Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι μόντες ρε παιδιά; και μετά να πάρεις τη μητρική στο χέρι; Μπορείς να σώζεις προφίλ αλλά σε φλασάκι, no big deal. Ποιος δεν έχει ένα ξεχασμένο flashακι σπίτι του; λες και κάθε μέρα μπαίνουμε στο bios και σώζουμε προφιλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Αυτό μάλλον είναι καραψέμα που το πούλησε η MSI, μάλλον για να προωθήσει περισσότερο τις Max. Στην Carbon, με λίγο modding, είχα επαναφέρει τα OC profiles και ΟΛΑ δούλευαν κανονικά. Όλα γεμάτα, από το πρώτο έως το τελευταίο και όλα λειτουργικά. 

Όποιος δεν έχει max και έχει κολλήσει χωρίς OC profiles, διατίθεμαι να του κάνω την ίδια μόντα (προφανώς τζάμπα, μην δω κανέναν να ρωτάει πόσα θέλω). Να ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ όμως, πως σε καμία περίπτωση δεν θεωρούμαι υπεύθυνος αν πάει κάτι στραβά από άποψη ασυμβατότητας ή γενικά υπάρξει θέμα/bricking κτλ. Η μόνη μητρική στην οποία μπορώ να εγγυηθώ ότι σίγουρα δουλεύει, είναι η X470 Gaming Pro Carbon. 

Εσύ κοίτα μη βρεθείς πριν την ώρα σου να modάρεις Χ470 BIOS για Χ370 ή να επαναφέρεις ROM chip ή και να το αντικαθιστάς με μεγαλύτερο...

Λέω εγώ, τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Εσύ κοίτα μη βρεθείς πριν την ώρα σου να modάρεις Χ470 BIOS για Χ370 ή να επαναφέρεις ROM chip ή και να το αντικαθιστάς με μεγαλύτερο...

Λέω εγώ, τώρα...

Cross chipset comatibillity από εμένα ξέχνα το, γιατί δεν έχω ιδέα τι κώδικα θέλει το chipset, ούτε που να τον βρω 😅

5-10 απλά πράγματα ξέρω να κάνω, αυτό απαιτεί να ξαναγράψω βασικό κώδικα εξ ολοκλήρου από την αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Cross chipset comatibillity από εμένα ξέχνα το, γιατί δεν έχω ιδέα τι κώδικα θέλει το chipset, ούτε που να τον βρω 😅

5-10 απλά πράγματα ξέρω να κάνω, αυτό απαιτεί να ξαναγράψω βασικό κώδικα εξ ολοκλήρου από την αρχή. 

Oρίστε, για να βελτιώσεις τις γνώσεις σου!

https://www.overclock.net/threads/agesa-fw-stack-patched-bioses-for-3rd-gen.1733304/

😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duffyduck είπε

Σε 1η φάση λειτουργεί, και λειτουργεί καλά.

Το εντυπωσιακό είναι πως bootαρε και postαρε κανονικότατα με τον 2χχχ και το νέο BIOS (δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα, πέρα από το ότι γίνεται χωρίς θέματα).

Ας ελπίζουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, πού εξαφανίστηκαν όλα τα οικονομικά μοντέλα! Κάτι 3200, 2200, κλπ... Κάτι GE APUs...ή δεν υπάρχουν, ή είναι σε τιμές άντε γεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ρε παιδιά, πού εξαφανίστηκαν όλα τα οικονομικά μοντέλα! Κάτι 3200, 2200, κλπ... Κάτι GE APUs...ή δεν υπάρχουν, ή είναι σε τιμές άντε γεια...

Λογικά πρέπει να χει σταματήσει να τα παραγει η amd και απλώς αυτή τη στιγμή πωλείται ό,τι στοκ υπάρχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Help! Με έχει φάει η σκέψη. Έχω αγοράσει όλα τα κομμάτια για τον καινούριο μου υπολογιστή εκτός από cpu. Μητρική b550. Είμαι έτοιμος να πάρω τον 3700x, αλλά νιώθω πως πετάω λεφτά. Το pc δεν υπολογίζεται τόσο για γκεημινγκ, γτ τώρα με την σχολή δεν προλαβαίνω, οπότε και η κάρτα γραφικών που πήρα είναι μια gtx 1650 απλή. Από το καλοκαίρι αν ολα πάνε καλα, μπορεί να το μετατρέψω σε γκεημινγκ σύστημα. Linux θέλω να βάλω τώρα για εργασίες σχολής και emacs. Αξίζει η αγορά του 3700x? Να περιμένω μέχρι τον Γενάρη μήπως επανέλθουν οι τιμές; Να αγοράσω τον 3500x στα 130; Αξίζει η υπέρβαση για τον 5600x μιας και δε με ενδιαφέρει τόσο το γκεημινγκ; Πολλές απορίες. Έχετε καμια άποψη να με βοηθήσετε; 

(Info για τα κομμάτια: 32gb 3600mhz cl16 ram, 1tb nvme ssd & 500g sata 3 ssd, gtx 1650, asus tuf b550 mobo, xiaomi mi curved οθόνη, psu δεν έχω πάρει ακόμα, lian li mesh 2 κουτί και μάλλον την scythe fuma 2 για ψυχτρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, billpao είπε

Help! Με έχει φάει η σκέψη. Έχω αγοράσει όλα τα κομμάτια για τον καινούριο μου υπολογιστή εκτός από cpu. Μητρική b550. Είμαι έτοιμος να πάρω τον 3700x, αλλά νιώθω πως πετάω λεφτά. Το pc δεν υπολογίζεται τόσο για γκεημινγκ, γτ τώρα με την σχολή δεν προλαβαίνω, οπότε και η κάρτα γραφικών που πήρα είναι μια gtx 1650 απλή. Από το καλοκαίρι αν ολα πάνε καλα, μπορεί να το μετατρέψω σε γκεημινγκ σύστημα. Linux θέλω να βάλω τώρα για εργασίες σχολής και emacs. Αξίζει η αγορά του 3700x? Να περιμένω μέχρι τον Γενάρη μήπως επανέλθουν οι τιμές; Να αγοράσω τον 3500x στα 130; Αξίζει η υπέρβαση για τον 5600x μιας και δε με ενδιαφέρει τόσο το γκεημινγκ; Πολλές απορίες. Έχετε καμια άποψη να με βοηθήσετε; 

(Info για τα κομμάτια: 32gb 3600mhz cl16 ram, 1tb nvme ssd & 500g sata 3 ssd, gtx 1650, asus tuf b550 mobo, xiaomi mi curved οθόνη, psu δεν έχω πάρει ακόμα, lian li mesh 2 κουτί και μάλλον την scythe fuma 2 για ψυχτρα).

Επειδη ειναι περιεργη η κατασταση με το lockdown και την ελλειψη στοκ,παρε προς το παρον τον 3500Χ που δεν ειναι ακριβος και στους επομενους μηνες οταν φτιαξουν τα πραγματα,τον πουλας σαν μεταχειρισμενο εδω με μικρη χασουρα γιατι ειναι καινουργιο κομματι με λιγη χρηση και αγοραζεις τοτε τον 5600Χ σε πιο λογικη τιμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, benign είπε

Επειδη ειναι περιεργη η κατασταση με το lockdown και την ελλειψη στοκ,παρε προς το παρον τον 3500Χ που δεν ειναι ακριβος και στους επομενους μηνες οταν φτιαξουν τα πραγματα,τον πουλας σαν μεταχειρισμενο εδω με μικρη χασουρα γιατι ειναι καινουργιο κομματι με λιγη χρηση και αγοραζεις τοτε τον 5600Χ σε πιο λογικη τιμη.

Ναι κι εγώ κάπως έτσι το είχα σκεφτεί. Να πάρω τον 3500x και τον Σεπτέμβρη, που συνήθως είναι η καλύτερη εποχή από άποψη τιμών, αν είναι να τον δώσω στην μισή τιμή ή και λιγότερο και να αγοράσω κάτι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...