Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Όχι πάνω από 1.2 παίδες, (και όχι πάνω από 1.15 θα πω εγώ). Είναι πολύ sensitive και γίνονται ζημιές.

Ο Κώστας ξέρει, για το τι έπαθε ο 1400 του με 1.3κατι τάση.

Δεν αντέχουν όλα το ίδιο.

Ωχ ναι ε; Τι έπαθε αλήθεια;

Πάντως άλλο 1.15 και άλλο 1.3, είναι μια διαφορά. Τέλος πάντων θα δοκιμάσω να δουλέψω με χαμηλότερο soc, ίσως κατεβάζοντας τις μνήμες από το 3000XMP. Υποψιάζομαι πως κάποια άλλη ρύθμιση παίζει να "χτυπά" με το συγκεκριμένο bios και απλά η αύξηση του Soc voltage την "καλύπτει". Που ουσιαστικά δεν είναι αύξηση, μείωση από το auto 1.2 του XMP είναι αλλά τέλος πάντων...

edit: επι ευκαιρίας βγήκε νέο bios με agesa 1.0.03AB. To έβαλα να το δοκιμάσω μπας και βελτιώσει το θέμα. Προς το παρόν και δουλεύοντας κανα 4ωρο όλα στοκ μνήμες xmp και 1.1V soc δεν είδα κάτι παράξενο, αλλά είναι νωρίς. Παρατήρησα μόνο (άσχετο)  ότι η γραμματοσειρά στο bios είναι σαν... upscale από 640Χ480. Προφανώς δεν τους χωρούσαν και σε αυτούς οι όποιες αλλαγές και κερδίζουν kbytes από εδώ κι από εκεί😁

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταίο update με το νέο bios 1.0.0.3ΑΒ, μια και άνοιξα το θέμα πριν με το soc voltage και τον 1600. Ίσως αφορά όλες τις Gigabyte.

Από χτες το βράδυ, με soc voltage 1.1V κανένα κόλημα. Έχω δοκιμάσει-τρέξει τα εξής:

- Επίτηδες το Pc είναι συνέχεια ανοικτό ώστε να δοκιμάζω από idle κατάσταση με σβηστή οθόνη κλπ.

- 2 transcoding 1 ώρας το καθένα με το handbrake.

- Ενασχόληση με μοντάζ στο Vegas, project με περίπου 200 αρχεία. Για 3 ώρες.

- Browsing, virus scan.

- Το βράδυ που έπεσα λίγες ώρες άφησα να τρέχει το kill ryzen script μέσω VM σε Ubuntu. κανένα error.

- έκανα επίτηδες 10-15 restart και 3-4 cold boot.

- edit: και σεισμό 5.5 ρίχτερ! Rock stable δηλαδή.

Είμαι με typical idle current, c states on, balance power plan, στα 3400Ghz με μνήμες στα 3000. Και εδώ να αναφέρω ότι δοκίμασα λίγο και τις μνήμες, οι μνήμες τρέχουν στις ίδιες συχνότητες αλλά με λίγο χαμηλότερη τάση από πριν. Για 3200 memtest free ήθελα πριν 1.41-1.42V, τώρα 1.37V. 4 runs έκανα. 

- edit nο2: και σημαντικά χαμηλότερο vcore για την ίδια συχνότητα. Boot ίδιο χρόνο, απλά to restart αρψ

γεί λίγο παραπάνω, μόλις πατήσεις restart το μπλε κυκλάκι δειαρκεί κάποια δευτερόλεπτα παραπάνω.

Από ότι φαίνεται το 1.0.0.3ΑΒ μαζί με τους 3000 διορθωσε κακώς κείμενα του 1.0.0.2 και στους 1st gen, μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα...

 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Τελευταίο updatte με το νέο bios 1.0.0.3ΑΒ, μια και άνοιξα το θέμα πριν με το soc voltage και τον 1600. Ίσως αφορά όλες τις Gigabyte.

Από ότι φαίνεται το 1.0.0.3ΑΒ μαζί με τους 3000 διορθωσε κακώς κείμενα του 1.0.0.2 και στους 1st gen, μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα...

Για TaichiX370+1st Gen πάντως, υπάρχει γκρίνια (βγαίνουν συνέχεια 1003ΑΒ για όλες τις προηγούμενες ASRock).

Αναφέρουν πολύ αργή εκκίνηση/συμπεριφορά του BIOS, με CSM off αδυναμία boot, ίσως ελάχιστα πεσμένες επιδόσεις σε σχέση με το 1001 και άλλα μικρά.

Είναι ανεπίσημο beta ακόμα, βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Ο Κώστας ξέρει, για το τι έπαθε ο 1400 του με 1.3κατι τάση.

Παιδες με 1.3V για περιπου μια ωρα στο SoC και ειχα σοβαρο degradation στον IMC.

Απο την αλλη 1.8V χωρις ψυκτρα για μια ωρα δεν εκαναν και πολλα στον επεξεργαστη. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Αυτό τι σημαίνει? Ότι έχω pci gen4? Τώρα το πρόσεξα χτες έκανα το καινούριο bios update (f41b) στην gigabyte ab350 gaming 3 

Screenshot_2019-07-19-16-03-54-730_com.miui.gallery.png

Aπό το προηγούμενο F40 υπάρχει η επιλογή. Το αν δουλεύει σωστά ή όχι, μόνο με zen2 και RX5700 ή αντίστοιχο nvme μπορούμε να το ξέρουμε...

 

17 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Παιδες με 1.3V για περιπου μια ωρα στο SoC και ειχα σοβαρο degradation στον IMC.

Απο την αλλη 1.8V χωρις ψυκτρα για μια ωρα δεν εκαναν και πολλα στον επεξεργαστη. 

1 ώρα με τεστ να υποθέσω;

Το 2ο πως το κατάφερες...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nicksoti είπε

1 ώρα με τεστ να υποθέσω;

Το 2ο πως το κατάφερες...

Προσπαθωντας να κανω την 2400/16 RAM μου να μπουταρει στα 3800 CL12. Η RAM το εχει μεσα της, ο IMC απο την αλλη θελει πολυ πουσαρισμα. 

Το 2ο ηθελα να δω τα ορια του γιατι ουτως η αλλως θα πηγαινε RMA για αλλα θεματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Για TaichiX370+1st Gen πάντως, υπάρχει γκρίνια (βγαίνουν συνέχεια 1003ΑΒ για όλες τις προηγούμενες ASRock).

Αναφέρουν πολύ αργή εκκίνηση/συμπεριφορά του BIOS, με CSM off αδυναμία boot, ίσως ελάχιστα πεσμένες επιδόσεις σε σχέση με το 1001 και άλλα μικρά.

Είναι ανεπίσημο beta ακόμα, βέβαια.

Εγώ σύγκρινα με το 1002, 1001 δεν είχε βγάλει καν η Gigabyte. Το CSM αν ήταν οn κατά την εγκατάσταση μπορεί να φέρει προβήματα αν το κλείσεις μετά. Εγώ το είχα οn το είχα ξεχάσει, και γι αυτό δεν το κλείνω...

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως άσχετο, εγώ πάντως θα περίμενα πρώτα μερικούς  μήνες να διορθωθούν τυχόν θέματα, πριν πάω στους εξαιρετικούς κατά τα άλλα νέους Ryzen. Αν ήταν επείγον, θα επέλεγα κάτι πιο δοκιμασμένο με προοπτικές αναβάθμισης (αν γίνεται) αργότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια βοήθεια όποιος μπορεί. 

σε 2700x και asus x470 pro και μαμά ψύξτρα.

με το ryzen master μου δείχνει στο EDC (cpu), αρκετά συχνά, 95-99% of 140 Α, Limit 255a. ειναι normal? 

επίσης το PBO χτυπάει 4.150mhz με συνέπεια να τρώει απόταμα spikes το cpu fan, έφτιαξα ένα custom profile από asus ai suite και έτρεξα και fan auto tuning, και έστρωσε ο θόρυβος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greg4 είπε

μια βοήθεια όποιος μπορεί. 

σε 2700x και asus x470 pro και μαμά ψύξτρα.

με το ryzen master μου δείχνει στο EDC (cpu), αρκετά συχνά, 95-99% of 140 Α, Limit 255a. ειναι normal? 

επίσης το PBO χτυπάει 4.150mhz με συνέπεια να τρώει απόταμα spikes το cpu fan, έφτιαξα ένα custom profile από asus ai suite και έτρεξα και fan auto tuning, και έστρωσε ο θόρυβος. 

Nορμαλ ειναι. Αμα θες βαλε αρνητικη  offset ταση στην cpu (-0.0875v)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...