Προς το περιεχόμενο

Cyrix 6x86


aris73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοι Ολοι,

εχω την τιμη να σας παρουσιασω τον υπολογιστη συμβολο, το απολυτο μηχανημα, το τεχνολογικο αριστουργημα, μπλα, μπλα, μπλα, κλπ, κλπ, κλπ

το οποιο κατεχω, προσεχω, επιμελουμαι, περιποιουμαι ξανα μπλα, μπλα, μπλα, κλπ, κλπ, κλπ εδω και μερικα ετη.

Σημερα ψαχνοντας βρηκα επιπλεον μνημη και απο 16 Mb SDRAM ανεβηκε στα 144 Mb SDRAM και οι επιδοσεις του αυξηθηκαν κατακορυφα!

Παραλληλα εβαλα δυο ανεμιστηρακια εμπρος και πισω και το εχω δεσει με αλυσιδα γιατι υπαρχει κινδυνος ν΄απογειωθει.

Το λειτουργικο του ειναι Windows 98 SE και θα παιζω παιχνιδια και θα ακουω και μουσικη.

Ειμαι βαθυτατα συγκινημενος μιας και τετοια εργαλεια θυμιζουν τα νιατα μου και οι αναμνησεις πανε κι ερχονται σαν την αφρικανικη σκονη...

Σας ευχαριστω.

                                                                        

screenshot2.jpg

screenshot3.jpg

screenshot4.jpg

screenshot5.jpg

screenshot6.jpg

screenshot7.jpg

screenshot8.jpg

screenshot9.jpg

screenshot10.jpg

screenshot1.jpg

screenshot11.jpg

Επεξ/σία από aris73
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, να και ένα cyrix συστηματάκι! Απ' ότι βλέπω έχει και ABIT 430ΤΧ μητρική! Παίρνει από AMD Κ5, Κ6 και φυσικά από intel Pentium MMX. Τι κάρτα ήχου έχει πάνω; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ηχου ειναι η ESS AudioDrive ES1868 και παραθετω φωτο.

Σημαντικο να δεχεται η μητρικη καρτα επεξεργαστες απ΄ολους τους κατασκευαστες.

Βρηκα και το εγχειριδιο της ABIT το οποιο με βοηθησε να αναβαθμισω την μνημη.

Αν βρω μια SDRAM των 256 Mb θα δοκιμασω να ανεβω στα 256 Mb που ειναι το

μεγιστο οριο.

screenshot17.jpg

screenshot16.jpg

screenshot15.jpg

screenshot14.jpg

screenshot13.jpg

screenshot12.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή κάρτα! την έχω κ εγώ στο Pentium MMX pc μου και έχει εντυπωσιακά καλό ήχο σε dos games.

Δες αυτή τη σελίδα https://www.philscomputerlab.com/ess-audiodrive-es1868.html και δοκίμασε τον dos driver αν δεν τον έχεις εγκαταστήσει.

Μνήμη δεν χρειάζεσαι παραπάνω πάντως.

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, tanasen01 said:

Πολύ καλή κάρτα! την έχω κ εγώ στο Pentium MMX pc μου και έχει εντυπωσιακά καλό ήχο σε dos games.

Δες αυτή τη σελίδα https://www.philscomputerlab.com/ess-audiodrive-es1868.html και δοκίμασε τον dos driver αν δεν τον έχεις εγκαταστήσει.

Μνήμη δεν χρειάζεσαι παραπάνω πάντως.

Σ΄εκεινο το σαιτ βρισκομαι εδω και μερικα λεπτα!

Εχουν ωραια βιντεο στο Youtube και τα παρακολουθω

τις τελευταιες μερες.

Θα δικιμασω τον οδηγο αυριο.

Ετσι νομιζω κι εγω για το θεμα της μνημης αλλα

αν βρεθει κατι θα την αναβαθμισω.

Στην καρτα  εχω συνδεσει δυο ηχεια TEAC τα οποια

κανουν ολιγα παρασιτα και στην εισοδο στον οδηγο

εχω βαλει ακουστικα.

 

screenshot19.jpg

screenshot18.jpg

Επεξ/σία από aris73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εγκατασταθηκαν οι οδηγοι στην καρτα

ηχου και σεταριστηκε στο DOS.

Μια χαρα ακουγεται.

Πρωτο παιχνιδι:

DUNE2

Ακουω γνωμες για το επομενο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 4/5/2019 στις 4:46 ΜΜ, aris73 είπε

Καλησπερα,

εγκατασταθηκαν οι οδηγοι στην καρτα

ηχου και σεταριστηκε στο DOS.

Μια χαρα ακουγεται.

Πρωτο παιχνιδι:

DUNE2

Ακουω γνωμες για το επομενο.

RICK DANGEROUS 2🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν έτυχε να έχω ποτέ μου μηχάνημα με Cyrix επεξεργαστή - είχε ένας φίλος όμως, και ... έχει αφήσει το στίγμα του στη ιστορία ώς το ποίο δαιμονισμένο μηχάνημα που έχω δεί ποτέ. Βασικά, το μηχάνημα είχε κρίση ταυτότητας. Ανάλογα με τα κέφια του, σχεδόν κάθε φορά που έπερνε μπροστά έκανε διαφορετική αναφορά τι ταχύτητας επεξεργαστή είχε. Επαιζε μεταξύ 6x86 166 και 200 νομίζω ( πάνε και κάμποσα χρόνια, που να θυμάμαι ακριβώς ). Μάλλον έπρεπε να είχαμε κρεμάσει σκόρδα γύρω απο το κουτί 😛 Ακόμη και σήμερα, χρόνια μετά το σαραβάλιασμα του εν λόγω υπολογιστή είναι θέμα debate τι μπορεί να έφταιγε για τη παλαβομάρα του. Οι γνώμες πάντως κινούνται μεταξύ κακής τροφοδοσίας, κάποιου στραβού pin, η απλά ελλάτωμα του επεξεργαστή. Οπως και να έχει ... τέτοιο παλαβό μηχάνημα δεν έχει τύχει να ξαναδώ 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα Cyrix 200αρι είχε ο ξάδερφος μου την εποχή που είχα ένα celeron 266. Θυμάμαι ότι έκανε παράπονα συνέχεια για τις επιδόσεις του μηχανήματος στα παιχνίδια και για διάφορα κολλήματα που παρουσίαζε. Όταν είχε έρθει στο σπίτι μου, του είχε φανεί μια χαρά ο Celeron με την vga των 4MB ! Πάντως και οι δυο μας ζαχαρώναμε τις Voodoo 2 και 3 και λέγαμε πως θα τρέχει το ένα και πως το άλλο ! Στο μεταξύ έχουν περάσει ακριβώς 20 χρόνια από το καλοκαίρι του 99 που χαζεύαμε, στο επαρχιακό μαγαζάκι του μέρους που παραθεριζαμε , τις Voodoo 3 2000 σε μωβ κουτί και τις 3000 σε πράσινο, που είχαν βάλει πρώτη μούρη στη βιτρίνα !

Επεξ/σία από Rendar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 3/5/2019 στις 9:48 ΜΜ, aris73 είπε

Βρηκα και το εγχειριδιο της ABIT το οποιο με βοηθησε να αναβαθμισω την μνημη.

Αν βρω μια SDRAM των 256 Mb θα δοκιμασω να ανεβω στα 256 Mb που ειναι το

μεγιστο οριο.

screenshot17.jpg

screenshot16.jpg

screenshot15.jpg

screenshot14.jpg

screenshot13.jpg

screenshot12.jpg

Υπάρχει δυνατότητα να βάλετε μία μνήμη των 133MHz 256Mb και να δουλέψει σε χαμηλότερη συχνότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Τέρης Α. said:

Υπάρχει δυνατότητα να βάλετε μία μνήμη των 133MHz 256Mb και να δουλέψει σε χαμηλότερη συχνότητα;

Δεν το γνωριζω.

Τα 256 τα διαβαζει 128.

Επεξ/σία από aris73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα:

- Ο λόγος που βλέπει μονάχα τα 128MB τoυ 256MB DIMM που έχεις βάλει είναι πιθανότατα διότι απ' όσο μπορώ να διακρίνω από την φωτογραφία το DIMM είναι single sided και άρα χρησιμοποιεί high-density μνήμη. Τα πρώτα chipset που υποστήριζαν SDRAM μπορούσαν να διαβάσουν μονάχα low density μνήμες και αυτές συνήθως θα τις βρεις σε DIMMs που είναι double sided, δηλαδή έχουν τσιπάκια και από τις δύο μεριές.

- Απ' ότι βλέπω η μητρική έχει το i430TX chipset, το οποίο παρότι σηκώνει μέχρι 256MB όπως λες, αν εγκαταστήσεις πάνω από 64MB RAM σταματάει να την κάνει cache. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το σύστημα να έχει μεν περισσότερη RAM, αλλά θα είναι σαφώς πιο αργό. Θα πρότεινα να βάλεις ένα των 64MB (ή 2x32MB) για να είσαι κομπλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Αυτό, με την αναβίωση των τρυφερών (...) μας χρόνων, μέσω παλιού hardware... ξαναπέστο! Σίγουρα υπάρχει ψυχολογική εξήγηση, αλλά δε θέλω να την μάθω! 🙃

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...