Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, bill_viper said:

Όχι, γιατί τα έχεις προπληρώσει, φαίνεται ξεκάθαρα στο screenshot σου.

Οντως και ειχα ηδη διαβασει προηγουμενες αντιστοιχες απαντησεις..  Απλα ειχα καπου μπερδευτει και ηθελα μια επιβεβαιωση..

Σ ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα!

Για amazon.com - το κολπο που βαζεις ενα μικροπραγμα (πχ καλωδιο) κ μειωνει το shipping cost πως δουλευει? ξερεις κανεις να προτείνει κανενα τετοιο μικροπραγμα?

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, vasmav said:

καλησπερα!

Για amazon.com - το κολπο που βαζεις ενα μικροπραγμα (πχ καλωδιο) κ μειωνει το shipping cost πως δουλευει? ξερεις κανεις να προτείνει κανενα τετοιο μικροπραγμα?

ευχαριστω εκ των προτερων

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B00KN1HOHI/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Σε περίπτωση που αγοράσουμε από κάποιο μαγαζί μέσω κάρτας και αυτοί στείλουν χτυπημένα αντικείμενα, υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάτι για αυτό; Αν το μαγαζί αρνηθεί και δεν θέλει να βοηθήσει πάνω σε αυτό ή να αποζημιώσει τι μπορούμε να κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2024 στις 1:22 ΜΜ, L-Griever είπε

Καλησπέρα σας.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Σε περίπτωση που αγοράσουμε από κάποιο μαγαζί μέσω κάρτας και αυτοί στείλουν χτυπημένα αντικείμενα, υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάτι για αυτό; Αν το μαγαζί αρνηθεί και δεν θέλει να βοηθήσει πάνω σε αυτό ή να αποζημιώσει τι μπορούμε να κάνουμε;

Αν η αγορά είναι από aliexpress/ebay επικοινωνείς με το support ανοίγεις ticket περιγράφοντας το προβλημα. Αν είναι από μεμονωμένο μαγαζί μιλάς με τράπεζα :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aces είπε

Αν η αγορά είναι από aliexpress/ebay επικοινωνείς με το support ανοίγεις ticket περιγράφοντας το προβλημα. Αν είναι από μεμονωμένο μαγαζί μιλάς με τράπεζα :)

Όχι δυστυχώς δεν είναι από αυτά αλλά από ένα μαγαζί στην Ε.Ε. Το θέμα είναι ότι μου ήρθαν χτυπημένα και μου τα έστειλαν αυτοί έτσι από ότι μου φαίνεται και μάλλον δεν θα κάνουν κάτι για αυτό και πολύ πιθανόν να με γράψουν γιατί ήδη πέρασε 1 εβδομάδα και ακόμη δεν μου έδωσαν λύση.. Παίρνουν και μέρες να απαντήσουν..

Χμ αμφισβήτηση συναλλαγών κάνω από την τράπεζα; Δεν είναι η αμφισβήτηση για όταν μας χρεώνουν κάτι χωρίς να το ξέρουμε; Γίνεται και για χτυπημένα; Γιατί δεν βρήκα κάτι για την Πειραιώς.. Αν γίνεται να το ψάξω αν είναι και να το κάνω γιατί έδωσα αρκετά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, L-Griever είπε

Χμ αμφισβήτηση συναλλαγών κάνω από την τράπεζα; Δεν είναι η αμφισβήτηση για όταν μας χρεώνουν κάτι χωρίς να το ξέρουμε; Γίνεται και για χτυπημένα; Γιατί δεν βρήκα κάτι για την Πειραιώς.. Αν γίνεται να το ψάξω αν είναι και να το κάνω γιατί έδωσα αρκετά...

Ναι αναγκαστικα επικοινωνησε μαζι τους για να συμπληρωσεις καποια φορμα συναλλαγης. Η καθε τραπεζα εχει διαφορετικο τροπο κατα περιπτωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aces είπε

Ναι αναγκαστικα επικοινωνησε μαζι τους για να συμπληρωσεις καποια φορμα συναλλαγης. Η καθε τραπεζα εχει διαφορετικο τροπο κατα περιπτωση.

Πήρα τηλέφωνο και μου έκαναν αίτημα. Βέβαια ελπίζω να φτάνουν τα στοιχεία που τους έδωσα.. Το βίντεο ήταν δύσκολο γιατί ήταν μεγάλο αρχείο για το email..

Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για όλα. Να είσαι πάντα καλά.. Μακάρι να βρεθεί λύση.. Μου είπαν εώς 60 μέρες θα πάρει.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις με ποιον συνεργαζεται η dpd? Εχω δεμα με dpd express/chronopost απο Γαλλια. Το δεμα σκαναριστηκε χθες στο αεροδρομιο της Μπορντο και απο εκει δεν εχει πληροφοριες. Επειδη λεει UPS καλεσα στην UPS και δεν μπορεσαν να το βρουν με το tracking, το οποιο ειναι 15 ψηφια. Πολυ πιθανων τα 2 πρωινα σκαναρισματα να εγιναν στο αεροδρομιο, απλα δεν ξερω αν θα μου ερθει με acs/γενικη (επαρχια)

image.png.eb6e51a4cf474d47d246aa95a0ef38df.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nabuko είπε

Προφανώς και στην δικιά μου περίπτωση θα το έδιναν στην γενική η οποία είναι κλειστή Σάββατο στην περιοχή μου 🤦🏻

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έχει παραγγείλει κάνεις από Temu, έχει έξοδα εκτελωνισμου όπως το aliexpress? Δηλαδή αν θέλω να κάνω αγορά πάνω από χίλια ευρώ θα πληρώσω τελωνειο ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπέρα, έχει παραγγείλει κάνεις από Temu, έχει έξοδα εκτελωνισμου όπως το aliexpress? Δηλαδή αν θέλω να κάνω αγορά πάνω από χίλια ευρώ θα πληρώσω τελωνειο ή όχι? 

Τελωνείο οχι δεν εχει έρχονται με κούριερ σε βοχ, τωρα για 1000 απο το ταμου δεν ξέρω.

Αλλα με 1000 ευρω στο ταμου γίνεσαι και μέτοχος😁

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τελωνείο οχι δεν εχει έρχονται με κούριερ σε βοχ, τωρα για 1000 απο το ταμου δεν ξέρω.

Αλλα με 1000 ευρω στο ταμου γίνεσαι και μέτοχος😁

Οκ οπότε για 100 με 150 ευρώ έστω αγορές πιστεύω να είμαι εντάξει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...