Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια εμενα τρεχουν 3000mhz περασμενα απο ολα τα τεστ. αλλα και με 2933 τα ιδια μ εκανε.

2 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Kοίτα εμένα δεν έχει llc η gigabyte, αλλά από 2933 και πάνω στο auto 1.2 δίνει, και αν το γυρίσω στο normal 1.1. Πιο κάτω δεν σε αφήνει καν να πας, μόνο θετικό offset.

Aλλά όπως έγραψα, εμένα θέλει 1.15 ανεξαρτήτως ταχύτητας μνήμης. Και στα 2133 πάλι 1.15 θέλω για σταθερή λειτουργία. Άρα δεν έχει να κάνει με τη μνήμη. Υποψιάζομαι κάτι στην cache γίνεται, μιας και διάβασα περιπτώσεις που κάποιοι απενεργοποιούν την opp cache και όλα κομπλέ.

Για δοκίμασε 1.15 - 1.2 και δες τι κάνει... 

πολυ δεν ειναι το 1.15?

 

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά οι 1000 πρέπει να έχουν σάπιους memory controllers, ίσως γι' αυτό θέλουν ακρετό SOC. Ο δικός μου με 3200MHz και σφιχτά timings χρειάζεται 1V (0.987 για την ακρίβεια)..

Υ.Γ. Μην κοιτάτε αυτά που βάζει μόνο του το XMP. Σε μένα βάζει SOC 1.14V χωρίς λόγο αφού τα timings του XMP είναι λίγο σάπια..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

εμενα τι 1.1v το βαλω τι 1.05 το ιδιο κανει . πριν με τον 1200 δεν μ κανε τπτ τετοιο. 

Τι να σου πω, έχουμε το ίδιο cpu, τις ίδιες μνήμες αλλά διαφορετική μητρική. Είμαι με agesa 1.0.0.6, windows 1803 (βαριέμαι να κάνω clean install την 1903 😁) και high performance plan. Δεν έχω καν τους τελευταίους Chipset drivers με τον νέο installer. Τις μνήμες καλοκαιριάτικα τις έχω σχετικά χαλαρά στα 2933 1.36v με dram calculator safe timings. Ο 1600 όπως είπα 1.20v 3.6Ghz CPB off, CnC off. Ότι άλλο θες ρώτα με, από κάτω σου βάζω τα timings. Καλή τύχη.

Capture.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσες φορες πηγα να βαλω τα safe timings η οτιδηποτε απο ram calc δεν μπουταρα ποτε :P

με xmp και 3000mhz ειμαι . εχει περασει ολα τα τεστ. και ΤΜ5 και prime blend και memtest86 (bootable usb) .0 ερρορς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

οσες φορες πηγα να βαλω τα safe timings η οτιδηποτε απο ram calc δεν μπουταρα ποτε :P

με xmp και 3000mhz ειμαι . εχει περασει ολα τα τεστ. και ΤΜ5 και prime blend και memtest86 (bootable usb) .0 ερρορς.

Τι memory type διαλέγεις στο calculator;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

οσες φορες πηγα να βαλω τα safe timings η οτιδηποτε απο ram calc δεν μπουταρα ποτε :P

με xmp και 3000mhz ειμαι . εχει περασει ολα τα τεστ. και ΤΜ5 και prime blend και memtest86 (bootable usb) .0 ερρορς.

Ναι όμως δεν έχει να κάνει με τα errors στο memtest και στο prime. Δεν είναι υπό φορτίο τα κολήματα που έχεις σωστά;

Πρέπει να δοκιμάσεις με το "kill ryzen" σε linux για να φανεί το πρόβλημα πιο εύκολα, που στρεσάρει πολύ την FPU. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dragonitelvl100 είπε

image.png.c21f85954a4516c8212dd616728373a5.png

Βαζω για Hynix A die. AFR δηλαδης.

Spoiler alert . Λίγο πολύ αυτά που σου έβαλα από πάνω θα σου βγάλει με εξαίρεση το trfc. αλλά επειδή δε μπορώ να το μπουτάρω στη δικιά μου κάτω από 450 χωρίς να δώσω ρεύματα το πήγα στα 480.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού με τον 1200 δεν στα έκανε αυτά, και περνάς και memtest, επιμένω, πριν ταλαιπωρηθείς, άστα όλα στοκ και βάλε υψηλό soc να δεις τι κάνει. 1.15 τουλάχιστο.

Αν δεν έχεις πρόβλημα έτσι, θα ξέρεις τι φταίει. Φυσικά ούτε οι chipset drivers ούτε τα timmings. Δεν θα πάθει κάτι η cpu μην φοβάσαι. Εξάλλου τα κολήματα στα κάνει και σε idle ή ελαφρύ φόρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα οτι οταν βαζω το file μεσα και ειναι και ερωτηση αυτο . μ λεει για τα 3200 ΜΤ/S 16 17 17 κλπ. Οταν βαζω 2933 μ βγαζει timmings που εχω ξαναβαλει και ουτε που μπουταρω .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

το θεμα οτι οταν βαζω το file μεσα και ειναι και ερωτηση αυτο . μ λεει για τα 3200 ΜΤ/S 16 17 17 κλπ. Οταν βαζω 2933 μ βγαζει timmings που εχω ξαναβαλει και ουτε που μπουταρω .

Στο ξανα εκανε το θεμα? Αστο για σημερα οπως σου ειπα να δεις αν θα το κανει παλι και αν συνεχισει να στο κανει  μετα δοκιμασε οτι σου ειπαν τα παιδια. Aμα πειραξεις και τις μνημες μετα θα γινει αχταρμας η φαση ,ενα ενα τα πραγματα ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι στιγμης δεν εχω πειραξει τπτ . οτι μ πες εσυ εχω κανει  . και μεχρι στιγμης κυλαμε ομαλα. μετα θα γυρισω σε στοκ. μετα θα ανεβασω vsoc. και μετα θα κανω τα κολπα με τις ραμ . Λογω σπουδων ακολουθω γενικως την πειραματικη διαδικασια χαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...