Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, parsifal είπε

Κι όμως, δεν είναι η μόνη αναφορά στο Reddit ότι τα τελευταία batches κλοκάρουν καλύτερα με χαμηλή τάση. Το ίδιο και οι αναφορές για 3100/3300X και 4.4GHz all-core OC, που ως κατιμάς θα περίμενες να μην πηγαίνουν πάνω από 4.2 ή όσο ιστορικά πήγαιναν οι 3600 τέλος πάντων.

Λογικο οσο ενα node ωριμαζει και εξαλείφονταιτα τυχον bugs να δινει και πιο καλα τσιπακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ πάντως όσο έπαιζα με το all core oc στα 4.5 ήθελε 1.45 αλλά όταν έμπαινε στο desktop κάπως πάθαινε μια φρίκη μετά από λίγο το sweet spot ήταν 4.30 στο 1ccx και 4.35 στο 2ο με 1.30 fixed αλλά μετά από ψάξιμο στο pbo κατέληξα να βάλω το enchanced mode 1 με -25mv max offset στo tab που είναι και το pbo και στα voltage offset - 0.0750mv με καλύτερα idle temps και με βάση το hwinfo64 να παίζει πάντα ον δείχνε τα 2 core τύχει να πατήσουν 4.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2020 στις 11:13 ΠΜ, p_under είπε

Αν δεν ασχοληθείς με overclock στις ραμ άσε την παραγγελία έτσι, αν θες να ασχοληθείς οι crucial που σου πρότειναν παραπάνω και τις οποίες έχω και εγώ, ανεβαίνουν αρκετά και δίνουν καλές επιδόσεις στο σύστημα. 

Edit σε μπέρδεψα με τον άλλο χρήστη παραπάνω. 

Οι crucial έχουν micron e-die. Ενώ οι άλλες έχουν cjr αν θυμάμαι καλά. 

Με τις ripjaws και τον 3600 δεν νομίζω να αξίζει το όποιο δυνατό overclock. Ισως δοκιμάσω το PBO  και το auto OC και να δω αν μαζι με την Freezer θα εχω κάποια ουσιαστική διαφορά σε gaming και κυρίως emulation(rpcs3/cemu).

Απο το λίγο που έψαξα νομίζω δεν θα έχει τεράστια διαφορά εκτός κι αν τα τεστ έγιναν με την stock cooler και οι υψηλότερες θερμοκρασίες επηρέασαν το αποτέλεσμα.

Όλο το σετ(cpu/ram/cooler/mobo) το βρήκα απο το ίδιο μαγαζί το οποίο δεν έχει αυτές τις crucial που μου πρότεινε ο φίλος και έτσι αν τις ακύρωνα μαζί με την διαφορά κόστους σαν καλύτερο προϊόν και τα έξτρα μεταφορικά και κοστος αντικαταβολής θα μου έβγαινε +20 ευρώ. Δεν νομίζω να αξίζει.

Επίσης αυτες οι Ripjaws βρίσκονται στην λίστα της μητρική και θέλω απλά να βάλω το XMP προφίλ και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Επεξ/σία από psof
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το +200mhz all core το θεωρω δεδομενο και δεν ειναι κατι περιεργο ρε παιδια. Ολοι oι Ryzen οσο περνουσε ο καιρος και βελτιωνοντουσαν τα yields ειχαν υψηλοτερα ρολογια. Οταν τα yields ειναι πλεον στο 95% σιγουρα το bining θα ειναι πολυ καλυτερο.

Ο 1600 μου πηγαινε max 3.85Ghz και ηθελε σχεδον 1.4 volt. Εβλεπες μετα απο 1 χρονο χρηστες ακομα και εδω μεσα να περνουν 4.0Ghz με 1.3v ξερω εγω. Το τελευταιο 2μηνο εχουν πολλαπλασιασθει στο reddit χρηστες με 3600 που βαραει single core 4.6Ghz και μπορουν manual OC ανετα 4.5Ghz ενω εμενα πχ ο 3600x που τον αγορασα στο launch με το ζορι φτανουν ολοι οι πυρηνες με PBO 4.45GHz και μαλιστα δυο δεν πανε με τιποτα πανω απο 4.375GHz. Για all core δεν το συζηταμε, για να φτασω 4.25GHz all core θελω πανω απο 1.35v.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2020 στις 3:58 ΠΜ, ilos είπε

Μνήμες κακώς πήρες τις ripjaws όταν με 10 ευρώ διαφορά παίρνεις αυτές.

https://www.skroutz.gr/s/17501576/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3000MHz-BLS2K8G4D30AESBK.html

Αλλά αν δε θες να μπλέξεις με memory oc και tuning το καταλαβαίνω.

Το έχεις πάρει χαμπάρι ότι πλέον υπάρχουν τα νέα μοντέλα Ballistix, πάλι με Rev E. 😎😉

3000: https://www.skroutz.gr/s/22162505/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3000MHz-BL2K8G30C15U4R.html

3200: https://www.skroutz.gr/s/22162116/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4B.html

και 3600: https://www.skroutz.gr/s/22159324/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3600MHz-BL2K8G36C16U4R.html

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

εγώ πάντως όσο έπαιζα με το all core oc στα 4.5 ήθελε 1.45 αλλά όταν έμπαινε στο desktop κάπως πάθαινε μια φρίκη μετά από λίγο το sweet spot ήταν 4.30 στο 1ccx και 4.35 στο 2ο με 1.30 fixed αλλά μετά από ψάξιμο στο pbo κατέληξα να βάλω το enchanced mode 1 με -25mv max offset στo tab που είναι και το pbo και στα voltage offset - 0.0750mv με καλύτερα idle temps και με βάση το hwinfo64 να παίζει πάντα ον δείχνε τα 2 core τύχει να πατήσουν 4.4

Ναι αλλά εσύ είσαι και ολίγον φιδέμπορας 🤣😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το έχεις πάρει χαμπάρι ότι πλέον υπάρχουν τα νέα μοντέλα Ballistix, πάλι με Rev E. 😎😉

3000: https://www.skroutz.gr/s/22162505/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3000MHz-BL2K8G30C15U4R.html

3200: https://www.skroutz.gr/s/22162116/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4B.html

και 3600: https://www.skroutz.gr/s/22159324/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3600MHz-BL2K8G36C16U4R.html

Ναι αλλά εσύ είσαι και ολίγον φιδέμπορας 🤣😂

Σωστά ούτε τα screenshot εσένα δεν σε έπεισαν κοινός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το έχεις πάρει χαμπάρι ότι πλέον υπάρχουν τα νέα μοντέλα Ballistix, πάλι με Rev E. 😎😉

3200: https://www.skroutz.gr/s/22162116/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4B.html

Χα, αυτές παρήγγειλα σε κόκκινο πριν λίγες ώρες. Τα memory tests τώρα θα κρατάνε διπλάσιο χρόνο, ζήτωωωωω, ο,τι χρειαζόμουν! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, parsifal said:

Χα, αυτές παρήγγειλα σε κόκκινο πριν λίγες ώρες. Τα memory tests τώρα θα κρατάνε διπλάσιο χρόνο, ζήτωωωωω, ο,τι χρειαζόμουν! :D

μπράβο καλορίζικες και trouble free, το CL16 στα 3.2GHz είναι καλύτερο ή φθηνότερο από το CL15 στα 3GHz?
εκτός και αν έχεις σκοπό να το κατεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, eyw είπε

μπράβο καλορίζικες και trouble free, το CL16 στα 3.2GHz είναι καλύτερο ή φθηνότερο από το CL15 στα 3GHz?
εκτός και αν έχεις σκοπό να το κατεβάσεις.

Ευχαριστώ! :D

Θεωρητικά οι 3000C15 είναι ελάχιστα πιο σφιχτό bin, αλλά από αναφορές χρηστών σε Reddit και overclock.net που έχω δει, φαίνεται πως οι 3200 τα πάνε καλύτερα σε OC. Η διαφορά τιμής δεν ήταν bank-breaking, για τα δικά μου κριτήρια τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, ssd93 said:

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά ισχύει ότι η 10η γενιά Intel se STP περνάει του τωρινούς Ζεν?

ελάχιστα και πέραν αυτού ουδέν.
Η AMD τους παίζει μονότερμα και σε κάθε φάση τους βάζει γκολ. Η ιντελ αν ήταν ομάδα θα είχε υποβιβαστεί στη football league. AMD για κάθε τύπο εργασίας ή διασκέδασης.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Linus Torvalds Switches To AMD Ryzen Threadripper After 15 Years Of Intel Systems

In fact, the biggest excitement this week for me was just that I upgraded my main machine, and for the first time in about 15 years, my desktop isn't Intel-based. No, I didn't switch to ARM yet, but I'm now rocking an AMD Threadripper 3970x. My 'allmodconfig' test builds are now three times faster than they used to be, which doesn't matter so much right now during the calming down period, but I will most definitely notice the upgrade during the next merge window.

*Διορθώθηκε το URL του τίτλου

Επεξ/σία από TR-909
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TR-909 είπε

Linus Torvalds Switches To AMD Ryzen Threadripper After 15 Years Of Intel Systems

In fact, the biggest excitement this week for me was just that I upgraded my main machine, and for the first time in about 15 years, my desktop isn't Intel-based. No, I didn't switch to ARM yet, but I'm now rocking an AMD Threadripper 3970x. My 'allmodconfig' test builds are now three times faster than they used to be, which doesn't matter so much right now during the calming down period, but I will most definitely notice the upgrade during the next merge window.

Ναι αλλά όταν θα πάει να παίξει Fortnite, θα τον φάνε λάχανο με το σαπάκι που πήρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...