Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, ilos said:

Οι δικές μου aegis παίζουν μέχρι 3066 1.375v 16/17/17/38 και 1.100 vsoc. 3200 βγάζουν errors και κολώνω να δώσω παραπάνω ρεύματα σε hynix afr. Single Channel τα έχουν λογικά, αν και δε το έχω δοκιμάσει.

Απέφυγα τις Aegis γι' αυτό και μόνο το λόγο.

Πήρα αυτές https://www.skroutz.gr/s/8423470/Patriot-Viper-4-Series-16GB-DDR4-3000MHz-PV416G300C6K.html μόνο και μόνο γιατί διάβασα σχόλια στο amazon και το reddit ότι έχουν CJR. Στην τελική ας παίξουν έστω 3066 CL16 να χαρώ ότι κλοκαρίστηκαν λιγάκι και δε με νοιάζει :D (στην Asrock B450M Pro4 αυτά, όχι στη  μουφο"B350" που λέγαμε πριν) 😛 

Σε κάνα τριβδόμαδο που θα τις έχω και θα γυρίσω από διακοπές θα παίξω.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα έχω γράψει για τη μητρική. Με το τελευταίο bios τα 3200 16-18-18 τα έχει σταθερά με 1.37. Τα 3000 με 1.32. Και 1.1vsoc (δεν έχει επιλογή για παρακάτω αν οι μνήμες είναι στα 3000). Ο Athlon τις δούλευε με λιγότερη τάση πάντως.

Με τον 1600, με τις μνήμες στα 3000 είναι σταθερότατος με -100mv. Bέβαια τα -100mv που βάζεις παίζει και να μην είναι τόσο, άλλα δείχνει το SIV άλλο το HWinfo. Το τελευταίο με τις Gigabyte δεν τα πάει καλά πάντως. Πάντως μπουτάρει και λειτουργεί στα 3.7 με κάτω από 1.2V άνετα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει γενικά σταθερότητα εκεί δεν θέλω να την ζορίσω. Στοκ τον λειτουργώ με PBO και μου αρκεί.

 Ούτε ρίχνει επιδόσεις ούτε τίποτα. Αν πας τις μνήμες στα 3200, εκεί δεν αρκεί η τάση, πας -80, -70mv. Αλλιώς μπορεί να κρασάρει σε ανύποπτη στιγμή. Άρα έχει σχέση η ταχύτητα της μνήμης με την ελάχιστη τάση του επεξεργαστή. Αυτά με agesa 1.0.0.3AB, με το 0.2 ήθελε λιγότερο έως και καθόλου offset και  μεγαλύτερο Vsoc, 1.15, για να δουλέψει έτσι.

Στα vrm να κολήσεις ψυκτράκια θέλει προσοχή. Δεν είναι ευθυγραμισμένα όλα με έτοιμες τρύπες, τα 3 μονά είναι ανάμεσα σε πυκνωτές. 1 smd κιόλας είναι τουλάχιστο στο ίδιο ύψος. Εγώ επειδή έχω dremel έκοψα στο μέγεθός τους 9 ψυκτράκια μια μέρα που είχα χρόνο. Δεν χρειάζεται με ryzen 3. Τον 1600 στοκ με μαμά ψύκτρα τον έχει άνετα, αν πουσάρεις όμως θες ψυκτράκια αν δεν θες να βλέπεις 80άρες και 90άρες στα vrm.

Δεν χρειάζεται πάντως, πρέπει να έχει κύκλωμα η μητρική και κάνει throttling αν χρειαστεί. Εμένα δεν έχει συμβεί ποτέ, υπάρχει βίντεο όμως που έχουν την version 1 (που όντως φορά Α320) με τον 3900Χ και σε stress test τον δούλευε αυτόματα στα 3600 all core. To προτιμώ από το να είχε 1 φάση παραπάνω αλλά να φοβόσουν για την ακεραιότητα της μητρικής.

Τα θετικα της είναι οι συχνότατες αναβαθμίσεις bios και ότι είναι η απολύτως φθηνότερη B350. Τα αρνητικά της η διάταξη των pci και sata θυρών, και οι λίγες φάσεις για core. Για soc βέβαια έχει 3 που είναι μια χαρά αν βάλεις πάνω APU. Που νομίζω γι αυτό είναι κυρίως αυτή η μητρική.

 

 

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, nicksoti said:

Tα έχω γράψει για τη μητρική. Με το τελευταίο bios τα 3200 16-18-18 τα έχει σταθερά με 1.37. Τα 3000 με 1.32. Και 1.1vsoc (δεν έχει επιλογή για παρακάτω αν οι μνήμες είναι στα 3000). Ο Athlon τις δούλευε με λιγότερη τάση πάντως.

Με τον 1600, με τις μνήμες στα 3000 είναι σταθερότατος με -100mv. Bέβαια τα -100mv που βάζεις παίζει και να μην είναι τόσο, άλλα δείχνει το SIV άλλο το HWinfo. Το τελευταίο με τις Gigabyte δεν τα πάει καλά πάντως. Πάντως μπουτάρει και λειτουργεί στα 3.7 με κάτω από 1.2V άνετα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει γενικά σταθερότητα εκεί δεν θέλω να την ζορίσω. Στοκ τον λειτουργώ με PBO και μου αρκεί.

 Ούτε ρίχνει επιδόσεις ούτε τίποτα. Αν πας τις μνήμες στα 3200, εκεί δεν αρκεί η τάση, πας -80, -70mv. Αλλιώς μπορεί να κρασάρει σε ανύποπτη στιγμή. Άρα έχει σχέση η ταχύτητα της μνήμης με την ελάχιστη τάση του επεξεργαστή. Αυτά με agesa 1.0.0.3AB, με το 0.2 ήθελε λιγότερο έως και καθόλου offset και  μεγαλύτερο Vsoc, 1.15, για να δουλέψει έτσι.

Στα vrm να κολήσεις ψυκτράκια θέλει προσοχή. Δεν είναι ευθυγραμισμένα όλα με έτοιμες τρύπες, τα 3 μονά είναι ανάμεσα σε πυκνωτές. 1 smd κιόλας είναι τουλάχιστο στο ίδιο ύψος. Εγώ επειδή έχω dremel έκοψα στο μέγεθός τους 9 ψυκτράκια μια μέρα που είχα χρόνο. Δεν χρειάζεται με ryzen 3. Τον 1600 στοκ με μαμά ψύκτρα τον έχει άνετα, αν πουσάρεις όμως θες ψυκτράκια αν δεν θες να βλέπεις 80άρες και 90άρες στα vrm.

Δεν χρειάζεται πάντως, πρέπει να έχει κύκλωμα η μητρική και κάνει throttling αν χρειαστεί. Εμένα δεν έχει συμβεί ποτέ, υπάρχει βίντεο όμως που έχουν την version 1 (που όντως φορά Α320) με τον 3900Χ και σε stress test τον δούλευε αυτόματα στα 3600 all core. To προτιμώ από το να είχε 1 φάση παραπάνω αλλά να φοβόσουν για την ακεραιότητα της μητρικής.

Τα θετικα της είναι οι συχνότατες αναβαθμίσεις bios και ότι είναι η απολύτως φθηνότερη B350. Τα αρνητικά της η διάταξη των pci και sata θυρών, και οι λίγες φάσεις για core. Για soc βέβαια έχει 3 που είναι μια χαρά αν βάλεις πάνω APU. Που νομίζω γι αυτό είναι κυρίως αυτή η μητρική.

Άρα έχει και offset στη CPU, τέλεια! Ελπίζω να μην μου την κάνουν bios update, θέλω AGESA 1.0.0.6 και όχι νεότερο για τα 3000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν σε παίρνει πάρε την AB350M-DS3H V2, με 13€ παραπάνω έχεις μια πλήρη μητρική με ψύκτρα στα mosfet, 4 dimms 2η PCIE Χ16 και 2 παραπάνω USB2. Απλά δεν έχει θύρα VGA αν βάλεις APU και έχεις παλιό monitor. Eγώ είχα πάρει την Α320 γιατί είναι στενότερη (ίσως η στενότερη AM4) και έχω πολύ μικρό κουτί (με βολεύει γιατί το μεταφέρω 2 φορές το χρόνο), αν θυμάσαι κάτι fazn που έδινε κάποτε το πλαίσιο μαζί με κάτι celeron itx συστήματα.

Για το bios που λες, δεν γράφει κάπου ότι δεν μπορείς να κάνεις downgrade σε παλιότερη έκδοση. 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Κανεις με Gigabyte ΑΧ370-ΑΒ350 που να περασε το νεο bios και ryzen 3000?

Περασα το τελευταιο bios σε gigabyte ax370 gaming 5 αλλα δεν βρισκω πουθενα επιλογες XFR-PBO.Μονο το κλασικα Core Performance Boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδάκια, μου ακύρωσαν τις RAM.

Τι προτείνετε για Ryzen 2600? 2x8 τουλάχιστον 3000MHz, ιδανικά με Hynix C-Die (CJR).

Any ideas? (Μην πιάσουμε κατοστάευρο όμως...)

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikpoth είπε

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

κάπου εκεί σε τιμή αναγκαστικά.Τις έχω τις συγκεκριμένες,συμπαθητικό kit.

CJR?

17 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Καλημέρα παιδάκια, μου ακύρωσαν τις RAM.

Τι προτείνετε για Ryzen 2600? 2x8 τουλάχιστον 3000MHz, ιδανικά με Hynix C-Die (CJR).

Any ideas? (Μην πιάσουμε κατοστάευρο όμως...)

Αυτές ειναι λογικά CJR απο όσο ξέρω https://www.skroutz.gr/s/15523970/G-Skill-Sniper-X-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C19D-16GSXWB.html

Εγώέχω τις 3200 C16 και είναι αρκετά καλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Sheogorath said:

CJR?

Αυτές ειναι λογικά CJR απο όσο ξέρω https://www.skroutz.gr/s/15523970/G-Skill-Sniper-X-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C19D-16GSXWB.html

Εγώέχω τις 3200 C16 και είναι αρκετά καλές.

Αυτές είναι μόνο στο Θεσσαλονικιώτικο κατάστημα ΚΠ κάτω από 100€, πολύ δύσκολο να μην φάω ακύρο... Καμία 3200/16 με CJR όμως; Σαν τις δικές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Αυτές είναι μόνο στο Θεσσαλονικιώτικο κατάστημα ΚΠ κάτω από 100€, πολύ δύσκολο να μην φάω ακύρο... Καμία 3200/16 με CJR όμως; Σαν τις δικές σου.

https://www.skroutz.gr/s/14176590/G-Skill-Sniper-X-Classic-Camo-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GSXFB.html 

Με αναζήτηση SniperX δεν τις έβγαλε πριν.

1 λεπτό πριν, nikpoth είπε

Ναι, cjr είναι και  παίζουν και σχετικά καλά σε σκάλισμα εκτός,trfc,λογικό ομως

Ποιο είναι το όριο που έχεις βρει; Εμένα δουλεύουν με 420 στα 3200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Sheogorath said:

https://www.skroutz.gr/s/14176590/G-Skill-Sniper-X-Classic-Camo-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GSXFB.html 

Με αναζήτηση SniperX δεν τις έβγαλε πριν.

Κι αυτές 90€ σε ένα ακριβώς κατάστημα κατόπιν παραγγελίας, επόμενο 140+.... :( 

3 minutes ago, nikpoth said:

Ναι, cjr είναι και  παίζουν και σχετικά καλά σε σκάλισμα εκτός,trfc,λογικό ομως

Όπα κάτσε και στις Rivjaws CJR βάζουν πλέον; Ή είναι random;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Κι αυτές 90€ σε ένα ακριβώς κατάστημα κατόπιν παραγγελίας, επόμενο 140+.... :( 

Όπα κάτσε και στις Rivjaws CJR βάζουν πλέον; Ή είναι random;

Τα τελευταία batches πρέπει να βάζουν CJR αλλά δεν ειναι σίγουρο αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Sheogorath said:

Τα τελευταία batches πρέπει να βάζουν CJR αλλά δεν ειναι σίγουρο αν δεν κάνω λάθος.

Πρόσεξα ένα B στον κωδικό τους, ίσως οι GVKB να είναι με CJR και οι κλασικές GVK με AFR/MFR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

https://www.skroutz.gr/s/14176590/G-Skill-Sniper-X-Classic-Camo-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GSXFB.html 

Με αναζήτηση SniperX δεν τις έβγαλε πριν.

Ποιο είναι το όριο που έχεις βρει; Εμένα δουλεύουν με 420 στα 3200.

433941149_Annotation2019-06-24234513.png.4fec4d5851fab0104a7ef4d5b1495ca2.png.ec8b3096fe6632c22fd0b8827a625652.png

Θα ψάξω μηπως εχω κρατήσει και αλλα δε θυμάμαι σιγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...