Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
14 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Πολύ γρήγορα δεν αλλάζει το PCI-E ; 

PCI-SIG announces final PCI Express 5.0 specifications

Πρώτα θα το δουν servers αυτό και θα συνυπάρχει με το 4.0. Αλλά γενικά ναι, δε θα μείνουμε κοντά 10 χρόνια στο 4.0 όπως μείναμε στο 3.0...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Ένας Χ θα σου δώσει 5-6% σε απόδοση ενώ ένα B-Die μπορεί να σε ανεβάσει μέχρι και 20% σε σχέση με ένα μέτριο κιτ RAM.

Η μέχρι 20% αύξηση ισχύει μόνο για το gaming ή υπάρχει ανάλογο όφελος και σε άλλες multithreaded εφαρμογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά οι X370/X470 Taichi τι τοπολογίας είναι; Ο buildzoid λέει daisy-chain εδώ.

Την είχε δουλέψει παλιότερα οπότε ... είναι δυνατόν να πιάστηκε τόσο αδιάβαστος;

3 λεπτά πριν, panos-88 είπε

Η μέχρι 20% αύξηση ισχύει μόνο για το gaming ή υπάρχει ανάλογο όφελος και σε άλλες multithreaded εφαρμογές;

Μόνο gaming, άντε και κανένα 7-zip. Και σε άλλες εφαρμογές αυξάνεται η απόδοση αλλά πολύ λιγότερο.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, renaxan είπε

Ναι, την ώρα που ξεκινάει το πρόγραμμα. :) 

Καλά είμαι μέσα στην δροσιά! Ένα προγραμματάκι για θερμοκρασίες φτάνει.

Δεν έχω errors παρότι που έχω ένα κάρο services αυτόματα: MysticLight - iCUE - Sound Blaster Connect 2 - Samsung Magician - EVGA Precision X1 - σχεδόν όλα αυτά έχουν έλεγχο για τα leds (εκτός τον SSD δίσκο).. Ακόμα δουλεύουν, δεν έχουν conflict.. Απορώ και εγώ πως τα κατάφερα.. Ίσως να οφείλετε στα Windows LTSC. 

Τυχερή είσαι, εμένα το ASUS AURA ήταν ταακωμενο με το CUE. Πλέον μπορείς να τα κανεις tune όλα με AURA & Cue, υπάρχει οδηγός στο φόρουμ τους νομίζω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@billeiros

Αν δεν βιάζεσαι πάρε ένα bdie κιτ τώρα που είναι φθηνά και τα βρίσκεις και περίμενε έναν 3600 αν δεν θες να δώσεις λεφτά για ryzen 3xxx, θα γεμίσουν οι αγγελίες από Ρύζια και μητρικές. 

Αν βιάζεσαι ότι σου είπαν τα παιδιά.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
32 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Mου φέρνει λίγο από εξοπλισμό ΜΕΘ...

Το μυαλό μου πήγε εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, Nikosmile said:

Το μυαλό μου πήγε εδώ

Κι εμένα. Το πολύ breaking bad φταίει :D 

9 minutes ago, mpokwsths said:

Τελικά οι X370/X470 Taichi τι τοπολογίας είναι; Ο buildzoid λέει daisy-chain εδώ.

Την είχε δουλέψει παλιότερα οπότε ... είναι δυνατόν να πιάστηκε τόσο αδιάβαστος;

Μόνο gaming, άντε και κανένα 7-zip. Και σε άλλες εφαρμογές αυξάνεται η απόδοση αλλά πολύ λιγότερο.

Εδώ λέει για T. Πώς μπορούμε να το ξέρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Τελικά οι X370/X470 Taichi τι τοπολογίας είναι; Ο buildzoid λέει daisy-chain εδώ.

Την είχε δουλέψει παλιότερα οπότε ... είναι δυνατόν να πιάστηκε τόσο αδιάβαστος;

Μόνο gaming, άντε και κανένα 7-zip. Και σε άλλες εφαρμογές αυξάνεται η απόδοση αλλά πολύ λιγότερο.

 

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Κι εμένα. Το πολύ breaking bad φταίει :D 

Εδώ λέει για T. Πώς μπορούμε να το ξέρουμε?

Aν δεν βγει η μαμά να το ξεκαθαρίσει, δύσκολο.

Θεωρητικά μαργαρώ είναι, αλλά 1-2 χρήστες στο oc.net ανέφεραν πως δεν είδαν την παραμικρή διαφορά όπως κι αν τις έστησαν τις μνήμες (Τ?), όμως οι υπόλοιποι δεν αξιωθήκαμε να το επιβεβαιώσουμε/διαψεύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Τελικά οι X370/X470 Taichi τι τοπολογίας είναι; Ο buildzoid λέει daisy-chain εδώ.

Την είχε δουλέψει παλιότερα οπότε ... είναι δυνατόν να πιάστηκε τόσο αδιάβαστος;

Μόνο gaming, άντε και κανένα 7-zip. Και σε άλλες εφαρμογές αυξάνεται η απόδοση αλλά πολύ λιγότερο.

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_Memory_Tweaking_Overclocking_Guide/4.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Ε καλά, το techpowerup έχει γράψει ένα σωρό μαλακίες κατά καιρούς...

Θεωρώ ότι ο 1usmus ξέρει κάτι περισσότερο από τον buildzoid σε αυτό κομμάτι,  τι να σου πω και εγώ δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά περιμένετε λίγο μέχρι το ΣΚ να δοκιμάσω στην Tomahawk. Αν παίξει τίποτα 3400+, είναι. Αν κι εκεί σκαλώσουν στα 3200, δεν είναι 😛 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ah, ICU πες το, να το καταλάβει ο κόσμος 😛

Εϊδες για να μην βλέπω Grey's Anatomy...

Εγώ και ο αψύς σφακιανός τις λέμε ΜΕΘ και σε όποιον αρέσει! 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Παιδιά περιμένετε λίγο μέχρι το ΣΚ να δοκιμάσω στην Tomahawk. Αν παίξει τίποτα 3400+, είναι. Αν κι εκεί σκαλώσουν στα 3200, δεν είναι 😛 

Kοιτα σε Taichi X470 οι RAM μου πανω απο 3200MHz δεν πηγαιναν. Εβαλα την Carbon και εφτασα τα 3533 :P
Ελπιζω να λεει κατι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...