Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Από τη μία βλέπεις τον 10600Κ (aka 8700K without toothpaste) να σαρώνει τον 2700Χ με 35% διαφορά σε αυτά τα 'competitive gaming' settings. Από την άλλη όμως βλέπεις τον 2700Χ να έχει πάνω από 144 fps minimum σχεδόν σε όλα τα τεστ. Οπότε τι νόημα έχει; Πόσοι έχουν πάνω από 144 Hz οθόνες; 

100 fps στην παιχνιδαρα (not) BFV ο 2700x..🤣

Τα 144hz είναι το minimum πλέον σε αυτή την κατηγορία...240hz έχουν ήδη πουλήσει αρκετά κ έρχονται κ άλλα..280 -360 hz

Εγώ γελάω με τα αποτελέσματά τους..Αλήθεια τέτοια τεστ (low settings-cpu bound) γιατί δεν τα κάνανε παλιά ???.Άλλα ναι θα φαινόταν κάπως μεγάλη η διάφορα...🤣

Είπαμε το 9% πούλησε καλά στα fan boyzzz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ShooterX είπε

100 fps στην παιχνιδαρα (not) BFV ο 2700x..🤣

Τα 144hz είναι το minimum πλέον σε αυτή την κατηγορία...240hz έχουν ήδη πουλήσει αρκετά κ έρχονται κ άλλα..280 -360 hz

Εγώ γελάω με τα αποτελέσματά τους..Αλήθεια τέτοια τεστ (low settings-cpu bound) γιατί δεν τα κάνανε παλιά ???.Άλλα ναι θα φαινόταν κάπως μεγάλη η διάφορα...🤣

Είπαμε το 9% πούλησε καλά στα fan boyzzz...

Επειδή έχουμε ακριβώς την ίδια κάρτα, πραγματικά απορώ για τα 240-280-360 κλπ. Έχεις παίξει ΑΑA game τώρα τελευταία? Ακόμα και 1080p τέρμα low όλα να τα έχεις δε θα βγάλεις τέτοια fps με κάτι control, metro exodus, AC odyssey , RDR2, SOTR και ένα σωρό άλλα. Αν κιόλας παίζεις 1440p/high όπως εγώ βλέπεις κάργα sub60 αρκετές φορές σε κάποια σημεία ακόμα και σε games που οπτικά δεν είναι τίποτα σπουδαίο (πχ mount and blade 2 bannerlord multiplayer ή single player σε huge army battles).

Από την άλλη αν πήρες 1080 για να βγάζεις 400 fps στο csgo 1080p όλα τέρμα low αντί για 300 με μια 1060/580, τι να πω έχει τόσο σημασία?

Επεξ/σία από ilos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το θέμα είναι ότι όλοι αυτοί που λένε για τα fps στους intel παίζει να έχουν χαμηλότερη κάρτα και από 2060/5600ΧΤ, καμία 570/580 βασικά που βρομάει ο τόπος, που τις τερματίζει ακόμα και ο 1600 των 100 ευρώ ξέρω 'γω. Και ο περισσότερος κόσμος που δεν ασχολείται παρά μόνο κάθε 5 χρόνια που αλλάζει σύστημα δεν έχει ιδέα από μηχανισμούς cpu bottleneck κλπ. Απλά ακούνε πράγματα στο internet που δεν τα καταλαβαίνουν σε βάθος και λένε. Το τι άκουσα από γνωστούς και φίλους όταν πήρα τον 2600 δεν λέγεται. "τι? amd? θα ζεσταίνεται, θα κάνει, θα ράνει, θα βγάζει μπλε οθόνες, θα κολλάνε τα games". Δηλαδή εγώ να έπαιρνα τον 8700Κ με 200 ευρώ παραπάνω και να μου έμεναν 150 για κάρτα που δεν φτάνουν ούτε για 570 κατόπιν παραγγελίας..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Επειδή έχουμε ακριβώς την ίδια κάρτα, πραγματικά απορώ για τα 240-280-360 κλπ. Έχεις παίξει ΑΑA game τώρα τελευταία? Ακόμα και 1080p τέρμα low όλα να τα έχεις δε θα βγάλεις τέτοια fps με κάτι control, metro exodus, AC odyssey , RDR2, SOTR και ένα σωρό άλλα. Αν κιόλας παίζεις 1440p/high όπως εγώ βλέπεις κάργα sub60 αρκετές φορές σε κάποια σημεία ακόμα και σε games που οπτικά δεν είναι τίποτα σπουδαίο (πχ mount and blade 2 warband multiplayer ή single player σε huge army battles).

Από την άλλη αν πήρες 1080 για να βγάζεις 400 fps στο csgo 1080p όλα τέρμα low αντί για 300 με μια 1060/580, τι να πω έχει τόσο σημασία?

Όχι η αλήθεια είναι ότι δεν παίζω single..Σπάνια..

Παίζω σε 1080p-144hz απο το 2014..

Τo pc στήθηκε για online games σε low-med settings..

Πλέον είναι οριακή για 1080p-low..

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Και το θέμα είναι ότι όλοι αυτοί που λένε για τα fps στους intel παίζει να έχουν χαμηλότερη κάρτα και από 2060/5600ΧΤ, καμία 570/580 βασικά που βρομάει ο τόπος, που τις τερματίζει ακόμα και ο 1600 των 100 ευρώ ξέρω 'γω..

Είπαμε.. η 1080 έγινε 2060 ktl...εάν νομίζεις ότι με την 1080(2060) δεν βλέπεις διαφορές ανάλογα το cpu-settings-game sry αλλά είσαι ΛΑΘΟΣ και το anand σε βγάζει λάθος με την 1080 π έχει για τα cpu reviews..🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Επειδή έχουμε ακριβώς την ίδια κάρτα, πραγματικά απορώ για τα 240-280-360 κλπ. Έχεις παίξει ΑΑA game τώρα τελευταία? Ακόμα και 1080p τέρμα low όλα να τα έχεις δε θα βγάλεις τέτοια fps με κάτι control, metro exodus, AC odyssey , RDR2, SOTR και ένα σωρό άλλα. Αν κιόλας παίζεις 1440p/high όπως εγώ βλέπεις κάργα sub60 αρκετές φορές σε κάποια σημεία ακόμα και σε games που οπτικά δεν είναι τίποτα σπουδαίο (πχ mount and blade 2 warband multiplayer ή single player σε huge army battles).

Από την άλλη αν πήρες 1080 για να βγάζεις 400 fps στο csgo 1080p όλα τέρμα low αντί για 300 με μια 1060/580, τι να πω έχει τόσο σημασία?

Eπειδή έχω καλύτερη κάρτα από εσάς και για να αποδείξω τα λεγόμενα σου, ορίστε και νούμερα από 1080p very low με 3700Χ (άκυρο με το θέμα του βίντεο μεν, αλλά δεν έχω κάνει άλλο που χρησιμοποιώ νούμερα από την 5700XT). 

Σε οτιδήποτε μη arcadeο-competitive φάση, με το ζόρι πάνω απο ~150 FPS average.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Όχι η αλήθεια είναι ότι δεν παίζω single..Σπάνια..

Παίζω σε 1080p-144hz απο το 2014..

Τo pc στήθηκε για online games σε low-med settings..

Πλέον είναι οριακή για 1080p-low..

Είπαμε.. η 1080 έγινε 2060 ktl...εάν νομίζεις ότι με την 1080(2060) δεν βλέπεις διαφορές ανάλογα το cpu-settings-game sry αλλά είσαι ΛΑΘΟΣ και το anand σε βγάζει λάθος με την 1080 π έχει για τα cpu reviews..🤣

Εγώ παίζω ΑΑΑ games όλα ultra σε 75άρι μόνιτορ. Τι διαφορές θα έβλεπα με intel αφού ακόμη και ο 2600 αράζει κάτω από 50% και η κάρτα τραβάει όλο το κουπί; Και άντε πες να έπαιζα competitive στα 144fps, να αγόραζα τον 9400F που ήταν σε παρόμοια τιμή για ποιο λόγο; Για 130 fps ξέρω 'γω αντί για 117 ας πούμε; Και να είναι και με κουτσά threads; H intel έχει κάποιο νόημα μόνο στο top end..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ παίζω ΑΑΑ games όλα ultra σε 75άρι μόνιτορ. Τι διαφορές θα έβλεπα με intel αφού ακόμη και ο 2600 αράζει κάτω από 50% και η κάρτα τραβάει όλο το κουπί; Και άντε πες να έπαιζα competitive στα 144fps, να αγόραζα τον 9400F που ήταν σε παρόμοια τιμή για ποιο λόγο; Για 130 fps ξέρω 'γω αντί για 117 ας πούμε; Και να είναι και με κουτσά threads; H intel έχει κάποιο νόημα μόνο στο top end..

To έχω ξαναπεί..Ανάλογα τις ανάγκες του καθενός...Άλλος πάει για hz-fps άλλος για gfx quality με στόχο 60 fps πχ για single player games..Πχ στους φίλους μου π δεν τους νοιάζει το 144hz ktl online κτλ έχω βάλει 2600x-2700x..

ΗΡΕΜΑ ξαναρωτάω γιατί δεν βλέπαμε cpu bound αποτελέσματα από αυτό το κανάλι στο παρελθόν...???😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Από τη μία βλέπεις τον 10600Κ (aka 8700K without toothpaste) να σαρώνει τον 2700Χ με 35% διαφορά σε αυτά τα 'competitive gaming' settings. Από την άλλη όμως βλέπεις τον 2700Χ να έχει πάνω από 144 fps minimum σχεδόν σε όλα τα τεστ. Οπότε τι νόημα έχει; Πόσοι έχουν πάνω από 144 Hz οθόνες; 

Exactly ... 

Οπότε ετοιμάζουμε σιγά σιγά την νέα καραμέλα .. τα 144hz είναι πλέον παρωχημένα, όλοι πλέον έχουν 240+hz οθόνες και 1080 εννοείται.... 


Ps1: Εγώ που έχω και 2700x και 8600k, να κάνω poll ποιον (όταν) θα χρειαστεί να αλλάξω πρώτα ή ξέρουμε την απάντηση ? 
(Με 144hz monitor και qhd ανάλυση και τα 2)

Ps2: Τον ένα (2700x) τον πλήρωσα 160€ + 20€ ψυκτρα, τoν άλλο (8600κ) 270€ +60€ ψύκτρα. 

Tελικά ποια ήταν ποιο fail αγορά ? Ποια εταιρία μου έπιασε περισσότερο τον πωπό ? 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Exactly ... 

Οπότε ετοιμάζουμε σιγά σιγά την νέα καραμέλα .. τα 144hz είναι πλέον παρωχημένα, όλοι πλέον έχουν 240+hz οθόνες και 1080 εννοείται.... 


Ps1: Εγώ που έχω και 2700x και 8600k, να κάνω poll ποιον (όταν) θα χρειαστεί να αλλάξω πρώτα ή ξέρουμε την απάντηση ? 
(Με 144hz monitor και qhd ανάλυση και τα 2)

Ps2: Τον ένα (2700x) τον πλήρωσα 160€ + 20€ ψυκτρα, τoν άλλο (8600κ) 270€ +60€ ψύκτρα. 

Tελικά ποια ήταν ποιο fail αγορά ? Ποια εταιρία μου έπιασε περισσότερο τον πωπό ? 

Καλά σε 2 χρόνια από τώρα κανείς δε θα ασχολείται με 8600k και λοιπές τετραπύρηνες δυνάμεις. Επειδή και εγώ τον είχα χτυπήσει στα ~230, δεν είναι κακό cpu αλλά είναι ταμάμ για μια δουλειά και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Exactly ... 

Οπότε ετοιμάζουμε σιγά σιγά την νέα καραμέλα .. τα 144hz είναι πλέον παρωχημένα, όλοι πλέον έχουν 240+hz οθόνες και 1080 εννοείται.... 


PS: Εγώ που έχω και 2700x και 8600k, να κάνω poll ποιον (όταν) θα χρειαστεί να αλλάξω πρώτα ή ξέρουμε την απάντηση ? 

Ps: Τον 1 (2700x) τον πλήρωσα 160€ + 20€ ψυκτρα, τoν άλλο (8600κ) 270€ +60€ ψύκτρα 

Ναι καραμέλα τώρα...Δλδ αυτοί π έχουν 144hz χρόνια τώρα θα κάνουν upgrade ΣΕ ΤΙ?

Εσύ καλά τον πήρες 160€..ΔΕΝ λες όμως κ το launch price του.??Γιατί εγώ 250€+ τον πλήρωσα θυμάμαι..

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston.html?from=autocomplete&keyphrase=240hz+monitor

Φαντάζομαι αυτοί που αγοράζουν αυτά τα μόνιτορ είναι όλοι shroud όπως τους λέτε εδώ μέσα..🤣

Για την παιχνιδαρα δεν είπες όμως όπως στο παρελθόν π το είχατε κάνει σημαία για τους ryzen..

Screenshot_1.jpg.516e0e69bbaf352884effa314d6a9d7d.jpg

100 fps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ShooterX είπε

To έχω ξαναπεί..Ανάλογα τις ανάγκες του καθενός...Άλλος πάει για hz-fps άλλος για gfx quality με στόχο 60 fps πχ για single player games..Πχ στους φίλους μου π δεν τους νοιάζει το 144hz ktl online κτλ έχω βάλει 2600x-2700x..

ΗΡΕΜΑ ξαναρωτάω γιατί δεν βλέπαμε cpu bound αποτελέσματα από αυτό το κανάλι στο παρελθόν...???😁

Έχει ξαναβάλει cpu bound.  Εδώ κάνει τεστ σε 720p

 

 

Πέρα από αυτό. Αυτά δεν είναι για εμάς. Αυτά είναι για XMP noobs 😁

Ενα στοιχειώδες tuning στις μνήμες και μειώνονται οι διαφορές.

Όλοι παίρνουν από το tuning αλλά περισσότερο οι πιο αδύναμοι (2nd gen Ryzen).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άσε που σιγά μην βρεις ξεκλείδωτη μητρική για intel στα 70-80 ευρώ που κάνουν οι decent Β450, οπότε μένεις με 2666 μνήμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

... 2060/5600ΧΤ, καμία 570/580 βασικά που βρομάει ο τόπος, που τις τερματίζει ακόμα και ο 1600 των 100 ευρώ ξέρω 'γω. ...

για λέγε για λέγε, παζαρεύω μια MSI RX 570 με 8GB, κάπου 158€, συμβαίνει κάτι, δεν είναι καλή? φαίνεται και fvm και ήσυχη.

.

08 June 2020:
Core i5-10600K 125W 316€ (skroutz)    £338.24 (amazon) χωρίς cooler
R7 3700X           65W    284€ (skroutz)    £280       (amazon) με  cooler
R7 2700X          105W αντικαταστάθηκε από 3600 και 3700X, τώρα είναι ακριβότερος και από intel, £390 (ξεφτίλα). Τον έδιναν με cooler.
Εχω 2700X-158€, όλα ok και np.
.
μα καλά, μόνον παιχνίδια τρέχουν όλοι αυτοί κοτζάμ μαντράχαλοι στα pc τους και κόβονται για fps και Hz οθόνης?
Μια φορά και έναν καιρό τα benchmarks είχαν και εφαρμογές γραφείου, compilation, databases, scientific-matlab, πολύ πράμα. Κάποια περιοδικά (iirc PCPro και άλλοι) είχαν δικό τους mix που μέτραγαν, τι έγιναν όλοι αυτοί? Το ίδιο ίσχυε και για mainboards.
.
Και μια παρατήρηση για i5-10600K, με 125W θες και ανάλογη ψύκτρα, ακόμα και αν στην χαρίζουν πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος για να πουλάς τόσο ακριβότερα από τον ανταγωνισμό. Εκτός και αν πουλάς cpu ειδικού σκοπού, πχ DSP, ή hardened ή medical ή για παιχνιδομηχανές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ παίζω ΑΑΑ games όλα ultra σε 75άρι μόνιτορ. Τι διαφορές θα έβλεπα με intel αφού ακόμη και ο 2600 αράζει κάτω από 50% και η κάρτα τραβάει όλο το κουπί; Και άντε πες να έπαιζα competitive στα 144fps, να αγόραζα τον 9400F που ήταν σε παρόμοια τιμή για ποιο λόγο; Για 130 fps ξέρω 'γω αντί για 117 ας πούμε; Και να είναι και με κουτσά threads; H intel έχει κάποιο νόημα μόνο στο top end..

Εσυ πρεπει να κυνηγας το 75+ ultra settings,Tα πιανεις παντα  η αρχιζεις τις εκπτωσεις? και τι ειδους εκπτωσεις? και ποσο γεναιοδωρες εκπτωσεις στα settings ειναι αυτες? αυτο πρεπει να σε απασχολει στα hz σου.Και το framerate σου να ειναι πανω απο τα hz τις οθονης σου, εστω και αν βαζεις κοφτες, ωστε να μην εχεις πτωσεις κατω απο τα 75

Επεξ/σία από sotirisxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, sotirisxp είπε

Εσυ πρεπει να κυνηγας το 75+ ultra settings,Tα πιανεις παντα  η αρχιζεις τις εκπτωσεις? και τι ειδους εκπτωσεις? και ποσο γεναιοδωρες εκπτωσεις στα settings ειναι αυτες? αυτο πρεπει να σε απασχολει στα hz σου

Πάνω από 75 γιατί; Εκτός από το Odyssey που είναι σάπιο, σε όλα τα άλλα games είμαι gpu bound (gpu usage > 90%). Οπότε ο CPU είναι irrelevant στην περίπτωση μου και έχω και +6 threads για άλλες δουλειές πέρα από το gaming σε σχέση με το να έπαιρνα τον 9400F. Και καλύτερη μητρική στην ίδια τιμή που μπορώ να πάω τις μνήμες πάνω από 2666..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...