθαρή αξία η 186€ με Φ.Π.Α.  εξαρτάται από που θα παραγγείλεις. Μερικά παραδείγματα

Αλλού τα δέματα πάνε πρώτα σε άλλη Ευρωπαικη χώρα και περνάνε εκεί τελωνειο και έρχονται εδώ με καμία εξτρά χρέωση (π.χ Aliexpress)

Από αλλού έρχονται κατευθείαν Ελλαδα και περνάνε εδώ τελωνειο με χρέωση π.χ ebay. Εκτός αν έχει import fees στη τιμή, δλδ πληρωμένα τα έξοδα εκτελωνισμού.

Από Banggood ειναι όλα μέσα στη τιμή, ακόμα και δέματα πάνω από τα 186€ δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω.

Με λίγα λόγια όταν έρχεται δέμα από τρίτη χώρα θέλει ψάξιμο πως στέλνει το κατάστημα/πλατφόρμα και αν θα πληρωσεις εξτρά.

Επισης αν ειναι να περασει τελωνειο στην Ελλαδα αυτό που θες ειναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, γιατι έχει τιμοκατάλογο και λογικές τιμές, αν έρθει με ιδιωτικό courier θα σε γδάρουν.

Παλια τι ακριβως γινοταν με την τριγωνικη αποστολη; Καποιες χωρες δεν ειχαν τελωνειο απο τριτες χωρες; Πχ θυμαμαι για παραγγελιες απο κινα που πηγαιναν πρωτα σε χωρες οπως Ολλανδια και μετα απο εκει στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Παλια τι ακριβως γινοταν με την τριγωνικη αποστολη; Καποιες χωρες δεν ειχαν τελωνειο απο τριτες χωρες; Πχ θυμαμαι για παραγγελιες απο κινα που πηγαιναν πρωτα σε χωρες οπως Ολλανδια και μετα απο εκει στην Ελλαδα.

Δεν γνωρίζω πως γινόταν παλιά, άρχισα να ψωνίζω και να ασχολούμαι μετά τον καινούργιο νόμο.

Και τώρα το κάνουν κάποιες πλατφόρμες γιατι ξέρουν ότι στην Ελλαδα θα χρεώσουν στο τελωνειο, κάτι που δεν θα έπρεπε να γίνεται όταν έχει πληρωθεί ο Φ.Π.Α και καταβληθεί μέσω της πλατφόρμας IOSS μεχρι τα 150€ (Καθαρή αξία) με βάση τον τελευταίο Ευρωπαϊκό νόμο, αλλά δυστυχώς για εμάς στην Ελλαδα δεν τηρείται.

Συγκεκριμένα εδώ https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html  γράφει:

Η νέα διαδικασία, εφόσον τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ έχουν αποσταλεί από τις χώρες, με ευθύνη του αποστολέα, με όλες τις προβλεπόμενες υποχρεωτικές πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή ή μέσω του καθεστώτος IOSS, δεν θα επιφέρει κάποια επιβάρυνση από τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό τους.

Ενδεχόμενες χρεώσεις για εργασίες εκτελωνισμού θα υπάρξουν μόνο για όσα αντικείμενα δεν συνοδεύονται από τις απαραίτητες ηλεκτρονικές πληροφορίες και στην περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου, σύμφωνα με τις διαδικασίες που επιβάλλει η ΑΑΔΕ.

Εντάξει οι μεγάλες πλατφόρμες έχουν βρει λύση με την τριγωνική αλλά τα μικρά καταστήματα και ο κάθε πωλητής στο ebay π.χ δεν μπορεί να γνωρίζει τι λαμόγια ειναι οι δικοί μας εδώ.....

τελη εκτελωνισμου ελτα.1 .jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...