Προς το περιεχόμενο

Αγορά Dolby Atmos


Drolok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν εισαι μονοκατοικια τοτε οκ προχωρα με ερευνα σε μαγαζια που πουλανε ηχοσυστημα και ζητα να σου βάλουν κατι δοκιμαστικο να ακουσεις. αν εισαι πολυκατοικια-διαμερισμα τοτε δεν θα μπορεις να εισαι στο σχεδον μεγιστο αρα δεν θα χρειαζεται να επενδυσεις πολλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά είναι σωστό αυτό. Όσο μικρότερος ο χώρος, τόσο πιο λίγο θα χρειαστεί να ξοδέψεις σε ακριβά κομμάτια για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Το άλλο που ειπώθηκε ότι πολύ δύσκολα μπορούν να αποδώσουν τέτοια συστήματα, είναι λάθος φυσικά. Ξεκινανε την απόδοση από πολύ πιο ψηλά σε σχέση με τις ηχομπαρες η τα όλα σε ένα home cinema. Αυτό που λέμε εδώ είναι τι γίνεται όταν επειδή ακριβώς έχουν πολύ καλύτερη απόδοση, με ποιο τρόπο τη διαχειρίζεσαι για να είναι αυτή που πρέπει σε στάθμες και ποιότητα που δεν φτάνει καμιά ηχομπαρα και κανένα όλα σε ένα σύστημα.

Όταν μπαίνει στην εξίσωση παραμετροποίηση μέσω ισοστάθμισης, τότε θέλει παραπάνω γνώσεις και ενασχόληση τόση που όντως μπορεί να φέρει σε απόγνωση έναν αρχάριο. Όχι όμως ότι και χωρίς αυτά δεν είναι κλάσεις ανώτερα έτσι κι αλλιώς. Προφανώς είναι αφού ακολουθούν η έχουν τη δυνατότητα να ακολουθούν επακριβώς τις προδιαγραφές του Atmos, κάτι που δεν υπάρχει ηχομπαρα η όλα σε ένα σύστημα που να μπορεί να το κάνει.

Μην το μπερδεύουμε.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα παιδιά!

Εχω φτιάξει ένα play room στο σπίτι και θα ήθελα να μου προτείνεται ηχοσύστημα 5.1 για χρήση gaming σε PS4,Xbox one x και movies.το budget κυμαίνεται μέχρι 700€

Να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω ιδέα από συστήματά ήχου 

1D56E529-839C-4D8E-97B7-D20B1E36B075.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασέ το μέχρι το χιλιάρικο και κάτι και θα μπορέσεις να έχεις κάτι ποιοτικό.

Χρειάζεσαι έναν εισαγωγικό ενισχυτή AV 5.1 και ένα σοβαρό εισαγωγικό σετ ηχείων 5.1. Είναι λίγο πιο ακριβά τα σοβαρά εισαγωγικά ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, armadilo21 είπε

Καλημέρα παιδιά!

Εχω φτιάξει ένα play room στο σπίτι και θα ήθελα να μου προτείνεται ηχοσύστημα 5.1 για χρήση gaming σε PS4,Xbox one x και movies.το budget κυμαίνεται μέχρι 700€

Να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω ιδέα από συστήματά ήχου 

1D56E529-839C-4D8E-97B7-D20B1E36B075.jpeg

Ωραία η μπαλκονόπορτα το καλοριφέρ και η πόρτα αλλα δώσε και καμια πληροφορία π.χ. που σκεφτεσαι να τοποθετήσεις καναπέ-πολυθρόνα θέασης και που την τηλεόραση-πανί προβολέα.

Ακόμα πες μας και τι ύψος εχει ο χώρος και αν ειναι ημι-υπόγειο ή όχι .

2 ώρες πριν, mitspetr είπε

Ανέβασέ το μέχρι το χιλιάρικο και κάτι και θα μπορέσεις να έχεις κάτι ποιοτικό.

Χρειάζεσαι έναν εισαγωγικό ενισχυτή AV 5.1 και ένα σοβαρό εισαγωγικό σετ ηχείων 5.1. Είναι λίγο πιο ακριβά τα σοβαρά εισαγωγικά ηχεία.

δωσε καποιο παραδειγμα απο αυτο που εχεις κατα νού.

δλδ ενισχυτη denon AV-250 ? ηχεια Polk ? δωσε κανα Link απο ενισχυτη ηχεια , sub που πιστευεις οτι μπορεις να προτείνεις.

 

Και ισως το μελος αν γινεται να ξεκινησει με ενισυτη ηχεία σαμπ και σε δευτερη φαση να προσθεσει και τα πισω ηχεια κεντρικο κλπ κλπ

Επεξ/σία από dmyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dmyl είπε

δωσε καποιο παραδειγμα απο αυτο που εχεις κατα νού.

δλδ ενισχυτη denon AV-250 ? ηχεια Polk ? δωσε κανα Link απο ενισχυτη ηχεια , sub που πιστευεις οτι μπορεις να προτείνεις.

Και ισως το μελος αν γινεται να ξεκινησει με ενισυτη ηχεία σαμπ και σε δευτερη φαση να προσθεσει και τα πισω ηχεια κεντρικο κλπ κλπ

Ναι θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο. AVR-X250BT, Polk T50, T30, T15 και PSW110. Το ελάχιστο δυνατό δηλαδή για να παίξει καλό 5.1 στο χώρο του χωρίς παρατράγουδα.

Το ύψος δεν παίζει ρόλο καθώς ενδιαφέρεται για 5.1 σύστημα όπως έγραψε ο ίδιος και όχι κάτι με Atmos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Ναι θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο. AVR-X250BT, Polk T50, T30, T15 και PSW110. Το ελάχιστο δυνατό δηλαδή για να παίξει καλό 5.1 στο χώρο του χωρίς παρατράγουδα.

Το ύψος δεν παίζει ρόλο καθώς ενδιαφέρεται για 5.1 σύστημα όπως έγραψε ο ίδιος και όχι κάτι με Atmos.

ωραία σύνθεση αλλα νομίζω οτι με τιμες σκρουτζ (για αγορα απο Ελλάδα)

AVR-250 == 240 euro

POLK T50 == 370 euro

POLK T30 == 165 euro

POLK T15 == 140 euro

PSW110 ==300 euro

βγαινουν στη σούμα κοντα στα 1215 ευρώ ποσό κατα 500 ευρω παραπάνω απο οτι θελει να διαθεσει το μέλος. Αν και ειμαι της ιδιας αποψης με εσενα νομιζω οτι δεν θα βοηθηθει το μελος με αυτη τη προταση μιας και μιλαμε για 80% παραπανω χρηματα απο το προυπολογισμο του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα. Καμία σχέση. Αν το ψάξει θα τα βρει σύνολο εκεί στο χιλιάρικο πάνω κάτω. Σιγά μην το ψάξει από το skroutz που δεν είναι ενημερωμένο και δεν μπορεί να έχει το εξής: Αν τα πάρει μάλιστα από ένα μέρος 100% δεν θα είναι αυτές οι τιμές που λες.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να τοποθετήσω την tv απέναντι από το τοίχο που είναι το καλοριφέρ..το καναπεδάκι θα μπει ακριβώς στην μέση του δωματίου,το ύψος του δωματίου είναι 2,90m και είναι 3ος όροφος.μπορει να υπερβώ το budget μου κατά 500€ αν είναι να έχω κάτι πολύ καλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Μπα. Καμία σχέση. Αν το ψάξει θα τα βρει σύνολο εκεί στο χιλιάρικο πάνω κάτω. Σιγά μην το ψάξει από το skroutz που δεν είναι ενημερωμένο και δεν μπορεί να έχει το εξής: Αν τα πάρει μάλιστα από ένα μέρος 100% δεν θα είναι αυτές οι τιμές που λες.

καμια σχεση μαλλον αυτο που λες εσυ μιας και οι τιμες ειναι κατα κυριο λογο στα γουστα του εκαστοτε εμπορου-πωλητή και στην διακριτικη ικανοτητα του καθε προμηθευτη για μια καλυτερη τιμη.

Δεν ειναι χαζοι και οι μαγαζατορες ακομα και αν ξερουν οτι αυριο μπορει να τους χρειαστεις ειναι να τους βρεις στα κεφια τους και μην ξεχνας οτι και αυτοι βλεπουν τον ανταγωνισμο και τις τιμες σκρουτζ και κατα περιπτωση δεν πεφτουν ευρω παρακατω. 

Αρα το ολα μαζι μια καλυτερη τιμη δεν ειναι βεβαιο και μην εισαι απολυτος προς αυτο. Ολοι εχουμε αγορασει κατι και ειδαμε να μην επιδεχεται παζαρι οπως και προσφορες που πηραν παζαρεμα προς τα κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dmyl είπε

καμια σχεση μαλλον αυτο που λες εσυ μιας και οι τιμες ειναι κατα κυριο λογο στα γουστα του εκαστοτε εμπορου-πωλητή και στην διακριτικη ικανοτητα του καθε προμηθευτη για μια καλυτερη τιμη.

Δεν ειναι χαζοι και οι μαγαζατορες ακομα και αν ξερουν οτι αυριο μπορει να τους χρειαστεις ειναι να τους βρεις στα κεφια τους και μην ξεχνας οτι και αυτοι βλεπουν τον ανταγωνισμο και τις τιμες σκρουτζ και κατα περιπτωση δεν πεφτουν ευρω παρακατω. 

Αρα το ολα μαζι μια καλυτερη τιμη δεν ειναι βεβαιο και μην εισαι απολυτος προς αυτο. Ολοι εχουμε αγορασει κατι και ειδαμε να μην επιδεχεται παζαρι οπως και προσφορες που πηραν παζαρεμα προς τα κατω.

Το συγκεκριμένο εγώ το βρήκα σε προσφορά στην τιμή που λέω. Δηλαδή πιο κάτω από τις συνολικές τιμές που έβαλες εσύ.

 

1 ώρα πριν, armadilo21 είπε

Όποτε καλύτερα να φτιάξω atmos από την αρχή αφού θα υπερβώ το budget μου κατά πολύ και θα έχω ένα ηχοσύστημα παρά πολύ καλό!για atmos τι επιλογές έχω;

Θα χρειαστείς 7κάναλο ενισχυτή γι' αρχή Και δύο επιπλέον ηχεία. όπως καταλαβαίνεις ανεβαίνει το budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dmyl Πλάκα έχει που σου φαίνεται τόσο ιδιανοητο αυτό που είπε ο από πανω. Όποιος έχει αμφιβολίες ας μου στείλει πμ να του στείλω τις αποδείξεις

Επεξ/σία από DeStyl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DeStyl είπε

Dmyl Πλάκα έχει που σου φαίνεται τόσο ιδιανοητο αυτό που είπε ο από πανω. Όποιος έχει αμφιβολίες ας μου στείλει πμ να του στείλω τις αποδείξεις

δεν μου ειπα ουτε εδειξα οτι μου ειναι αδιανοητο να εχεις καλυτερες τιμες απο σκρουτζ η ηλεκτρονικο καταστημα απλα αναφερα οτι δεν ειναι σιγουρο ή βεβαιο οτι θα τις εχεις.

Καλο θα ηταν για ολα τα μελη,  να κοινοποιησεις την εμπειρια σου για να γνωριζουμε ολοι το τι μπορουμε να διαπραγματευτουμε.

 

11 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Λες μπούρδες. Ώστε τώρα οι τιμές του skroutz είναι μια αναφορά ε; Κωλοτούμπα σε χρόνο dt.
Κάνε μια βόλτα στα καταστήματα και ζήτα τιμές για το συγκεκριμένο σετ. Θα εκπλαγείς. Καμία σχέση με τις τιμές του skroutz.

Ευχαρίστως μάλιστα να σου πω που θα τις βρεις αυτές τις τιμές, αλλά πρώτα θα μου δώσεις τη διαφορά. Έτσι γιατί προβοκάρεις χωρίς λόγο.

Πολύ συγκεκριμένα μιλάω. Δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

επειδη εχω κανει βολτα στα μαγαζια αυτες τις ημερες γραφω κατι απο τη δικη μου εμπειρια που απευθυνεται στις προσφατες ημερες και δεν εξεπλαγην και ηταν τιμες σκρουτζ.

θες διαφορα ε? μαλλον λεμε και οι δυο μπουρδες και σε παρακαλω αφησε την κατα μερος αντιπαραθεση δεν εχει νοημα .

Το επομενο μηνυμα σου με αποδεκτη εμενα απλα δε θα στο απαντησω διοτι  προσπαθω να διατηρησω εναν επικοδομητικο διαλογο με σκοπο την κοινη ενημερωση και δεχομαι προσβλητικους χαρακτηρισμους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...