Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Ακριβώς αυτό: 1440/144

Τους πυρήνες, δεν τους χρειάζομαι έτσι κι αλλιώς. Για να προλάβω την επόμενη ερώτησή σου, πήρα σε καλή τιμή CPU+RAM+MoBo τότε, 2ο χέρι, για να αφήσω πίσω μου τον FX8320.

Όταν πια οι παραπάνω πυρήνες θα είναι απαραίτητοι για τη δική μου χρήση, θα έχουμε μπει για τα καλά στην εποχή των DDR5/PCIe5 κλπ.

Αν είχες 1080p θα έπεφτε περισσότερο μπουκάλι, τώρα στα 1440p φαντάζομαι όχι τόσο. Τώρα για την κ@υλα, 3600 ή 3700Χ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κακό είναι ότι θέλω την αγορά για τα έξοδα του 2020 (νταξ', δεν είναι και επιτακτική ανάγκη, όλο και κάτι άλλο θα βρω).

Τα πιο κακό, είναι ότι μέχρι τότε θα ξέρουμε για συμβατότητα ή μη με τους 5χχχ...και θα πλησιάζει και ο καιρός για τις 6χχχ gpus...και θα έχουμε ήδη φάει 1+ μήνα βαρβάτης καραντίνας, οπότε θα κάνω σίγουρα 2ο3ες σκέψεις.

Αν έβρισκα τον 3700Χ 250max, εννοείται τον χτυπούσα την ίδια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

To κακό είναι ότι θέλω την αγορά για τα έξοδα του 2020 (νταξ', δεν είναι και επιτακτική ανάγκη, όλο και κάτι άλλο θα βρω).

Τα πιο κακό, είναι ότι μέχρι τότε θα ξέρουμε για συμβατότητα ή μη με τους 5χχχ...και θα πλησιάζει και ο καιρός για τις 6χχχ gpus...και θα έχουμε ήδη φάει 1+ μήνα βαρβάτης καραντίνας, οπότε θα κάνω σίγουρα 2ο3ες σκέψεις.

Αν έβρισκα τον 3700Χ 250max, εννοείται τον χτυπούσα την ίδια στιγμή.

Αν δώσεις το σετ, στείλε μου μια τιμή. Ψάχνει φίλος μου κάτι αντίστοιχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ακριβώς αυτό: 1440/144

Τους πυρήνες, δεν τους χρειάζομαι έτσι κι αλλιώς. Για να προλάβω την επόμενη ερώτησή σου, πήρα σε καλή τιμή CPU+RAM+MoBo τότε, 2ο χέρι, για να αφήσω πίσω μου τον FX8320.

Όταν πια οι παραπάνω πυρήνες θα είναι απαραίτητοι για τη δική μου χρήση, θα έχουμε μπει για τα καλά στην εποχή των DDR5/PCIe5 κλπ.

Τον 3600 θα έβαζα τώρα, ψακώνει τον 1700. Αν στο κοντινό μέλλον υπάρξει bios θα έβαζα τον 5600Χ με cool τιμή το καλοκαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, p_under είπε

Αν δώσεις το σετ, στείλε μου μια τιμή. Ψάχνει φίλος μου κάτι αντίστοιχο. 

Βαλτός είσαι φίλε μου? Μη μου δημιουργείς τέτοιες σκέψεις!

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Τον 3600 θα έβαζα τώρα, ψακώνει τον 1700. Αν στο κοντινό μέλλον υπάρξει bios θα έβαζα τον 5600Χ με cool τιμή το καλοκαίρι.

My thoughts exactly

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Βαλτός είσαι φίλε μου? Μη μου δημιουργείς τέτοιες σκέψεις!

 

Σκέφτηκα να σε βοηθήσω στην αναβάθμιση 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

H Giga έβγαλε ήδη Β450/Χ470 Bios για τους 5χχχ...τα σήκωσαν, τους πήραν χαμπάρι, τα κατέβασαν, αλλά ήδη κυκλοφορούν.

Καλό σημάδι.

"Λάθος". Και εκεί που ξαφνικά έπαιρναν όλοι τις msi, να τώρα το vfm σετάκι giga b450+5600x.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό μήνα,
σε MSi B450 Tomahawk MAX και R7 2700X με PBO και CBO στο OFF και όλα τα υπόλοιπα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις στο HWiNFO64 ανάβουν YES
στο Thermal Throttling (PROCHOT CPU) YES και Thermal Throttling (PROCHOT EXT) YES.
Το max CPU (Tctl) στο 59.4°C και το average 39.5°C (HWiNFO64 ). Μέγιστη τάση σε 1 πυρηνα 1.150V και στους υπόλοιπους 1.144V. (CPUID HWMon)
Το όλο σύστημα λειτουργεί ok, είτε με φορτίο είτε idle.
.
Ασχετο: περιμένουμε την μαύρη Παρασκευή για να δούμε άσπρη μέρα.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eyw είπε

Ασχετο: περιμένουμε την μαύρη Παρασκευή για να δούμε άσπρη μέρα.

1. Εδω στην Ελλάδα το Black Friday ειναι ενας μυθος

2. Ακομη και να υπαρξουν προσφορες, δυστυχως δεν υπαρχουν λεφτα.

Σημείωση: Μακαρι να γινει κατι και να βρουμε και χρηματα και καμια σουπερ προσφορα για 3900Χ. Σημειωση πάνω στη σημείωση: Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

:D :D :P :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, duffyduck said:

1. ...

1. ok, maybe. Πάντως ξεστοκάρουν-ξεφορτώνονται απούλητα ή τουλάχιστον μαζεύουν κόσμο στα  μαγαζιά τους και κλικ στα site τους τζάμπα, χωρίς διαφήμιση.
2. ναι το ξέρω.

Ο 3900X είναι wet dream και σχεδόν 1 μηνιάτικο για πολύ κόσμο, μάλλον δεν μας αφορά, για τώρα. Εγώ μια παλιοκάρτα vga κυνηγάω, πολύ κάτω από 80€, θα δούμε.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 3900X μόλις βγουν οι 5000 και πέσει στα ~350 θα είναι όλα τα λεφτά για κάποιον που θέλει και productivity και gaming. Πολύ καλός επεξεργαστής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας τον πόνο μας, κυκλοφορούν δεξιά-αριστερά φωτό από cpu-z (μεταξύ άλλων) με κάτι Α320 να έχουν απάνω 5χχχ επεξεργαστές και διάφορα άλλα.

Εννοείται πως μπορεί να αποδειχθούν καραμούφες, αλλά κουβέντα να γίνεται.

Όπως έχουμε πει, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην τρέξουν οι 5χχχ στα 3ρια chipsets, είναι θέμα κλειδώματος από την AMD (αν μπει στον κόπο) και διάθεσης από τους κατασκευατές μητρικών (και τελικά, από modders).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το Α320 που γράφω παραπάνω είναι σε Asrock (γιέιιιιιι) μητρική, ενώ πλέον μαθεύτηκε ότι η Gigabyte έχει ήδη βγάλει πλήρως λειτουργικά BIOS για Χ370 chipsets, με το τελευταίο AGESA.

Θα ιδούμε.

Περισσότερα, εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...