Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ιστορία: αποστολές με postNL & Bpost μετά το notification σε tracking sites ότι έφτασε στην χώρα προορισμού, ακολουθεί... νέκρα.

Μετά από αρκετές ημέρες εμφανίζεται ξαφνικά notification ότι επίκειται delivery εντός της ημέρας 😮.

Περνάνε δλδ οι ενδιάμεσες (αρκετές) ημέρες χωρίς ενημέρωση για τα ενδιάμεσα στάδια (τελωνεία, κέντρα διαλογής κτλ.)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια θελω να παραγγειλω μια μπλουζα απο Dhgate με epacket και vat included με συνολικο κοστος 19,29 ευρω εχει κανεις καποια εμπειρια αν θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο ποσο μπορει να περιμενω; Ειναι πρωτη φορα που θελω να παραγγειλω κατι απο κινα και δεν εχω ιδεα τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κρατήσει κανείς σε αρχείο ή σε κείμενο τον οδηγό εκτελωνισμού από το akouseto.gr που υπήρε παλιότερα....?

Γιατί δεν μπορώ να το βρω με τίποτα....

Ακόμη κι αυτό το εξαφάνισαν......?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πήρα τηλ. τα ελτα να με ενημερώσουν πώς υπολογίζονται οι δασμοί, για αντικείμενα αξίας μεταξύ μεταξύ 150 ευρώ ως 500. Αποστολή από Αμερική με USPS economy.  Μου ανέφεραν τα εξής για το ποσό πληρωμής:

1. Τέλη 20 ευρώ

+

2. (Τιμή προϊόντος + έξοδα αποστολής) x 24%

+

3. (δηλωμένη αξία + έξοδα αποστολής) x 24%

+

4. (τιμή προϊόντος + έξοδα αποστολής) x 5%

 

Μήπως έκανε λάθος  ο υπάλληλος για άθροισμα των 2+3 ; ή υπολογίζεται έτσι σε περίπτωση που είναι ασφαλισμένο; Ποια είναι η εμπειρία σας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, monokeros said:

Καλησπέρα. Πήρα τηλ. τα ελτα να με ενημερώσουν πώς υπολογίζονται οι δασμοί, για αντικείμενα αξίας μεταξύ μεταξύ 150 ευρώ ως 500. Αποστολή από Αμερική με USPS economy.  Μου ανέφεραν τα εξής για το ποσό πληρωμής:

1. Τέλη 20 ευρώ

+

2. (Τιμή προϊόντος + έξοδα αποστολής) x 24%

+

3. (δηλωμένη αξία + έξοδα αποστολής) x 24%

+

4. (τιμή προϊόντος + έξοδα αποστολής) x 5%

 

Μήπως έκανε λάθος  ο υπάλληλος για άθροισμα των 2+3 ; ή υπολογίζεται έτσι σε περίπτωση που είναι ασφαλισμένο; Ποια είναι η εμπειρία σας;

 

ότι να ναι απάντησε ο υπάλληλος

Τέλη + δηλωμένη αξία + 24% + δασμοί (εφόσον υπερβαίνει τα 150€).

Τώρα, για την δηλωμένη αξία, αν δεν... πείθει, θα βάλουν δική τους εκτίμηση...

 

ΥΓ. το ότι φτάσαμε να απαντάμε οι του insomnia απλοί πολίτες αντί για τους Ελτα είναι όντως τραγικό...

Επεξ/σία από draculias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, draculias είπε

ότι να ναι απάντησε ο υπάλληλος

Τέλη + δηλωμένη αξία + 24% + δασμοί (εφόσον υπερβαίνει τα 150€).

Τώρα, για την δηλωμένη αξία, αν δεν... πείθει, θα βάλουν δική τους εκτίμηση...

 

ΥΓ. το ότι φτάσαμε να απαντάμε οι του insomnia απλοί πολίτες αντί για τους Ελτα είναι όντως τραγικό...

Ευχαριστώ.  Οι δασμοί που γράφεις  πώς υπολογίζονται (για >150 και <500);

Αυτός ο κατάλογος των ΕΛΤΑ  συμφωνεί με τον υπάλληλο, που μάλλον εννούσε την περίπτωση που είναι ασφαλισμένο το δέμα με την αξία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, monokeros είπε

Ευχαριστώ.  Οι δασμοί που γράφεις  πώς υπολογίζονται (για >150 και <500);

Αυτός ο κατάλογος των ΕΛΤΑ  συμφωνεί με τον υπάλληλο, που μάλλον εννούσε την περίπτωση που είναι ασφαλισμένο το δέμα με την αξία του.

Οι δασμοί πάνε ανάλογα με την δασμολογική κατάταξη του είδους. Τα πιο πολλά προϊόντα έχουν 3,5% δασμοί, άλλα ειναι ατελώς. Μπορείς να δεις πόσο % δασμοί έχει ένα προϊόν εδώ  https://www.aade.gr/dl_assets/customs/CELEX_32019R1776_EL_TXT.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση αποστολής-επιστροφής δέματος προς ΗΠΑ για αλλαγή μεγέθους, στην επαναποστολή από εκεί και εισαγωγή στην Ελλάδα, πάλι πρέπει να πληρωθούν δασμοί, φόροι ή ό,τι άλλο μπορεί να γνωρίζετε;

Αντίστοιχα, έχω και μία συσκευή προς έλεγχο/επιδιόρθωση που σκέφτομαι αν συμφέρει να αποστείλω σε Ταϊβάν, οπότε κι εκεί δεν ξέρω αν χρεώνονται πάλι δασμοί, τέλη, φόροι κλπ, παρόλο που αφορά μία περίπτωση επισκευής κι όχι νέας αγοράς.

Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, κάποια ενέργεια από πλευράς μου και τι θα μπορούσα να χρεωθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2024 στις 1:48 ΜΜ, metal2 είπε

Έκανα κάποιες αγορές πρόσφατα από temu είπα να το ρισκάρω, έχει κάποιος εμπειρία από εκεί;

Αγόρασα εγώ για γνωστό μου όχι για μένα πριν 1 μήνα, ήρθαν κανονικά με κούριερ (acs αν δεν κάνω λάθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,

Σκεφτομαι να κανω μια παραγγελια απο Amazon.com.

2 κοφτες κουζινας αξιας 20$ και 17$

Στο checkout εμφανιζει αυτα

Screenshot2024-03-06at20-36-27Amazon.comCheckout.png.56c0c247fa713cb0029eaf7a8ed18472.png

Η αποστολη γινεται με AmazonGlobal Expedited Shipping

Θα μπλεξω με τελωνειο λετε??

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 8:42 ΜΜ, ppetros είπε

Γεια χαρα,

Σκεφτομαι να κανω μια παραγγελια απο Amazon.com.

2 κοφτες κουζινας αξιας 20$ και 17$

Στο checkout εμφανιζει αυτα

Screenshot2024-03-06at20-36-27Amazon.comCheckout.png.56c0c247fa713cb0029eaf7a8ed18472.png

Η αποστολη γινεται με AmazonGlobal Expedited Shipping

Θα μπλεξω με τελωνειο λετε??

Ευχαριστω!

Όχι, γιατί τα έχεις προπληρώσει, φαίνεται ξεκάθαρα στο screenshot σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...