Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραία, ευχαριστώ! από bios σωστά;

επίσης ποιος ο καλύτερος τρόπος να κλείσω το pbo?

Το pc αυτό έχει μόνιμα 18-26% σταθερό cpu usage, δουλεύει 24/7, και σκοπός είναι να δουλεύει όσο το δυνατόν απροβλημάτιστα ακόμα και room temp στα 30+. Αν υπάρχει κάποιο άλλο suggestion δεκτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greg4 είπε

ωραία, ευχαριστώ! από bios σωστά;

επίσης ποιος ο καλύτερος τρόπος να κλείσω το pbo?

Το pc αυτό έχει μόνιμα 18-26% σταθερό cpu usage, δουλεύει 24/7, και σκοπός είναι να δουλεύει όσο το δυνατόν απροβλημάτιστα ακόμα και room temp στα 30+. Αν υπάρχει κάποιο άλλο suggestion δεκτό :)

Ναι απο Bios ,αν θες να κλεισεις το pbo θα πας advanced ,amd cbs ,nbio common option, xfr, precission boost overdrive και θα το βαλεις disabled.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Am4 διαφέρει από το AM3+ στα brackets όσον αφορά την τοποθέτηση της ψύχτρας? Είμαι ακόμα με FX και θέλω να αναβαθμίσω σε Ryzen αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει η ψύχτρα για το νέο socket (είναι αυτή btw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Cloud_7 είπε

Το Am4 διαφέρει από το AM3+ στα brackets όσον αφορά την τοποθέτηση της ψύχτρας? Είμαι ακόμα με FX και θέλω να αναβαθμίσω σε Ryzen αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει η ψύχτρα για το νέο socket (είναι αυτή btw)

Κάνει δεν θα έχεις θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάτησα το κουμπί για τα PC όλης της οικογένειας :D

-Για γενική χρήση (και λίγα games από την αδερφή μου):

Θα συνδυαστεί με την κλασική 32" IPS AOC 75Hz freesync 2560x1440: https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html
Αντικαθιστά ένα i3-2120 σε H61, με Radeon R7 240 2GB, 8GB DDR3 1333 και Samsung 850 EVO 250GB Sata SSD (και τις μισές USB 2.0 καμμένες).

 

-Για HTPC (και χρήση browsing, audio player, παλαιοί emulators):

  • Ryzen 1200 με Alpenfohn Sella (αυτή υπάρχει ήδη)
  • 8GB DDR4 HyperX 2666MHz CL15 (υπάρχει το ένα module πήρα δεύτερο, ελπίζω να παίξουν έστω 3000 αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος και στοκ)
  • SSD θα χρησιμοποιηθεί ο Samsung 850 EVO 250GB από το πρώην δεύτερο PC ή κάποιος nvme 128GB, αποθηκευτικές απαιτήσεις δεν υπάρχουν.
  • Gigabyte A320M-S2H V2 (έχει B350 chipset παραδόξως και υποστηρίζει και Ryzen 3900X... 🤣). Ουσιαστικά διάλεξα ό,τι πιο φτηνό βρήκα για τον 1200 που να αφήνει λίγο σκάλισμα, τσάμπα είναι... :D 
  • ASUS Nvidia GT730 2GB DDR3 passive (υπάρχει)
  • PSU υπάρχει 500W αθόρυβο no-name
  • Silverstone Grandia GD09B HTPC big case

Θα συνδυαστεί με full HD TV. Αντικαθιστά ένα Celeron G540 σε GA-H61M-USB3-B3 με καμμένο κάποιο κύκλωμα (δεν κάνει shutdown αλλά restart και ανάβει αυτόματα μόλις δώσεις ρεύμα), με 4GB DDR3 1066 και Kingston A400 120GB SSD και την κάρτα γραφικών που θα ξαναχρησιμοποιηθεί.

 

Νομίζω για τις απαιτήσεις τους θα τη βγάλουν α-νε-τα την 5ετία, μην πω και αρκετά παραπάνω. Ουσιαστικά μηχανήματα 8ετίας (με κάποιες προσθήκες) αντικαθιστούν.
All Ryzen fun :D 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί στο 2ο δεν βάζεις έναν Athlon? Eίναι κρύος και αθόρυβος ακόμα και με πουσάρισμα και έχει καλύτερη igpu από την 730 για χρήση HTPC. Εϊχα τον συνδιασμό ακριβώς με αυτή τη μητρική.

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, nicksoti said:

Γιατί στο 2ο δεν βάζεις έναν Athlon? Eίναι κρύος και αθόρυβος ακόμα και με πουσάρισμα και έχει καλύτερη igpu από την 730 για χρήση HTPC. Εϊχα τον συνδιασμό ακριβώς με αυτή τη μητρική.

Athlon 950 ή 200GE? Τον πρώτο τον είχα, δεν τραβούσε με καμία δύναμη, αλλά μάλλον εννοείς τον δεύτερο. Γιατί να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα, αλλά το 20ρικο στα 400+€ που έδωσα (για βάθος 5ετίας τουλάχιστον, και 2 υπολογιστές) δεν θα με έσωνε... Άσε που θέλω να κοτσάρω και το αυτοκολλητάκι "Ryzen 3" στο πλάι. :D

Θέλω τη γνώμη σου για τη μητρική αυτή γιατί δε βρίσκω πληροφορίες. Έχει ρύθμιση τάσης CPU, SoC? Με τι RAM και CPU την έχεις? Έχεις σκαλίσει καθόλου? Offset έχει? (εντάξει πολλά ζητάω :D )

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ταχύτερος ναι ο R3, αλλά σκέψου με τον 200GE είδα μέχρι και 4κ60 αν θυμάμαι, ενώ κάνει transcoding ταχύτερα και από την RX 470 που έχω! Πρέπει να έχει την "μηχανή" της Vega.

Την έχω με R5 1600, 16GB AEGIS 3000. Στις ερωτήσεις σου, ναι σε όλα😁  και σένσορα έχει στα vrm και όλα τα βασικά καλούδια.

Για σκάλισμα, συντηρητικά πράγματα έτσι από περιέργεια, δεν ήθελα να την ζορίσω πολύ. Ανάλογα το αgesa version που θα βαλεις.είναι και αυτή. Tης έχω κολήσει ψύκτρες στα VRM, με είχαν φοβήσει εδώ όταν την πρωτοπήρα, και με το δίκιο τους, λέω κάτσε μην σκάσει τίποτα με τον 6core. Αλλά να σου πω δεν χρειάζεται αν έχεις τον στοκ top-down cooler. 

Στοκ τον δουλεύω με -100 οffset τον 1600 και PBO on, τον 200GE τον είχα 3.9. Με τον Athlon και μονό dimm AEGIS είχε φτάσει και 3466. Σε dual μέχρι 3200 σταθερά, αλλά μάλλον φταίει το 1 dimm που έκατσε λίγο αργούλι, δεν τις είχα πάρει κιτ τις μνήμες.

O λόγος που μπορεί να μην την ξανάπερνα είναι η διάταξη των θυρών. Με μια μέτριου μεγέθους VGA χάνεις την 1η sata (παρατήρησέ το) και έχεις δύσκολη πρόσβαση στις υπόλοιπες. Επίσης προτιμούσα η 16X να ήταν 1η και η M.2 2η και όχι αντίστροφα. Έτσι γίνεται συνωστισμός και.. σάουνα στο κάτω μέρος αν βάλεις VGA και μένει μεγάλο κενό μέχρι την... μονάχη cpu. Kακό για μικρό case. Σαν λειτουργίες αλλιώς για τα χρήματά της άψογη είναι.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Πάτησα το κουμπί για τα PC όλης της οικογένειας :D

-Για γενική χρήση (και λίγα games από την αδερφή μου):

Θα συνδυαστεί με την κλασική 32" IPS AOC 75Hz freesync 2560x1440: https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html
Αντικαθιστά ένα i3-2120 σε H61, με Radeon R7 240 2GB, 8GB DDR3 1333 και Samsung 850 EVO 250GB Sata SSD (και τις μισές USB 2.0 καμμένες).

-Για HTPC (και χρήση browsing, audio player, παλαιοί emulators):

  • Ryzen 1200 με Alpenfohn Sella (αυτή υπάρχει ήδη)
  • 8GB DDR4 HyperX 2666MHz CL15 (υπάρχει το ένα module πήρα δεύτερο, ελπίζω να παίξουν έστω 3000 αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος και στοκ)
  • SSD θα χρησιμοποιηθεί ο Samsung 850 EVO 250GB από το πρώην δεύτερο PC ή κάποιος nvme 128GB, αποθηκευτικές απαιτήσεις δεν υπάρχουν.
  • Gigabyte A320M-S2H V2χει B350 chipset παραδόξως και υποστηρίζει και Ryzen 3900X... 🤣). Ουσιαστικά διάλεξα ό,τι πιο φτηνό βρήκα για τον 1200 που να αφήνει λίγο σκάλισμα, τσάμπα είναι... :D 
  • ASUS Nvidia GT730 2GB DDR3 passive (υπάρχει)
  • PSU υπάρχει 500W αθόρυβο no-name
  • Silverstone Grandia GD09B HTPC big case

Θα συνδυαστεί με full HD TV. Αντικαθιστά ένα Celeron G540 σε GA-H61M-USB3-B3 με καμμένο κάποιο κύκλωμα (δεν κάνει shutdown αλλά restart και ανάβει αυτόματα μόλις δώσεις ρεύμα), με 4GB DDR3 1066 και Kingston A400 120GB SSD και την κάρτα γραφικών που θα ξαναχρησιμοποιηθεί.

Νομίζω για τις απαιτήσεις τους θα τη βγάλουν α-νε-τα την 5ετία, μην πω και αρκετά παραπάνω. Ουσιαστικά μηχανήματα 8ετίας (με κάποιες προσθήκες) αντικαθιστούν.
All Ryzen fun :D 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-A320M-S2H-V2-rev-11/support#support-cpu

Chipset
  1. AMD A320
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, artshadows said:

Κάτι λάθος βλέπεις, αναγράφεται σε τουλάχιστον 4 σημεία στην επίσημη ιστοσελίδα το B350. Ευχαριστώ πάντως.

 

image.png.50d7dfde65fa270d629f98fa43d620f1.png (από το link σου).

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Κάτι λάθος βλέπεις, αναγράφεται σε τουλάχιστον 4 σημεία στην επίσημη ιστοσελίδα το B350. Ευχαριστώ πάντως.

image.png.50d7dfde65fa270d629f98fa43d620f1.png (από το link σου).

Αυτή η μητρική δεν υπάρχει απλά.😁 Μου  θυμίζει τις πατέντες που έκανε παλιά η asrock με DDR2/DDr3 slots. Ναι είναι b350 αλλά επειδή έχει 3 phase γυμνά vrm, μην πάρουμε κανέναν στο λαιμό μας. Πες την A320 για να μη δοκιμάσουν oc.😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, ilos said:

Αυτή η μητρική δεν υπάρχει απλά.😁 Μου  θυμίζει τις πατέντες που έκανε παλιά η asrock με DDR2/DDr3 slots. Ναι είναι b350 αλλά επειδή έχει 3 phase γυμνά vrm, μην πάρουμε κανέναν στο λαιμό μας. Πες την A320 για να μη δοκιμάσουν oc.😎

Μάλλον ξέμειναν από Α320 και απλά κουμπώνουν B350 (pin compatible είναι), οπότε ποιος αλλάζει τώρα design κλπ, πες την V2, κότσαρε και ένα αυτοκολλητάκι στο κουτί και τέλος :D 
Προφανώς και είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει, αλλά απλά για να πας τον 1200 από 3.1/3.4GHz στα 3.7 για το χαβαλέ δε νομίζω να έχει θέμα :-) Έχω κάτι αλουμινένια ψυκτράκια, παίζει να τα κολλήσω στα VRM κιόλας να γίνουμε χαχα...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nicksoti είπε

Με τον Athlon και μονό dimm AEGIS είχε φτάσει και 3466. Σε dual μέχρι 3200 σταθερά, αλλά μάλλον φταίει το 1 dimm που έκατσε λίγο αργούλι, δεν τις είχα πάρει κιτ τις μνήμες. 

Δε φταίνε τα DIMMάκια. Προφανώς είναι περιορισμός από τον IMC, στον οποίο ασκείται πολύ μεγαλύτερο φορτίο σε dual channel. (Έχω 2x8 kit που μόνο του το 1 (οποιοδήποτε) DIMM δουλεύει 3200 XMP και είναι και σταθερό, ενώ αν βάλω και τα 2 DIMMs δεν κάνει καν boot.)

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

Στοκ τον δουλεύω με -100 οffset τον 1600 και PBO on

Τσέκαρε και με benchmarks αν μένουν σταθερές ή αυξάνονται οι επιδόσεις με τόσο αρνητικό offset.

Γενικά όσο τον έχεις στο Auto και αφαιρείς ρεύμα έχουν την τάση να ρίχνουν ρολόγια.

1600 ή 1600Χ; Αν είναι ο Χ είναι πιθανό να μην υπάρχει θέμα. Αν είναι ο απλός 1600 τσέκαρε το.

(Στον 2600 μου μόνο μέχρι -0.0125V έχω αύξηση επιδόσεων. Στο -0.025V είμαι στα ίδια και από εκεί και κάτω έχω πτώση επιδόσεων.

Μέχρι και -0.05V που δοκίμασα ΔΕΝ κρασάρει πάντως, απλά λειτουργεί πιο αργά και δροσερά.)

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικές μου aegis παίζουν μέχρι 3066 1.375v 16/17/17/38 και 1.100 vsoc. 3200 βγάζουν errors και κολώνω να δώσω παραπάνω ρεύματα σε hynix afr. Single Channel τα έχουν λογικά, αν και δε το έχω δοκιμάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...