Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Greengreen είπε

Amazon.in (india) . Mπορω να παρω κατι με 20€? Ή υπαρχει τελωνειο;

Ολα έχουν τελωνείο, εκτις αν στο υπολογίσει το ίδιο το αμαζον, αν και απο ινδια χλομό το κόβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεμα απο ισπανια και μου βγαζει αυτο στο tracking

Eχει αλλαξει κατι στα τελωνεια απο Ε.Ε ?

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή
Αποστολή αντικειμένου 20-04-2022 21:47 ΙΣΠΑΝΙΑ
Άφιξη σε χώρα προορισμού 04-05-2022 12:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
Αντικείμενο προς εκτελωνισμό 04-05-2022 16:09 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
Ολοκλήρωση τελωνειακών διαδικασιών 06-05-2022 19:09 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς 06-05-2022 19:12 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω, αν ειναι τριγωνικη αποστολη μεσω Ισπανιας δεν ειναι και πολυ περιεργο παντως.

Σιγουρα ομως το τρακινγκ στα ελτα περναει παραξενη φαση, λολ

1206734467_Screenshotat2022-05-0620-55-31.png.8ddadba9b14b005e5a0a612f8a6fb0c1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω από aliexpress ένα προϊόν με τελική τιμή €158,44, τρόπος αποστολής AliExpress Premium Shipping. Γνωρίζει κανείς πόσο θα πληρώσω extra για να παραλάβω?

Ευχαριστώ.

Μόλις συνειδητοποίησα ότι υπάρχει νήμα για αγορές από το AliExpress. Αν μπορεί κάποιος moderator να το μεταφέρει εκεί θα το εκτιμήσω.

Επεξ/σία από DigitalElf
Λάθος κατηγορία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Εχω κάνει μια αγορά από ebay μέσω Αγγλίας μια συλλογή.  Έφτασε 2000 ευρώ μαζί με τελωνείο μεταφορικά κτλπ. Το ερώτημα είναι θα έρθει τελικά στην πόρτα μου? Παίζει να με χρεώσουν τπτ περισσότερο? Εάν στραβώσει το όλο θέμα κ δεν το παραλάβω το στέλνουν πίσω? Και τα χρήματα που έχω δώσει? Η συναλλαγή έγινε μέσω ebay και πληρωμή paypal.com 

Screenshot_20220508-163159_eBay.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Νομίζω την πάτησα με Spam SMS...Εχω κάνει μια παραγγελία απο ebay.co.uk.

Αήμερα έλαβα τπ παρακάτω sms:

ParceI GR4527984545643 stopped by Postal Service of Greece May 12, Reason: Missing Address, Confirm by visiting https://eltagr.softr.app

 

και με πάει σε αυτην την σελίδα:

https://www.itcostagrande.edu.mx/visitastotales/trackit/c.php?fbclid=IwAR39BiPOWNIfLgZ5Tjocvf2QXhBXskYX6oQGObsR1xQ16zR2RYyQ3nNH_CU

 

 

Από βιασύνη πήγα να πληρώσω με μια Prepaid card και έβαλα τα στειχεία μου μιας και υπέθεσα ότι είναι του τελωνείου και πρεπει να πληρώσω. Την πάτησα? Ειναι Scam? Να ακυρώσω την κάρτα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, atrus74 είπε

Καλησπέρα! Νομίζω την πάτησα με Spam SMS...Εχω κάνει μια παραγγελία απο ebay.co.uk.

Αήμερα έλαβα τπ παρακάτω sms:

ParceI GR4527984545643 stopped by Postal Service of Greece May 12, Reason: Missing Address, Confirm by visiting https://eltagr.softr.app

 

και με πάει σε αυτην την σελίδα:

https://www.itcostagrande.edu.mx/visitastotales/trackit/c.php?fbclid=IwAR39BiPOWNIfLgZ5Tjocvf2QXhBXskYX6oQGObsR1xQ16zR2RYyQ3nNH_CU

 

 

Από βιασύνη πήγα να πληρώσω με μια Prepaid card και έβαλα τα στειχεία μου μιας και υπέθεσα ότι είναι του τελωνείου και πρεπει να πληρώσω. Την πάτησα? Ειναι Scam? Να ακυρώσω την κάρτα?

 

 

Ούτε το μενού του site δουλεύει, ούτε το όταν πατάς πάνω στο DSL σε πάει στην Αρχική σελίδα, και  λάθος URL, δεν μου έτυχε να πληρώσω ποτέ τελωνείο με αυτόν τον τρόπο, νομίζω είναι οφθαλμοφανές ότι είναι scam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shack είπε

Ούτε το μενού του site δουλεύει, ούτε το όταν πατάς πάνω στο DSL σε πάει στην Αρχική σελίδα, και  λάθος URL, δεν μου έτυχε να πληρώσω ποτέ τελωνείο με αυτόν τον τρόπο, νομίζω είναι οφθαλμοφανές ότι είναι scam.

Ναι, το εκανα απο κινητο και απο βιασύνη τα παρατηρησα μετα. Δεν το υποψιάστηκα επειδη ηρθε με SMS. Λες να ακυρώσω την προπληρωμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά.

Για πρώτη φορά θέλω να παραγγείλω κάτι από τρίτη χώρα που θα ξεπερνά στο τσακ τα €150 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από τελωνείο. Το σάιτ αυτό βλέπω ότι έχει συμπεριλάβει το ΦΠΑ στην τιμή (σε αντίθεση με το Aliexpress που για αγορές άνω των €150, δε σου συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ και το πληρώνεις εδώ μαζί με τον εκτελωνισμό). Αν μου το ξαναχρεώσουν, μπορώ να το ζητήσω πίσω από το σάιτ που θέλω να κάνω την αγορά; Και εκτός από τους φόρους εκτελωνισμού που βλέπω γραμμένους στο σάιτ των ελτά (€20), γνωρίζετε αν θα υπάρξει κάποια επιπλέον χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shack είπε

Ούτε το μενού του site δουλεύει, ούτε το όταν πατάς πάνω στο DSL σε πάει στην Αρχική σελίδα, και  λάθος URL, δεν μου έτυχε να πληρώσω ποτέ τελωνείο με αυτόν τον τρόπο, νομίζω είναι οφθαλμοφανές ότι είναι scam.

Δυστυχώς έτσι την πατάμε, από βιασύνη. Το επόμενο λογικό βήμα είναι να την ακυρώσεις, αν και δεν μου έτυχε ποτέ κάτι παρόμοιο, εγώ δεν θα την εμπιστευόμουν για αγορές πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε και εμένα ακριβώς το ιδιο SMS στο κινητο ParceI GR4527984545643 stopped by Postal Service of Greece May 12, Reason: Missing Address, Confirm by visiting https://eltagr.softr.app

Δεν περιμενω τιποτα να παραλάβω....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

ρε παιδιά για λύστε μου μια απορία με τα ελτά και το το τελωνείο, είχα κάνει μια παραγγελεία από ebay με κανονικά πληρωμένο φπα, σήμερα πήγα ελτά να το παραλάβω και μου ζήτησαν 2,5 ευρώ τέλη εκτελωνισμού.

Το θέμα είναι, έπρεπε ή όχι να χρεωθώ τέλη εκτελωνισμού από την στιγμή που είχα πληρώσει ήδη το φπα;

Είναι η δεύτερη παραγγελία, που κάνω από ebay, από τότε που άλλαξε το σύστημα με το τελωνείο, και στην πρώτη δεν μου ζητήθηκε να πληρώσω τίποτα.

Το μόνο διαφορετικό μεταξύ των δύο παραγγελιών είναι η μορφή του tracking number που μου δώσανε, SGASTxxxxxx στη πρώτη και RTxxxxxxxxSG στη δεύτερη.

Παίζει ρόλο ο τρόπος αποστολής, για το αν θα περάσει κάτι τελωνείο ή όχι;

Παραθέτω φωτογραφία με το αυτοκόλλητο του δέματος, δεν υπάρχει πουθενά ο IOSS παρά μόνο η ένδειξη ''gift'' (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό).

IMG_20220516_133052044.jpg.49e6085e5ff7368397d5010fb75908c5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο πωλητής το φπα τα τσεπωσε και δεν το δηλωσε στο ιοςς ή δεν ξερει καν τι ειναι

Ανοιξε dispute στο ebay και ζητα πίσω το φπα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι το θέμα, αν με χρέωναν και φπα τότε εντάξει, θα έλεγα, έγινε πατάτα απο την μεριά του πωλητή και θα επικοινωνούσα με ebay.

Τώρα δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς παίζει, φταίνε τα ελτά, ο πωλητής επέλεξε λάθος τρόπο αποστολής ή κάτι άλλο;

Γνωρίζει κανείς το tracking number με μορφή SGASTxxxxxx ποιανού ταχυδρομείου είναι;

Το IOSS είναι απαραίτητο να αναγράφεται πάνω στο αυτοκόλλητο ή μπορεί και να το βλέπουν στο τελωνείο όταν σκανάρουν το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tony23 είπε

Καλησπέρα

ρε παιδιά για λύστε μου μια απορία με τα ελτά και το το τελωνείο, είχα κάνει μια παραγγελεία από ebay με κανονικά πληρωμένο φπα, σήμερα πήγα ελτά να το παραλάβω και μου ζήτησαν 2,5 ευρώ τέλη εκτελωνισμού.

Το θέμα είναι, έπρεπε ή όχι να χρεωθώ τέλη εκτελωνισμού από την στιγμή που είχα πληρώσει ήδη το φπα;

Είναι η δεύτερη παραγγελία, που κάνω από ebay, από τότε που άλλαξε το σύστημα με το τελωνείο, και στην πρώτη δεν μου ζητήθηκε να πληρώσω τίποτα.

Το μόνο διαφορετικό μεταξύ των δύο παραγγελιών είναι η μορφή του tracking number που μου δώσανε, SGASTxxxxxx στη πρώτη και RTxxxxxxxxSG στη δεύτερη.

Παίζει ρόλο ο τρόπος αποστολής, για το αν θα περάσει κάτι τελωνείο ή όχι;

Παραθέτω φωτογραφία με το αυτοκόλλητο του δέματος, δεν υπάρχει πουθενά ο IOSS παρά μόνο η ένδειξη ''gift'' (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό).

IMG_20220516_133052044.jpg.49e6085e5ff7368397d5010fb75908c5.jpg

Μήπως σου χρέωσαν μόνο τον εκτελωνισμό (και ΟΧΙ το ΦΠΑ); Αυτό φαίνεται καλύτερα στο χαρτί που βάζει το τελωνείο. Το έχω δει και εγώ αυτό κάποιες φορές (άλλοτε χρεώνουν τον εκτελωνισμό με το ΦΠΑ, άλλοτε μόνο τον εκτελωνισμό).... αλλά δεν έχω καταλάβει το πότε χρεώνουν μόνο τον εκτελωνισμό χωρίς το ΦΠΑ. Και αυτό γιατί σημαίνει ότι βρίσκουν εκείνη την στιγμή ότι πληρώθηκε το ΦΠΑ κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...