Προς το περιεχόμενο

Αγορά Dolby Atmos


Drolok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλημέρα μου στην παρέα...

Μπαίνω άμεσα στο ψητό. Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε Dolby Atmos στο σαλόνι μου. 

Θα προτιμούσα κομμάτι κομμάτι να τα πάρω.

Τώρα έχουμε και λέμε, το σαλόνι είναι περίπου 65τμ. Το αναφέρω γιατί δεν ξέρω αν παίζει ρολο όπως επίσης ότι είναι και χαμηλοταβανο.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι με budget κοντά στα 1500? ( Αν βγει κάτι παραπάνω οκ θα το πάρω τον επόμενο μήνα.. ) θέλω να πιστεύω ότι αξίζει η αναβάθμιση.

Είμαι σχετικά άσχετος με ηχοσυστήματα , να φανταστείτε στο ps4 pro έχω τα αθάνατα Z5500. Οπότε η διαφορά θα είναι τεράστια νομίζω. Παιχνίδι και ταινίες φυσικα.

Για να δω θα φάω κράξιμο??? 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

65 τετραγωνικά; Ανέβασε ένα σχέδιο του σαλονιού να καταλάβουμε λίγο τις αποστάσεις ακρόασης κ βλέπουμε... Πάντως σε τόσο μεγάλο χώρο , αν θέλεις να καταλάβεις μπάσο στις ταινίες , μπορεί να μη φτάνουν τα 1500 μόνο για τα subwoofer.

Προφανώς δεν είναι ότι δε φτιάχνεται σύστημα αλλά όσο μικρότερος ο χώρος, τόσο ευκολότερος ο τρόπος με λιγότερα χρήματα να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οριακά σε παίρνει να αγοράσεις κομμάτια για σύστημα 5.1.2, δεν φτάνει όμως για να καλύψεις σωστά το χώρο. Αναγκαστικά δηλαδή θα έχεις ένα σύστημα Atmos με συμβιβασμούς. Οι συμβιβασμοί θα είναι σε στάθμες (από το οικονομικό sub κυρίως) και στα δύο ηχεία atmos που θα καλούνται να καλύψουν μόνα τους ένα τόσο μεγάλο χώρο. Αν και θα λειτουργούν "σωστά" για όσους κάθονται στη θέση ακρόασης.

Φυσικά, επειδή θα χρειαστείς βοήθεια, θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα που θα αναλάβει τη μελέτη και την εγκατάσταση στις σωστές θέσεις όπως προβλέπουν οι προδιαγραφές, καθώς και τη ρύθμιση του συστήματος.

Καλύτερη ιδέα είναι να μην προσπαθήσεις να καλύψεις όλον αυτόν τον χώρο με το σύστημα αλλά μέρος αυτού. Εκεί που θα κάθονται δηλαδή οι ακροατές/θεατές.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και δεν θέλω να καλύψω όλο το μέρος. εκεί που θέλω να καλύψω είναι 25τμ. Χωρίς κολώνες χωρίς τίποτα σε ανοιχτό σαλόνι, στον καναπέ που θα κάθομαι. είναι κανένας απο θεσσαλονικη μεριά να προτείνει κάποιο κατάστημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πιο οικονομικός 7κάναλος (υποχρεωτικά 7 κανάλια το λιγότερο για atmos) με σοβαρό σύστημα ισοστάθμισης είναι ο Denon AVR-X1500H.

Θα χρειαστείς 5+2 ηχεία και ένα sub. Πολύ οριακά βγαίνεις στο budget χωρίς τα καλώδια και τα παραφερνάλια όμως.

https://www.skroutz.gr/s/15302211/Denon-AVR-X1500H.html?keyphrase=avr-x1500H

https://www.skroutz.gr/s/347059/Polk-Audio-PSW110.html?keyphrase=Polk+Audio+PSW110

https://www.skroutz.gr/s/8887397/Polk-Audio-T50.html

https://www.skroutz.gr/s/8887422/Polk-Audio-T30.html?keyphrase=polk+T30

https://www.skroutz.gr/s/8887437/Polk-Audio-T15.html?keyphrase=Polk+T15 x2

Πως θα τα βάλεις και που και με ποιο τρόπο θα τα στηρίξεις, στο εξειδικευμένο κατάστημα από τα οποία θα τα παραγγείλεις που θα σε καθοδηγήσουν στη ρύθμιση του συστήματος και την τοποθέτηση των ηχείων.

Επεξ/σία από mitspetr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γινεται να φτιαχτει και ενα dolby atmos και για μενα; Ή εστω ενα συστημα χωρις.

εχω μια oled LG C8 55”. Δεν θελω πισω ηχεια.

Ενας ενισχυτης 2 ηχεια και ενα sub. 20 τμ.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θα έλεγες να φτιάξουμε ένα dolby atmos χωρίς ηχεία. Πως λέμε ένα απ' όλα χωρίς τζατζίκι, κρεμμύδι πατάτες, μουστάρδα, πίτα και γύρο δηλαδή. 😁

Λιγότερα από 7 ηχεία δεν γίνεται (σχεδόν). Υπάρχουν ενισχυτές που επιτρέπουν σύστημα 3.1.2 (χωρίς τα surround δηλαδή) αλλά αυτό δεν είναι μέσα στις "κανονικές" προδιαγραφές του atmos. Οι ενισχυτές αυτοί επιτρέπουν τα δύο ηχεία που είναι για την πληροφορία ύψους να είναι upfiring (και οι άλλοι επιτρέπουν upfiring αλλά όχι 3.1.2)

Η γνώμη μου είναι το ελάχιστο 5.1.2 με δύο ηχεία στην οροφή, άντε να λυγίσουμε λίγο τους κανόνες και να τα βάλουμε ψηλά στον τοίχο ως height speakers.

Η ιδέα πίσω από immersive 3D formats ήχου όπως είναι γνωστά, είναι να συμπληρωθεί η πληροφορία ύψους έτσι ώστε να βρισκόμαστε σε ένα ηχητικό θόλο. Αν δεν υπάρχει πληροφορία ύψους, ο θόλος είναι καμπριολέ. Αν δεν υπάρχουν τα surround ο θόλος είναι... ξώπλατο. 😂

Διαλέγεις και παίρνεις.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mitspetr είπε

Ο πιο οικονομικός 7κάναλος (υποχρεωτικά 7 κανάλια το λιγότερο για atmos) με σοβαρό σύστημα ισοστάθμισης είναι ο Denon AVR-X1500H.

Θα χρειαστείς 5+2 ηχεία και ένα sub. Πολύ οριακά βγαίνεις στο budget χωρίς τα καλώδια και τα παραφερνάλια όμως.

https://www.skroutz.gr/s/15302211/Denon-AVR-X1500H.html?keyphrase=avr-x1500H

https://www.skroutz.gr/s/347059/Polk-Audio-PSW110.html?keyphrase=Polk+Audio+PSW110

https://www.skroutz.gr/s/8887397/Polk-Audio-T50.html

https://www.skroutz.gr/s/8887422/Polk-Audio-T30.html?keyphrase=polk+T30

https://www.skroutz.gr/s/8887437/Polk-Audio-T15.html?keyphrase=Polk+T15 x2

Πως θα τα βάλεις και που και με ποιο τρόπο θα τα στηρίξεις, στο εξειδικευμένο κατάστημα από τα οποία θα τα παραγγείλεις που θα σε καθοδηγήσουν στη ρύθμιση του συστήματος και την τοποθέτηση των ηχείων.

Είχα δει και τον Denon AVR-X2500H... Είναι λίγο καλύτερος από τον 1500 ή δεν κατάλαβα εγώ καλά?? Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα ηχεία. Μπορούμε να βάλουμε ότι ηχεία θέλω?? Η να έχουν ας πούμε μια υποστήριξη για atmos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Drolok είπε

Είχα δει και τον Denon AVR-X2500H... Είναι λίγο καλύτερος από τον 1500 ή δεν κατάλαβα εγώ καλά?? Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα ηχεία. Μπορούμε να βάλουμε ότι ηχεία θέλω?? Η να έχουν ας πούμε μια υποστήριξη για atmos?

Έχει παραπάνω features ο 2500H. Σε ισχύ υπάρχει διαφορά στην ανακοινώσιμη όμως, επί της ουσίας και μετρημένη η διαφορά είναι μικρή.

Κοίταξε φίλε μου. Εγώ προσπαθώ να κινηθώ στα περιθώρια του budget που έθεσες. Αν πρόκειται να το αυξήσουμε, τότε μιλάμε για άλλα εξαρτήματα.

Ηχεία πλην της περίπτωσης των upfiring ηχείων (εκείνων που μπαίνουν επάνω στα υπόλοιπα) μπορείς να βάλεις οτιδήποτε. Απλά θα πρέπει να τα τοποθετήσεις στη σωστή θέση και κλίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mitspetr είπε

Τι θα έλεγες να φτιάξουμε ένα dolby atmos χωρίς ηχεία. Πως λέμε ένα απ' όλα χωρίς τζατζίκι, κρεμμύδι πατάτες, μουστάρδα, πίτα και γύρο δηλαδή. 😁

Λιγότερα από 7 ηχεία δεν γίνεται (σχεδόν). Υπάρχουν ενισχυτές που επιτρέπουν σύστημα 3.1.2 (χωρίς τα surround δηλαδή) αλλά αυτό δεν είναι μέσα στις "κανονικές" προδιαγραφές του atmos. Οι ενισχυτές αυτοί επιτρέπουν τα δύο ηχεία που είναι για την πληροφορία ύψους να είναι upfiring (και οι άλλοι επιτρέπουν upfiring αλλά όχι 3.1.2)

Η γνώμη μου είναι το ελάχιστο 5.1.2 με δύο ηχεία στην οροφή, άντε να λυγίσουμε λίγο τους κανόνες και να τα βάλουμε ψηλά στον τοίχο ως height speakers.

Η ιδέα πίσω από immersive 3D formats ήχου όπως είναι γνωστά, είναι να συμπληρωθεί η πληροφορία ύψους έτσι ώστε να βρισκόμαστε σε ένα ηχητικό θόλο. Αν δεν υπάρχει πληροφορία ύψους, ο θόλος είναι καμπριολέ. Αν δεν υπάρχουν τα surround ο θόλος είναι... ξώπλατο. 😂

Διαλέγεις και παίρνεις.

Οκ αστο ατμος. Οτι ζητησα παραπανω χωρις ατμος. Οι soundbars δινουν atmos με λιγοτερα παντως ενα sub μια bar και τα πισω ηχεια optional

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Οκ αστο ατμος. Οτι ζητησα παραπανω χωρις ατμος. Οι soundbars δινουν atmos με λιγοτερα παντως ενα sub μια bar και τα πισω ηχεια optional

Άλλο Atmos, άλλο Πάτμος.

Θα πρέπει να ακούσεις πρώτα ένα κανονικό σύστημα Dolby Atmos πως παίζει.

Το να βάλεις ένα αυτοκόλλητο επάνω σε κάτι που να λέει Atmos δεν λέει απολύτως τίποτε. Ακόμα και οι τηλεοράσεις λένε ότι έχουν Atmos. Δεν έχουν όμως. Οι προδιαγραφές είναι σαφείς για να έχεις κανονικό Atmos. Θέλεις ενισχυτή AV και ηχεία. Αλλιώς δεν έχεις τίποτε.

Πρόκειται για object based audio σύστημα. Επιβάλλεται να υπάρχουν σημειακές πηγές, δηλαδή ηχεία στα σημεία εκείνα που μπορούν να αποδώσουν τα αντικείμενα που κινούνται στο χώρο.

Επεξ/σία από mitspetr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ ενα απλο συστημα για σινεμα και μουσικη με 2 ηχεια και ενα sub, και apmlifier denon. DTX compatible. Για netflix spotify nova cosmote tv. Τα ηχεια και το sub να μην πιανουν παρα πολυ χωρο γιατι αλλιως θα παω σε soundbar με sub 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είναι το DTX; DTS μήπως ήθελες να γράψεις; Το Netflix που κολλάει με το DTS (αν ήθελες να γράψεις αυτό) ;

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Οκ ενα απλο συστημα για σινεμα και μουσικη με 2 ηχεια και ενα sub, και apmlifier denon. DTX compatible. Για netflix spotify nova cosmote tv. Τα ηχεια και το sub να μην πιανουν παρα πολυ χωρο γιατι αλλιως θα παω σε soundbar με sub 

Αν και παλιό αλλά απόλυτα ικανοποιημένος , θα σου πρότεινα αν και 5.1 τα Logitech Z5500. Ξέρω ότι πολύ θα διαφωνήσουν, αλλά στο σαλόνι που τα έχω για ταινίες και ps4 είμαι καλυμμένος στο φουλ. Θέλω να πάω σε atmos διαφορετικά θα τα κρατούσα.

3 ώρες πριν, mitspetr είπε

Έχει παραπάνω features ο 2500H. Σε ισχύ υπάρχει διαφορά στην ανακοινώσιμη όμως, επί της ουσίας και μετρημένη η διαφορά είναι μικρή.

Κοίταξε φίλε μου. Εγώ προσπαθώ να κινηθώ στα περιθώρια του budget που έθεσες. Αν πρόκειται να το αυξήσουμε, τότε μιλάμε για άλλα εξαρτήματα.

Ηχεία πλην της περίπτωσης των upfiring ηχείων (εκείνων που μπαίνουν επάνω στα υπόλοιπα) μπορείς να βάλεις οτιδήποτε. Απλά θα πρέπει να τα τοποθετήσεις στη σωστή θέση και κλίση.

Πρόσεξα τα taga harmony TAV-606 v.3...

Και το sub TSW-90 v.3

Είναι οκ για ένα σύστημα που θέλω??

Μαζί με τον 2500h. 

Τώρα δεν ξέρω όμως για τα δύο που είπες τα έξτρα τι να δω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...