Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια.Θελω να κανω μια ερωτηση που τοσες μερες εχω την απορια και ¨παλευω¨.Εχω εναν ryzen 2600 (overclocked στα 4ghz,ταβανι λογω voltage και lottery), 16gb ram G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB) οπου βεβαια στο cpu-z  δεν εχει D στο τελος και λεει F4-3200C16-8GVKB στο  εκαστοτε dimm με Dram manuf: Samsung. Επισης εχω μια Sapphire 5700xt pulse και μητρικη msi x470 gaming pro με τελευταιους chipset drivers. 

Η ερωτηση μου ειναι,εχει καποιος κανει καποιο overclock ή καποιο tweak στις ram? Κατι που πηγα να κανω εβγαιναν στο Aida64 με μικροτερη ταχυτητα μεταφορας σε καποια σημεια.Kαι τις αφησα 3200mhz. Ο cpu ειναι στα 1.4v και για να παει 4.1 stable θελει 1,44+ οποτε το αφησα.

Οποιος εχει την διαθεση ας μου δωσει τα φωτα του με τα συγκεκριμενα κομματια.Ευχαριστω

Επεξ/σία από morbid87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, morbid87 είπε

Καλησπερα παιδια.Θελω να κανω μια ερωτηση που τοσες μερες εχω την απορια και ¨παλευω¨.Εχω εναν ryzen 2600 (overclocked στα 4ghz,ταβανι λογω voltage και lottery), 16gb ram G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB) οπου βεβαια στο cpu-z  δεν εχει D στο τελος και λεει F4-3200C16-8GVKB στο  εκαστοτε dimm με Dram manuf: Samsung. Επισης εχω μια Sapphire 5700xt pulse και μητρικη msi x470 gaming pro με τελευταιους chipset drivers. 

Η ερωτηση μου ειναι,εχει καποιος κανει καποιο overclock ή καποιο tweak στις ram? Κατι που πηγα να κανω εβγαιναν στο Aida64 με μικροτερη ταχυτητα μεταφορας σε καποια σημεια.Kαι τις αφησα 3200mhz. Ο cpu ειναι στα 1.4v και για να παει 4.1 stable θελει 1,44+ οποτε το αφησα.

Οποιος εχει την διαθεση ας μου δωσει τα φωτα του με τα συγκεκριμενα κομματια.Ευχαριστω

Kατέβασε τα κλασσικά: Ryzen DRAM Calculator & Thaiphoon. Με αυτά θα έχεις ένα μπούσουλα τι πρέπει να πειράξεις. 

Όταν ασχοληθείς με τις μνήμες γύρνα πρώτα το cpu σε στοκ, βρες που μπορούν να παίζουν και μετά ξανά κλόkαρε το cpu.

Αν και έχω καιρό να ασχοληθώ με 2600, νομίζω το 1.4 είναι υπερβολικό για κάθε μέρα,  δοκίμασε για 3.9ghz συνήθως ενα σκαλί πριν τη κορυφή, θέλει πολυ λιγότερο voltage...  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ShooterX είπε

Κάπου εδώ σταματάω να γραφω στο thread αυτό..

Εδω βγάλατε τα high hz monitor παραμύθια..😁

 

Καθολου παραμυθι. Οταν πηγα απο τα 60 στα 82hz (OC) αντιληφθηκα διαφορα σημαντικη. Οταν δε επαιξα πρωτη φορα στα 144hz επαθα σοκ. Tοσο, οσο σχεδον αυτο που επαθα οταν πηγα σε ultrawide. Μιλαμε διαφορα αντιληπτη ακομα και στο desktop απλά οταν κουνας παραθυρα.

Παρολα αυτα, αν με εβαζαν να διακρινω διαφορα μεταξυ 120 και 140FPS ειλικρινα θα διαλεγα στην τυχη. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε να πηγαινεις απο τα 190 στα 220 ή/και στα 240FPS. Τωρα εαν υπαρχουν ανθρωποι που αντιλαμβανονται τη διαφορα τι να πω, μαλλον εγω δεν εχω καλη οραση.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ShooterX είπε

Για να γινει αντιληπτη η διαφορα στα hz πρεπει να ειναι x2+..

<Also, a general rule of thumb is you need to increase Hz by 1.5x to 2x to see human-visible benefits, assuming pixel response (GtG) is a tiny fraction of a refresh cycle. >

Screenshot_2.jpg.e5393595928849e0ad7ed8faef66de16.jpg

Άλλα τι λέω εσείς εδώ ξέρετε καλύτερα..

Το input latency π λες το προσθετεις στο συνολο..

Τώρα π το θυμήθηκα..είχατε κάνει mention τον pirmen για ενα fortnite συγκριτικό του tech yes city..

3300x με oc εάν θυμάμαι καλά..

Που είναι τώρα να γελάσει..😁

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_3.jpg.0846c39295f24f37b411f9474a7804e0.jpg

Αυτό που παραθέτεις έχει να κάνει με αντιληπτή διαφορά ποιότητας εικόνας, όχι με latency (που είναι αυτό που υποστηρίζουν οι περισσότεροι ότι ψάχνουν).

Ναι, θα βοηθήσει η καλύτερη ποιότητα εικόνας στο παιγνίδι σου, αλλά ένας βασικός λόγος που όλοι οι "επαγγελματίες" ρίχνουν settings/αναλύσεις είναι για να βλέπουν το στόχο τεράστιο και με κατά το δυνατό μεγάλο contrast από τον περιβάλλοντα χώρο κλπ.

Επειδή ανέφερες και το BFV αρκετές φορές, ψάξε αν θες το χαμό που έγινε με τα προβληματικά "camo" που γινόσουν ένα με το έδαφος λες και ήσουν χταπόδι στο βυθό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, morbid87 είπε

Καλησπερα παιδια.Θελω να κανω μια ερωτηση που τοσες μερες εχω την απορια και ¨παλευω¨.Εχω εναν ryzen 2600 (overclocked στα 4ghz,ταβανι λογω voltage και lottery), 16gb ram G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB) οπου βεβαια στο cpu-z  δεν εχει D στο τελος και λεει F4-3200C16-8GVKB στο  εκαστοτε dimm με Dram manuf: Samsung. Επισης εχω μια Sapphire 5700xt pulse και μητρικη msi x470 gaming pro με τελευταιους chipset drivers. 

Η ερωτηση μου ειναι,εχει καποιος κανει καποιο overclock ή καποιο tweak στις ram? Κατι που πηγα να κανω εβγαιναν στο Aida64 με μικροτερη ταχυτητα μεταφορας σε καποια σημεια.Kαι τις αφησα 3200mhz. Ο cpu ειναι στα 1.4v και για να παει 4.1 stable θελει 1,44+ οποτε το αφησα.

Οποιος εχει την διαθεση ας μου δωσει τα φωτα του με τα συγκεκριμενα κομματια.Ευχαριστω

Έλα από εκεί να τα πούμε με την ησυχία μας:

Eδώ ρίχνεις τα 0.1% lows του topic και θα μας μαλώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδια, εχω συστημα με ryzen 2700 και εκανα OC τις μνημες μου, ωστοσο δεν πειραξα την ταση SOC Voltage και παρατηρησα οτι ειναι αρκετα πιο ψηλα απ ότι γραφει το DRAM calculator.  Ειναι στα 1.08V-1.1V αντι για 1.025V. Να το αφησω στο auto ή να το πειράξω?

Όπως φαινεται στην εικόνα το BIOS εχει override mode και offset mode. Ποιο να επιλεξω?

Spoiler

280225021_.jpg.2541bd580b62dcdd5af478dedb103d12.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, parsifal είπε

Έλα από εκεί να τα πούμε με την ησυχία μας:

Eδώ ρίχνεις τα 0.1% lows του topic και θα μας μαλώσουν.

Ναι εχεις δικιο.Σορρυ λαθος ποστ.Κατσε να δω τι και πως και ο,τι αλλο το γραφω εκει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Crus said:

 ... Οταν δε επαιξα πρωτη φορα στα 144hz επαθα σοκ. ...

νομίζω ότι για 144Hz χρειάζεται monitor με κάτω από 7msec. Τα 144Hz είναι ζόρι για την vga και τα 144 monitor είναι ακριβά, σίγουρα αξίζει?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.tomshardware.com/news/ryzen-burnout-amd-board-power-cheats-may-shorten-cpu-lifespan

CYzQZaq2UZRbKgEvsgKgE5-650-80.jpg.68e35333514c36e14870a2394e2860c6.jpg

The Stilt's post is worth reading over for the details, but here's a nice summation from the report:

"In short: Some motherboard manufacturers intentionally declare an incorrect (too small) motherboard specific reference value in AGESA. Since AM4 Ryzen CPUs rely on telemetry sourced from the motherboard VRM to determine their power consumption, declaring an incorrect reference value will affect the power consumption seen by the CPU. For instance, if the motherboard manufacturer would declare 50% of the correct value, the CPU would think it consumes half the power than it actually does.

"In this case, the CPU would allow itself to consume twice the power of its set power limits, even when at stock. It allows the CPU to clock higher due to the effectively lifted power limits; however, it also makes the CPU run hotter and potentially negatively affects its life-span, the same ways as overclocking does. The difference compared to overclocking or using AMD PBO, is that this is done completely clandestine and that in the past, there has been no way for most of the end-users to detect it, or react to it."

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον, έμενα λέει 130% είτε idle είμαι είτε τρέχω prime95 άρα φαντάζομαι είναι ok. Εγώ βέβαια τρέχω all core overclock και δεν το αφήνω να τρέχει boost οπότε μπορεί να το επηρεάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Και το θέμα είναι ότι όλοι αυτοί που λένε για τα fps στους intel παίζει να έχουν χαμηλότερη κάρτα και από 2060/5600ΧΤ, καμία 570/580 βασικά που βρομάει ο τόπος, που τις τερματίζει ακόμα και ο 1600 των 100 ευρώ ξέρω 'γω. Και ο περισσότερος κόσμος που δεν ασχολείται παρά μόνο κάθε 5 χρόνια που αλλάζει σύστημα δεν έχει ιδέα από μηχανισμούς cpu bottleneck κλπ. Απλά ακούνε πράγματα στο internet που δεν τα καταλαβαίνουν σε βάθος και λένε. Το τι άκουσα από γνωστούς και φίλους όταν πήρα τον 2600 δεν λέγεται. "τι? amd? θα ζεσταίνεται, θα κάνει, θα ράνει, θα βγάζει μπλε οθόνες, θα κολλάνε τα games". Δηλαδή εγώ να έπαιρνα τον 8700Κ με 200 ευρώ παραπάνω και να μου έμεναν 150 για κάρτα που δεν φτάνουν ούτε για 570 κατόπιν παραγγελίας..

Να ξαναθυμίσω την 3αρι 1060 που την εκοβε ο 1600 σε 2560*1080? 😛 

Βγάλε απο το μυαλο σου τα ultra settingz

15 ώρες πριν, malakudi είπε

Ζαλίζεσαι από τα μόνο 100 fps ε; Αντιλαμβάνεσαι τα frames σαν σπαστά, έτσι δεν είναι;

Φαντάζομαι τι τραγωδία ζεις αν πας κινηματογράφο, 24 frames, καταστροφή, θα φεύγεις με εμετούς στη μέση της προβολής, έτσι δεν είναι;

Έχετε ξεφύγει!

Aμα σου πω οτι με ενοχλει η κινηση στις ταινίες δεν θα το πιστέψεις ε? 😛 

Ειδικα σε action scenes φαίνεται καρέ καρέ, σαν να κάνει slow motion  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, CometRyzen said:

Βγάλε απο το μυαλο σου τα ultra settingz

Ναι ρε, να παιζετε σε ultra low για να εχετε φουπουες και ας φαινεται το βυζι της Λαρα και ο κώλος τετραγωνος 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, narta said:

Ναι ρε, να παιζετε σε ultra low για να εχετε φουπουες και ας φαινεται το βυζι της Λαρα και ο κώλος τετραγωνος 🤣

Νταξει μιλαω για competitive games. Lara ολα ultra με smaa να φαίνονται ολοστρογγυλα. 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Βγάλε απο το μυαλο σου τα ultra settingz

Γιατί να βγάλω τα ultra settings από το μυαλό μου τη στιγμή που παίζω ΑΑΑ και η 2060 μπορεί ακόμη να κρατήσει 60άρι με όλα ultra;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...