Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H αγοράζει κανείς ένα κλειδί - με πόσα- 10 ευρώ ? Νομιμα πάντα - γιατι υπάρχουν επαγγελματίες και δεν είναι σωστό να χρησιμοποιούμε το Hwidgen... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

mobo όχι. Θα το δει σαν νέο pc και θα θελει activation. Ολα τα άλλα όμως είναι οκ... πχ. επεξεργαστή και μνήμες... Αλλά νομίζω υπάρχει τρόπος με επικοινωνία με ΜS να ξεπεραστεί και η αλλαγή motherboard....

Γι'αυτό λέω το θέμα μου είναι το format. Άλλο να αλλάζω cpu/ram κτλ που δεν θα έχω θέμα με τίποτα και άλλο να αλλάζω mobo που θα πρέπει να κάνω format..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Γι'αυτό λέω το θέμα μου είναι το format. Άλλο να αλλάζω cpu/ram κτλ που δεν θα έχω θέμα με τίποτα και άλλο να αλλάζω mobo που θα πρέπει να κάνω format..

Ε, μα μιά φορά θα κάνεις φορμάτ. Δεν θα χρειαστεί ξανά...Ξεκινάς, κάνεις μια καλή εγκατάσταση Windows, κάνεις activation, περνάς updates, κάνεις οτι ρυθμίσεις θέλεις στα windows, κάνεις ένα disk cleanup (απο τα properties του δίσκου που έχει το  λειτουργικό) για να φύγουν ότι έχουν αφήσει πίσω τους τα updates, περνάς και τους τελευταίους drivers μόνο για τα υποσυστήματα του motherboard και φτιάχνεις ένα image. Γύρω στα 10 -15GB θα πιάσει. Αυτό το image το αποθηκεύεις κάπου σε 1-2 αντίγραφα. Κατόπιν περνάς drivers για κάρτες γραφικών, ήχου, ή οτι άλλο θέλεις και εγκαθιστάς τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς πιο συχνα και κάνεις ένα δεύτερο image πάλι. Αυτό, (ανάλογα με τις εφαρμογές που έβαλες) θα σου βγει ας πούμε στα 20 GB. Το αποθηκεύεις κι αυτό σε 2 αντίγραφα μαζί με το προηγούμενο image.... Τώρα, ότι και να γίνει, 50 malwares να κολλήσεις, τους drivers να χαλάσεις, τα μισά windows να σβήσεις, μπουτάρεις απο το στικάκι που σου έφτιαξε η image εφαρμογή (πχ. Macrium Reflect), της λες να διαβάσει τον εξωτερικό δίσκο που αποθήκευσες το δεύτερο image που έκανες, και σε 4 με 5 λεπτά σου έχει τον δίσκο όπως ακριβώς ήταν όταν έκανες το image... Reboot και είσαι έτοιμος...

(Το 1ο image δεν το πειράζεις. Δεν περνάς drivers άλλων συσκευών σ'αυτό εκτός του motherboard, γιατί κάποια στιγμή μπορεί ν'αλλάξεις κάρτα γραφικών κλπ ή να αλλάξεις εφαρμογές. Δεν θέλεις να αφήσουν σκουπίδια πίσω τους).

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Eloy είπε

Ε, μα μιά φορά θα κάνεις φορμάτ. Δεν θα χρειαστεί ξανά...Ξεκινάς, κάνεις μια καλή εγκατάσταση Windows, κάνεις activation, περνάς updates, κάνεις οτι ρυθμίσεις θέλεις στα windows, κάνεις ένα disk cleanup (απο τα properties του δίσκου που έχει το  λειτουργικό) για να φύγουν ότι έχουν αφήσει πίσω τους τα updates, περνάς και τους τελευταίους drivers μόνο για τα υποσυστήματα του motherboard και φτιάχνεις ένα image. Γύρω στα 10 -15GB θα πιάσει. Αυτό το image το αποθηκεύεις κάπου σε 1-2 αντίγραφα. Κατόπιν περνάς drivers για κάρτες γραφικών, ήχου, ή οτι άλλο θέλεις και εγκαθιστάς τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς πιο συχνα και κάνεις ένα δεύτερο image πάλι. Αυτό, (ανάλογα με τις εφαρμογές που έβαλες) θα σου βγει ας πούμε στα 20 GB. Το αποθηκεύεις κι αυτό σε 2 αντίγραφα μαζί με το προηγούμενο image.... Τώρα, ότι και να γίνει, 50 malwares να κολλήσεις, τους drivers να χαλάσεις, τα μισά windows να σβήσεις, μπουτάρεις απο το στικάκι που σου έφτιαξε η image εφαρμογή (πχ. Macrium Reflect), της λες να διαβάσει τον εξωτερικό δίσκο που αποθήκευσες το δεύτερο image που έκανες, και σε 4 με 5 λεπτά σου έχει τον δίσκο όπως ακριβώς ήταν όταν έκανες το image... Reboot και είσαι έτοιμος...

Ναι βρε συ, αυτό κάνω και εγώ απλώς λέω αυτός που θέλει να αλλάζει μόνο CPU και όχι Mobo/CPU είναι για να αποφύγει το format και όλη την παραπάνω διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Eloy είπε

Ε, μα μιά φορά θα κάνεις φορμάτ. Δεν θα χρειαστεί ξανά...Ξεκινάς, κάνεις μια καλή εγκατάσταση Windows, κάνεις activation, περνάς updates, κάνεις οτι ρυθμίσεις θέλεις στα windows, κάνεις ένα disk cleanup (απο τα properties του δίσκου που έχει το  λειτουργικό) για να φύγουν ότι έχουν αφήσει πίσω τους τα updates, περνάς και τους τελευταίους drivers μόνο για τα υποσυστήματα του motherboard και φτιάχνεις ένα image. Γύρω στα 10 -15GB θα πιάσει. Αυτό το image το αποθηκεύεις κάπου σε 1-2 αντίγραφα. Κατόπιν περνάς drivers για κάρτες γραφικών, ήχου, ή οτι άλλο θέλεις και εγκαθιστάς τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς πιο συχνα και κάνεις ένα δεύτερο image πάλι. Αυτό, (ανάλογα με τις εφαρμογές που έβαλες) θα σου βγει ας πούμε στα 20 GB. Το αποθηκεύεις κι αυτό σε 2 αντίγραφα μαζί με το προηγούμενο image.... Τώρα, ότι και να γίνει, 50 malwares να κολλήσεις, τους drivers να χαλάσεις, τα μισά windows να σβήσεις, μπουτάρεις απο το στικάκι που σου έφτιαξε η image εφαρμογή (πχ. Macrium Reflect), της λες να διαβάσει τον εξωτερικό δίσκο που αποθήκευσες το δεύτερο image που έκανες, και σε 4 με 5 λεπτά σου έχει τον δίσκο όπως ακριβώς ήταν όταν έκανες το image... Reboot και είσαι έτοιμος...

(Το 1ο image δεν το πειράζεις. Δεν περνάς drivers άλλων συσκευών σ'αυτό εκτός του motherboard, γιατί κάποια στιγμή μπορεί ν'αλλάξεις κάρτα γραφικών κλπ ή να αλλάξεις εφαρμογές. Δεν θέλεις να αφήσουν σκουπίδια πίσω τους).

Το activation μένει στο UEFI, drivers θα περάσεις καινούργιους σε κάθε περίπτωση... αν έχεις παλιό image θα περιμένεις να γίνουν όλα τα updates, μετά τα updates 99% τα setting σου θα έχουν γίνει reset.

Κανένα πλεονέκτημα η μέθοδος σου από clean install που βάζεις το τελευταίο version και που πλέον με τους NVME παίρνει κάτω από 10 λεπτά. Μετά με το O&O ShutUp10 φτιάχνεις τα περισσότερα settings με ένα click, αν θέλεις μπορείς να σώσεις και το group policy και να το κάνεις import.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το activation μένει στο UEFI, drivers θα περάσεις καινούργιους σε κάθε περίπτωση... αν έχεις παλιό image θα περιμένεις να γίνουν όλα τα updates, μετά τα updates 99% τα setting σου θα έχουν γίνει reset.

Κανένα πλεονέκτημα η μέθοδος σου από clean install που βάζεις το τελευταίο version και που πλέον με τους NVME παίρνει κάτω από 10 λεπτά. Μετά με το O&O ShutUp10 φτιάχνεις τα περισσότερα settings με ένα click, αν θέλεις μπορείς να σώσεις και το group policy και να το κάνεις import.

Οχι δεν γίνονται reset οι ρυθμίσεις των windows μετά τα updates. Drivers δεν έχω χρειαστεί να ξαναπεράσω και δεν έχω δει κανένα reset εκτός απο αυτές που κάνει η  ΜS, για να παίρνει δεδομένα, feedback κλπ... Αλλά κι αυτό, έχεις σώσει τις ρυθμίσεις στο Shutup10, και το πρώτο πράγμα που κάνεις μετά το image (ή και τα εκάστοτε win10 updates), είναι να πεις στο shutup10 να φορτώσει τις ρυθμίσεις (του shutup10) που έχεις αποθηκεύσει σε στικάκι ή σε άλλο δίσκο.  Είναι 3 χρόνια τώρα που το κάνω αυτό και κάθε μήνα κάνω επαναφορά . Μετά απο κάθε μεγάλο update των windows, αφήνω να περάσουν μερικές μέρες κι αν όλα πάνε καλά, φτιάχνω ανανεωμένο image... Δουλεύει, και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ή reset ρυθμίσεων πχ στο power management, κλπ...

εντιτ

Για μένα, καθυστέρηση δεν είναι να ξαναεγκαταστήσω τα windows, αλλά να κάνω τις άπειρες ρυθμίσεις που κάνω μέσα στο λειτουργικό (σε όλα τα πεδία του All settings ξεχωριστά) Αυτό μπορεί σε καινούργια εγκατάσταση να μου πάρει τρεις ώρες... πχ, μέχρι και τον τρόπο που μου δείχνει την ημερομηνία αλλάζω... δεν μπορώ το 21/5/2020 με τίποτα... θέλω να είναι 21-05-2020... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το activation μένει στο UEFI, ...

Δεν ξέρω αν μένει κάτι στο uefi (γιατί activation παίρνουν και οι non-uefi παλιότερες μητρικές). Ξέρω οτι στην πρώτη ενεργοποίηση των win10 στην μητρική, παίρνει την "ταυτότητα" της (ή ένα "άθροισμά" της με τις υπόλοιπες συσκευές που είναι συνδεδεμένες σ'αυτήν - εγώ μόνο την μητρική νομίζω διαβάζει) και την κρατάει στους servers της MS. Κάθε φορά που κάνεις εγκατάσταση των windows, διαβάζει την τατότητα της μητρικής και την συγκρίνει με αυτό που βρίσκει στην βάση δεδομένων της. Αν δεν την βρει εκεί αρχίζει και σκούζει για activation...

8 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Format = Bad. Εγώ θέλω μέρες για να το setάρω έτσι όπως θέλω πάντως.. Επίσης δεν ξέρω για 10άρια τι θέλει μιας και στο 2700x με 7άρια είμαι..

Format δεν χρειάζεται ποτέ να κάνεις - εκτός αν με "φορματ" εννοείς όλη την διαδικασία εγκατάστασης των win10. Αλλά σου είπα... μια φορά θα το κάνεις και μετά τέλος...

Ελα... μπορεί να πονέσεις λίγο την πρώτη φορά, αλλά μετά θα σου αρέσει...  :) :) Δεν θα ξαναπροβληματιστείς με malware κλπ μετά...Restore και είσαι έτοιμος... Mόνο τα ransom  θα προσέχεις μετά...  :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Eloy είπε

Δεν ξέρω αν μένει κάτι στο uefi (γιατί activation παίρνουν και οι non-uefi παλιότερες μητρικές). Ξέρω οτι στην πρώτη ενεργοποίηση των win10 στην μητρική, παίρνει την "ταυτότητα" της (ή ένα "άθροισμά" της με τις υπόλοιπες συσκευές που είναι συνδεδεμένες σ'αυτήν - εγώ μόνο την μητρική νομίζω διαβάζει) και την κρατάει στους servers της MS. Κάθε φορά που κάνεις εγκατάσταση των windows, διαβάζει την τατότητα της μητρικής και την συγκρίνει με αυτό που βρίσκει στην βάση δεδομένων της. Αν δεν την βρει εκεί αρχίζει και σκούζει για activation...

Format δεν χρειάζεται ποτέ να κάνεις - εκτός αν με "φορματ" εννοείς όλη την διαδικασία εγκατάστασης των win10. Αλλά σου είπα... μια φορά θα το κάνεις και μετά τέλος...

Ελα... μπορεί να πονέσεις λίγο την πρώτη φορά, αλλά μετά θα σου αρέσει...  :) :)

10 δεν μπαίνουν. Στην καλύτερη θα δω τι θα κάνουν με την επόμενη LTSC έκδοση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

10 δεν μπαίνουν. Στην καλύτερη θα δω τι θα κάνουν με την επόμενη LTSC έκδοση :P

Kαλά κάνεις, εγώ έχω dual boot win10 +win7...

Tο πρόβλημα είναι οτι όπως διαβάζω, οι τελευταίες motherboards δεν παίρνουν win7... (δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να τα πάρουν ή αν είναι θέμα επεξεργαστή).

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eloy είπε

Kαλά κάνεις, εγώ έχω dual boot win10 +win7...

Tο πρόβλημα είναι οτι όπως διαβάζω, οι τελευταίες motherboards δεν παίρνουν win7... (δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να τα πάρουν ή αν είναι θέμα επεξεργαστή).

Εγώ με x470 είμαι κομπλέ πάντως. Dual Win7 + Ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου πείτε ποιες είναι οι κυρίως διαφορές της b450 tomahawk max και της b450 gaming plus max και αν δικαιολογείται η διαφορά 25-30 ευρώ που βρίσκω στο skroutz;

Τόσο καλύτερο είναι το VRM της tomahawk;

Έχει καλύτερη υποστήριξη το bios της tomahawk ή είναι ουσιαστικά σχεδόν το ίδιο με διαφορετικό όνομα;

Προς το παρόν θα απλώς θα της κολλήσω έναν 3600 και θα τον αφήσω με stock cooler και clock αλλα αργότερα(2-3 χρόνια) μπορεί να παω σε 3900(X)(XT) και να κάνω overclock σε cpu και ram αν χρειαστεί οπότε αν η tomahawk θα κάνει την διαφορά σε αυτό τον τομέα θα δώσω τα παραπάνω λεφτά τώρα για να μην αλλάξω και motherboard.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, psof είπε

Μπορείτε να μου πείτε ποιες είναι οι κυρίως διαφορές της b450 tomahawk max και της b450 gaming plus max και αν δικαιολογείται η διαφορά 25-30 ευρώ που βρίσκω στο skroutz;

Τόσο καλύτερο είναι το VRM της tomahawk;

Έχει καλύτερη υποστήριξη το bios της tomahawk ή είναι ουσιαστικά σχεδόν το ίδιο με διαφορετικό όνομα;

Προς το παρόν θα απλώς θα της κολλήσω έναν 3600 και θα τον αφήσω με stock cooler και clock αλλα αργότερα(2-3 χρόνια) μπορεί να παω σε 3900(X)(XT) και να κάνω overclock σε cpu και ram αν χρειαστεί οπότε αν η tomahawk θα κάνει την διαφορά σε αυτό τον τομέα θα δώσω τα παραπάνω λεφτά τώρα για να μην αλλάξω και motherboard.

Δε χρειάζεται να δώσεις παραπάνω λεφτά, πάρε αυτή https://www.skroutz.gr/s/20085845/MSI-B450-A-Pro-Max.html που έχει ίδια vrm με την tomahawk. Oi ψύκτρες είναι ελαφρώς χειρότερες απο της tomahawk και δεν έχει RGB lighting. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δε χρειάζεται να δώσεις παραπάνω λεφτά, πάρε αυτή https://www.skroutz.gr/s/20085845/MSI-B450-A-Pro-Max.html που έχει ίδια vrm με την tomahawk. Oi ψύκτρες είναι ελαφρώς χειρότερες απο της tomahawk και δεν έχει RGB lighting. 

Δεν είχα ιδέα. Μαλλον αυτήν θα πάρω τότε. Ευχαριστώ!

Με τα λεφτα που γλυτώνω (30 ευρώ) υπάρχει καποιο aftermarket cooler που να κάνει καλύτερη δουλειά απο το stock αποκλειστικά στο θέμα θερμοκρασίας; Για τον θόρυβο που διαμαρτύρονται πολλοι  δεν με ενοχλεί καθόλου αφου να φανταστείτε έχω μια blower rx 5700 και δεν με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...