Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, renaxan είπε

Εάν αγοράσεις 2600x μια χαρά είναι οι τωρινές B450 ή Χ470. Έχουν ωριμάσει, δεν έχουν προβλήματα. Oι μνήμες πάνε αμέσως 3200.

Στην x370 που έχω, δεν με έχει προβληματίσει. Στην αρχή μόνο μέχρι να βγουν νεότερα Bios.

Τον απλό 2600 δεν τον προτείνεις? 

Επίσης τον 3600 να τον βγάλω από το μυαλό μου λες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, billeiros said:

Τον απλό 2600 δεν τον προτείνεις? 

Επίσης τον 3600 να τον βγάλω από το μυαλό μου λες? 

Έχω στα χέρια μου τον 1700 (non x) και τον TR που είναι x. Το PBO με minus offset core voltage, είναι καταπληκτικό. Δουλεύει χαλαρά ο επεξεργαστής και μόλις εκτελέσεις μια δύσκολη εφαρμογή, game κτλ. Boostari..

Είναι πιο ωραίο από το μόνιμο Overclock!! Πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο για όλο το hardware η κατάσταση αυτή. PBO fan <=== :wub:

P.S: Εδώ και καιρό το έχω πάει 0.875 εάν θυμάμαι καλά. Ακόμα πιο ωραία η κατάσταση, με δροσερότατο επεξεργαστή στο max 60c

Bios2.jpg.b3698ba068aba08c95cd0d026aa7dd9c.jpg

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Έχουν δείξει κάτι για mini itx συστήματα ή όχι ακόμα;

Εδώ αυτά που βάζουν δεν χωράνε στο ATX 😛

mATX μόνο από asrock και ίσως από Asus (κάνα strix ακούγεται) 

για mITX δεν το βλέπω πιθανό να δείχνουν γενικότερα .

Ακόμα και να κόψουν traces lanes και τα λοιπά δεν θα είναι x570 μετά ... Άσε που αν πρέπει να κουμπώνει και ο 16c μαζί με το pcie 4 για τα φανακια και τα ψήκτρες πάλι ATX κουτί θα θέλει σε πλάτος . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω πολλά πολλά. Ένα συστήματακι για να δέσει η 2060.. X vs non x αξίζει τη διαφορά? Επίσης με ποια μητρικη κ ραμ να τον συνδυάσω? Αν δε βαλω b die θα χασω πολύ? Το συστήματακι προορίζεται για competitive κυρίως (fortnite) και θα το συνδυάσω με την 1080p 240 hz της dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το HWiNFO64 γιατί τρελαίνετε το iCUE (λογικό γιατί διαβάζουν sensors και τα 2). Έχω βάλει κάποιους sensor on. Γενικά το Commander Pro από ότι έχω δει ως τώρα λέει, σωστά τις Θερμοκρασίες. Η δεξιά μεριά του κουτιού μου έχει γίνει ένα καλώδιο.. (To Commander Pro και 2 κουτάκια για τα Fans)..  

iCue.thumb.JPG.5740895db407271f3ae701469fc84330.JPG

1 minute ago, billeiros said:

Δε θελω πολλά πολλά. Ένα συστήματακι για να δέσει η 2060.. X vs non x αξίζει τη διαφορά? Επίσης με ποια μητρικη κ ραμ να τον συνδυάσω? Αν δε βαλω b die θα χασω πολύ? Το συστήματακι προορίζεται για competitive κυρίως (fortnite) και θα το συνδυάσω με την 1080p 240 hz της dell

Αξίζει η x σειρά. Εξάλλου θα πέσουν και άλλο οι τιμές τους.

Για μνήμες + μητρική I summon @akoinonitos :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ChrisAttart είπε

Τώρα δλδ ποτέ περιμένουμε benchmarks από reviewers ??? Γτ ήδη σκέφτομαι να δώσω το 8700Κ/Maximus X Hero σετ τώρα να πιάσει τιμή , και να βάλω την διαφορά για Χ570 Crosshair Formula και 3900Χ .... Αλλά μην φάμε καμμία ήττα και κλασικά γαμανε στο productivity αλλά στα games είναι χειρότεροι .... Πραγματικά σκεφτόμουν για preorder αλλά λέω αυτή τη φορά σε αντίθεση με τα Ryzen 1 να περιμένω actual results και να μην παρασυρθώ από το hype ....

Γτ την 1η φορά την "πάτησα" με το double core count και έδωσα το 6700Κ set μου για Ryzen 1700 set και ενώ ναι ήταν τέρας , ο 6700Κ σε gaming ήταν καλύτερος παρά τους μισούς πύρινες .....

Τα είπες όλα. Το gaming είναι άλλη ιστορία και για τουλάχιστον 1,5 χρόνο μέχρι τις νέες κονσόλες, τα 6/12 θα είναι το ιδανικό core/thread count για τα πιο απαιτητικά gaming σενάρια.

Ο διπλασιασμός της cache στους νέους ryzen δεν θα εξαλείψει το υψηλό latency. Υπάρχει ένα άριστο μεγεθος cache πάνω από το οποίο βλέπεις πενιχρές βελτιώσεις και αυτό το μέγεθος πρακτικά το έχουμε ήδη φτάσει. Πιστεύω ότι θα υπάρξει μια βελτιώση παρόμοια με αυτή μεταξύ 2700Χ και πρώτης γενιάς. Ίσως και λίγο καλύτερη αν αυξήσουν και την ταχύτητα του IF μαζί με βελτιώσεις στη λειτουργία της ίδιας της cache. Για τον 8700Κ το αντίστοιχο πρόβλημα είναι απλά ΜΗΔΕΝ και αν του έχεις ήδη βάλει καλές ram με latency κοντά στα 40ns είσαι τζετ. Είναι απλησίαστο αυτό με IF. Και στο STP πάλι βασιλιάς θα είσαι, γιατί πλησιάζεις τα 5Ghz.

Για το ipc των 3ΧΧΧ στα games να περιμένεις bench. Ποτέ στην ιστορία δεν υπηρξε cpu που να προσφέρει την ίδια ακριβώς βελτίωση σε ipc σε όλα τα προγράμματα.

υ.γ.: Τώρα βλέπω ότι έχεις ram στα 3200. Όχι ιδανική επιλογή για 8700Κ που νομίζω ότι σηκώνει μέχρι 3800 περίπου χωρίς μεγάλες τάσεις στον imc.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τα είπες όλα. Το gaming είναι άλλη ιστορία και για τουλάχιστον 1,5 χρόνο μέχρι τις νέες κονσόλες, τα 6/12 θα είναι το ιδανικό core/thread count για τα πιο απαιτητικά gaming σενάρια.

Ο διπλασιασμός της cache στους νέους ryzen δεν θα εξαλείψει το υψηλό latency. Υπάρχει ένα άριστο μεγεθος cache πάνω από το οποίο βλέπεις πενιχρές βελτιώσεις και αυτό το μέγεθος πρακτικά το έχουμε ήδη φτάσει. Πιστεύω ότι θα υπάρξει μια βελτιώση παρόμοια με αυτή μεταξύ 2700Χ και πρώτης γενιάς. Ίσως και λίγο καλύτερη αν αυξήσουν και την ταχύτητα του IF μαζί με βελτιώσεις στη λειτουργία της ίδιας της cache. Για τον 8700Κ το αντίστοιχο πρόβλημα είναι απλά ΜΗΔΕΝ και αν του έχεις ήδη βάλει καλές ram με latency κοντά στα 40ns είσαι τζετ. Είναι απλησίαστο αυτό με IF. Και στο STP πάλι βασιλιάς θα είσαι, γιατί πλησιάζεις τα 5Ghz.

Για το ipc των 3ΧΧΧ στα games να περιμένεις bench. Ποτέ στην ιστορία δεν υπηρξε cpu που να προσφέρει την ίδια ακριβώς βελτίωση σε ipc σε όλα τα προγράμματα.

υ.γ.: Τώρα βλέπω ότι έχεις ram στα 3200. Όχι ιδανική επιλογή για 8700Κ που νομίζω ότι σηκώνει μέχρι 3800 περίπου χωρίς μεγάλες τάσεις στον imc.

Εγώ πάντως ήδη βλέπω τίτλους που έχουν μια μικρή διαφορά από 8700k->9900κ και από 2600x->2700x clock 4 clock. Όχι τίποτα συγκλονιστικό, αλλά σίγουρα μετρήσιμο. Οι zen 2 κάνω από τώρα πρόβλεψη ότι στα ίδια ρολόγια θα είναι πιο γρήγοροι από τους καφέδες τόσο σε STP όσο και σε MTP (εκεί θα έχουν και μεγαλύτερη διαφορά), παρόλο που θα έχουν περισσότερο latency. Τώρα μέχρι το που θα μπορούν να κλοκάρουν και τι θα χρειάζεται για να τους πας 5 Ghz κανείς δε το γνωρίζει, λες και τα 5 είναι εγγυημένα και στην intel.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
50 minutes ago, Bigi444444 said:

Έχουν δείξει κάτι για mini itx συστήματα ή όχι ακόμα;

Ναι είδα μια σίγουρα, μπορεί και δύο, δε θυμάμαι που! Είναι ένας τόνος οι πληροφορίες ηδη...

Αλλα γομαρακι ψυκτρα chipset και με ανεμιστήρα, πράγμα που θα με χάλαγε σε itx build.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δε θελω πολλά πολλά. Ένα συστήματακι για να δέσει η 2060.. X vs non x αξίζει τη διαφορά? Επίσης με ποια μητρικη κ ραμ να τον συνδυάσω? Αν δε βαλω b die θα χασω πολύ? Το συστήματακι προορίζεται για competitive κυρίως (fortnite) και θα το συνδυάσω με την 1080p 240 hz της dell

Πιο σημαντικό είναι ένα καλό κιτ μνήμης. 

Αν υπάρχει χρηματικός περιορισμός πηγαίνεις καρφωτος σε B-Die και σκέτο 2600.

Πολύ προτιμότερο από 2600Χ και μέτρια μνήμη.

Ένας Χ θα σου δώσει 5-6% σε απόδοση ενώ ένα B-Die μπορεί να σε ανεβάσει μέχρι και 20% σε σχέση με ένα μέτριο κιτ RAM.

Μητρικη MSI B450 Tomahawk. 

Φαντάζομαι θα συμφωνήσει μαζί μου και ο ακοινωνητος. 😉

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Εγώ πάντως ήδη βλέπω τίτλους που έχουν μια μικρή διαφορά από 8700k->9900κ και από 2600x->2700x clock 4 clock. Όχι τίποτα συγκλονιστικό, αλλά σίγουρα μετρήσιμο. Οι zen 2 κάνω από τώρα πρόβλεψη ότι στα ίδια ρολόγια θα είναι πιο γρήγοροι από τους καφέδες τόσο σε SPT όσο και σε MPT (εκεί θα έχουν και μεγαλύτερη διαφορά), παρόλο που θα έχουν περισσότερο latency. Τώρα μέχρι το που θα μπορούν να κλοκάρουν και τι θα χρειάζεται για να τους πας 5 Ghz κανείς δε το γνωρίζει, λες και τα 5 είναι εγγυημένα και στην intel.

Μπορεί να υπάρξει ένα κέρδος από 6/12 σε 8/16 κοντά στο 10% σε λίγους τίτλους. Το έχουμε δει. Οπότε στο καλύτερο σενάριο ο 3700Χ θα είναι το ίδιο με τον 8700K, υπό την προϋπόθεση να γίνει tweaking στις ram. Για τα games αναφέρομαι.

Γιατί το λέω αυτό; Γιατί ο 2700X απέναντι στον 9900K έχανε μέχρι και 50%(avg κοντά στο 30%) σε 720p benchmarks με top κάρτα. Αυτά τα bench που συγκεκριμένοι τα ειρωνεύονται, αλλά σου δείχνουν το χάσμα σε STP που πρέπει να καλυφθεί. Μη ρωτήσεις ποιο είναι. Είναι από το review του 9900K στο guru3D, όπου μετά από πίεση διαγράφτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Πιο σημαντικό είναι ένα καλό κιτ μνήμης. 

Αν υπάρχει χρηματικός περιορισμός πηγαίνεις καρφωτος σε B-Die και σκέτο 2600.

Πολύ προτιμότερο από 2600Χ και μέτρια μνήμη.

Ένας Χ θα σου δώσει 5-6% σε απόδοση ενώ ένα B-Die μπορεί να σε ανεβάσει μέχρι και 20% σε σχέση με ένα μέτριο κιτ RAM.

Μητρικη MSI B450 Tomahawk. 

Φαντάζομαι θα συμφωνήσει μαζί μου και ο ακοινωνητος. 😉

Αυτο σκέφτομαι κι εγώ. Σε ευχαριστώ πολύ. Η ψυκτρα του 2600 αξίζει καθόλου?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, renaxan είπε

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το HWiNFO64 γιατί τρελαίνετε το iCUE (λογικό γιατί διαβάζουν sensors και τα 2). Έχω βάλει κάποιους sensor on. Γενικά το Commander Pro από ότι έχω δει ως τώρα λέει, σωστά τις Θερμοκρασίες. Η δεξιά μεριά του κουτιού μου έχει γίνει ένα καλώδιο.. (To Commander Pro και 2 κουτάκια για τα Fans)..  

iCue.thumb.JPG.5740895db407271f3ae701469fc84330.JPG

Αξίζει η x σειρά. Εξάλλου θα πέσουν και άλλο οι τιμές τους.

Για μνήμες + μητρική I summon @akoinonitos :) 

Ρένα. Αν θέλεις να τρέξεις HWInfo μαζί με iCUE κλείσε το iCUE αλλά ασε το σερβις να δουλεύει. 

Το μόνο που χρειάζεται για να δουλεύουν όλα ρολόι είναι να έχεις κουμπώσει τα fanακια στο Commander Pro. Φυσικα απενεργοποιείς και το σενσορα από μέσα από το HWInfo (νομίζω δε το θυμάμαι ακριβώς αυτό). 

Μετα απλά κανεις restart service από το iCUE και φτιάχνουν οι ενδείξεις. 

Επισης καλό είναι να χρησιμοποιείς το HWINFO portable. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...