Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φτάσαμε στο σημείο να μην μπορείς να προτείνεις AMD CPU για σύστημα μέχρι 800-1000 ευρώ. Ένας 10400F θα είναι κομπλέ για το 90% του κόσμου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λίγο παλιότεροι το έχουμε ξαναδεί το παιχνίδι με AMD K8/Κ10/original FX series κλπ. Corporate ρόδα είναι και γυρίζει, η Dr Su λογοδοτεί στο Δ.Σ. και πρέπει να μοιράσει και μερίσματα κάποια στιγμή. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2018 είχα φτιάξει σύνθεση με Ryzen 2400 + M/Β Asrorck AB320M . 

Μέχρι στιγμής με κάλυπτε στο θέμα γραφικών . Αλλά πλέον θέλω παραπάνω. Απλώς δεν ξέρω ποια είναι η ιδανική επιλογή σε εταιρεία για κάρτα γραφικών .

Μπορώ να διαθέσω εώς 200€ και ως 1η επιλογή κοιτάζω τη RX580 , με κάρτες της nvdia π.χ. 1050 ή 1070 υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Το 2018 είχα φτιάξει σύνθεση με Ryzen 2400 + M/Β Asrorck AB320M . 

Μέχρι στιγμής με κάλυπτε στο θέμα γραφικών . Αλλά πλέον θέλω παραπάνω. Απλώς δεν ξέρω ποια είναι η ιδανική επιλογή σε εταιρεία για κάρτα γραφικών .

Μπορώ να διαθέσω εώς 200€ και ως 1η επιλογή κοιτάζω τη RX580 , με κάρτες της nvdia π.χ. 1050 ή 1070 υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας;

Όλες οι κάρτες είναι συμβατές. Αν και δεν ασχολούμαι με αυτά έχω την εντύπωση ότι σε αυτά τα χρήματα η 1050S και οι 5500XT είναι οι λογικές επιλογές. Παρόμοια ταχύτητα με την RX580 στα περισσότερα πράγματα αλλά επειδή είναι πιο καινούργιες έχουν πλεονέκτημα σε κάποιες συνθήκες και μικρότερη κατανάλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Το 2018 είχα φτιάξει σύνθεση με Ryzen 2400 + M/Β Asrorck AB320M . 

Μέχρι στιγμής με κάλυπτε στο θέμα γραφικών . Αλλά πλέον θέλω παραπάνω. Απλώς δεν ξέρω ποια είναι η ιδανική επιλογή σε εταιρεία για κάρτα γραφικών .

Μπορώ να διαθέσω εώς 200€ και ως 1η επιλογή κοιτάζω τη RX580 , με κάρτες της nvdia π.χ. 1050 ή 1070 υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας;

Πήγαινε καλύτερα σε 1650Super και θα είσαι σχετικά καλά.
Η 1050 είναι πλέον πολύ πισω λόγο ηλικίας.

Τo βέλτιστο θα ήταν να μπορέσεις να ανέβεις σε 1660super αλλά φεύγει λίγο προς τα πάνω και η τιμή.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Το 2018 είχα φτιάξει σύνθεση με Ryzen 2400 + M/Β Asrorck AB320M . 

Μέχρι στιγμής με κάλυπτε στο θέμα γραφικών . Αλλά πλέον θέλω παραπάνω. Απλώς δεν ξέρω ποια είναι η ιδανική επιλογή σε εταιρεία για κάρτα γραφικών .

Μπορώ να διαθέσω εώς 200€ και ως 1η επιλογή κοιτάζω τη RX580 , με κάρτες της nvdia π.χ. 1050 ή 1070 υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας;

Σαν της υπογραφης μου παρε, ειναι αρκετα γρηγοροτερη της RX580 και πολυ vfm για high/ultra settings gaming 1080p . Aπλα τωρα ανεβηκε στα 230 και θα συνεχισουν να ανεβαινουν οι τιμες,μαλλον πρεπει να βιαστεις.Λιγο στοκ και διαθεσιμοτητα στα καταστηματα, lockdown, Χριστουγεννα,need I say more? :)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Όλες οι κάρτες είναι συμβατές. Αν και δεν ασχολούμαι με αυτά έχω την εντύπωση ότι σε αυτά τα χρήματα η 1050S και οι 5500XT είναι οι λογικές επιλογές. Παρόμοια ταχύτητα με την RX580 στα περισσότερα πράγματα αλλά επειδή είναι πιο καινούργιες έχουν πλεονέκτημα σε κάποιες συνθήκες και μικρότερη κατανάλωση.

 

2 λεπτά πριν, dpolal είπε

Πήγαινε καλύτερα σε 1650Super και θα είσαι σχετικά καλά.
Η 1050 είναι πλέον πολύ πισω λόγο ηλικίας.

Τo βέλτιστο θα ήταν να μπορέσεις να ανέβεις σε 1660super αλλά φεύγει προς τα πάνω και η τιμή.

Αξίζει να κοιτάξω στα μοντέλα που αναφερθήκαν και μεταχειρισμένα ;

 Δέν ασχολούμαι και δέν γνώριζα με κάρτες γράφικών για αυτό ρωτάω . 

Απο παιχνίδια παίζω πρός το παρόν ets2 και bus simulator 2016 ( σε αυτο το παιχνίδι ειδικά ζορίζεται ) . 

Σε άλλους τίτλους παιχνιδιών που είχα με κάλυπτε μέχρι στιγμής το σύστημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Αξίζει να κοιτάξω στα μοντέλα που αναφερθήκαν και μεταχειρισμένα ;

 Δέν ασχολούμαι και δέν γνώριζα με κάρτες γράφικών για αυτό ρωτάω . 

Απο παιχνίδια παίζω πρός το παρόν ets2 και bus simulator 2016 ( σε αυτο το παιχνίδι ειδικά ζορίζεται ) . 

Σε άλλους τίτλους παιχνιδιών που είχα με κάλυπτε μέχρι στιγμής το σύστημα .

Στα λεφτά σου είναι η 1650 Super (ΟΧΙ η απλή !!! ) που είναι καλύτερη από rx580 ενώ με άλλα 50 ευρώ παραπάνω πας σε 1660 super.
Mε τις παραπάνω είσαι πάρα πολύ καλά για το ets2, ο γιός μου ασχολείται με αυτό με την απλή 1650 που έχει στο λάπτοπ του και είναι μια χαρά.


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Τι παραπανω εχει αυτη ακριβως?

Παντως αηδια το εχει καταντησει η MSI.Δε κοιταζει να βγαλει κανα bios της προκοπης που με το τελευταιο ετρωγα bsod.Και δεν εβρισκα και που μπορεις να κανεις και report κανα bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε το BIOS με νεο AGESA για την μητρικη σου.

Η MAX II εχει (παλιο) νεο audio codec τον 897 αντι του 892. Απο οτι βλεπω για την MAX II υπαρχει και νεοτερο beta BIOS για Ryzen 5000.

Δες εδω για μια πρωτη συγκριση: https://www.pcseekers.tech/2020/10/msi-announced-b450-tomahawk-max-ii-2.html

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[edit]

Βγηκε και για την δικη μου μητρικη

MSI B450 TOMAHAWK MAX

Version: 7C02v3A1(Beta version)

Release Date: 2020-12-03

Description:
- Updated AMD AGESA ComboAm4v2PI 1.1.0.0 PatchD

 

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Dantε είπε

Παντως αηδια το εχει καταντησει η MSI.Δε κοιταζει να βγαλει κανα bios της προκοπης που με το τελευταιο ετρωγα bsod.Και δεν εβρισκα και που μπορεις να κανεις και report κανα bug.

Εγώ έχω δοκιμάσει όλα τα bios που έχει βγάλει για τη Unify, πρέπει να είναι τουλάχιστον 50.

Πρόβλημα είχα μόνο πριν από 7-8 μήνες με 2-3 beta bios. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κανένα bios που δεν ήταν beta.

Ακόμα και τα beta bios που έχει βγάλει τους τελευταίους μήνες λειτουργούν άψογα. Από το πρώτο beta 1.0.8.1, μετά το stable 1.0.8.1, μετά τα beta 1.1.0.0, 1.1.0.0 Patch C, 1.1.0.0 με SAM όλα λειτουργούν άψογα.

Μου έχει δημιουργήσει μεγάλη εντύπωση πως γίνεται στις πιο δημοφιλείς μητρικές της όπως η Tomahawk να δημιουργεί τόσα προβλήματα με τα bios και στη δική μου που έχει πουλήσει πολύ λιγότερο να έχει τόσο καλή υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...