Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Boolfin είπε

Ο άνθρωπος  εννοεί πως είναι μεγάλος ο όγκος και μπορεί να αργήσουν η και να χαθούν δέματα. Όπως επίσης, πως ακόμα δεν ξέρουν που πάνε τα 4 οι τελωνειακοί με τις νέες ρυθμίσεις και μπορεί να κάνουν και λάθος χρεώσεις. Εμένα για παράδειγμα, τηλεφωνικά δεν μου είπαν ποτέ ότι έχω δωρεάν περιθώριο στα 21,99 αλλά πως θα χρεωθώ από το 1ο ευρώ συναλλαγής. Κάτι που τελικά δεν ισχύει. 

αυτά έχουν συμβεί και πριν το BREXIT. οι τελωνειακοί δέχονται δέματα και από άλλες τρίτες χώρες όχι μόνο από UK. η σύγχιση έχει να κάνει με τους καταναλωτές.

οπότε γιατί αυτός ο πανικός, ότι θα χαθούν δέματα, ότι θα έρθουν πολύ αργά κτλ. αυτό δεν καταλαβαίνω. ο καθένας ας κρίνει και ας πράξει αναλόγως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Boolfin είπε

Εμένα για παράδειγμα, τηλεφωνικά δεν μου είπαν ποτέ ότι έχω δωρεάν περιθώριο στα 21,99 αλλά πως θα χρεωθώ από το 1ο ευρώ συναλλαγής. Κάτι που τελικά δεν ισχύει. 

Και όμως αυτό ισχύει. Συγκεκριμένα έχει αποφασιστεί προ Brexit και στην Ευρώπη ότι θα καταργηθεί το όριο των 22 και θα μπαίνει δασμος από το πρώτο ευρώ. Η μεν Ευρώπη έδωσε παράταση 6 μήνες για το 21 (άγνωστο αν θα δώσει και άλλο) και περνάνε ακόμα ατελώς τα πακέτα το δε uk σαν ανεξάρτητη πλέον χώρα το εφαρμόζει απο1/1/21.

Φυσικά ο χαμός είναι τέτοιος παντού με τόσα ανοιχτά θέματα για τελωνεία, μεταφορές κτλ που γινονται λάθη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανεις τι συμβαινει στην περιπτωση (οπως γινοταν και παλιότερα με ebay κτλ), οπου πχ σου στελνει φιλος δέμα από Αγγλία και το μαρκάρει ως δωρο; 
υποκειται ΚΑΙ σε αυτή την περίπτωση σε τελωνειακούς δασμούς; 
 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vaga1um3 είπε

Γνωρίζει κανεις τι συμβαινει στην περιπτωση (οπως γινοταν και παλιότερα με ebay κτλ), οπου πχ σου στελνει φιλος δέμα από Αγγλία και το μαρκάρει ως δωρο; 
υποκειται ΚΑΙ σε αυτή την περίπτωση σε τελωνειακούς δασμούς; 
 

ευχαριστω

ρουλετα , αν θα ασχοληθει το τελωνειο ή οχι

αν σου στειλει ενα laptop οι πιθανοτητες τελωνειου αγγιζουν το 100%

αν σου στειλει μια διακοσμητικη πετρα,απιθανο να ασχοληθουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα αυτό με την αγγλία ότι μπαίνει τελωνείο πλέον. Είχα μείνει στην συμφωνία που είχε κάνει η Ευρώπη με την Αγγλία και από τα λίγα που είχα διαβάσει νόμιζα ότι είχαν συμφωνήσει στο ελευθερο εμπόριο.

Tώρα από amazon αυτά τα import fees καλύπτουν τον εκτελωνισμό? 

Εχω ένα cd από εκέι που είχε 23 λίρες και μου έβαλε και ένα καπέλο άλλες 4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία στις 4/1 από Lecol (Εταιρία με ποδηλατικά) με έδρα την Αγγλία. Ήταν ποδηλατικό jersey συνολικής αξίας με μεταφορικά DHL express 68€. Έφτασε Ελλάδα στις 7/1. Όταν είδα στο tracking εισαγωγή για εκτελωνισμό τότε θυμήθηκα τα περί Brexit. 

Διαβάζοντας είπα την πατήσαμε.  Στις 9/1 έλαβα ένα email από την DHL ζητώντας μου προσωπικά στοιχεία και το περιεχόμενο χωρίς όμως να μου ζητήσουν την αξία του δέματος. 

Τα έστειλα και περίμενα το κουστούμι αλλά τελικά σήμερα που το παρέλαβα δεν είχε κάποια χρέωση. Βέβαια πέρασε από εκτελωνισμό ενώ προηγούμενη παραγγελία πριν ένα μήνα από την ίδια εταιρεία είχε έρθει σφαίρα. 

Τελικά μήπως παίζει ρόλο αν το προϊόν είναι αγγλικής προέλευσης; 

Ή ακόμα δεν ξέρουν τι να εφαρμόσουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikopapa1 είπε

Παραγγελία στις 4/1 από Lecol (Εταιρία με ποδηλατικά) με έδρα την Αγγλία. Ήταν ποδηλατικό jersey συνολικής αξίας με μεταφορικά DHL express 68€. Έφτασε Ελλάδα στις 7/1. Όταν είδα στο tracking εισαγωγή για εκτελωνισμό τότε θυμήθηκα τα περί Brexit. 

Διαβάζοντας είπα την πατήσαμε.  Στις 9/1 έλαβα ένα email από την DHL ζητώντας μου προσωπικά στοιχεία και το περιεχόμενο χωρίς όμως να μου ζητήσουν την αξία του δέματος. 

Τα έστειλα και περίμενα το κουστούμι αλλά τελικά σήμερα που το παρέλαβα δεν είχε κάποια χρέωση. Βέβαια πέρασε από εκτελωνισμό ενώ προηγούμενη παραγγελία πριν ένα μήνα από την ίδια εταιρεία είχε έρθει σφαίρα. 

Τελικά μήπως παίζει ρόλο αν το προϊόν είναι αγγλικής προέλευσης; 

Ή ακόμα δεν ξέρουν τι να εφαρμόσουν; 

έγραφε το κουτί ρητά ότι είναι Made In UK?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, δεν θα ήταν ωραίο,μιας και το sportsdirect παιρνει πόδι σιγά σιγά από τους επιλογές μας, να αναφερθουν εναλλακτικές? Μαγαζιά αντίστοιχα ρούχα-παπούτσια με έδρα την Ευρωπαϊκή Ένωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikopapa1 είπε

Παραγγελία στις 4/1 από Lecol (Εταιρία με ποδηλατικά) με έδρα την Αγγλία. Ήταν ποδηλατικό jersey συνολικής αξίας με μεταφορικά DHL express 68€. Έφτασε Ελλάδα στις 7/1. Όταν είδα στο tracking εισαγωγή για εκτελωνισμό τότε θυμήθηκα τα περί Brexit. 

Διαβάζοντας είπα την πατήσαμε.  Στις 9/1 έλαβα ένα email από την DHL ζητώντας μου προσωπικά στοιχεία και το περιεχόμενο χωρίς όμως να μου ζητήσουν την αξία του δέματος. 

Τα έστειλα και περίμενα το κουστούμι αλλά τελικά σήμερα που το παρέλαβα δεν είχε κάποια χρέωση. Βέβαια πέρασε από εκτελωνισμό ενώ προηγούμενη παραγγελία πριν ένα μήνα από την ίδια εταιρεία είχε έρθει σφαίρα. 

Τελικά μήπως παίζει ρόλο αν το προϊόν είναι αγγλικής προέλευσης; 

Ή ακόμα δεν ξέρουν τι να εφαρμόσουν; 

Εαν δεν σου ζητησε η DHL να πληρώσεις για εκτελωνισμό σημαίνει ότι το τελωνείο ηταν προπληρωμένο και δεν το πρόσεξες. Το «made in UK» παιζει ρόλο μόνο για τους δασμούς που χρεώνονται για αγορές ανω των 150 ευρώ.

15 λεπτά πριν, Markosbutcher είπε

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, δεν θα ήταν ωραίο,μιας και το sportsdirect παιρνει πόδι σιγά σιγά από τους επιλογές μας, να αναφερθουν εναλλακτικές? Μαγαζιά αντίστοιχα ρούχα-παπούτσια με έδρα την Ευρωπαϊκή Ένωση....

ASOS. Εχει έδρα UK αλλά έχει υποκ/μα και αποθήκες Γερμανία και στέλνει από εκεί Ελλάδα. Δεν έχει αμιγώς αθλητικά, αλλά έχει τεραστια ποικιλία κι έχει και δωρεάν επιστροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ὅπως καταλαβαίνει κἀνεὶς οἱ ἀγορὲς ἀπὸ Ἀγγλία ἕνεκα brexit πλέον καθίστανται ἀσύμφορες. Ὡστόσο, ἔχω τὴν ἑξῆς ἀπορία γιὰ ὅποιον τολμήσῃ νὰ παραγγείλῃ καὶ δεχθῇ τὴ φορολογική, δασμολογικὴ καὶ ἐκτελωνιστικὴ ἐπιβάρυνση. Σὲ περίπτωση ἐπιστροφῆς τῆς παραγγελίας (ἐπὶ παραδείγματι ὑποδημάτων) γιὰ ἀλλαγὴ τοῦ προϊόντος καὶ ἐπαναποστολὴ αὐτοῦ, ὁ ἀγοραστὴς θὰ ἐπιβαρυνθῇ ἐκ νέου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vaga1um3 είπε

Γνωρίζει κανεις τι συμβαινει στην περιπτωση (οπως γινοταν και παλιότερα με ebay κτλ), οπου πχ σου στελνει φιλος δέμα από Αγγλία και το μαρκάρει ως δωρο; 
υποκειται ΚΑΙ σε αυτή την περίπτωση σε τελωνειακούς δασμούς; 
 

ευχαριστω

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν κάτι είναι δώρο αντιμετωπίζεται διαφορετικά ως προς τους δασμούς ή φόρους που πρέπει να πληρώσει; Γιατί νομίζεις ότι έχει οποιαδήποτε διαφορά από κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mar.pan. είπε

Εαν δεν σου ζητησε η DHL να πληρώσεις για εκτελωνισμό σημαίνει ότι το τελωνείο ηταν προπληρωμένο και δεν το πρόσεξες. Το «made in UK» παιζει ρόλο μόνο για τους δασμούς που χρεώνονται για αγορές ανω των 150 ευρώ.

ASOS. Εχει έδρα UK αλλά έχει υποκ/μα και αποθήκες Γερμανία και στέλνει από εκεί Ελλάδα. Δεν έχει αμιγώς αθλητικά, αλλά έχει τεραστια ποικιλία κι έχει και δωρεάν επιστροφές.

Δεν επισυναπτούν κανένα διακριτικό πάνω στο δέμα που να φαίνεται ότι ήταν προπληρωμένο ή ότι ελέγχθηκε, όπως επίσης ούτε ανοίχθηκε και η αξία του δεν αναγράφεται πουθενά. Γενικά σαν να μην έγινε καμία διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nikopapa1 είπε

Δεν επισυναπτούν κανένα διακριτικό πάνω στο δέμα που να φαίνεται ότι ήταν προπληρωμένο ή ότι ελέγχθηκε, όπως επίσης ούτε ανοίχθηκε και η αξία του δεν αναγράφεται πουθενά. Γενικά σαν να μην έγινε καμία διαδικασία. 

Εννοώ ότι δεν το πρόσεξες όταν έκανες την παραγγελία στο σάιτ του lecol,  όχι πάνω στο δέμα όταν ήρθε. Εγώ δηλαδή τώρα που μπήκα στο συγκεκριμένο σάιτ διαβαζω στις FAQ: 

"Post Brexit:

We ship all EU orders via DPD or DHL depending on the option chosen at checkout. If any additional taxes/duties are due on your order, this should be stated at checkout - or a guarantee that the total amount you pay includes all applicable customs duties & taxes."

 

Άρα οι φόροι ήταν προπληρωμένοι όπως σου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nikopapa1 είπε

Παραγγελία στις 4/1 από Lecol (Εταιρία με ποδηλατικά) με έδρα την Αγγλία. Ήταν ποδηλατικό jersey συνολικής αξίας με μεταφορικά DHL express 68€. Έφτασε Ελλάδα στις 7/1. Όταν είδα στο tracking εισαγωγή για εκτελωνισμό τότε θυμήθηκα τα περί Brexit. 

Διαβάζοντας είπα την πατήσαμε.  Στις 9/1 έλαβα ένα email από την DHL ζητώντας μου προσωπικά στοιχεία και το περιεχόμενο χωρίς όμως να μου ζητήσουν την αξία του δέματος. 

Τα έστειλα και περίμενα το κουστούμι αλλά τελικά σήμερα που το παρέλαβα δεν είχε κάποια χρέωση. Βέβαια πέρασε από εκτελωνισμό ενώ προηγούμενη παραγγελία πριν ένα μήνα από την ίδια εταιρεία είχε έρθει σφαίρα. 

Τελικά μήπως παίζει ρόλο αν το προϊόν είναι αγγλικής προέλευσης; 

Ή ακόμα δεν ξέρουν τι να εφαρμόσουν; 

Δε ξερω τη μαρκα jersey πήρες,  αλλα αν είναι αυθεντικό jersey, καταγωγής Jersey 🇯🇪 τότε..

Jersey and the European Union

Jersey has a special relationship with the European Union (EU). In simple terms, the Island is treated as part of the European Union for the purposes of free trade in goods, but otherwise is not a part of the EU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ πλέον τέλος παραγγελίες από  Amazon,eBay,myprotein,sportsdirect  κτλ; Ισχύει κανονικά ότι και με τις χώρες εκτός Ε.Ε; Δλδ χρέωση σε παραγγελίες άνω των 22 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...