Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μην ξεχνάτε ότι οι ryzen παίρνουν και κάποια fps από καλό tuning στις μνήμες σε αντίθεση με την ιντελ που απλά πατάς A-XMP που και σε αυτά τα τεστ έτσι είναι και στις 2 περιπτώσεις εμένα προσωπικά οι μνημες με xmp on έχουν 78ms latency και με tuning manual 66ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

μην ξεχνάτε ότι οι ryzen παίρνουν και κάποια fps από καλό tuning στις μνήμες σε αντίθεση με την ιντελ που απλά πατάς A-XMP που και σε αυτά τα τεστ έτσι είναι και στις 2 περιπτώσεις εμένα προσωπικά οι μνημες με xmp on έχουν 78ms latency και με tuning manual 66ms

Οτι παιρνουν οι ryzen με το tuning,το παιρνουν και οι ιντελ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, Dantε είπε

Οτι παιρνουν οι ryzen με το tuning,το παιρνουν και οι ιντελ.

Ναι αλλά πρέπει να τα σκάσεις για ξεκλείδωτη μητρική. Καλύτερα δώστα για gpu ή μπύρες/ποτά/σουβλάκια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ShooterX είπε

Ναι καραμέλα τώρα...Δλδ αυτοί π έχουν 144hz χρόνια τώρα θα κάνουν upgrade ΣΕ ΤΙ?

Εσύ καλά τον πήρες 160€..ΔΕΝ λες όμως κ το launch price του.??Γιατί εγώ 250€+ τον πλήρωσα θυμάμαι..

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston.html?from=autocomplete&keyphrase=240hz+monitor

Φαντάζομαι αυτοί που αγοράζουν αυτά τα μόνιτορ είναι όλοι shroud όπως τους λέτε εδώ μέσα..🤣

Για την παιχνιδαρα δεν είπες όμως όπως στο παρελθόν π το είχατε κάνει σημαία για τους ryzen..

Screenshot_1.jpg.516e0e69bbaf352884effa314d6a9d7d.jpg

100 fps...

Ζαλίζεσαι από τα μόνο 100 fps ε; Αντιλαμβάνεσαι τα frames σαν σπαστά, έτσι δεν είναι;

Φαντάζομαι τι τραγωδία ζεις αν πας κινηματογράφο, 24 frames, καταστροφή, θα φεύγεις με εμετούς στη μέση της προβολής, έτσι δεν είναι;

Έχετε ξεφύγει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Ζαλίζεσαι από τα μόνο 100 fps ε; Αντιλαμβάνεσαι τα frames σαν σπαστά, έτσι δεν είναι;

Φαντάζομαι τι τραγωδία ζεις αν πας κινηματογράφο, 24 frames, καταστροφή, θα φεύγεις με εμετούς στη μέση της προβολής, έτσι δεν είναι;

Έχετε ξεφύγει!

Εσύ είπες για τον 2700x ότι είναι αρκετός για 144hz..Τα 104 fps σε 1080p στο bfv σου φαίνονται αρκετά?

Αυτήν την ειρωνια να μην είχατε εδώ μέσα όταν σας θίγουν την amd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sotirisxp είπε

Εσυ πρεπει να κυνηγας το 75+ ultra settings,Tα πιανεις παντα  η αρχιζεις τις εκπτωσεις? και τι ειδους εκπτωσεις? και ποσο γεναιοδωρες εκπτωσεις στα settings ειναι αυτες? αυτο πρεπει να σε απασχολει στα hz σου.Και το framerate σου να ειναι πανω απο τα hz τις οθονης σου, εστω και αν βαζεις κοφτες, ωστε να μην εχεις πτωσεις κατω απο τα 75

Πάλι αυτή η προπαγάνδα? Με τα intel πιάνεις για πλάκα το 75ρι ενώ με τα ryzen παλεύεις... Υπάρχουν σενάρια που όλοι πέφτουν κάτω ακόμα και από το 60ρι άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο. Αλλά εντάξει μαζί με την θεωρία της κούφιας γης έχουμε και την θεωρία ότι και τα intel έχουν άπειρο stp/gaming performance και κόβονται μόνο από τις κάρτες. Αφιερωμένο στην 144/240 hz γαλάζια master race. Το game έχει visuals 2006 μην ακούσω τίποτα για gpu bottleneck σε 1080p με την 2080ti.😁

Capture.jpg

Με λίγα λόγια αν κάτι είναι βαρίδι/κακογραμμένο, θα είναι βαρίδι για όλα τα cpu.  κλασικό παράδειγμα το ascension map στο og crysis που ακόμα και ο 9900κ στα 5 ghz βαρά 30ρια...

Η μόνη διαφορά είναι ότι στα intel για 10 fps παραπάνω θα έχεις πληρώσει τα διπλά λεφτά για sub60 εμπειρία και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Εσύ είπες για τον 2700x ότι είναι αρκετός για 144hz..Τα 104 fps σε 1080p στο bfv σου φαίνονται αρκετά?

Αυτήν την ειρωνια να μην είχατε εδώ μέσα όταν σας θίγουν την amd...

 Σοβαρά τώρα ? 

Για την 2080ti συζητάμε ? Θες να μου πεις ότι έχεις  τη δυνατότητα να την αγοράσεις και κολλάς στο cpu ? Με 2700x θα μείνει ο καψερός με την 2080ti ? 

Ακόμα και η 2060 super είναι πολύ παραπάνω απο τα στανταρτ των απλών gamer  

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

 Σοβαρά τώρα ? 

Για την 2080ti συζητάμε ? Θες να μου πεις έχεις ότι τη δυνατότητα να την αγοράσεις και κολλάς στο cpu ? Με 2700x θα μείνει ο καψερός με την 2080ti ? 

Ακόμα και η 2060 super είναι πολύ παραπάνω απο τα στανταρτ των απλών gamer  

Καλά ναι δεν νομίζω να μπει 2080ti σε 2χχχ ryzen...Αλλα μην ξεχνάς ότι και η 2080ti είναι η 3070 του αύριο..

Το bfv το κάνατε banner εδώ μέσα (άσχετα εάν μιλάμε για το χειρότερο bf ever) για αυτό κ το έβαλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leros2004 είπε

 Σοβαρά τώρα ? 

Για την 2080ti συζητάμε ? Θες να μου πεις ότι έχεις  τη δυνατότητα να την αγοράσεις και κολλάς στο cpu ? Με 2700x θα μείνει ο καψερός με την 2080ti ? 

Ακόμα και η 2060 super είναι πολύ παραπάνω απο τα στανταρτ των απλών gamer  

ο μέσος Έλληνας gamer έχει SLI 2x2080ti σε amd 1500Χ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ShooterX είπε

Καλά ναι δεν νομίζω να μπει 2080ti σε 2χχχ ryzen...Αλλα μην ξεχνάς ότι και η 2080ti είναι η 3070 του αύριο..

Το bfv το κάνατε banner εδώ μέσα (άσχετα εάν μιλάμε για το χειρότερο bf ever) για αυτό κ το έβαλα..

Το bfv είναι τρανό παράδειγμα παιχνιδιού για τους μισοπνεύμονους Intel με τους 4 πυρήνες... 
Έπρεπε να φτάσουμε 2020 για να έχουμε τουλάχιστον 4/8 στην entry level κατηγορία  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Εσύ είπες για τον 2700x ότι είναι αρκετός για 144hz..Τα 104 fps σε 1080p στο bfv σου φαίνονται αρκετά?

Αυτήν την ειρωνια να μην είχατε εδώ μέσα όταν σας θίγουν την amd...

Και είναι αρκετός, δες πάλι το video. 18 καρτέλες - 9 παιχνίδια σε 1080p και 1440p - 36 γραφήματα (2080 ti και 2060 super), βρήκες το ένα παιχνίδι που είναι κάτω από 144. Στο οποίο παιχνίδι είναι κάτω από 144 ΟΛΕΣ οι CPU ακόμα και με 2080 Ti!

Fortnite: 209/205/191/143
CS: 163/158/155/155
TC Rainbow Six: 213/211/171/170
PUBG: 157/147/150/134
CoD: 158/142/143/106
Rocket League: 289/258/237/233
World of Tanks: 176/176/172/174
War Thunder: 249/244/243/241

Οπότε το συμπέρασμά μου ισχύει 100%, είτε σου αρέσει, είτε όχι.

edit: Όσο για τα monitor με 240 ή 300 ή 1000 hz, συγνώμη αλλά είναι τόσο άχρηστα όσο και τα audio samples των 192KHz. Η ανθρώπινη φύση έχει συγκεκριμένα όρια, στο μάτι είναι λίγο πάνω από τα 144 hz (150 με 155). Μπορείς να βρεις τη σχετική βιβλιογραφία. Κανείς φυσιολογικός άνθρωπος δε μπορεί να ξεχωρίσει τα 150 Hz από τα 250 Hz και από τα 300 Hz.

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

κλασικό παράδειγμα το ascension map στο og crysis

Έλα ρε, από 9 χρονό κουτσούβελο έχω που το παίζω σε 4-5 διαφορετικές πλατφόρμες και δεν θυμάμαι ποτέ 30άρι! 
Τώρα να μου πεις τελευταία φορά το έπαιξα πριν 5 χρόνια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απο σύστημα με I5 4460, 8 RAM, gtx 970, 60hz full hd οθόνη. Πήγα σε Ryzen 5 2600, 16 RAM 3200 αλλά..η gtx 970 τα έπαιξε, δεν bootαρει το pc και τρέχει μόνο στην κάτω θύρα της Η97 μητρικης.

Τι κάρτα προτείνετε? Με την λογική οτι κάποια στιγμή θα παω σε 2Κ oθόνη για photo και video editing και αραιό gaming?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...