Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

1.0.0.5 έχει δώσει μόνο η MSI νομίζω (δε το έβαλα ακόμα στο X470 Gaming Plus Max) και απ' ότι διαβάζω έχουν αρκετά bugs στα MSI. Το γρήγορο δεν είναι πάντα και καλό δηλαδή.

Οι αλλαγές δεν είναι τίποτα φοβερές, το changelog είναι:

Change log for AGESA 1005

  • Rollup of 1004a, ab, abb, abba patches into a single release
  • Fixed a PCIe® lane configuration issue on the AMD Ryzen™ 3 PRO 2100GE
  • Resolved an intermittent virtual memory error with Realtek onboard LAN
  • Improved POST with select Micron DDR4-3200 memory ICs
  • Optimized PCIe® firmware to improve stability and interoperability

Ουσιαστικά μόνο αυτό με την Micron ίσως είναι χρήσιμο, αν έχεις μνήμες Micron.

Αντίθετα, το 1.0.0.4 είχε αρκετές σημαντικές αλλαγές, ενώ είναι το μόνο που επίσημα υποστηρίζει τον 3950Χ. Είναι περίεργο που η ASUS δε το έχει δώσει ακόμα σε όλες τις μητρικές.

πολλα παιδια ανεφεραν διαφορα στο all core boost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλά, οι μισοί AMDάκηδες δεν παίζονται... Ο άλλος έχει δώσει 200Ε το 2017 για τον R1600, 200E το 2018 για τον 2600,  200E το 2019 για τον 3600,  ετοιμάζεται να δώσει άλλα 200 για τον 4600 και το πρόβλημά του είναι πως θα καταφέρει να τον βάλει στο ΑΜ4 που πήρε με τον 1600 και να γλυτώσει 100E... LOL

Γιατί αλλάζεις επεξεργαστή κάθε χρόνο ?  (ας είμαστε ειλικρινείς - πάνω απο τους μισούς άλλαζαν κάθε χρόνο... Αλλά μη μου ζητήσει κανείς αποδείξεις... ξέρω κόσμο κι έχω άποψη...). Θα μου πει κάποιος οτι το κάνει για καλύτερες επιδόσεις... Μπα ? Και με το καινούργιο motherboard δεν θα έχει καλύτερες επιδόσεις ? Πιό σύγχρονο pci-e για νέες κάρτες, πιό γρήγορες μνήμες, καλύτερο τσίπσετ, bios, συνολικά καλύτερη πλατφόρμα για sata, m2, nvme, usb3.1, type c, κλπ ... H πλάκα θα είναι ένας 3600 σε σύγχρονο motherboard να πηγαίνει καλύτερα απο έναν 4600 σε b350 (άν έμπαινε δηλαδή)... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Eloy είπε

Kαλά, οι μισοί AMDάκηδες δεν παίζονται... Ο άλλος έχει δώσει 200Ε το 2017 για τον R1600, 200E το 2018 για τον 2600,  200E το 2019 για τον 3600,  ετοιμάζεται να δώσει άλλα 200 για τον 4600 και το πρόβλημά του είναι πως θα καταφέρει να τον βάλει στο ΑΜ4 που πήρε με τον 1600 και να γλυτώσει 100E... LOL

Γιατί αλλάζεις επεξεργαστή κάθε χρόνο ?  (ας είμαστε ειλικρινείς - πάνω απο τους μισούς άλλαζαν κάθε χρόνο... Αλλά μη μου ζητήσει κανείς αποδείξεις... ξέρω κόσμο κι έχω άποψη...). Θα μου πει κάποιος οτι το κάνει για καλύτερες επιδόσεις... Μπα ? Και με το καινούργιο motherboard δεν θα έχει καλύτερες επιδόσεις ? Πιό σύγχρονο pci-e για νέες κάρτες, πιό γρήγορες μνήμες, καλύτερο τσίπσετ, συνολικά καλύτερη πλατφόρμα για sata, m2, nvme, usb3.1, type c, κλπ ... H πλάκα θα είναι ένας 3600 σε σύγχρονο motherboard να πηγαίνει καλύτερα απο έναν 4600 σε b350 (άν έμπαινε δηλαδή)... :)

Μόνο ότι μπορείς να βάλεις 2 sata παραπάνω έχει νόημα, λες και σε ποιον δεν φτάνουν 4 sata και 1 NVME, αλλά τέλος πάντων. Όλα τα υπόλοιπα δεν αφορούν το 95% του κόσμου..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Eloy είπε

Kαλά, οι μισοί AMDάκηδες δεν παίζονται... Ο άλλος έχει δώσει 200Ε το 2017 για τον R1600, 200E το 2018 για τον 2600,  200E το 2019 για τον 3600,  ετοιμάζεται να δώσει άλλα 200 για τον 4600 και το πρόβλημά του είναι πως θα καταφέρει να τον βάλει στο ΑΜ4 που πήρε με τον 1600 και να γλυτώσει 100E... LOL

Γιατί αλλάζεις επεξεργαστή κάθε χρόνο ?  (ας είμαστε ειλικρινείς - πάνω απο τους μισούς άλλαζαν κάθε χρόνο... Αλλά μη μου ζητήσει κανείς αποδείξεις... ξέρω κόσμο κι έχω άποψη...). Θα μου πει κάποιος οτι το κάνει για καλύτερες επιδόσεις... Μπα ? Και με το καινούργιο motherboard δεν θα έχει καλύτερες επιδόσεις ? Πιό σύγχρονο pci-e για νέες κάρτες, πιό γρήγορες μνήμες, καλύτερο τσίπσετ, bios, συνολικά καλύτερη πλατφόρμα για sata, m2, nvme, usb3.1, type c, κλπ ... H πλάκα θα είναι ένας 3600 σε σύγχρονο motherboard να πηγαίνει καλύτερα απο έναν 4600 σε b350 (άν έμπαινε δηλαδή)... :)

Από την στιγμή που το είχε υποσχεθεί ,έπρεπε να το τηρήσει ολα τα αλλα δεν εχουν νοημα ,και εγω αλλαξα σε καθε γενια και περασα απο ολα τα chipsets αυτο ομως δεν σημαινει πως ολοι εχουν τα ιδια θελω ,καποιος μπορει να εκανε περυσι αγορα ενος B450 με το σκεπτικο να βαλει ενα φθηνο cpu και να μαζεψει κανα φραγκο να παει σε 4xxx.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Eloy said:

Kαλά, οι μισοί AMDάκηδες δεν παίζονται... ... 

Γιατί αλλάζεις επεξεργαστή κάθε χρόνο ?  (ας είμαστε ειλικρινείς - πάνω απο τους μισούς άλλαζαν κάθε χρόνο... Αλλά μη μου ζητήσει κανείς αποδείξεις... ξέρω κόσμο κι έχω άποψη...). ... 

δεν αμφιβάλλω ότι θα υπάρχουν AMDικοί που θα αλλάζουν και cpu και gpu και mainboard και 2, και γιατί όχι, και 3 φορές το χρόνο.
Ομως αυτοί θα είναι μειοψηφία αποτελούμενη από ανώτερες (εισοδηματικά) τάξεις. Θα Θεωρούν το pc κάτι σαν stereo με σινεμά.
.
AMD είναι vfm και για την πλέμπα, αντίθετο της intel (πραγματικά η intel είναι πολύ intelligent) που είναι rip-off.
Και γω δεν έχω αποδείξεις, από γνωστούς και από pc που εχω δώσει.
.
Ας παραδεχτούμε ότι η intel έχει προβάδισμα marketing, ουδείς ασχολείται με chipset και mainboard compatibility και upgrades και άλλα κουφά, στην intel δεν τρέχει μία και όλα τρέχουν ρολόϊ.
.
Αν ο ι9 11900κφ (κάπως έτσι, δεν ξέρω πως λένε την 11ης γενιάς ναυαρχίδα) ήταν της AMD όλοι θα μιλούσαν για αερόθερμα, ψησταριές και global warming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Eloy είπε

Kαλά, οι μισοί AMDάκηδες δεν παίζονται... Ο άλλος έχει δώσει 200Ε το 2017 για τον R1600, 200E το 2018 για τον 2600,  200E το 2019 για τον 3600,  ετοιμάζεται να δώσει άλλα 200 για τον 4600 και το πρόβλημά του είναι πως θα καταφέρει να τον βάλει στο ΑΜ4 που πήρε με τον 1600 και να γλυτώσει 100E... LOL

Γιατί αλλάζεις επεξεργαστή κάθε χρόνο ?  (ας είμαστε ειλικρινείς - πάνω απο τους μισούς άλλαζαν κάθε χρόνο... Αλλά μη μου ζητήσει κανείς αποδείξεις... ξέρω κόσμο κι έχω άποψη...). Θα μου πει κάποιος οτι το κάνει για καλύτερες επιδόσεις... Μπα ? Και με το καινούργιο motherboard δεν θα έχει καλύτερες επιδόσεις ? Πιό σύγχρονο pci-e για νέες κάρτες, πιό γρήγορες μνήμες, καλύτερο τσίπσετ, bios, συνολικά καλύτερη πλατφόρμα για sata, m2, nvme, usb3.1, type c, κλπ ... H πλάκα θα είναι ένας 3600 σε σύγχρονο motherboard να πηγαίνει καλύτερα απο έναν 4600 σε b350 (άν έμπαινε δηλαδή)... :)

Προσωπικά, το θέμα μου είναι το format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Αλλάζεις mobo κτλ και απλώς περνάς το image;..

mobo όχι. Θα το δει σαν νέο pc και θα θελει activation. Ολα τα άλλα όμως είναι οκ... πχ. επεξεργαστή και μνήμες... Αλλά νομίζω υπάρχει τρόπος με επικοινωνία με ΜS να ξεπεραστεί και η αλλαγή motherboard....

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς βάζω τον SSD στην νέα μητρική και δουλεύει.
Τα Windows 10, σε αντίθεση με τους προκατόχους τους, προσαρμόζονται μια χαρά. Άσε που στα Ryzen το μισό pc είναι μέσα στον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...