Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, psof είπε

Δεν είχα ιδέα. Μαλλον αυτήν θα πάρω τότε. Ευχαριστώ!

Με τα λεφτα που γλυτώνω (30 ευρώ) υπάρχει καποιο aftermarket cooler που να κάνει καλύτερη δουλειά απο το stock αποκλειστικά στο θέμα θερμοκρασίας; Για τον θόρυβο που διαμαρτύρονται πολλοι  δεν με ενοχλεί καθόλου αφου να φανταστείτε έχω μια blower rx 5700 και δεν με νοιάζει.

https://www.skroutz.gr/s/17625619/Arctic-Freezer-34-Esports-Duo-White.html

Και ήσυχη και καλή ψύξη, θα σου μείνει και για όποτε αναβαθμίσεις σε δυνατότερο cpu  

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έκανα την παραγγελία!

Ryzen 3600, MSI B450-A Pro Max, G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4-3200MHz και την ψύκτρα που μου πρότεινε ο φίλος Leros. 

Πέρυσι τον Ιούλιο είχα αγοράσει τα νεοφερμένα τότε Oculus Rift S και RX 5700 αλλά κάτι προέκυψε και δεν ολοκλήρωσα την αναβάθμιση μένοντας με τον i5 4460 και τις 1600MHz 8gb ram.

Έριχναν μπουκάλι στην κάρτα μου και ζαλάδα στο κεφάλι μου με  lag και spikes μεσω του VR για έναν ολόκληρο χρόνο αλλα επιτέλους ξαναγύρισα δυναμικά στην AMD και νομίζω οτι θα δω διαφορά.

Τελευταίος μου AMD επεξεργαστής ήταν ενας Athlon II X2 που είχα σαν φοιτητής. Ακόμα θυμάμαι τις νύχτες με WOW raiding, 40 addons αλλα και πρωτύτερα όταν έκανα leveling 1-60 με 56k Dial-Up σύνδεση στα 10-15 fps... 😁😅

Επεξ/σία από psof
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, psof είπε

Μόλις έκανα την παραγγελία!

Ryzen 3600, MSI B450-A Pro Max, G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4-3200MHz και την ψύκτρα που μου πρότεινε ο φίλος Leros. 

Πέρυσι τον Ιούλιο είχα αγοράσει τα νεοφερμένα τότε Oculus Rift S και RX 5700 αλλά κάτι προέκυψε και δεν ολοκλήρωσα την αναβάθμιση μένοντας με τον i5 4460 και τις 1600MHz 8gb ram.

Έριχναν μπουκάλι στην κάρτα μου και ζαλάδα στο κεφάλι μου με  lag και spikes μεσω του VR για έναν ολόκληρο χρόνο αλλα επιτέλους ξαναγύρισα δυναμικά στην AMD και νομίζω οτι θα δω διαφορά.

Τελευταίος μου AMD επεξεργαστής ήταν ενας Athlon II X2 που είχα σαν φοιτητής. Ακόμα θυμάμαι τις νύχτες με WOW raiding, 40 addons αλλα και πρωτύτερα όταν έκανα leveling 1-60 με 56k Dial-Up σύνδεση στα 10-15 fps... 😁😅

Απλά να σε ενημερώσω επειδή είχα αγοράσει αυτή την ψύκτρα στο παρελθόν, οι τύποι στην arctic τσιγκουνεύονται να τυπώσουν ένα φυλλάδιο για να βγάλεις άκρη τις θέσεις για το am4 το backplate κλπ και έχουν μόνο ένα qr code που σε πετάει σε ένα vid στο youtube για την τοποθέτηση. I mean i know ότι όλοι έχουν κινητά μαζί τους, αλλά εγώ έτυχε να μην έχω εκεί που το έστησα και να χρειαστεί να δω το vid από τον υπολογιστή σπίτι μου.😁

Κατά τα άλλα η ψύκτρα για την τιμή της είναι άψογη και αθόρυβη.

Μνήμες κακώς πήρες τις ripjaws όταν με 10 ευρώ διαφορά παίρνεις αυτές.

https://www.skroutz.gr/s/17501576/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3000MHz-BLS2K8G4D30AESBK.html

Αλλά αν δε θες να μπλέξεις με memory oc και tuning το καταλαβαίνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερεις οτι μπορεις να κατεβασεις το video απο το youtube να το σωσεις στο κινητο, ή σε στικακι, ή οπου αλλου θες και να το δεις ακομη και στην τηλεοραση (ο ψηφιακος εσωτ./εξωτ. δεκτης της tv παιζει μια χαρα τα mp4 video). Ειμαστε στο 2020, με κορονοϊο κλπ., ενα video δεν μπορουμε να τακτοποιησουμε.

H Arctic ειναι ισως η μονη εταιρεια που εχει δικο της καναλι στο youtube και εχει video tutorial πως γινεται η εγκατασταση για καθε ψυκτρα της στα υποστηριζομενα socket. Αυτο ειναι πλεονεκτημα και οχι μειονεκτημα.

Θα ηθελα να υπαρχει και manual στη συσκευασια? Ναι βεβαιως. Αλλα αφου υπαρχει το youtube και το internet βρισκεις τις πληροφοριες που θες.

Το θεμα ειναι αλλο ομως. Για τα χρηματα που κοστιζει π.χ. η Arctic Freezer 34 esport duo, ειναι καλη ψυκτρα? Η απαντηση ειναι: ΝΑΙ, ειναι και καλη και VFM. Εδω στην Ελλάδα 34-35 ευρω ειναι καλη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, duffyduck είπε

Το ξερεις οτι μπορεις να κατεβασεις το video απο το youtube να το σωσεις στο κινητο, ή σε στικακι, ή οπου αλλου θες και να το δεις ακομη και στην τηλεοραση (ο ψηφιακος εσωτ./εξωτ. δεκτης της tv παιζει μια χαρα τα mp4 video). Ειμαστε στο 2020, με κορονοϊο κλπ., ενα video δεν μπορουμε να τακτοποιησουμε.

H Arctic ειναι ισως η μονη εταιρεια που εχει δικο της καναλι στο youtube και εχει video tutorial πως γινεται η εγκατασταση για καθε ψυκτρα της στα υποστηριζομενα socket. Αυτο ειναι πλεονεκτημα και οχι μειονεκτημα.

Θα ηθελα να υπαρχει και manual στη συσκευασια? Ναι βεβαιως. Αλλα αφου υπαρχει το youtube και το internet βρισκεις τις πληροφοριες που θες.

Το θεμα ειναι αλλο ομως. Για τα χρηματα που κοστιζει π.χ. η Arctic Freezer 34 esport duo, ειναι καλη ψυκτρα? Η απαντηση ειναι: ΝΑΙ, ειναι και καλη και VFM. Εδω στην Ελλάδα 34-35 ευρω ειναι καλη τιμη.

Ναι ρε συ αλλά εγώ πήγα απροετοίμαστος σε έναν χώρο χωρίς internet και χωρίς κινητό (dont ask). Δε μου πήγε το μυαλό ότι οι τύποι θα σκεφτόντουσαν να γλιτώσουν και αυτά τα cents. Ποιο manual, για ένα leaflet μιλάμε να ξέρουμε τις τρύπες. Δε θες να κάνεις ατυχήματα με λάθος τρύπες 😁.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, ilos said:

... Μνήμες κακώς πήρες τις ripjaws ...

επειδή έχουν μέσα Hynix και όχι B-dies, ή άλλο?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, eyw είπε

επειδή έχουν μέσα Hynix και όχι B-dies, ή άλλο?

Αν δεν ασχοληθείς με overclock στις ραμ άσε την παραγγελία έτσι, αν θες να ασχοληθείς οι crucial που σου πρότειναν παραπάνω και τις οποίες έχω και εγώ, ανεβαίνουν αρκετά και δίνουν καλές επιδόσεις στο σύστημα. 

 

Edit σε μπέρδεψα με τον άλλο χρήστη παραπάνω. 

Οι crucial έχουν micron e-die. Ενώ οι άλλες έχουν cjr αν θυμάμαι καλά. 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilos είπε

Ναι ρε συ αλλά εγώ πήγα απροετοίμαστος σε έναν χώρο χωρίς internet και χωρίς κινητό (dont ask). 

Δεν μας τα λες καλά εσύ, βρακί φόραγες τουλάχιστον ? 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δεν μας τα λες καλά εσύ, βρακί φόραγες τουλάχιστον ? 😝

Το στριγκάκι της γυναίκας μου κουτσομπόλη 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, ilos said:

... αλλά εγώ πήγα απροετοίμαστος σε έναν χώρο χωρίς internet και χωρίς κινητό (dont ask). ...

τα ξενοδοχεία ημιδιαμονής της παραλιακής πάντως έχουν τουλάχιστον wi-fi, έτσι έχω ακούσει.

.

7 hours ago, ilos said:

... Δε θες να κάνεις ατυχήματα με λάθος τρύπες .😁

έτσι από ανωτερότητα, ρώτα πρώτα ...

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχω το ταμπλετ διπλα μου για να δω το βιντεο και νομιζω θα ειναι ευκολοτερο να την τοποθετήσω πριν βάλω την μητρική στο κουτί μου. 

Ειχα αντικαταστήσει το Intel στοκ cooler με μια Raijintek Themis και μου πήρε 20 λεπτά μεσα στον Αυγουστο για να την βάλω. Επρεπε να βγάλω ραμ, σκληρους και gpu για να χωρέσουν τα δάχτυλά μου και αποτι φαίνεται η Freezer 34 duo έχει ανάλογο μέγεθος.

Η Raijintek Themis παρεμπιπτόντως έκανε πολύ καλή δουλεια και την είχα πάρει σε παρόμοια τιμή με την Freezer πριν απο 4-5 χρόνια. Αν υποστήριζε AM4 δεν θα έπαιρνα άλλη ψύκτρα.

Θα την δώσω μάλλον δώρο μαζί με το set i5 4460/asus h97m-e/2x4gb Cricial Ballistix sport 1600mhz για να πουληθει αν και δεν έχω ιδέα αν υπάρχει ακομα ζήτηση για τους i5 στο φορουμ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοειται την τοποθετείς εκτος κουτιου. Και αυτο γιατι χρησιμοποιει το μεταλικο backplate που εχει ηδη η μητρικη, το οποιο μολις ξεβιδωσεις τα πλαστικα αγκιστρα που έχει η μητρικη, αμεσω πέφτει (δεν πιανεται μετα απο κάτι). Εχει 3 σετ x 4 βιδες (thumbscrews) με αντιστοιχα 0, 1 ή 2 γραμμες/χαρακιες, το καθε σετ αντιστοιχει σε καποιο socket. Για το ΑΜ4 αντιστοιχουν οι 4 βιδες/thumbscrews με την μια γραμμη/χαρακια (εγω βιδωσα τα thumbscrews στο backplate με προσανατολισμο η γραμμη/χαρακια προς τα κατω).

 

 

 

20 ώρες πριν, psof είπε

Θα την δώσω μάλλον δώρο μαζί με το set i5 4460/asus h97m-e/2x4gb Cricial Ballistix sport 1600mhz για να πουληθει αν και δεν έχω ιδέα αν υπάρχει ακομα ζήτηση για τους i5 στο φορουμ.

Κρατα το ως 2ο pc. Γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει και να μεινεις χωρις Η/Υ, ειδικα αν χρειαζεται να κανεις καποια εργασια με αυτο.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκαν και σε leak  τα clocks  για τις ΧΤ cpu

RYZEN 9 3900XT - 4.1GHz base, 4.8GHz boost.
RYZEN 7 3800XT - 4.2GHz base, 4.7GHz boost.
RYZEN 5 3600XT - 4.0GHz base, 4.7GHz boost.

 

https://www.guru3d.com/news-story/rumor-amd-to-release-beefed-up-ryzen-3900xt3800xtand-3600xt,2.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...