Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ έχω δοκιμάσει όλα τα bios που έχει βγάλει για τη Unify, πρέπει να είναι τουλάχιστον 50.

Πρόβλημα είχα μόνο πριν από 7-8 μήνες με 2-3 beta bios. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κανένα bios που δεν ήταν beta.

Ακόμα και τα beta bios που έχει βγάλει τους τελευταίους μήνες λειτουργούν άψογα. Από το πρώτο beta 1.0.8.1, μετά το stable 1.0.8.1, μετά τα beta 1.1.0.0, 1.1.0.0 Patch C, 1.1.0.0 με SAM όλα λειτουργούν άψογα.

Μου έχει δημιουργήσει μεγάλη εντύπωση πως γίνεται στις πιο δημοφιλείς μητρικές της όπως η Tomahawk να δημιουργεί τόσα προβλήματα με τα bios και στη δική μου που έχει πουλήσει πολύ λιγότερο να έχει τόσο καλή υποστήριξη.

Τωρα εχω την Χ470 Gaming plus max.

Εχω βρει bugs.Οπως ειπα στο τελευταιο ετρωγα bsod και με το που γυρισα στο προηγουμενο εξαφανιστηκαν.Στο προηγουμενο ομως τρωει καποιο κοκομπλοκο με τα usb και αναλογα τα κεφια του δε μου διαβαζει το gamepad και χρειαζεται restart για να δουλεψει.Αυτο με το τελευταιο bios δε το εκανε,δηλαδη το λυσανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Έχουν λιώσει στις εκδόσεις για τις Β450 αλλά τίποτα ακόμα για τις Χ470 (πάντα για υποστήριξη 5χχχ επεξεργαστών).

Version 5809
2020/12/04 14.52 MBytes

ROG STRIX X470-F GAMING BIOS 5809
"1.New CPU support
2.Offer a Re-size BAR Support option to enhance GPU performance.
3. Remove AMD 7th Gen A-series/ Athlon X4 Processors support"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Talixx είπε
Version 5809
2020/12/04 14.52 MBytes

ROG STRIX X470-F GAMING BIOS 5809
"1.New CPU support
2.Offer a Re-size BAR Support option to enhance GPU performance.
3. Remove AMD 7th Gen A-series/ Athlon X4 Processors support"

Δεν μετράει, σήμερα βγήκε!

😛

Πολύ καλή φάση...οπότε ξεκινάνε σιγά-σιγά.

Το καλύτερο από όλα, εν τω μεταξύ: Παίρνει όλες τις γενιές από R1xxx έως R5xxx, ταυτόγχρονα.

Έλα να αρχίσει το crossflash στα Χ370 (in The Stilt we trust).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς γιατί υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με το απόθεμα;

Ειδικά με την AMD ειδικότερα με τους ZEN3 και ακόμη περισσότερο με τις νέες κάρτες γραφικών της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Παραγωγή Xbox & Playstation. Επίσης επειδή η νέα σειρά 5000 εξαντλήθηκε γρήγορα και ο κόσμος αγόρασε όλους τους 3000 γιατί έπρεπε κάτι να αγοράσει... και οι τιμές σκαρφάλωσαν.
5sv96dzy97361.png
 
Μέσα στις επόμενες εβδομάδες αναμένονται τα αποθέματα για το Scan.co.uk. Στην Ελλάδα μάλλον κατά τον Ιανουάριο.
r/Amd - Huge stock levels expected over the next few weeks at Scan.co.uk - More than enough to cover backorders
Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγελαφικό αυτό που συμβαίνει με τις τιμές.

 

Εγώ είμαι χωρίς pc και αρνούμαι να πάρω κάτι σε τέτοιες τιμές.

Βρήκα ένα mini pc στα 300€ από bongood και εκεί θα πάω μέχρι να στρώσουν οι τιμές.

 

https://www.banggood.com/el/T-Bao-TBOOK-MN35-AMD-Ryzen-5-3550H-Mini-PC-16GB-DDR4-512GB-NVME-SSD-Desktop-PC-Mini-Computer-Radeon-Vega-8-Graphics-2_1GHz-to-3_7GHz-DP-HD-Type-C-p-1764702.html?rmmds=detail-left-hotproducts__1&ID=47184&cur_warehouse=CN

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2020 στις 6:26 ΜΜ, meletis_m είπε

Το 2018 είχα φτιάξει σύνθεση με Ryzen 2400 + M/Β Asrorck AB320M . 

Μέχρι στιγμής με κάλυπτε στο θέμα γραφικών . Αλλά πλέον θέλω παραπάνω. Απλώς δεν ξέρω ποια είναι η ιδανική επιλογή σε εταιρεία για κάρτα γραφικών .

Μπορώ να διαθέσω εώς 200€ και ως 1η επιλογή κοιτάζω τη RX580 , με κάρτες της nvdia π.χ. 1050 ή 1070 υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας;

πάρε αυτήν εάν δεν βιάζεσαι https://www.banggood.com/Colorful-iGame-GTX-1660-Ultra-6GB-GDDR5-192Bit-1860MHz-8Gbps-Gaming-Video-Graphics-Card-p-1440410.html?p=WI10062587551201509S&cur_warehouse=CZ 216,12 ευρω όσο προλαβαίνεις...

 

Επεξ/σία από tazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, adtakhs είπε

Είναι τραγελαφικό αυτό που συμβαίνει με τις τιμές.

 

Εγώ είμαι χωρίς pc και αρνούμαι να πάρω κάτι σε τέτοιες τιμές.

Βρήκα ένα mini pc στα 300€ από bongood και εκεί θα πάω μέχρι να στρώσουν οι τιμές.

 

https://www.banggood.com/el/T-Bao-TBOOK-MN35-AMD-Ryzen-5-3550H-Mini-PC-16GB-DDR4-512GB-NVME-SSD-Desktop-PC-Mini-Computer-Radeon-Vega-8-Graphics-2_1GHz-to-3_7GHz-DP-HD-Type-C-p-1764702.html?rmmds=detail-left-hotproducts__1&ID=47184&cur_warehouse=CN

Κάποτε ήταν οι σκληροί δίσκοι με το τσουνάμι, μετά οι GPUs μετά οι μνήμες RAM... και πάει λέγοντας!  Κάτι θα συμβαίνει συνέχεια.

Στα 300 το πρόλαβες; US$469.99 το βλέπω σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Κάποτε ήταν οι σκληροί δίσκοι με το τσουνάμι, μετά οι GPUs μετά οι μνήμες RAM... και πάει λέγοντας!  Κάτι θα συμβαίνει συνέχεια.

Στα 300 το πρόλαβες; US$469.99 το βλέπω σήμερα.

Κάτσε να δεις καταστροφή χτες-προχτές!

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έπεσε το ρεύμα για μια ώρα σε ένα από τα εργοστάσια της Hynix...

Πιθανότατα μια ανατίμηση της τάξης του 30% για 4-6 μήνες σε όλα τα προϊόντα με μνήμες (οποιουδήποτε τύπου...και οι μαγνητικές ταινίες επηρεάζονται) είναι επιβεβλημένη για να αντισταθμίσει τις απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Κάτσε να δεις καταστροφή χτες-προχτές!

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έπεσε το ρεύμα για μια ώρα σε ένα από τα εργοστάσια της Hynix...

Πιθανότατα μια ανατίμηση της τάξης του 30% για 4-6 μήνες σε όλα τα προϊόντα με μνήμες (οποιουδήποτε τύπου...και οι μαγνητικές ταινίες επηρεάζονται) είναι επιβεβλημένη για να αντισταθμίσει τις απώλειες.

Με ανησυχείς, να παραγγείλω τις μνήμες τώρα καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Διαβάζω και πιθανή άνοδο των τροφοδοτικών λόγω αύξησης τιμής στο 80 plus.

Εν τω μεταξύ κόσμος και κοσμάκις ξεθάβουν τα παλιά λάπτοπ. 

Ο χαμός. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...