Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, kostas_anes said:

Kοιτα σε Taichi X470 οι RAM μου πανω απο 3200MHz δεν πηγαιναν. Εβαλα την Carbon και εφτασα τα 3533 :P
Ελπιζω να λεει κατι αυτο.

Εσύ θες να με βάλεις να την πουλήσω για X570 τα ξέεεεερω 'γω αυτά... :P Αλλά δε θα πιάσει το κολπάκι, με την MSI θα μείνω :ph34r:

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα ρωτήσω βρε παιδιά που το έχετε ψάξει οι περισσότεροι παραπάνω.

Υποτίθεται στους Ryzen μας νοιάζει η συχνότητα στις μνήμες λόγω infinity fabric που ανεβάζει ανάλογα συχνότητα σωστά;

Εγώ έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα, πείτε μου αν κάνω λάθος και που.

- Μας ενδιαφέρει κυρίως η συχνότητα και μετά τα timings, αφού τα 2α δεν έχουν επίδραση στο IF και επηρεάζουν κυρίως τα games (ή τέλος πάντων όσες εφαρμογές επηρεάζονται και σε μή Ryzen επεξεργαστές).

- Σους επεξεργαστές με 1 CCX, πχ 2200G, 2400G, zen2 πλην 12c δεν επηρεάζει τόσο η συχνότητα της ram (ας ξεχάσουμε την IGPU).

- Τα chipset πάνω - κάτω ίδια είναι όσον αφορά τις επιδόσεις και το OC, αυτό που επηρεάζει κυρίως είναι το bios, ο IMC του επεξεργαστή και η υλοποίηση της πλακέτας. Δηλαδή αν πάρουμε μια κορυφαία μητρική με πολλές φάσεις, ψύξη, βέλτιστη σχεδίαση κλπ και όπου Χ470 βάλουμε B350 (ξεχνώντας λοιπά χαρακτηριστικά όπως PCIE lanes) ίδιες επιδόσεις και OC δεν θα έχουμε;

 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εσύ θες να με βάλεις να την πουλήσω για X570 τα ξέεεεερω 'γω αυτά... :P Αλλά δε θα πιάσει το κολπάκι, με την MSI θα μείνω :ph34r:

Kαι καλα θα κανεις. Αν η carbon ειναι ενδεικτικη για το RAM overclock των MSI, τοτε η Tomahawk θα σου κανει μια χαρα δουλεια. Για πανω απο 3600 δεν ξερω αν αντεχουν, μιας και με κραταει πισω ο 1400.

Πιστευω οτι η Τοmahawk ενα 3533 με 3600 παντως το εχει με ενα καλο κιτακι.

6 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Nα ρωτήσω βρε παιδιά που το έχετε ψάξει οι περισσότεροι παραπάνω.

Υποτίθεται στους Ryzen μας νοιάζει η συχνότητα στις μνήμες λόγω infinity fabric που ανεβάζει ανάλογα συχνότητα σωστά;

Εγώ έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα, πείτε μου αν κάνω λάθος και που.

- Μας ενδιαφέρει κυρίως η συχνότητα και μετά τα timings, αφού τα 2α δεν έχουν επίδραση στο IF και επηρεάζουν κυρίως τα games.

- Σους επεξεργαστές με 1 CCX, πχ 2200G, 2400G, zen2 πλην 12c δεν επηρεάζει τόσο η συχνότητα της ram (ας ξεχάσουμε την IGPU).

- Τα chipset πάνω - κάτω ίδια είναι όσον αφορά τις επιδόσεις και το OC, αυτό που επηρεάζει κυρίως είναι το bios, ο IMC του επεξεργαστή και η υλοποίηση της πλακέτας. Δηλαδή αν πάρουμε μια κορυφαία μητρική με πολλές φάσεις, ψύξη, βέλτιστη σχεδίαση κλπ και όπου Χ470 βάλουμε B350 (ξεχνώντας λοιπά χαρακτηριστικά όπως PCIE lanes) ίδιες επιδόσεις και OC δεν θα έχουμε;

1. Αν κανεις λιγο απο ολα, κοιτας μεσες ακρες. Ψηλη συνχνοτητα, αλλα το latency επισης χαμηλο. Αν εισαι producer κοιτας απλως συχνοτητα, τα timings μπαινουν σε 2η μοιρα. Αν εισαι φανατικος gamer μετα τα 3200MHz κοιτας να εχεις οσο μικροτερο latency. Aν εισαι κομπλεξαρισμενος σαν και εμας εδω, κοιτας να τα εχεις ολα οσο καλυτερα γινεται, το οποιο φυσικα θελει και την αναλογη ενασχοληση.
2. Το testing μου με τον 2200G που εχω μπεντσαρει μου εδειξε πως η RAM δεν παιζει κανενα παραπανο ρολο απο οσο παιζει για ολους τους επεξεργαστες γενικα. Αυτο διοτι πολυ απλα δεν χρησιμοποιει IF μεταξυ πυρηνων μιας και ειναι ενα CCX.
Στους Zen 2 θα παιζει ρολο ανεξαιρετως μιας και συνδεει τους πυρηνες με το I/O die στο οποιο βρισκεται ΚΑΙ ο memory controller.
3. Μμμμ σχεδον... Ειναι μερικα features οπως το BCLK OC τα οποια υπαρχουν μονο στα high end chipsets. Αλλα αυτο εχει να κανει κυριως με το αν υπαρχει external clock gen (κρυσταλος χαλαζια) πανω στην μητρικη η οχι.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Παιδιά περιμένετε λίγο μέχρι το ΣΚ να δοκιμάσω στην Tomahawk. Αν παίξει τίποτα 3400+, είναι. Αν κι εκεί σκαλώσουν στα 3200, δεν είναι 😛 

Δεν εχει να λεει κατι αυτο ρε, μπορει απλα να ειναι δυσκοιλια η Taichi... επισης μπορει να τσιγκουνευεσαι να δωσεις ταση :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Υποτίθεται στους Ryzen μας νοιάζει η συχνότητα στις μνήμες λόγω infinity fabric που ανεβάζει ανάλογα συχνότητα σωστά;

 

18 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Μας ενδιαφέρει κυρίως η συχνότητα και μετά τα timings, αφού τα 2α δεν έχουν επίδραση στο IF και επηρεάζουν κυρίως τα games.

Το Infinity Fabric - RAM speed θεωρείται από πολλούς απλά καραμέλα. Κατά τη γνώμη μου υπάρχει ακριβώς η ίδια σχέση επιδόσεων-μνήμης όπως σε κάθε άλλη πλατφόρμα.

Και η ταχύτητα και οι χρονισμοί της μνήμης είναι εξίσου σημαντικά.

Για την ακρίβεια κάποια συγκεκριμένα timings (π.χ. CL, tRFC) έχουν μεγαλύτερη επίδραση στην απόδοση από μια μικρή αύξηση συχνότητας.

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν εχει να λεει κατι αυτο ρε, μπορει απλα να ειναι δυσκοιλια η Taichi... επισης μπορει να τσιγκουνευεσαι να δωσεις ταση :P

Πολύ σωστό.

Ακούσατε τον buildzoid; Φαίνεται να έχει δουλέψει αρκετά την Taichi. "Μπορεί να κάνει boot σε αρκετά ψηλές συχνότητες αλλά έχει δυσκολία να κρατάει τη μνήμη error free". Δηλαδή δυσκοίλια που λέει και ο ακοινώνητος. 🤣

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τα είπες όλα. Το gaming είναι άλλη ιστορία και για τουλάχιστον 1,5 χρόνο μέχρι τις νέες κονσόλες, τα 6/12 θα είναι το ιδανικό core/thread count για τα πιο απαιτητικά gaming σενάρια.

Ο διπλασιασμός της cache στους νέους ryzen δεν θα εξαλείψει το υψηλό latency. Υπάρχει ένα άριστο μεγεθος cache πάνω από το οποίο βλέπεις πενιχρές βελτιώσεις και αυτό το μέγεθος πρακτικά το έχουμε ήδη φτάσει. Πιστεύω ότι θα υπάρξει μια βελτιώση παρόμοια με αυτή μεταξύ 2700Χ και πρώτης γενιάς. Ίσως και λίγο καλύτερη αν αυξήσουν και την ταχύτητα του IF μαζί με βελτιώσεις στη λειτουργία της ίδιας της cache. Για τον 8700Κ το αντίστοιχο πρόβλημα είναι απλά ΜΗΔΕΝ και αν του έχεις ήδη βάλει καλές ram με latency κοντά στα 40ns είσαι τζετ. Είναι απλησίαστο αυτό με IF. Και στο STP πάλι βασιλιάς θα είσαι, γιατί πλησιάζεις τα 5Ghz.

Για το ipc των 3ΧΧΧ στα games να περιμένεις bench. Ποτέ στην ιστορία δεν υπηρξε cpu που να προσφέρει την ίδια ακριβώς βελτίωση σε ipc σε όλα τα προγράμματα.

υ.γ.: Τώρα βλέπω ότι έχεις ram στα 3200. Όχι ιδανική επιλογή για 8700Κ που νομίζω ότι σηκώνει μέχρι 3800 περίπου χωρίς μεγάλες τάσεις στον imc.

Mα πως αφου οι ιντελ δεν θελουν μνημες πανω απο 2666Mhz αφου δεν κερδιζουν και τπτ ,ετσι δεν λεγατε? Ειδες πως αλλαζουν οι καιροι και οι αποψεις φιλτατε ;)

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Kαι καλα θα κανεις. Αν η carbon ειναι ενδεικτικη για το RAM overclock των MSI, τοτε η Tomahawk θα σου κανει μια χαρα δουλεια. Για πανω απο 3600 δεν ξερω αν αντεχουν, μιας και με κραταει πισω ο 1400.

Πιστευω οτι η Τοmahawk ενα 3533 με 3600 παντως το εχει με ενα καλο κιτακι.

1. Αν κανεις λιγο απο ολα, κοιτας μεσες ακρες. Ψηλη συνχνοτητα, αλλα το latency επισης χαμηλο. Αν εισαι producer κοιτας απλως συχνοτητα, τα timings μπαινουν σε 2η μοιρα. Αν εισαι φανατικος gamer μετα τα 3200MHz κοιτας να εχεις οσο μικροτερο latency. Aν εισαι κομπλεξαρισμενος σαν και εμας εδω, κοιτας να τα εχεις ολα οσο καλυτερα γινεται, το οποιο φυσικα θελει και την αναλογη ενασχοληση.
2. Το testing μου με τον 2200G που εχω μπεντσαρει μου εδειξε πως η RAM δεν παιζει κανενα παραπανο ρολο απο οσο παιζει για ολους τους επεξεργαστες γενικα. Αυτο διοτι πολυ απλα δεν χρησιμοποιει IF μεταξυ πυρηνων μιας και ειναι ενα CCX.
Στους Zen 2 θα παιζει ρολο ανεξαιρετως μιας και συνδεει τους πυρηνες με το I/O die στο οποιο βρισκεται ΚΑΙ ο memory controller.
3. Μμμμ σχεδον... Ειναι μερικα features οπως το BCLK OC τα οποια υπαρχουν μονο στα high end chipsets. Αλλα αυτο εχει να κανει κυριως με το αν υπαρχει external clock gen (κρυσταλος χαλαζια) πανω στην μητρικη η οχι.

Νομίζω ότι οι όλοι έχουν IF για επικοινωνία με το IO μέρος του πυρήνα, κι εγώ μια πολύ μικρή διαφορά έχω παρατηρήσει, αλλά τίποτα σημαντικό, πχ από 2666 σε 3400 ένα 2-3% στο Cinebench.

BCLK έχει ρύθμιση ακόμα και η φθηνή μητρική μου, αλλά δεν το έχω πειράξει γιατί νομίζω ότι δεν αντέχουν κάποιες συσκευές όπως οι δίσκοι. Αυτό με τον κρύσταλο δεν το ήξερα, αλλά ακόμα κι έτσι υπάρχει σοβαρός λόγος να το κάνεις με τον πολλ/στη των Ryzen που σε αφήνει να πας βήματα των 25 mhz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Το Infinity Fabric - RAM speed θεωρείται από πολλούς απλά καραμέλα. Κατά τη γνώμη μου υπάρχει ακριβώς η ίδια σχέση επιδόσεων-μνήμης όπως σε κάθε άλλη πλατφόρμα.

Και η ταχύτητα και οι χρονισμοί της μνήμης είναι εξίσου σημαντικά.

Για την ακρίβεια κάποια συγκεκριμένα timings (π.χ. CL, tRFC) έχουν μεγαλύτερη επίδραση στην απόδοση από μια μικρή αύξηση συχνότητας.

Spoiler

Το memory overclock εγινε Must με τα ρυζια ,μεχρι τοτε οι ιντελαδες επαιζαν με 2666c18 (εξερουνται οσοι το κατειχαν) και κατεβαζαν το 18 σε 16 και ελεγαν καναμε οverclock στις μνημες ,αλλα λογικο πως να δουνε διαφορα...

Χολη Mode on :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 minutes ago, kostas_anes said:


2. Το testing μου με τον 2200G που εχω μπεντσαρει μου εδειξε πως η RAM δεν παιζει κανενα παραπανο ρολο απο οσο παιζει για ολους τους επεξεργαστες γενικα. Αυτο διοτι πολυ απλα δεν χρησιμοποιει IF μεταξυ πυρηνων μιας και ειναι ενα CCX.

Στον 2200G θες όσο το δυνατόν περισσότερα MHz για το IGP bandwidth. Βελτιώνει τρομερά τις επιδόσεις. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Στον 2200G θες όσο το δυνατόν περισσότερα MHz για το IGP bandwidth. Βελτιώνει τρομερά τις επιδόσεις. ;) 

Προφανως και αναφερομαι στο CPU κομματι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.techpowerup.com/256080/g-skill-showcases-extreme-ddr4-at-computex-2019-up-to-ddr4-4000-384gb-ddr4-5200-16gb

Quote

High Performance DDR4 Memory on the AMD X570 Chipset

On the latest motherboards featuring the AMD X570 chipset and paired with 2nd generation AMD Ryzen processors, G.SKILL shows off a high speed DDR4-4000MHz CL18 memory kit on the ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO. And on the other end of the spectrum, G.SKILL also exhibited a DDR4-3600MHz 32GB (4x8GB) kit with a very efficient timing of CL14-14-14-34 on the Gigabyte X570 AORUS MASTER motherboard, as well as a DDR4-3600MHz 16GB (2x8GB) kit with a matching efficient timing of CL14-14-14-34 on the MSI MEG X570 GODLIKE motherboard.

Εχμ, 3600 με 4x8 και 14ρια στο X570 και με 2700X, καθώς και 4000 CL18 επίσης με 2700X... 😍

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

https://www.techpowerup.com/256080/g-skill-showcases-extreme-ddr4-at-computex-2019-up-to-ddr4-4000-384gb-ddr4-5200-16gb

Εχμ, 3600 με 4x8 και 14ρια στο X570 και με 2700X, καθώς και 4000 CL18 επίσης με 2700X... 😍

Με 2700Χ 4GHz Μνημες. Wut?
Γιατι τα 3600 ειναι ποσιμπολ. Δυσκολα, αλλα ποσιμπολ. Ειδικα αν εισαι εταιρεια που φτιαχνει RAM kits.
Ελα Κωστα, ουτως η αλλως η Carbon τα 3733 που θες τα σηκωνει, ελα δεν ειναι τιποτα. Πρεπει να πας και διακοπες φετος. Δεν χρειαζεσαι X570!

17 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εχμ, 3600 με 4x8 και 14ρια

Kλασσικες μαλακιες techpowerup, 2x8 ειναι ολα στην φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τα είπες όλα. Το gaming είναι άλλη ιστορία και για τουλάχιστον 1,5 χρόνο μέχρι τις νέες κονσόλες, τα 6/12 θα είναι το ιδανικό core/thread count για τα πιο απαιτητικά gaming σενάρια.

Ο διπλασιασμός της cache στους νέους ryzen δεν θα εξαλείψει το υψηλό latency. Υπάρχει ένα άριστο μεγεθος cache πάνω από το οποίο βλέπεις πενιχρές βελτιώσεις και αυτό το μέγεθος πρακτικά το έχουμε ήδη φτάσει. Πιστεύω ότι θα υπάρξει μια βελτιώση παρόμοια με αυτή μεταξύ 2700Χ και πρώτης γενιάς. Ίσως και λίγο καλύτερη αν αυξήσουν και την ταχύτητα του IF μαζί με βελτιώσεις στη λειτουργία της ίδιας της cache. Για τον 8700Κ το αντίστοιχο πρόβλημα είναι απλά ΜΗΔΕΝ και αν του έχεις ήδη βάλει καλές ram με latency κοντά στα 40ns είσαι τζετ. Είναι απλησίαστο αυτό με IF. Και στο STP πάλι βασιλιάς θα είσαι, γιατί πλησιάζεις τα 5Ghz.

Για το ipc των 3ΧΧΧ στα games να περιμένεις bench. Ποτέ στην ιστορία δεν υπηρξε cpu που να προσφέρει την ίδια ακριβώς βελτίωση σε ipc σε όλα τα προγράμματα.

υ.γ.: Τώρα βλέπω ότι έχεις ram στα 3200. Όχι ιδανική επιλογή για 8700Κ που νομίζω ότι σηκώνει μέχρι 3800 περίπου χωρίς μεγάλες τάσεις στον imc.

 

COMPUTEX_KEYNOTE_DRAFT_FOR_PREBRIEF.26.05.19-page-022.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 minutes ago, kostas_anes said:

Με 2700Χ 4GHz Μνημες. Wut?
Γιατι τα 3600 ειναι ποσιμπολ. Δυσκολα, αλλα ποσιμπολ. Ειδικα αν εισαι εταιρεια που φτιαχνει RAM kits.
Ελα Κωστα, ουτως η αλλως η Carbon τα 3733 που θες τα σηκωνει, ελα δεν ειναι τιποτα. Πρεπει να πας και διακοπες φετος. Δεν χρειαζεσαι X570!

Kλασσικες μαλακιες techpowerup, 2x8 ειναι ολα στην φωτο.

Όντως, but still... 4000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...