Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, BabisTs είπε

 από εκεί και πέρα θα πρέπει και ο imc να τα σηκώνει αυτά τα mhz...

μα για αυτο είπα καλά νέα. Δεν νομίζω οτι θα διαφημίζαν 4400mhz αν δεν περνούσαν τα 3600mhz όπως οι zen+. Πόσο μαλλον χωρίς να πειράξεις δεκαδες αλλες ρυθμίσεις και να κάνεις δοκιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

μα για αυτο είπα καλά νέα. Δεν νομίζω οτι θα διαφημίζαν 4400mhz αν δεν περνούσαν τα 3600mhz όπως οι zen+. Πόσο μαλλον χωρίς να πειράξεις δεκαδες αλλες ρυθμίσεις και να κάνεις δοκιμές

το daily θέμα μας ενδιαφέρει...για stable και daily τους έχω ικανούς τους ryzen να βαράνε ψηλά (4000mhz),αλλά τόσο ψηλά θα έχει κάνει φανταστική δουλειά η amd..το λέω γιατι και η intel διαφημίζει παπάτζες........ αλλά αν δεν ποτίσεις τον memory controller (imc) αρκετό vcore δεν τις βλέπεις αυτές τις συχνότητες..δεν μιλάμε για stability σε daily καταστάσεις / degradation στον imc ......

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, intelrisen είπε

ναι γιατι ο αλλος τον ειχε με αεροψυκτρα τον ραιζεν. :lol:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αφού βλέπεις ότι δεν σε παίζουμε, γιατί επιμένεις;

Εκτός κι αν έχεις υπογράψει για full time απασχόληση (και όχι part time εργασία) και δεν "περνάει" η ώρα....

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, intelrisen είπε

ναι γιατι ο αλλος τον ειχε με αεροψυκτρα τον ραιζεν. :lol:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Aλλο aio/custom loop  άλλο chiller...

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά τις μνήμες, όπως αποδείχτηκε από την μετάβαση από την πρώτη στη δεύτερη γεννά,  το κύριο πρόβλημα ήταν οι μητρικές και όχι οι επεξεργαστές. Εκτιμώ πως και τώρα το ίδιο θα συμβεί. Δεν πιστεύω πως με X470 που τώρα πιάνω σχετικά εύκολα 3400 και δύσκολα 3600, θα μπορώ να πάω 4000+ με 3ΧΧΧ cpu. Θα πρέπει να αλλάξεις μητρική για να ανέβεις σε ταχύτητα μνήμης.

Προσωπικά αν η διαφορά με 3700Χ είναι πάνω από 25% από τον 2700Χ σε X470, θα το σκεφτώ για αναβάθμιση. Αλλιώς δε βλέπω το λόγο, μιας και δε με ενδιαφέρει η απόδοση σε παιχνίδια. Τώρα κλοκάρω 4100 all core σε productivity με PBO, αν ανέβει στα 4400 ο 3700Χ με PBO και έχουμε και πραγματική αύξηση ipc 12-15% τότε θα το σκεφτώ. Φοβάμαι πως σαν 65W chip ο 3700X δε θα ανεβαίνει ψηλά με PBO, εκτός αν μπορείς κάπως να το παρακάμψεις. Αν δεν ανεβαίνει με PBO τόσο πάνω, μετά θα πρέπει να δούμε για 3800Χ ή για manual overclock, αλλά προτιμώ το PBO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ilos είπε

Ξεκινά το συγκεκριμένο video και στα πρώτα δεύτερα ο τύπος λέει θα αντικαταστήσει τον 7900x που τον είχε στα casual 6 Ghz.🤩 Χρειάζεται να δω παρακάτω τι κάνει?

οχι γραφει απο κατω τι ειναι. :P

σιγα, νομιζεις οτι καθισα να το δω ολο ή με ενδιαφερει να παρω 9980χε? ετσι κι αλλιως το voltage σχολιασα εγω.

53 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σε ότι αφορά τις μνήμες, όπως αποδείχτηκε από την μετάβαση από την πρώτη στη δεύτερη γεννά,  το κύριο πρόβλημα ήταν οι μητρικές και όχι οι επεξεργαστές. Εκτιμώ πως και τώρα το ίδιο θα συμβεί. Δεν πιστεύω πως με X470 που τώρα πιάνω σχετικά εύκολα 3400 και δύσκολα 3600, θα μπορώ να πάω 4000+ με 3ΧΧΧ cpu. Θα πρέπει να αλλάξεις μητρική για να ανέβεις σε ταχύτητα μνήμης.

Προσωπικά αν η διαφορά με 3700Χ είναι πάνω από 25% από τον 2700Χ σε X470, θα το σκεφτώ για αναβάθμιση. Αλλιώς δε βλέπω το λόγο, μιας και δε με ενδιαφέρει η απόδοση σε παιχνίδια. Τώρα κλοκάρω 4100 all core σε productivity με PBO, αν ανέβει στα 4400 ο 3700Χ με PBO και έχουμε και πραγματική αύξηση ipc 12-15% τότε θα το σκεφτώ. Φοβάμαι πως σαν 65W chip ο 3700X δε θα ανεβαίνει ψηλά με PBO, εκτός αν μπορείς κάπως να το παρακάμψεις. Αν δεν ανεβαίνει με PBO τόσο πάνω, μετά θα πρέπει να δούμε για 3800Χ ή για manual overclock, αλλά προτιμώ το PBO.

τι να ανεβει? δε βλεπεις οτι θελει περισσοτερο ρευμα και απο το tgv? τραβα γραμμη απο τον ηλπαπ κατευθειαν. :lol:

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jmirko15 είπε

MSI X470 Gaming Pro Carbon. Από ότι θυμάμαι όχι. Χμμ έχω CPB/PBO στο auto (default settings)

Στο disabled. Στο Auto το εχει enabled και μου χαλαει το OC (το CPU μπουσταρει στα 3.45) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, intelrisen είπε

οχι γραφει απο κατω τι ειναι. :P

σιγα, νομιζεις οτι καθισα να το δω ολο ή με ενδιαφερει να παρω 9980χε? ετσι κι αλλιως το voltage σχολιασα εγω.

τι να ανεβει? δε βλεπεις οτι θελει περισσοτερο ρευμα και απο το tgv? τραβα γραμμη απο τον ηλπαπ κατευθειαν. :lol:

Σα το ενοχλητικο ξαδερφακι που κυκλοφορει στις οικογενειακες συγκεντρωσεις και ενοχλει τους παντες εχεις γινει...

Τριγυρνας,τρολλαρεις και ασχολουνται μαζι σου μονο οσοι βαριουνται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τα είπες όλα. Το gaming είναι άλλη ιστορία και για τουλάχιστον 1,5 χρόνο μέχρι τις νέες κονσόλες, τα 6/12 θα είναι το ιδανικό core/thread count για τα πιο απαιτητικά gaming σενάρια.

Ο διπλασιασμός της cache στους νέους ryzen δεν θα εξαλείψει το υψηλό latency. Υπάρχει ένα άριστο μεγεθος cache πάνω από το οποίο βλέπεις πενιχρές βελτιώσεις και αυτό το μέγεθος πρακτικά το έχουμε ήδη φτάσει. Πιστεύω ότι θα υπάρξει μια βελτιώση παρόμοια με αυτή μεταξύ 2700Χ και πρώτης γενιάς. Ίσως και λίγο καλύτερη αν αυξήσουν και την ταχύτητα του IF μαζί με βελτιώσεις στη λειτουργία της ίδιας της cache. Για τον 8700Κ το αντίστοιχο πρόβλημα είναι απλά ΜΗΔΕΝ και αν του έχεις ήδη βάλει καλές ram με latency κοντά στα 40ns είσαι τζετ. Είναι απλησίαστο αυτό με IF. Και στο STP πάλι βασιλιάς θα είσαι, γιατί πλησιάζεις τα 5Ghz.

Για το ipc των 3ΧΧΧ στα games να περιμένεις bench. Ποτέ στην ιστορία δεν υπηρξε cpu που να προσφέρει την ίδια ακριβώς βελτίωση σε ipc σε όλα τα προγράμματα.

υ.γ.: Τώρα βλέπω ότι έχεις ram στα 3200. Όχι ιδανική επιλογή για 8700Κ που νομίζω ότι σηκώνει μέχρι 3800 περίπου χωρίς μεγάλες τάσεις στον imc.

Ναι 3200 c16 , τις τρέχω σε 3333 14-17-17-30 με τον 8700Κ στα 5ghz με 1.26 και χωρίς delid .

Κοίτα τα πράγματα που ήθελε για να φτάσει τον 9900Κ πάντως δεν είναι πολλά , δεν μιλάω φυσικά για cs:go σε 1080p με 2080ti που τα max fps ήταν όντως πολύ πολύ περισσότερα με έναν ιντελ . 

Μιλάω για πιο νορμάλ σενάρια και games , παράδειγμα φιλαράκι με 9900Κ και 1080ti και εγώ με τον 1700 4ghz που ειχα και 1080ti , στους περισσότερους ΑΑΑ τίτλους και σε 1440p , ήθελα πολύ λίγα πράγματα για να τον φτάσω καθώς ήμουν καμμία 10αρια fps πίσω στα max . Με λίγα παραπάνω drops στα 0.1 .

Αλλά γνώμη μου είναι ότι με καλύτερο imc , παραπάνω single core , και παραπάνω κλοκια η ψαλίδα θα κλείσει αρκετά με τους 3000 . Δεν αναφέρομαι στην cache καθώς δεν γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργεί .

Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι με τα 3000 θα κλείσει η ψαλίδα όντως πάρα πολύ , αλλά δεν θα καταφέρει να πάρει το στέμμα ούτε του gaming ειδικά όταν μιλάμε για παιχνίδια τύπου cs:go με 300+fps αλλά ούτε το στέμμα του overclocker , καθώς μπορεί όντως να φτάνουν 5 (400mhz πάνω από το boost clock , πολλά ζητάω ??? ) αλλά νομίζω θα είναι το απόλυτο όριο ανεξάρτητα από ψύξη και από ρεύμα που θα του δίνεις ... 

Πάντως όντας κάτοχος και 1ης γενιάς ryzen αλλά και 8700K και επειδή θεωρώ τον εαυτό μου enthusiast , μπορώ να πω ότι και οι 2 είχαν την φάση τους , ο 1700 είχε το challenge να τον σκαλισειςνα φτάσει 4 ή και λίγο παραπάνω και μετά να παίζεις με timings κλπ σε μνήμες ώστε να βγάλει ότι καλύτερο μπορεί , και ο 8700Κ έχει ελάχιστο σκάλισμα να φτάσει 5 και μετά πολυυυυ σκάλισμα για 5+ (μέχρι τώρα έχω καταφέρει 5.2 με 1.36) 

Μακάρι να βγουν αντάξια του hype τα 3000 και να βγω λάθος ότι δεν θα πάρουν το στέμμα του gaming και oc , πιστεύω ότι το χρειάζεται ένα κρύο ντουζ η ιντελ , θα είναι καλό και για τους ιντελακιδες να φάει πίεση ώστε να γίνει καλύτερη και να φύγει επιτέλους από τα 14nm που ανακυκλώνει τόσο καιρό .

Θέλω να δω έστω και για λίγο εποχές 2005-2006 FX-62 vs Pentium D :P Εχουν κάνει δουλίτσα ρε γμτ με τα ryzen ενώ η μπλε κάθεται και ξυνεται τόσα χρόνια με ίδια αρχιτεκτονική . Το αξίζουν να είναι κορυφή έστω και για λίγο μετά από τόση δουλειά ... 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ChrisAttart είπε

Μακάρι να βγουν αντάξια του hype τα 3000 και να βγω λάθος ότι δεν θα πάρουν το στέμμα του gaming και oc , πιστεύω ότι το χρειάζεται ένα κρύο ντουζ η ιντελ , θα είναι καλό και για τους ιντελακιδες να φάει πίεση ώστε να γίνει καλύτερη και να φύγει επιτέλους από τα 14nm που ανακυκλώνει τόσο καιρό .

Θέλω να δω έστω και για λίγο εποχές 2005-2006 FX-62 vs Pentium D :P Εχουν κάνει δουλίτσα ρε γμτ με τα ryzen ενώ η μπλε κάθεται και ξυνεται τόσα χρόνια με ίδια αρχιτεκτονική . Το αξίζουν να είναι κορυφή έστω και για λίγο μετά από τόση δουλειά ... 

Σύμφωνα με ότι ανακοίνωσε η amd θα την ξεπεράσει στο gaming (οριακά βέβαια). Άρα περιμένουμε μόνο τα benchmarks να το επιβεβαιώσουν. Κορυφή θα είναι σίγουρα, εκτός και αν βάζεις σαν μέτρο σύγκρισης μόνο τα 1-5 fps στα games. Συνολικά σαν επεξεργαστής και στην τιμή που θα έχει δεν νομίζω ότι θα έχει απάντηση η Intel για αρκετό καιρό. (Και αυτό δεν είναι καθόλου καλό για εμάς).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Στο disabled. Στο Auto το εχει enabled και μου χαλαει το OC (το CPU μπουσταρει στα 3.45) 

Δεν έχω κάνει OC. Άρα το κάνω disable αν είναι για να μην ανεβάσει θερμοκρασίες; Δεν ξέρω πόσο βοηθάει στο render κτλ τώρα που το έχω auto. Δεν το τσέκαρα καθόλου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...