Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Guys καλησπέρα,

offtopic ερώτηση αλλά μόνο σε αυτό το thread θα πάρω απάντηση. Yπάρχει περίπτωση οι RAM να έχουν θέμα αλλά να μην βγάζουν σφάλμα στο memtest? 

Αν περάσεις 3 κύκλους testmem 5 με profile anta777 extreme υπάρχει μικρή πιθανότητα να έχουν πρόβλημα. Αν μετά περάσεις και κάποιες ώρες P95 τότε η πιθανότητα γίνεται ακόμα μικρότερη.

Spoiler

Αν ρωτάς γιατί κάποιο καινούργιο παιχνίδι κολλάει μία στο τόσο να ξέρεις ότι έχει συμβεί στους περισσότερους και αν και μπορείς αρκετές φορές να βελτιώσεις την κατάσταση με άλλους drivers ή ρίχνοντας/ανεβάζοντας την ταχύτητα της GPU/CPU/RAM στην πραγματικότητα το πρόβλημα είναι στον κώδικα τους και θα φτιαχτεί μετά από κάποια patch. Αν είναι κάποια άλλη περίπτωση που σε προβληματίζει ενημέρωσε μας να σου πούμε τη γνώμη μας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Guys καλησπέρα,

offtopic ερώτηση αλλά μόνο σε αυτό το thread θα πάρω απάντηση. Yπάρχει περίπτωση οι RAM να έχουν θέμα αλλά να μην βγάζουν σφάλμα στο memtest? 

Κώστα, περιέγραψε το πρόβλημα σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2020 στις 11:03 ΜΜ, akoinonitos είπε

Κώστα, περιέγραψε το πρόβλημα σου 

Είναι σχετικά με αυτό που είπαμε και σε PM. 

Το πρόβλημα είναι ότι έτρωγα freezαρίσματα σε άκυρες στιγμές εντός της ημέρας, συνήθως ήταν 1 αλλά κάποιες μέρες μπορεί και 2. Το PC σε άκυρες στιγμές freezαρε αλλά το ποντίκι δούλευε κανονικά. Πίστευα ότι είναι θέμα με τις RAM αλλά από τι κατάλαβα δεν είναι θέμα Hardware αλλά των Windows. Πλέον έχω την έκδοση Οκτωβρίου και δεν έχω κάποιο θέμα. Ίσως να ήταν θέμα της 2004 έκδοσης. 

Όπως και να έχει περιμένω να βγει η Dark Hero για να γίνει παραγγελία, έχω παραγγείλει άλλα 16GB RAM για να έχω 32 γιατί δεν μου φτάνουν τα 16 όπως το βλέπω (ειδικά με Warzone ανοιχτό). Οπότε θα το δω αν είναι θέμα με τις RAM. Αν είναι θέμα με τον nvme θα το δω και αυτό γιατί παράγγειλα τον Seagate Firecuda 520 που είναι και PCI 4.0. 

Προς το παρών έχω 2-3 μέρες δεν μου έχει κάνει κάτι. Θα δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Είναι σχετικά με αυτό που είπαμε και σε PM. 

Το πρόβλημα είναι ότι έτρωγα freezαρίσματα σε άκυρες στιγμές εντός της ημέρας, συνήθως ήταν 1 αλλά κάποιες μέρες μπορεί και 2. Το PC σε άκυρες στιγμές freezαρε αλλά το ποντίκι δούλευε κανονικά. Πίστευα ότι είναι θέμα με τις RAM αλλά από τι κατάλαβα δεν είναι θέμα Hardware αλλά των Windows. Πλέον έχω την έκδοση Οκτωβρίου και δεν έχω κάποιο θέμα. Ίσως να ήταν θέμα της 2004 έκδοσης. 

Όπως και να έχει περιμένω να βγει η Dark Hero για να γίνει παραγγελία, έχω παραγγείλει άλλα 16GB RAM για να έχω 32 γιατί δεν μου φτάνουν τα 16 όπως το βλέπω (ειδικά με Warzone ανοιχτό). Οπότε θα το δω αν είναι θέμα με τις RAM. Αν είναι θέμα με τον nvme θα το δω και αυτό γιατί παράγγειλα τον Seagate Firecuda 520 που είναι και PCI 4.0. 

Προς το παρών έχω 2-3 μέρες δεν μου έχει κάνει κάτι. Θα δούμε. 

Για να καταλάβουν και τα παιδιά εδώ το είπα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, dem είπε

Αξίζει να πας από 

ComboPI1.0.0.4 Patch B

σε 

ComboAm4PI 1.0.0.6

σε B450 ?

Από τη μία καμία από τις αλλαγές δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει

Spoiler
  1. Support identifying discrete graphics card. allowing users to successfully enter OS with AM4 CPU (w/o integrated graphics) and without a graphics card installed.
  2. Solve compatibility issue for graphics card and USB sound card.
  3. Optimize A-XMP memory function.
  4. Optimize BIOS function - Memory Try It!  
  5. Optimize FCH BCLK-related function.

Από την άλλη δεν έχω δει ποτέ κάποια αλλαγή προς το χειρότερο στα bios update αρκεί να μην είναι beta. Ίσως εξαίρεση να ήταν κάποια πολύ παλιά bios που ακόμα δεν είχαν σταθεροποιήσει το frequency στο PB.

1 ώρα πριν, kostas7837aek είπε

Πλέον έχω την έκδοση Οκτωβρίου και δεν έχω κάποιο θέμα. Ίσως να ήταν θέμα της 2004 έκδοσης.

Υπάρχει και άλλο post από user που είχε random freeze και έφτιαξε με το windows update. Ελπίζω να λύθηκε το πρόβλημα σου για πάντα.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, elpenor είπε

Από τη μία καμία από τις αλλαγές δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
  1. Support identifying discrete graphics card. allowing users to successfully enter OS with AM4 CPU (w/o integrated graphics) and without a graphics card installed.
  2. Solve compatibility issue for graphics card and USB sound card.
  3. Optimize A-XMP memory function.
  4. Optimize BIOS function - Memory Try It!  
  5. Optimize FCH BCLK-related function.

Από την άλλη δεν έχω δει ποτέ κάποια αλλαγή προς το χειρότερο στα bios update αρκεί να μην είναι beta. Ίσως εξαίρεση να ήταν κάποια πολύ παλιά bios που ακόμα δεν είχαν σταθεροποιήσει το frequency στο PB.

Υπάρχει και άλλο post από user που είχε random freeze και έφτιαξε με το windows update. Ελπίζω να λύθηκε το πρόβλημα σου για πάντα.

Σοβαρά; Σε ποιο thread ήταν; Το είχα 1 μήνα τώρα. Πολύ άσχημο να μην μπορείς να καταλάβεις το τι φταίει. Φαντάσου ούτε στον event viewer δεν έγραφε κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, elpenor είπε

Από τη μία καμία από τις αλλαγές δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει

  Απόκρυψη περιεχομένων
  1. Support identifying discrete graphics card. allowing users to successfully enter OS with AM4 CPU (w/o integrated graphics) and without a graphics card installed.
  2. Solve compatibility issue for graphics card and USB sound card.
  3. Optimize A-XMP memory function.
  4. Optimize BIOS function - Memory Try It!  
  5. Optimize FCH BCLK-related function.

Από την άλλη δεν έχω δει ποτέ κάποια αλλαγή προς το χειρότερο στα bios update αρκεί να μην είναι beta. Ίσως εξαίρεση να ήταν κάποια πολύ παλιά bios που ακόμα δεν είχαν σταθεροποιήσει το frequency στο PB.

Υπάρχει και άλλο post από user που είχε random freeze και έφτιαξε με το windows update. Ελπίζω να λύθηκε το πρόβλημα σου για πάντα.

@elpenor    έκανα update το bios και Δεεεεςςςς !!!

Το ένα πάνω στο άλλο απανωτά !

 

1670833754_12_3_latestbios_v37.jpg.e90667d86098f240358e0d65684b1cc0.jpg

 

1519756245_12_3_latestbios_v37ass.jpg.1bd6b78f48af0d9b17fc9fb5eda109a9.jpg

 

μετά από firmware nvme update το CDM έχασε νούμερα με το ίδιο motherboard bios.

κάνω update bios στο τελευταίο και όχι μόνο επανέρχονται τα νούμερα στο CDM (που μπορεί να ήταν και μπαγκαρισμένα πριν βέβαια)

αλλά πάει και καλύτερα και στο CDM και στο AS  

ε? ε? ε? χάρηκα  : P 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Σοβαρά; Σε ποιο thread ήταν; Το είχα 1 μήνα τώρα. Πολύ άσχημο να μην μπορείς να καταλάβεις το τι φταίει. Φαντάσου ούτε στον event viewer δεν έγραφε κάτι. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/752655-ryzen-5-3600-freeze/

2 λεπτά πριν, dem είπε

μετά από firmware nvme update το CDM έχασε νούμερα με το ίδιο motherboard bios.

κάνω update bios στο τελευταίο και όχι μόνο επανέρχονται τα νούμερα στο CDM (που μπορεί να ήταν και μπαγκαρισμένα πριν βέβαια)

αλλά πάει και καλύτερα και στο CDM και στο AS 

Πολύ καλά αποτελέσματα πραγματικά!

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/10/2020 at 22:58, kostas7837aek said:

... Yπάρχει περίπτωση οι RAM να έχουν θέμα αλλά να μην βγάζουν σφάλμα στο memtest? 

σύντομη απάντηση: όχι.
.
όμως έχει τύχει κάμποσες φορές DIMM να βγάζει error σε κάποιο test (νομίζω 7 ή 9) μετά από πχ 4 ή 12-16 ώρες, στο 16ο ή 19ο pass, περίπου.
Σημ: όλο το συστημα ήταν στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To να βγαλει τυχαιο σφαλμα μετα απο καμποσα full test (passes) στο memtest ισως ειναι λογικο. Εγω θεωρω οτι η μνημη ειναι ΟΚ εφοσον εχει περασει 2 full test (2 passes) στο memtest .

Απο εκει και πέρα τα λάθη μετα απο κάμποσα passes μπορει να οφείλονται και στον memory controller.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, duffyduck είπε

To να βγαλει τυχαιο σφαλμα μετα απο καμποσα full test (passes) στο memtest ισως ειναι λογικο. Εγω θεωρω οτι η μνημη ειναι ΟΚ εφοσον εχει περασει 2 full test (2 passes) στο memtest .

Απο εκει και πέρα τα λάθη μετα απο κάμποσα passes μπορει να οφείλονται και στον memory controller.

Η δική μου εμπειρία με το το CPU/RAM OC και το tm5/P95 είναι διαφορετική.

Αρχικά με διαδοχικές δοκιμές βρίσκω κάποιες τιμές στις οποίες το PC δείχνει σταθερό και περνάει λίγους κύκλους, όταν όμως το αφήνω να τρέχει όλο το βράδυ σχεδόν πάντα βγάζει κάποιο error.

Στη συνέχεια αυξάνοντας την τάση (ή μειώνοντας την ταχύτητα/timmings) περνάει τα πολύωρα test χωρίς πρόβλημα.

Η διαφορά ανάμεσα στην τάση που δείχνει να είναι σταθερό και σε αυτή που πραγματικά είναι ήταν αρκετά μεγάλη στα παλαιότερα PC που είχα και αυτό πολλές φορές δεν μου επέτρεπε να κάνω το OC που είχα βάλει στόχο (λόγω θερμοκρασίας ή γιατί τα chip σταμάταγαν να κάνουν scale μετά από κάποια τάση). Στο τελευταίο PC ή διαφορά αυτή είναι λίγα mv (10-25mV) πράγμα που κάνει το OC πολύ πιο εύκολο.

Πάντα υπάρχει η περίπτωση να βγει ένα τυχαίο error λόγο των Windows ή της RAM όμως πιστεύω ότι συμβαίνει πολύ σπάνια ενώ πολύ πιο συχνά η πιθανότητα αυτή χρησιμοποιείται σαν πρόφαση για να δικαιολογήσει κάποιος τα error επειδή δεν έχει άλλη υπομονή να τρέχει test και να δοκιμάζει ρυθμίσεις.

Για αυτό η πρόταση μου σε όσους κάνουν OC είναι ή με μεγάλη υπομονή να αφήσουν το PC αρκετά βράδια να κάνει test ή εξαρχής να βάλουν τουλάχιστον 20mv παραπάνω τάση από αυτή που τους φαίνεται σταθερό και περνάει λίγους κύκλους.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοοονννν...προβληματίζομαι.

Χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, θέλω να αλλάξω επεξεργαστή (είμαι σε R1700@X370 Taichi).

Αυτή τη στιγμή, με τα δεδομένα που υπάρχουν, φτάνω μέχρι οτιδήποτε από 3χχχ.

Το πρόβλημά μου, είναι πως αφού οι 5χχχ θα μπαίνουν και σε Β450/Χ470 μητρικές, με εξαίρεση το ROM chip δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να μη λειτουργούν και στις Χ370 (είναι κυριολεκτικά το ίδιο chip...πολύ περισσότερο, η Asrock χτίζει όλα τα BIOSs της με βάση αυτό της Χ470 Taichi το οποίο μπαίνει στη δική μου μητρική μέσα σε 4' και από εκεί και πέρα έχω μια Asrock X470).

Επιπλέον, υπάρχουν ήδη αναφορές πως σε Asus CHVI τρέχει κανονικά επεξεργαστής 5χχχ (από 1usmus μεριά...), εννοείται με καραbeta+modded BIOS. Δυστυχώς, θα μάθουμε αφού κυκλοφορήσουν τα AGESA/BIOSs για τις 4χχχ, από Γενάρη μεριά (όπως φαίνεται).

Όπως αντιλαμβάνεστε, με τρώει αλύπητα.

Ένας 5600(Χ) θα είναι υπεραρκετός για τις ανάγκες μου, για πολύυυυυυυ ακόμα καιρό.

Το σύστημά μου τώρα είναι μια χαρά, απλά κατά 95% θα αλλάξω gpu μόλις στρώσουν οι τιμές και η διαθεσιμότητα σε 6800(Χ) μεριά, και σκέφτομαι τι ωραίο θα είναι το 1/2 (κι ακόμα παρακάτω) του intercore lat των 5χχχ σε σχέση με τους 3χχχ (κι ότι αυτό θα συνεπάγεται σε gaming, ειδικά με κάρτα τελευταίας γενιάς).

Σκέφτομαι να πάρω έναν 3600 τώρα κοντά, κι αν ξεμείνω με αυτόν να κάνω ότι καλύτερο μπορώ από εκεί (σίγουρα θα είμαι αρκετά καλύτερα από ότι με τον 1700) και ξανά όταν στρώσουν οι DDR5. Αν εν τω μεταξύ οι 5χχχ βγουν συμβατοί (ανεπίσημα, έστω) με το Χ370, έχει ο Απόφις. Εννοείται πως υπάρχει πάντα η πιθανότητα να ξυπνήσω στραβά και να πάρω σε ανύποπτο χρόνο μια Β550 και να ξεκινήσω τα πάντα από την αρχή (πραγματικά, είναι πάμφθηνα και υπερπλήρη τα έρμα...).

Γνώμες, για το μπούγιο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Λοιπόοοοονννν...προβληματίζομαι.

Χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, θέλω να αλλάξω επεξεργαστή (είμαι σε R1700@X370 Taichi).

Αυτή τη στιγμή, με τα δεδομένα που υπάρχουν, φτάνω μέχρι οτιδήποτε από 3χχχ.

Το πρόβλημά μου, είναι πως αφού οι 5χχχ θα μπαίνουν και σε Β450/Χ470 μητρικές, με εξαίρεση το ROM chip δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να μη λειτουργούν και στις Χ370 (είναι κυριολεκτικά το ίδιο chip...πολύ περισσότερο, η Asrock χτίζει όλα τα BIOSs της με βάση αυτό της Χ470 Taichi το οποίο μπαίνει στη δική μου μητρική μέσα σε 4' και από εκεί και πέρα έχω μια Asrock X470).

Επιπλέον, υπάρχουν ήδη αναφορές πως σε Asus CHVI τρέχει κανονικά επεξεργαστής 5χχχ (από 1usmus μεριά...), εννοείται με καραbeta+modded BIOS. Δυστυχώς, θα μάθουμε αφού κυκλοφορήσουν τα AGESA/BIOSs για τις 4χχχ, από Γενάρη μεριά (όπως φαίνεται).

Όπως αντιλαμβάνεστε, με τρώει αλύπητα.

Ένας 5600(Χ) θα είναι υπεραρκετός για τις ανάγκες μου, για πολύυυυυυυ ακόμα καιρό.

Το σύστημά μου τώρα είναι μια χαρά, απλά κατά 95% θα αλλάξω gpu μόλις στρώσουν οι τιμές και η διαθεσιμότητα σε 6800(Χ) μεριά, και σκέφτομαι τι ωραίο θα είναι το 1/2 (κι ακόμα παρακάτω) του intercore lat των 5χχχ σε σχέση με τους 3χχχ (κι ότι αυτό θα συνεπάγεται σε gaming, ειδικά με κάρτα τελευταίας γενιάς).

Σκέφτομαι να πάρω έναν 3600 τώρα κοντά, κι αν ξεμείνω με αυτόν να κάνω ότι καλύτερο μπορώ από εκεί (σίγουρα θα είμαι αρκετά καλύτερα από ότι με τον 1700) και ξανά όταν στρώσουν οι DDR5. Αν εν τω μεταξύ οι 5χχχ βγουν συμβατοί (ανεπίσημα, έστω) με το Χ370, έχει ο Απόφις. Εννοείται πως υπάρχει πάντα η πιθανότητα να ξυπνήσω στραβά και να πάρω σε ανύποπτο χρόνο μια Β550 και να ξεκινήσω τα πάντα από την αρχή (πραγματικά, είναι πάμφθηνα και υπερπλήρη τα έρμα...).

Γνώμες, για το μπούγιο?

Γνώμη μου αφού έχεις ήδη 8/16 να μην πέσεις σε πυρήνες. Ή να κάνεις την υπέρβαση για τον 3900Χ, που θα πέσει και λίγο η τιμή μόλις βγουν οι 5000 ή να κάτσεις ως έχεις. Εκτός αν έχεις κάνα 144Ηz+ monitor και σου χρειάζεται καλύτερο ipc..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Γνώμη μου αφού έχεις ήδη 8/16 να μην πέσεις σε πυρήνες. Ή να κάνεις την υπέρβαση για τον 3900Χ, που θα πέσει και λίγο η τιμή μόλις βγουν οι 5000 ή να κάτσεις ως έχεις. Εκτός αν έχεις κάνα 144Ηz+ monitor και σου χρειάζεται καλύτερο ipc..

Ακριβώς αυτό: 1440/144

Τους πυρήνες, δεν τους χρειάζομαι έτσι κι αλλιώς. Για να προλάβω την επόμενη ερώτησή σου, πήρα σε καλή τιμή CPU+RAM+MoBo τότε, 2ο χέρι, για να αφήσω πίσω μου τον FX8320.

Όταν πια οι παραπάνω πυρήνες θα είναι απαραίτητοι για τη δική μου χρήση, θα έχουμε μπει για τα καλά στην εποχή των DDR5/PCIe5 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...