Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,περιμένω δέμα από Γαλλία από Ebay μέσω Chronopost που βλέπω συνεργάζεται με DPD/ACS εδώ. Το tracking εδώ και μια βδομάδα λέει 

Σάρωση άφιξης 0494-GLISY,FRANCE

Συνήθως αργούν τόσο πολύ τα δέματα με Chronopost ή να περιμένω λίγες μέρες ακόμα και να ανοίξω case? 

Επεξ/σία από angelamua9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, angelamua9 είπε

Καλησπέρα,περιμένω δέμα από Γαλλία από Ebay μέσω Chronopost που βλέπω συνεργάζεται με DPD/ACS εδώ. Το tracking εδώ και μια βδομάδα λέει 

Σάρωση άφιξης 0494-GLISY,FRANCE

Συνήθως αργούν τόσο πολύ τα δέματα με Chronopost ή να περιμένω λίγες μέρες ακόμα και να ανοίξω case? 

Καλησπέρα, Κανε υπομονή. 2 φορές που πήρα με Chronopost έκανε καμιά 15αρια μέρες σίγουρα θυμάμαι.  Η Glisy έχει αεροδρόμιο, πολύ πιθανό να ειναι σε αναμονή για πτήση.  Έτσι και αλλιώς λογικά θα σου έδινε καμιά 15 μέρες για την παράδοση. Βάλε και μια το tracking εδώ https://parcelsapp.com/ να δεις τι σου βγάζει, μπορεί να βγάζει κάτι διαφορετικό από εκεί που κοιτάς.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς η Fedex με ποιά κούριερ συνεργάζεται για επαρχία; Αποστολή από εντός ΕΕ.

Καλησπέρα. Νομίζω η TNT αν υπάρχει στην πόλη σου αν όχι η speedex, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Βάζεις το tracking number εδώ https://parcelsapp.com/ και θα φανεί, νομίζω όταν φτάσει Ελλαδα το δέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει αγορα απο καταστημα Γερμανιας που απο το κουτι ελλειπαν τα μισα προιοντα.
Στελνω email με εξηγηση και βιντεο που ανοιγω το κουτι και τι βρισκω μεσα (ειχα διαβασει παρα πολλες αρνητικες και φοβηθηκα πολυ) και μου στελνουν αυτο

ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ :Thank you for your message.
Please send us the attached sample of an affidavit.

ΕΓΩ: Hello there
I cannot understand what you want me to do. Please can you explain?
σημειωση δεν υπηρχε πουθενα κανενα attached sample στο email, ουτε καποιο χαρτι παραγγελιας μεσα στο κουτι


ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ:
Hello!

Thank you for your message.
Please send us the attached sample of an affidavit.
By doing this, you are legally confirming that you have not received the goods.
The affidavit should include:

  • The item name

  • Order number

  • Tracking ID of the return

  • Statement from a witness

  • Your statement regarding this matter

  • Place, date, and your signature as well as the signature of your witness

By providing this information, you establish the legal basis for reviewing the camera recordings from the returns department.
These recordings can either confirm or refute your statement. Please note that providing false information in an affidavit is an unlawful act and will be dealt with accordingly.

Μηπως μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως θελουν να κανω γιατι δεν καταλαβαινω και δεν ξερω τι να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, safridia είπε

Εχω κανει αγορα απο καταστημα Γερμανιας που απο το κουτι ελλειπαν τα μισα προιοντα.
Στελνω email με εξηγηση και βιντεο που ανοιγω το κουτι και τι βρισκω μεσα (ειχα διαβασει παρα πολλες αρνητικες και φοβηθηκα πολυ) και μου στελνουν αυτο

ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ :Thank you for your message.
Please send us the attached sample of an affidavit.

ΕΓΩ: Hello there
I cannot understand what you want me to do. Please can you explain?
σημειωση δεν υπηρχε πουθενα κανενα attached sample στο email, ουτε καποιο χαρτι παραγγελιας μεσα στο κουτι


ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ:
Hello!

Thank you for your message.
Please send us the attached sample of an affidavit.
By doing this, you are legally confirming that you have not received the goods.
The affidavit should include:

  • The item name

  • Order number

  • Tracking ID of the return

  • Statement from a witness

  • Your statement regarding this matter

  • Place, date, and your signature as well as the signature of your witness

By providing this information, you establish the legal basis for reviewing the camera recordings from the returns department.
These recordings can either confirm or refute your statement. Please note that providing false information in an affidavit is an unlawful act and will be dealt with accordingly.

Μηπως μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως θελουν να κανω γιατι δεν καταλαβαινω και δεν ξερω τι να κανω

Πρώτη φορά το βλέπω. Αν δεν κάνω λάθος θέλουν Υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο της υπογραφής που να δηλώνεις αυτά που αναφέρουν .

Στο βίντεο δείχνεις το κουτί πριν το ανοίξεις από όλες τις πλευρές; Το λέω γιατι μπορεί να ισχυριστούν ότι το άνοιξες από κάτω έβγαλες τα μισά πράγματα και το βίντεο δείχνει μόνο το πάνω μέρος του κουτιού.

Όπως και να έχει αυτό που θα σε βοηθήσει ειναι το βάρος του δέματος (κάθε μεταφορική το βάζει στο αυτοκόλλητο), αν αντιστοιχεί σε όλα τα τεμάχια η σε λιγότερα.

Αν σε κάνουν νούμερα και πλήρωσες με Paypal κανε αμφισβήτηση εκεί ανεβάζοντας το βίντεο και πολύ σημαντικό το βάρος του δεματος. Το ίδιο στην τράπεζα σου αν πλήρωσες με πιστωτική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βιντεο δειχνω ολο το κουτι εξωτερικα και με το τσερκι που ηταν δεμενο, καταλαβα μετα την παραγγελια οτι εχω μπλεξει με καραγκιοζηδες. Το βαρος ειναι 1 κιλο και αντιστοιχουν σε οτι ειχε μεσα, δηλαδη τα μισα, τα αλλα που λειπουν ειναι αρκετα παραπανω σαν βαρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2024 στις 12:16 ΠΜ, sakisgri είπε

Καλησπέρα, Κανε υπομονή. 2 φορές που πήρα με Chronopost έκανε καμιά 15αρια μέρες σίγουρα θυμάμαι.  Η Glisy έχει αεροδρόμιο, πολύ πιθανό να ειναι σε αναμονή για πτήση.  Έτσι και αλλιώς λογικά θα σου έδινε καμιά 15 μέρες για την παράδοση. Βάλε και μια το tracking εδώ https://parcelsapp.com/ να δεις τι σου βγάζει, μπορεί να βγάζει κάτι διαφορετικό από εκεί πο

Από τις 3 του μήνα έχει κολλήσει στο "Shipment handed over by shipper" στο site της Chronopost και στο parcelsapp πάνω κάτω τα ίδια. Δεν θα έπρεπε να είχε προχωρήσει; 

Screenshot_20240511_213739_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240508_195437_Samsung Internet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, angelamua9 είπε

Από τις 3 του μήνα έχει κολλήσει στο "Shipment handed over by shipper" στο site της Chronopost και στο parcelsapp πάνω κάτω τα ίδια. Δεν θα έπρεπε να είχε προχωρήσει; 

Screenshot_20240511_213739_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240508_195437_Samsung Internet.jpg

Στο parcelsapp μήπως σου βγάζει κάποιο "next tracking number" προς τα πάνω δεξιά;

Αλλιώς εγώ θα περίμενα ακόμα αυτή τη βδομάδα και μετά θα ρωτούσα τον πωλητή τι γίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο πολλες παραγγελιες απο aliexpress με choise η τελευταια ενοποιημένη που εχω 76*****243 πηρε/δίνει  next tracking number CK11*****15NL .
πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.
Θα ερθει με acs ή μας @#$% τα ελτα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...