Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,για αγορά από Ebay ενός προϊόντος 85,41,για αγορά μέσω Paypal η μετατροπή  που που δίνεται ειναι 103,73 (καρτα χρεωστικήΕθνικής, Mastercard) αν πληρώσω σε € και θέλω να ρωτήσω,αν πληρώσω σε GBP το ποσό θα είναι μικρότερο;Γενικά τι προτιμάται σε τέτοιες περιπτώσεις για αγορές από Ebay/Amazon?Ευχαριστώ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, Hamurabi είπε

ρε παιδια θελω να παρω κατι που μονο στο taogizmo βρισκω. ειναι οκ το site?

Δεν γνωρίζω, δεν έχω ψωνίσει από εκεί. Στο Trustpilot έχει μόνο ένα review https://www.trustpilot.com/review/taogizmo.com

Αν έχει paypal είσαι καλυμμένος, όσο αφορά το τελωνειο,  κάτω στο "Customs duties" https://www.taogizmo.com/content/customs-duties Γράφει -

Customs duties

Customers are obliged to inform themselves about customs duties and customs regulations in their country. All prices on the website do not include customs fees and import sales tax of the respective recipient countries.

IMPORTANT! If you order with Global Priority delivery, there will be no import or duty fees. It takes around two weeks to arrive, but is the cheapest way of transportation. 

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ - Οι πελάτες είναι υποχρεωμένοι να ενημερώνονται για τους τελωνειακούς δασμούς και τους τελωνειακούς κανονισμούς στη χώρα τους. Όλες οι τιμές στον ιστότοπο δεν περιλαμβάνουν τελωνειακά τέλη και φόρο εισαγωγών των αντίστοιχων δικαιούχων χωρών.

Σημαντικό! Εάν παραγγείλετε με παράδοση παγκόσμιας προτεραιότητας, δεν θα υπάρχουν τέλη εισαγωγής ή δασμού. Χρειάζονται περίπου δύο εβδομάδες για να φτάσει, αλλά είναι ο φθηνότερος τρόπος μεταφοράς.

Επισης μπορεις να κάνεις screenshot το προϊόν και να το κάνεις αναζήτηση με εικόνα στο google να δεις αν υπάρχει αλλού το προϊόν. Το ίδιο μπορεις να κάνεις και στο Aliexpress μέσα από την εφαρμογή στο κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2024 στις 8:28 ΜΜ, Evangelos1990 είπε

Καλησπέρα,για αγορά από Ebay ενός προϊόντος 85,41,για αγορά μέσω Paypal η μετατροπή  που που δίνεται ειναι 103,73 (καρτα χρεωστικήΕθνικής, Mastercard) αν πληρώσω σε € και θέλω να ρωτήσω,αν πληρώσω σε GBP το ποσό θα είναι μικρότερο;Γενικά τι προτιμάται σε τέτοιες περιπτώσεις για αγορές από Ebay/Amazon?Ευχαριστώ των προτέρων.

Γενικά, για την μετατροπή ισοτιμιών, πάντα να προτιμάς να γίνεται από την τράπεζά σου, θα σου στοιχίζει πάντα λιγότερο σε σχέση με την προμήθεια που χρεώνει για αυτό το σκοπό το paypal

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας, μπορεί κάποιος να μ αναφέρει ποιά κινέζικα site είναι αξιόπιστα, αυτή την εποχή, για αγορά κινητού χωρίς τελωνείο;

υγ. αγόρασα πριν 2 μήνες περίπου από gshopper αλλά δεν έχει διαθέσιμο το μοντέλο που θέλω  (redmi 10 5G 6/128).

υγ2. ούτε στο banggood υπάρχει διαθέσιμο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

γεια σας, μπορεί κάποιος να μ αναφέρει ποιά κινέζικα site είναι αξιόπιστα, αυτή την εποχή, για αγορά κινητού χωρίς τελωνείο;

υγ. αγόρασα πριν 2 μήνες περίπου από gshopper αλλά δεν έχει διαθέσιμο το μοντέλο που θέλω  (redmi 10 5G 6/128).

υγ2. ούτε στο banggood υπάρχει διαθέσιμο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.

Παρτο απο αμαζον να εισαι σιγουρος

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Locke_John είπε

δεν έχει τ'ελη/ μεταφορικά/ τελωνείο ? δεν έχω ποτέ αμαζονάρει ως τώρα.

Τα παντα έχουν τέλη μεταφορικά και φορους

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Απο πότε

Τεσπά καλές αγορές 

to  teleυταίο κινητό που αγόρασα από κινεζοsite, πλήρωσα την τιμή που έλεγε μέσω paypal και απλά το παρέλαβα μετά από 2 εβδομάδες, τίποτα έξτρα από ευρώ.

Τεσπά όντως, καλές αγορές επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, 

εκανα μια αγορα ενος ανταλλακτικου αυτοκινητου (μικρο υλικο) απο Πολωνια. Ο πωλητης μου εδωσε φωτογραφια του αυτοκολλητου του δεματος οπου φαινεται η εταιρια courier (DHL) και το tracking. 

Βαζω λοιπον στο σιτε της DHL το tracking  και βλεπω οτι ξεκινησε το δεμα. Αυτο εγινε στις 31/01. Ακομα και σημερα, 6 Φεβρουαριου, η τελευταια κινηση του δεματος φαινεται να εγινε στις 02/02 προς μια πολη της Πολωνιας. 

Τι μπορει να συμβαίνει; Μηπως αλλαξει εταιρια ή ακομα και tracking number ; Δεν μπορει 4 ημερες να ειναι κολλημενο εκει. 

 

δεμα-s.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Giannis20vt είπε

Καλημερα, 

εκανα μια αγορα ενος ανταλλακτικου αυτοκινητου (μικρο υλικο) απο Πολωνια. Ο πωλητης μου εδωσε φωτογραφια του αυτοκολλητου του δεματος οπου φαινεται η εταιρια courier (DHL) και το tracking. 

Βαζω λοιπον στο σιτε της DHL το tracking  και βλεπω οτι ξεκινησε το δεμα. Αυτο εγινε στις 31/01. Ακομα και σημερα, 6 Φεβρουαριου, η τελευταια κινηση του δεματος φαινεται να εγινε στις 02/02 προς μια πολη της Πολωνιας. 

Τι μπορει να συμβαίνει; Μηπως αλλαξει εταιρια ή ακομα και tracking number ; Δεν μπορει 4 ημερες να ειναι κολλημενο εκει. 

 

δεμα-s.jpg

Καλησπέρα. Το δέμα σου ειναι στην πόλη Feucht στην Γερμανία. Είχα κάνει κάμποσες παραγγελίες από Πολωνία και θυμάμαι υπήρχαν τέτοια κολλήματα. Αν δεν κάνω λάθος έρχονται οδικώς. 

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

έκανα μια αγορά από ένα Γερμανικό site, το οποίο στέλνει με την Austrian post (PostAG).

Το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα, και στο tracking λέει πως προσπάθησαν να μου το παραδώσουν δυο φορές αλλά απουσίαζα. Μάλιστα λέει πως μου άφησαν ειδοποίηση. Φυσικά, δεν ισχύει τίποτα από τα δυο.

Γνωρίζετε ποια εταιρία έχει αναλάβει την διανομή των δεμάτων τους στην χώρα μας? Στο tracking λέει κάτι για eurodis, αλλά δεν βρίσκω κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας μαζί τους.

Το tracking είναι αυτό CD104285195AT, και έτσι δείχνει η πορεία του στο tracking της PostAG

Spoiler

Screenshot2024-02-09at20-56-02Itemdetails-PostAG.png.361465599e63da71c6ffa8cddc8c2b3a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Παιδιά καλησπέρα!

έκανα μια αγορά από ένα Γερμανικό site, το οποίο στέλνει με την Austrian post (PostAG).

Το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα, και στο tracking λέει πως προσπάθησαν να μου το παραδώσουν δυο φορές αλλά απουσίαζα. Μάλιστα λέει πως μου άφησαν ειδοποίηση. Φυσικά, δεν ισχύει τίποτα από τα δυο.

Γνωρίζετε ποια εταιρία έχει αναλάβει την διανομή των δεμάτων τους στην χώρα μας? Στο tracking λέει κάτι για eurodis, αλλά δεν βρίσκω κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας μαζί τους.

Το tracking είναι αυτό CD104285195AT, και έτσι δείχνει η πορεία του στο tracking της PostAG

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot2024-02-09at20-56-02Itemdetails-PostAG.png.361465599e63da71c6ffa8cddc8c2b3a.png

 

Για δοκίμασε Γενική Ταχυδρομική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...