Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αυτο σκέφτομαι κι εγώ. Σε ευχαριστώ πολύ. Η ψυκτρα του 2600 αξίζει καθόλου?? 

Αν δεν κάνεις overclock σε κουτσοκαλύπτει. Για overclock μην το συζητάς. Πάντως είναι καλύτερη από τις bundled ψυκτρες των Intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, thetiesthatbind said:

Ρένα. Αν θέλεις να τρέξεις HWInfo μαζί με iCUE κλείσε το iCUE αλλά ασε το σερβις να δουλεύει. 

Το μόνο που χρειάζεται για να δουλεύουν όλα ρολόι είναι να έχεις κουμπώσει τα fanακια στο Commander Pro. Φυσικα απενεργοποιείς και το σενσορα από μέσα από το HWInfo (νομίζω δε το θυμάμαι ακριβώς αυτό). 

Μετα απλά κανεις restart service από το iCUE και φτιάχνουν οι ενδείξεις. 

Επισης καλό είναι να χρησιμοποιείς το HWINFO portable. 

Το portable HWInfo χρησιμοποιώ. Το ξέρω αυτό ότι πρέπει να κλείσω το ένα για να ανοίξω το άλλο. Κάνω stop και το service. Αλλά τώρα ποια δεν θέλω να δω περισσότερες λεπτομέρειες από το HWInfo. Είμαι οκ. 

Μου την "έσπασε" μόνο που δεν μπορώ να ελέγξω leds, από fans, led-strip..  Για να γίνει αυτό θα πρέπει να αγοράσω τα πάντα σε Corsair.. Ενώ μια χαρά είναι όλα αυτά που έχω ως τώρα. 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@billeiros 2600 ή 2600Χ ανάλογα το μπατζετ, FlareX 3200C14 και B450 Tomahawk ή Β450-Α Pro ανάλογα ποσο στενά παραμένεις στο μπατζετ. Αν χωρέσει ο 2600Χ με θυσία στην μητρική και να μπουν και οι B-Die θα είσαι τούμπανο! 

1 λεπτό πριν, renaxan είπε

Το portable HWInfo χρησιμοποιώ. Το ξέρω αυτό ότι πρέπει να κλείσω το ένα για να ανοίξω το άλλο. Κάνω stop και το service. Αλλά τώρα ποια δεν θέλω να δω περισσότερες λεπτομέρειες από το HWInfo. Είμαι οκ. 

Μου την "έσπασε" μόνο που δεν μπορώ να ελέγξω leds, από fans, led-strip..  Για να γίνει αυτό θα πρέπει να αγοράσω τα πάντα σε Corsair.. Ενώ μια χαρά είναι όλα αυτά που έχω ως τώρα. 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως :) 

Τίποτα! Εγώ τα έχω όλα Corsair εντός και δουλεύουν ρολόι με το CUE μέσω Commander Pro & Lighting Node. To σερβις δεν πρέπει να το σταματήσεις, μόνο να κλείσεις το APP. Από εκεί και πέρα αφήνεις ανοιχτό τον αισθητήρα και βλέπεις από το HWInfo ή τον κλείνεις και από εκεί αν δε σε ενδιαφέρει. Ο,τι φαν είναι στο CP θα τρέξει στις ρυθμίσεις που το έχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδειξε η Asus δυο mini-itx (η μια με δυο slots, αλλά εξαλλου η GPU τον τρώει τον χώρο, όποτε δεν σε νοιαζει). Και οι δυο ήταν τουμπανες, με δυνατές ψυκτρες στα VRM.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Αν δεν κάνεις overclock σε κουτσοκαλύπτει. Για overclock μην το συζητάς. Πάντως είναι καλύτερη από τις bundled ψυκτρες των Intel. 

Οπότε για αρχή θα με βολέψει. Αργότερα θα αλλαχτεί. Τα x μοντέλα έχουν τεχνολογίες xfr κ pbo οι οποίες δεν υπάρχουν στα non? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, renaxan είπε

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το HWiNFO64 γιατί τρελαίνετε το iCUE (λογικό γιατί διαβάζουν sensors και τα 2). Έχω βάλει κάποιους sensor on. Γενικά το Commander Pro από ότι έχω δει ως τώρα λέει, σωστά τις Θερμοκρασίες. Η δεξιά μεριά του κουτιού μου έχει γίνει ένα καλώδιο.. (To Commander Pro και 2 κουτάκια για τα Fans)..  

Υπάρχει επιλογή στο hwinfo να μη διαβάσει τους σένσορες που διαβάζει το iCUE. Λογικά θα σου πετάξει pop up με το που ανοίξεις το HWINFO να σε ειδοποιεί. 

48 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δε θελω πολλά πολλά. Ένα συστήματακι για να δέσει η 2060.. X vs non x αξίζει τη διαφορά? Επίσης με ποια μητρικη κ ραμ να τον συνδυάσω? Αν δε βαλω b die θα χασω πολύ? Το συστήματακι προορίζεται για competitive κυρίως (fortnite) και θα το συνδυάσω με την 1080p 240 hz της dell

Αφου πας για 240hz τα bdies ειναι μονοδρομος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Έδειξε η Asus δυο mini-itx (η μια με δυο slots, αλλά εξαλλου η GPU τον τρώει τον χώρο, όποτε δεν σε νοιαζει). Και οι δυο ήταν τουμπανες, με δυνατές ψυκτρες στα VRM.

Ωπ διορθώνω.. έχεις δίκιο και μια aorus. 

 

https://www.gigabyte.com/us/Motherboard/X570-I-AORUS-PRO-WIFI-rev-10#sp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Οπότε για αρχή θα με βολέψει. Αργότερα θα αλλαχτεί. Τα x μοντέλα έχουν τεχνολογίες xfr κ pbo οι οποίες δεν υπάρχουν στα non

Υπάρχει XFR2 κανονικά και στους μη-Χ. Ο 2600 με βασική συχνότητα 3,4GHz boostάρει στο 3,9 μέχρι 2 πυρήνες και στα 3,7 all-core. Βέβαια το 3,7 δε θα το πολύ βλέπεις και πολύ συχνά με τη στοκ ψυκτρα αλλά σιγά τη διαφορά... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ryzenlake said:

Υπάρχει επιλογή στο hwinfo να μη διαβάσει τους σένσορες που διαβάζει το iCUE. Λογικά θα σου πετάξει pop up με το που ανοίξεις το HWINFO να σε ειδοποιεί. 

Ναι, την ώρα που ξεκινάει το πρόγραμμα. :) 

Καλά είμαι μέσα στην δροσιά! Ένα προγραμματάκι για θερμοκρασίες φτάνει.

Δεν έχω errors παρότι που έχω ένα κάρο services αυτόματα: MysticLight - iCUE - Sound Blaster Connect 2 - Samsung Magician - EVGA Precision X1 - σχεδόν όλα αυτά έχουν έλεγχο για τα leds (εκτός τον SSD δίσκο).. Ακόμα δουλεύουν, δεν έχουν conflict.. Απορώ και εγώ πως τα κατάφερα.. Ίσως να οφείλετε στα Windows LTSC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, nicksoti said:

Μονάδα Εντατικής Θεραπείας. Χαίρομαι που δεν ξέρεις τι σημαίνει, και να μην μάθεις ποτέ!

Ah, ICU πες το, να το καταλάβει ο κόσμος 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...