Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Aν έχεις BIOS flashback μια χαρά γυρίζει πίσω το BIOS :P
Αν δεν έχεις, παίρνεις ένα USB flasher με 5 ευρώ και τελείωσες.

Eίναι 100% εγγυημένη η επιστροφή ? γιατί η amd είπε οτι δεν θα μπορούν να επιστρέψουν πίσω (τα 16άρια προφανώς θα εννοεί).

5 λεπτά πριν, narta είπε

LGA1366 sfixed

Αυτό... (το ίδιο μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι, μην περιμένεις πολλά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Eloy είπε

Eίναι 100% εγγυημένη η επιστροφή ? γιατί η amd είπε οτι δεν θα μπορούν να επιστρέψουν πίσω (τα 16άρια προφανώς θα εννοεί).

Αυτό... (το ίδιο μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι, μην περιμένεις πολλά...)

Μωρε η AMD λεει πολλα, το θεμα ειναι οτι τα ηλεκτρονικα λειτουργουν με εναν τροπο, οχι με 10. Τι σε ενδιαφερει αν υπαρχει software write protection κτλ, οταν επεμβαινεις σε επιπεδο hardware :P ?
Απο BIOS μπορει να μην σε αφηνει να γραψεις τιποτα στην ROM, το ιδιο και μεσω flashback. Οταν γραφεις ομως απευθειας στην ROM μεσω flaser, τι μπορουν να κανουν εκει δηλαδη; 
Αν δεν ειναι write protected το τσιπακι απο μανα του (που και αυτο ευκολα το λυνεις γειωνοντας/δινοντας ρευμα στο καταλληλο pin) δεν αλλαζει τιποτα.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μωρε η AMD λεει πολλα, το θεμα ειναι οτι τα ηλεκτρονικα λειτουργουν με εναν τροπο, οχι με 10. Τι σε ενδιαφερει αν υπαρχει software write protection κτλ, οταν επεμβαινεις σε επιπεδο hardware :P ?

Θυμήθηκα πως επαναπρογραμματίζαμε ένα corrupted αλλά λειτουργικό BIOS πριν 20 χρόνια όταν δεν ξεκινούσε καθόλου η μητρική... Το BIOS ήταν σε κουμπωτό (όχι κολλημένο) chip.  Πηγαίναμε σε μια λειτουργική μητρική με ίδιο chip και μέσω bios της λέγαμε να φορτώσει στην cache το bios (για να μην κάνει restart). Μετά ξεκινούσαμε την διαδικασία φλασαρίσματος μέσω floppy ... Στο DOS prompt, με τον υπολογιστή σε λειτουργία, αφαιρούσαμε το καλό bios απο την καλή μητρική και βάζαμε στην θέση του το corrupted. Κατόπιν το φλασάραμε κανονικά. Κλείναμε τον υπολογιστή και ξαναλλάζαμε τα chips στις σωστές θέσεις κι όλα καλά. Ηρωικές εποχές...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, malakudi είπε

Τι είναι αυτά βρε, θα μας βάλετε να αλλάζουμε CPU πάλι ...

Ο 3900Χ μου για 4250 θέλει 1,26V και 4300 θέλει κοντά στο 1,3

Αν θες βάλε ένα απαιτητικό workload (Blender opendata benchmark) και τρέξε παράλληλα το hwinfo64 να δεις την τάση SVI2 TFN

edit: Επίσης αν θες γράψε τι week είναι το τσιπάκι σου.

1.094 το soc σε blender bench.Μπορεί να το έχει ανεβάσει λίγο κ η μητρική,έχω βάλει το memory try it από 3200 σε 3600.Για batch πρέπει να βγάλω το cooler κ έχω ξεμείνει από πάστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Για batch πρέπει να βγάλω το cooler κ έχω ξεμείνει από πάστα!

Spoiler

Φήμες λένε ότι το μέλι δουλεύει ιδιαίτερα καλά :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Μωρε η AMD λεει πολλα, το θεμα ειναι οτι τα ηλεκτρονικα λειτουργουν με εναν τροπο, οχι με 10. Τι σε ενδιαφερει αν υπαρχει software write protection κτλ, οταν επεμβαινεις σε επιπεδο hardware :P ?
Απο BIOS μπορει να μην σε αφηνει να γραψεις τιποτα στην ROM, το ιδιο και μεσω flashback. Οταν γραφεις ομως απευθειας στην ROM μεσω flaser, τι μπορουν να κανουν εκει δηλαδη; 
Αν δεν ειναι write protected το τσιπακι απο μανα του (που και αυτο ευκολα το λυνεις γειωνοντας/δινοντας ρευμα στο καταλληλο pin) δεν αλλαζει τιποτα.

Πάντως η λογική που η AMD "απαγορεύει" τα agesa downgrades είναι ότι μπορεί να υπάρχουν settings στα νεότερα που μετά το downgrade θα κρατηθούν και θα δημιουργήσουν προβλήματα στα παλιότερα agesa. Και μερικά μπορεί να είναι "κρυφά¨ και να μην γίνεται να τα αλλάξεις ούτε με optimize bios defaults πριν το downgrade.

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν δεν αλλάξεις και cpu gen μαζί με τη διαδικασία (πχ πήγες από 1.0.0.3 abba και κάποιον zen2 -> 1.0.6 και κάποιον zen/zen+) δε θα έχεις θέμα.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Matrix7 είπε

1.094 το soc σε blender bench.Μπορεί να το έχει ανεβάσει λίγο κ η μητρική,έχω βάλει το memory try it από 3200 σε 3600.Για batch πρέπει να βγάλω το cooler κ έχω ξεμείνει από πάστα!

Το SOC δε μας ενδιαφέρει, το SVI2 TFN για τη CPU θέλουμε ενώ είσαι σε blender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Το SOC δε μας ενδιαφέρει, το SVI2 TFN για τη CPU θέλουμε ενώ είσαι σε blender

SV12 TFN μου βγάζει soc και vcore.To vcore ήταν στα 1,236

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Matrix7 είπε

Yep

Εμένα το καλό CCD του 3900Χ πάει 4400 με 1,275 και παραπάνω δε βγάζει blender με τίποτα - ακόμα κι όταν έδωσα 1,306 (παραπάνω δε θέλω να δώσω). Εντυπωσιακό αποτέλεσμα! Αν θες ολοκλήρωσε το blender benchmark και ανέβασε το αποτέλεσμα να δούμε και τα νούμερα που πετυχαίνει. Δοκίμασες να ανέβεις και πιο πάνω;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilos είπε

Πάντως η λογική που η AMD "απαγορεύει" τα agesa downgrades είναι ότι μπορεί να υπάρχουν settings στα νεότερα που μετά το downgrade θα κρατηθούν και θα δημιουργήσουν προβλήματα στα παλιότερα agesa. Και μερικά μπορεί να είναι "κρυφά¨ και να μην γίνεται να τα αλλάξεις ούτε με optimize bios defaults πριν το downgrade.

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν δεν αλλάξεις και cpu gen μαζί με τη διαδικασία (πχ πήγες από 1.0.0.3 abba και κάποιον zen2 -> 1.0.6 και κάποιον zen/zen+) δε θα έχεις θέμα.

To έχω σκεφτεί αλλά μου φαίνεται λίγο im-πόσιμπολ. ΤΟ BIOS/AGESA βρίσκεται μέσα στην ROM σωστά; Το οποίο σημαίνει ότι γίνεται reference κατά το POST για να τσεκάρει τα device ID's και να σετάρει IMC, CPU κτλ και να προχωρήσει στο boot. Για να γραφτεί κάτι που δεν αλλάζει, πρέπει να γραφτεί σε κάποιο άλλο κομμάτι της μητρικής. Το chipset από όσο ξέρω, δεν έχει κάποια μνήμη. Δεν κόβω το χέρι μου γιατί δεν έχω το ηλεκτρονικό διάγραμμα, αλλά είμαι 90% σίγουρος ότι δεν. Στο CPU που πάλι κατά την γνώση μου δεν έχει κάποια μη-προσωρινή μνήμη, θα ήταν και ηλίθιο να γράψεις μιας και είναι interchangable. 

Οπότε η μόνη λογική εξήγηση για αυτό που περιγράφεις, είναι να γράψει σε τομείς της EEPROM που δεν χρησιμοποιούν τα προηγούμενα BIOS. Αυτό όμως χάνει λίγο, από την άποψη ότι:
1. Κάθε BIOS file αντικαθιστά όλα τα περιεχόμενα της EERPOM. Κατά την διαδικασία ουσιαστικά διαγράφεται η EERPOM και ξαναγράφεται.

2. Έστω ότι το παραπάνω δεν ισχύει για κάποια hex strings τα οποία αγνοεί. Διαγράφεις ολοκληρωτικά την EEPROM με τον flasher, που δεν κάνει διακρίσεις και τελείωσες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

To έχω σκεφτεί αλλά μου φαίνεται λίγο im-πόσιμπολ. ΤΟ BIOS/AGESA βρίσκεται μέσα στην ROM σωστά; Το οποίο σημαίνει ότι γίνεται reference κατά το POST για να τσεκάρει τα device ID's και να σετάρει IMC, CPU κτλ και να προχωρήσει στο boot. Για να γραφτεί κάτι που δεν αλλάζει, πρέπει να γραφτεί σε κάποιο άλλο κομμάτι της μητρικής. Το chipset από όσο ξέρω, δεν έχει κάποια μνήμη. Δεν κόβω το χέρι μου γιατί δεν έχω το ηλεκτρονικό διάγραμμα, αλλά είμαι 90% σίγουρος ότι δεν. Στο CPU που πάλι κατά την γνώση μου δεν έχει κάποια μη-προσωρινή μνήμη, θα ήταν και ηλίθιο να γράψεις μιας και είναι interchangable. 

Οπότε η μόνη λογική εξήγηση για αυτό που περιγράφεις, είναι να γράψει σε τομείς της EEPROM που δεν χρησιμοποιούν τα προηγούμενα BIOS. Αυτό όμως χάνει λίγο, από την άποψη ότι:
1. Κάθε BIOS file αντικαθιστά όλα τα περιεχόμενα της EERPOM. Κατά την διαδικασία ουσιαστικά διαγράφεται η EERPOM και ξαναγράφεται.

2. Έστω ότι το παραπάνω δεν ισχύει για κάποια hex strings τα οποία αγνοεί. Διαγράφεις ολοκληρωτικά την EEPROM με τον flasher, που δεν κάνει διακρίσεις και τελείωσες :P

Η περιοχή του ME στην Intel και του PSP στην AMD είναι writable. Όταν είχα το 2600K σε ένα extreme overclock 'χάλασα' αυτή τη περιοχή και μετά η CPU συμπεριφερόταν περίεργα, πχ δε μπορούσα να αλλάξω το multiplier με τίποτα. Τελικά άλλαξα bios chip (έτοιμο προγραμματισμένο από ebay) και δούλεψε και πάλι όπως πριν. Λογικά αν έκανα full erase το original bios chip θα δούλευε, αλλά δεν είχα programmer τότε.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εμένα το καλό CCD του 3900Χ πάει 4400 με 1,275 και παραπάνω δε βγάζει blender με τίποτα - ακόμα κι όταν έδωσα 1,306 (παραπάνω δε θέλω να δώσω). Εντυπωσιακό αποτέλεσμα! Αν θες ολοκλήρωσε το blender benchmark και ανέβασε το αποτέλεσμα να δούμε και τα νούμερα που πετυχαίνει. Δοκίμασες να ανέβεις και πιο πάνω;  

χμ,δεν το συγκράτησα,νομίζω 3 και 30 λεπτά έλεγε στο bmw τεστ.Θα το ξανατρέξω όταν επιστρέψω σπίτι!4.6 μπουτάρει αλλά κρασάρει sto cinenebench.Δεν δοκίμασα να ανεβάσω vcore

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Matrix7 είπε

χμ,δεν το συγκράτησα,νομίζω 3 και 30 λεπτά έλεγε στο bmw τεστ.Θα το ξανατρέξω όταν επιστρέψω σπίτι!4.6 μπουτάρει αλλά κρασάρει sto cinenebench.Δεν δοκίμασα να ανεβάσω vcore

Ε ναι, πρέπει να ανεβάσεις vcore. Ανέβα τόσο ώστε να μη ξεπεράσεις το 1,30 στο SVI2 TFN VCORE όταν τρέχεις blender. Εφ' όσον έχεις 4500 με 1,236, ένα 4600 με 1,275 δεν είναι απίθανο, και ένα 4650-4700 με 1,30. Αναμένουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...