Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εγω μενω στο γεγονος οτι ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα, βγηκαν σωστα αυτα που ελεγα οτι θα αργησουν οι Zen 3 και θα ερθουν απ'του χρονου :P
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Επισης που ειν' το clickbait συντεχνε; Κοτσαρισμενο πρωτο πρωτο "Φημη:" 
Να το εβαζα χωρις αυτο πασο.

Πλακα κανω μωρε. Χουμορ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα πω εγω τωρα κατι? Αρχικα εχουμε τους ryzen 3900xt ,3800xt ,3600xt ,τον ακατανομαστο μουφοleaker(apisak) που ανεβαζει ss απο 3dmark database με 3800xt Και 3900xt τα οποια αν κανεις search δεν υπαρχουν. Καμια επισιμη ανακοινωση απο Amd. Tωρα εχουμε ryzen 4xxx στα 5nm+ (ουτε καν 5nm) ,δλδ η Amd δουλευε πανω απο χρονο στους 4xxx μιλουσε για αυξηση ipc 15-20% και ξαφνικα ειπε δεν γ@μιεται δεν τους βγαζω ,θα τους πεταξω και θα τους βγαλω στα 5nm χωρις παλι καμια επισιμη ανακοινωση και χωρις καμια αλλαγη roadmap ενω και να τους ειχε ετοιμους ας πουμε στα 5nm+ δεν θα τους εβγαζε μετα τους zen 3 λες και εχει να κυνηγήσει κατι. Δεν ξερω αλλα εμενα μου φαινονται κουφα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Αν τα 5nm Enhance (N5P ??) πάνε για mass production στο Q4 2020 σημαίνει ότι μπορούμε να έχουμε επεξεργαστές στο τέλος του Q1 2021.
  2. Για να πάνε στα 5nm τους ZEN 3 πρέπει να το έχουν αποφασίσει τουλάχιστον 2 χρόνια πριν.
  3. Το ίδιο ισχύει και για τα ZEN 2 refresh (XT), μην κάνετε το λάθος και νομίζετε ότι το αποφάσισαν τώρα λόγο του Covid-19.
  4. Μαζί με το παρακάτω road map αν ισχύουν και τα δυο πάμε για Release τον Γενάρη του 2021 (μάλλον στην CES) και Availability για Φλεβάρη/Μάρτιο 2021.

 

72800_03_amds-next-gen-ryzen-6000-apu-ze

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμο εως πεθαμενο να δουμε Zen3 σε Ν5 node. Σε Ν7P ειναι πιο πιθανο μιας και δεν χρειαζεται retooling. Επισης αν κανουν transition ολα τα waffer σε Ν7Ρ τοτε μπορει να εχουν καποια εξοδο για την αλλαγη αλλα σε βαθος χρονου θα το παρουν πισω αφου θα εχουν ενα node να συντηρουν αντι για 2 (Ν7FF + N7P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

???? 😮

 

Mια απο τις λίγες φορες που το digitimes εχει μάλλον λάθος, τουλάχιστον οσον αφορα το προιον, δεν αποκλειω καποια gpu της amd που θα κυκλοφορησει q3/21

6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Nα πω εγω τωρα κατι? Αρχικα εχουμε τους ryzen 3900xt ,3800xt ,3600xt ,τον ακατανομαστο μουφοleaker(apisak) που ανεβαζει ss απο 3dmark database με 3800xt Και 3900xt τα οποια αν κανεις search δεν υπαρχουν. Καμια επισιμη ανακοινωση απο Amd. Tωρα εχουμε ryzen 4xxx στα 5nm+ (ουτε καν 5nm) ,δλδ η Amd δουλευε πανω απο χρονο στους 4xxx μιλουσε για αυξηση ipc 15-20% και ξαφνικα ειπε δεν γ@μιεται δεν τους βγαζω ,θα τους πεταξω και θα τους βγαλω στα 5nm χωρις παλι καμια επισιμη ανακοινωση και χωρις καμια αλλαγη roadmap ενω και να τους ειχε ετοιμους ας πουμε στα 5nm+ δεν θα τους εβγαζε μετα τους zen 3 λες και εχει να κυνηγήσει κατι. Δεν ξερω αλλα εμενα μου φαινονται κουφα

Δεν ισχυουν αυτα απο digitimes, 

απο σημερινή δήλωση της lisa su τα παρακατω https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-4000-cpus-tsmc-5nm-questionable

Αναφορά σε κείμενο

At today's Bernstein Strategic Decisions Conference AMD CEO Lisa Su responded to a question about the report, saying, "I think 5nm is an important node, and one that we will use quite heavily in our roadmap. I'm not ready to talk about timing yet, but I will say that Zen 4 is deep in design, and we are very collaborative with TSMC. The way to think about it is, the process nodes usually start with mobile, and mobile is usually a simpler process from the standpoint of the performance it is trying to get. [..] 5nm will be important for Zen 4, as well as our GPU roadmap, will be using 5nm, but we'll talk about timing as we get a little bit closer."

5 ώρες πριν, Aten-Ra είπε
  1. Αν τα 5nm Enhance (N5P ??) πάνε για mass production στο Q4 2020 σημαίνει ότι μπορούμε να έχουμε επεξεργαστές στο τέλος του Q1 2021.
  2. Για να πάνε στα 5nm τους ZEN 3 πρέπει να το έχουν αποφασίσει τουλάχιστον 2 χρόνια πριν.
  3. Το ίδιο ισχύει και για τα ZEN 2 refresh (XT), μην κάνετε το λάθος και νομίζετε ότι το αποφάσισαν τώρα λόγο του Covid-19.
  4. Μαζί με το παρακάτω road map αν ισχύουν και τα δυο πάμε για Release τον Γενάρη του 2021 (μάλλον στην CES) και Availability για Φλεβάρη/Μάρτιο 2021.

72800_03_amds-next-gen-ryzen-6000-apu-ze

Γενικα συμφωνω εκτος απο το οτι

α) το παραπανω δεν ειναι roadmap απο την amd αλλα το φτιαξανε σύμφωνα με τις διαρροες (δεν θυμαμαι τωρα ποιος ήταν αλλα το χε πει στο twitter), και

β) οσον αφορα τα xt chips δεν χρειαζονται 2 χρονια πριν αποφαση. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για 100-200mhz σε turbo. Κατα πασα πιθανοτητα η ζητηση για 3950χ που εχει τα καλυτερα τσιπακια μειώθηκε (όσοι ήταν να παρουν πήραν και πλεον περιμένουν την επομενη γενιά) καθως επισης και τα yields μετα απο ενα χρονο παραγωγης βελτιώθηκαν. Προσωπικα πιστευω οτι ήταν αποφαση 2-3 μηνων πριν το πολυ, και κυρίως τα βγαλανε οταν ειδαν τις τιμες τις ιντελ στα midrange κομματια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας,

σε ryzen 5 3600 με msi b450 & evga clc280 τι ρυθμισεις προτεινετε για o.c? (παντα για να χω καλες επιδοσεις στο gaming).

καποιοι απο δω μεσα ειπαν να ενεργοποιησω το pbo και να παιξω με το offset -0.05 για αρχη...

εχετε κατι αλλο να προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

καλησπερα σας,

σε ryzen 5 3600 με msi b450 & evga clc280 τι ρυθμισεις προτεινετε για o.c? (παντα για να χω καλες επιδοσεις στο gaming).

καποιοι απο δω μεσα ειπαν να ενεργοποιησω το pbo και να παιξω με το offset -0.05 για αρχη...

εχετε κατι αλλο να προτεινετε;

pbo enabled , scalar x8-x10 ,auto overclock/max core clock +200mhz ,ταση δεν θα πειραζα ,λογικα θα χανεις σε gaming

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Δεν εχω παρακολουθησει  καθολου τελευταια τις εξελιξεις. Μπορει να μου πει καποιος περιπου ποτε αναμενουμε μεγαλη πτωση τιμης σε 3900x και 3950x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μικρή πτώση υποτίθεται ότι έγινε στον 3900Χ.

Μεγαλύτερη σε όλους θα γίνει όταν βγουν οι 4000 Series.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η Ιντελ δεν πιέζει καθόλου. Για ποιο λόγο να βιαστεί η AMD και να αφήσει του μπλε 2 γενιές πίσω;

Μια που είναι μπροστά ήδη καλά είναι και προφανώς θα αρχίσουν και αυτοί να κάνουν ότι έκαναν οι άλλοι τα προηγούμενα χρόνια.

Ξαναζεσταμενο φαγητό για κερδοσκοπικούς λόγους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απο μέρα σε μέρα την MSI B450-A Pro Max. Εχω λίγο άγχος με τo update του bios γιατί δεν έχει χρειαστεί να κάνω στο παρελθόν. Λετε να το αφήσω μη τυχόν brickarei η μητρική ή να το κάνω στην αρχή μεσω του m-flash να ξεμπερδεύω πριν πειράξω κάτι άλλο στο bios και κάνω εγκατάσταση τα Windows ;

Τον Ryzen 3600 θα τον αναγνωρίσει κανονικά αλλα στο site της μητρικής λεει ότι τα νεότερα bios λύνουν αρκετα θεματάκια όπως καθυστέρηση post κλπ.

Επίσης με χάλκινο σύρμα απο τον αστράγαλο στο καλοριφέρ θα είμαι γειωμένος κανονικά γιατί δεν έχω βραχιολάκι στο σπίτι;

Έχω να φτιάξω σύστημα απο την αρχή 5 χρόνια και ψιλοαγχώθηκα... 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, psof είπε

Περιμένω απο μέρα σε μέρα την MSI B450-A Pro Max. Εχω λίγο άγχος με τo update του bios γιατί δεν έχει χρειαστεί να κάνω στο παρελθόν. Λετε να το αφήσω μη τυχόν brickarei η μητρική ή να το κάνω στην αρχή μεσω του m-flash να ξεμπερδεύω πριν πειράξω κάτι άλλο στο bios και κάνω εγκατάσταση τα Windows ;

Τον Ryzen 3600 θα τον αναγνωρίσει κανονικά αλλα στο site της μητρικής λεει ότι τα νεότερα bios λύνουν αρκετα θεματάκια όπως καθυστέρηση post κλπ.

Επίσης με χάλκινο σύρμα απο τον αστράγαλο στο καλοριφέρ θα είμαι γειωμένος κανονικά γιατί δεν έχω βραχιολάκι στο σπίτι;

Έχω να φτιάξω σύστημα απο την αρχή 5 χρόνια και ψιλοαγχώθηκα... 😅

Εγώ 15 χρόνια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ anti-static. Σάμπως τρίβεσαι σε τίποτα μάλλινα πριν χτίσεις το PC; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, psof είπε

Επίσης με χάλκινο σύρμα απο τον αστράγαλο στο καλοριφέρ θα είμαι γειωμένος κανονικά γιατί δεν έχω βραχιολάκι στο σπίτι;

Spoiler

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, psof said:

Περιμένω απο μέρα σε μέρα την MSI B450-A Pro Max. ...

Καλορίζικο.
Δεν θάχεις πρόβλημα με MSI, για αρχή ακούμπα το mainboard πάνω στο αντιστατικό της συσκευασίας, όχι πάνω σε μέταλλο διότι έχει τη μπαταρία.
Για να εκφορτιστείς ακούμπα το psu ή το σασί του κουτιού, psu και case είναι ήδη γειωμένα από την σούκο στην μπρίζα.
Εννοείται ότι δεν ακουμπάμε cpu pins η χαϊδεύουμε τίποτα στο b450.
Προσοχή στην πάστα, όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο.
Αν έχεις και nut driver για να βιδωσεις τους ATX αποστάτες στο κουτί είσαι ωραίος.
Προσοχή στο βίδωμα των 9 βιδών στο mainboard, μην σου ξεφύγει το κατσαβίδι και σακατέψεις κάνα smd component ψείρα και μετά τρέχα γύρευε.
Θα βάλεις το πιο φρέσκο bios από site.
Συμβουλή: ένα-ένα τα βήματα και με δοκιμή, όχι όλα με τη μία.

 edit: και καλή διασκέδαση και δουλειές, έχεις τον πιο vfm συνδυασμό.

Επεξ/σία από eyw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...