Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hannibalos είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Ευχαριστούμε για τις απαντήσεις και την βοήθεια. 

Ασχολούμαι μόλις δύο ημέρες με το θέμα οπότε την επιείκειά σας. 

Ψάχνω να βάλω δύο αντικριστές (εσωτερικές) θωρακισμένες πόρτες σε παλιές οικείες ισογείου. Ο ένας τοίχος είναι με μονό τούβλο, αυτά που έβαζαν παλιά. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν παρέχει ασφάλεια καμμία το μονό τούβλο. Στον απέναντι τοίχο έχει alpha beton αν το λέω σωστά. 

Έχω πάρει δύο προσφορές αλλά μετά από κάθε προσφορά μάλλον μπερδεύομαι και παραπάνω παρά ξεδιαλύνουν τα πράγματα! Ασε που επίσης ο ένας επαγγελματίας που μου έδωσε την προσφορά ακυρώνει τον άλλον!

Λοιπόν πάμε στα δεδομένα. Ψάχνω για δύο πόρτες εσωτερικές θωρακισμένες (90*210*12 είναι η διάσταση της μίας και 97*210*12 της άλλης), το μπάντζετ είναι περίπου στα 1100-1200 ευρώ τελική τιμή μαζί με ΦΠΑ και τοποθέτηση και ψάχνω να δω ποιες είναι οι καλύτερες επιλογές. Σε πόρτα κατανοώ ότι πάμε σε laminate -pvc ποιότητα. Δεκτό. Σε κλειδαριά; Ο ένας μου πρότεινε Securemme K64 Evo και ό άλλος multilock integrator. Επίσης ο ένας θέλει να βάλει τον κλασσικό αφρό πολυουρεθάνης αν τον λέω σωστά και ο άλλος τζινέτια και σιδερογωνιές σταθερά συγκολλημένων στο κάσωμα για περιμετρική στήριξη επι της τοιχοποιίας σε συνδυασμό με μπετόν. Ποιος τρόπος παρακαλώ από τους δύο είναι ο πιο ενδεδειγμένος; 

Παρακαλώ είμαι ανοικτός σε συμβουλές και προτάσεις γενικότερα και εκτιμώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. Να καθαρίσει και λίγο το μυαλό μου γιατί αρχίζω να τον καίω τον εγκέφαλο σιγά σιγά χεχε. Ξέρω πάντως ότι ο τοίχος είναι το μεγαλύτερο ψεγάδι μου στον χώρο μου αλλά τουλάχιστον να βάλω κάτι ανθρώπινο στα άλλα υλικά που μπορώ να ελέγξω. Ευχαριστώ πολύ. 

Υ.Γ. Αν χρειαστεί για κάτι πιο ποιοτικό θα ανέβαινα λίγο στην τιμή αρκεί να έχει ουσία. 

Καλησπέρα.

Γενικά με αυτό το budget, κοιτάς για πόρτες low budget απλής θωράκισης φυσικά, στις οποίες οριακά να μπορείς να τους βάλεις έναν αξιόλογο κύλινδρο.

Βρίσκεις δηλαδή μία θωρακισμένη, κατά προτίμηση με γραναζωτή κλειδαριά έστω κι αν ανεβάζει το κόστος, η οποία θα κοστίσει ~550€ με ΦΠΑ και τοποθέτηση μέσα. Και ζητάς να έχει έναν από τους εξής κυλίνδρους: AGB 9000 ή AGB DCK ή EVVA EPS. Οπότε με 600~650€ θα έχεις μία πόρτα με απλή θωράκιση αλλά τουλάχιστον έναν αξιόλογο κύλινδρο (εκεί θα δώσεις έμφαση).

Εναλλακτικά, επειδή είπες ότι ίσως και να ανέβαινες λίγο σε budget, αν θες ρίξε μια ματιά στο μοντέλο θωράκισης πόρτας Atros, το οποίο αν θυμάμαι καλά βγαίνει κάπου στα 650~700 με ΦΠΑ και τοποθέτηση. Η συγκεκριμένη, αν συνδυαστεί με κύλινδρο Mottura Champions Pro ή KESO 8000, νομίζω θα είναι καλή επιλογή.

 

Τώρα όσον αφορά την τοποθέτηση με αφρό πολυουρεθάνης ή με τσιμέντο, οι απόψεις ποικίλλουν. Προσωπικά προτιμώ τσιμέντο και οι λόγοι νομίζω εξηγούνται εδώ από alejandro. Ένας άλλος λόγος που έχω προτίμηση στο τσιμέντο, είναι γιατί οι πορτάδες που έχουν σοβαρές (και συνήθως ακριβές) πόρτες, σχεδόν πάντα χρησιμοποιούν τσιμέντο. Οπότε με επηρεάζει και αυτό όσο να 'ναι. Σίγουρα όμως είναι πολύ σημαντική και η δουλειά που κάνει το κάθε συνεργείο. Γιατί σίγουρα θα υπάρχουν συνεργεία που χρησιμοποιούν τσιμέντο αλλά κάνουν πρόχειρη δουλειά.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Γενικά με αυτό το budget, κοιτάς για πόρτες low budget απλής θωράκισης φυσικά, στις οποίες οριακά να μπορείς να τους βάλεις έναν αξιόλογο κύλινδρο.

Βρίσκεις δηλαδή μία θωρακισμένη, κατά προτίμηση με γραναζωτή κλειδαριά έστω κι αν ανεβάζει το κόστος, η οποία θα κοστίσει ~550€ με ΦΠΑ και τοποθέτηση μέσα. Και ζητάς να έχει έναν από τους εξής κυλίνδρους: AGB 9000 ή AGB DCK ή EVVA EPS. Οπότε με 600~650€ θα έχεις μία πόρτα με απλή θωράκιση αλλά τουλάχιστον έναν αξιόλογο κύλινδρο (εκεί θα δώσεις έμφαση).

Εναλλακτικά, επειδή είπες ότι ίσως και να ανέβαινες λίγο σε budget, αν θες ρίξε μια ματιά στο μοντέλο θωράκισης πόρτας Atros, το οποίο αν θυμάμαι καλά βγαίνει κάπου στα 650~700 με ΦΠΑ και τοποθέτηση. Η συγκεκριμένη, αν συνδυαστεί με κύλινδρο Mottura Champions Pro ή KESO 8000, νομίζω θα είναι καλή επιλογή.

Τώρα όσον αφορά την τοποθέτηση με αφρό πολυουρεθάνης ή με τσιμέντο, οι απόψεις ποικίλλουν. Προσωπικά προτιμώ τσιμέντο και οι λόγοι νομίζω εξηγούνται εδώ από alejandro. Ένας άλλος λόγος που έχω προτίμηση στο τσιμέντο, είναι γιατί οι πορτάδες που έχουν σοβαρές (και συνήθως ακριβές) πόρτες, σχεδόν πάντα χρησιμοποιούν τσιμέντο. Οπότε με επηρεάζει και αυτό όσο να 'ναι. Σίγουρα όμως είναι πολύ σημαντική και η δουλειά που κάνει το κάθε συνεργείο. Γιατί σίγουρα θα υπάρχουν συνεργεία που χρησιμοποιούν τσιμέντο αλλά κάνουν πρόχειρη δουλειά.

@swayback Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, τον χρόνο και τις πληροφορίες. Τα είπες πολύ απλά και κατανοητά ακόμα και για έναν "στούρνο" στο αντικείμενο όπως εγώ. Οι συμβουλές θα πιάσουν τόπο. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 2:36 ΜΜ, mclein² είπε

μονο η SLS ενεργοποιει καταπελτη με αφαιρεση του defender. οποιαδηποτε αλλη ενεργοποιει μονο αν αφαιρεθει ο κυλινδρος. (6S8G ο κωδικος της συμφωνα με συμφορουμιτη).

@mclein², H Mul T Lock LOS δεν  ενεργοποιείται και μπλοκάρει την κλειδαριά άπλα και μόνο στην προσπάθεια αφαίρεσης του defender ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, iakovoskipriotis είπε

@mclein², H Mul T Lock LOS δεν  ενεργοποιείται και μπλοκάρει την κλειδαριά άπλα και μόνο στην προσπάθεια αφαίρεσης του defender ? 

και η Cisa Revo και η Iseo SLS καπως ετσι λειτουργουν απλα δεν εχουν το κουμπι επαναφορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/05/2020 at 09:24, mclein² said:

... αφου του αρεσουν τα μαγνητικα, ας σου δωσει τιμη με mrm23 ή mag3g. ...

στα μαγνητικά υλικά δεν χάνεται (ή εξασθενεί) ο μαγγνητισμός τους όταν τα ζεστάνουμε, πχ με φλόγιστρο? ή το έχουν προβλέψει και αυτό οι κατασκευαστές?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eyw είπε

στα μαγνητικά δεν χάνεται ή εξασθενεί ο μαγγνητισμός τους όταν τα ζεστάνουμε, πχ με φλόγιστρο?

θα το ειχαμε δει σε κανενα βιντεακι στο youtube αλλα ισως συμβαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

σας εχουν μιλησει μονο για τον κυλινδρο οπου ο ενας ειναι καλος & ο αλλος για τα σκουπιδια.

μαρκα κλειδαριας & defender ρωτηστε. τα λεφτα μου ακουγονται νορμαλ για 2 πορτες.

πως του φανηκε η τοποθετηση του diamond ?

Έτσι φάνηκε μου είπε "value for money βάλε εκεί. Οι ακριβές κλειδαριές είναι υπερβολή.". Εγώ 400 για πόρτα κομπλέ δεν θα τα έδινα.

Καμιά πρόταση; Σκέφτηκα για την διεύθυνση με τον στρατηγό ή ψαρρών (κέντρο).

Ασχολείται κανείς από εσάς εδώ ή να έχει μαγαζί κάπου;

Επίσης, ξανα ρωτάω:

Tι προτείνετε για πόρτα σιδερένια ταράτσας (αλλαγή) . Σκεφτόμαστε κάτι του τύπου παράθυρο με διπλά τζάμια. Είναι ασφαλές;
 

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια και τις διευκρινίσεις και εσένα και τον sway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein² είπε

μετα απο περιπου 30 κλειδαριες η εμπειρια χρησης ειναι αναλογη της Iseo & της Mottura. 

γλυκια, αναλαφρη αισθηση αλλα ποιοτικα φαινεται οτι ειναι πισω απο ολες τις γνωστές & δοκιμασμενες / ο χρονος θα δειξει βεβαια.

τωρα ο πορτας αν αγορασε 15€ τη securemme σε 100αδα και 50€ τη cisa σε μοναδα...τι να του προτεινει ;;;; (ειρωνευομαι φυσικα) !

ναι, μπορει να μπει οποια μαρκα θελεις - ο πορτας σου απλα δε θελει να το κανει.

φανταζομαι η πορτα ειναι μαξ των 550€ οποτε μικραινει το κερδος !

Ευχαριστώ για την απάντηση,   η securemme ειναι 65 κέντρα και μετά από κουβέντα μου είπε μπορώ να του φέρω όποια κλειδαριά (αρκεί να έχει τα ίδια κέντρα) αφαλό και defender θέλω!

Ναι στην έκδοδη laminate η πόρτα είναι στα 550€ σε έκδοση ραμποτε αλλουμίνιο εξωτερική μεριά  (όχι φύλλο πρεσαριστό) φτάνει στα 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, iakovoskipriotis said:

Το Disec bkd 200 / 250 δεν εχουν κανενα θεμα απο προσβολη με ισχυρα φλογιστρα ?

θα άξιζε τον κόπο (και τα έξοδα) να κάνουμε reverse engineering σε μαγνητικό  defender.
Υποθέτω ότι το κλειδί δεν θα είναι απλά ένα μαγνητάκι αλλά κάτι πιο σύνθετο. Αν ναι τότε υπάρχει χαρτί που γράφει μαγνητισμό και μπορεί να γίνει αντιγραφή, τουλάχιστον θεωρητικά. Μπορεί και κάποιος (ή πολλοί) να το έχει κάνει ήδη.
Δεν χρειάζεται φλόγιστρο για να ζεστάνεις κάτι, και με επαγωγή γίνεται.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/5/2020 στις 3:12 ΜΜ, ion70 είπε

Τι να σου πω ρε φιλε . Εμενα μολις τον ρωτησα εαν δεχεται αλλαγες σε αυτα που βαζει μου ειπε χωρις γκρινιες οτι το κανει. Δεν μου αρχισε τα μου σου ξου. Απλα μονο για τη CISA ειπε για τη γλωσσα της αλλα την ειχε και εκεινη στο μαγαζι του. Αρα την βαζει. Την αλλη απλα την προτιμα γιατι μπορει να του αρεσει περισσοτερο. Για τον κυλινδρο οταν μιλησα για EVVA μου ειπε οτι γινεται αλλα επειδη δεν εχει ορεξη να ερθει σε επαφη με καποιον εμπορο στην Πατησιων ,θα στειλει εμενα σαν αντιπροσωπο του να την παρω εγω και αυτος απλα την βαζει και πληρωνω την διαφορα. Στα Defender δε, ειχε DISEC και απλα μενει να διαλεξω ποιο θελω. 

Οντως ο δευτερος ηταν πιο δυνατος. Θα δω τι θα παιξει με κυλινδρο και defender για να αποφασισω.

Πολύ ευχάριστα νέα αυτά.

Μια από αυτές τις μέρες που θα πάω τα παιδιά στο πατρικό μου στη Γλυφάδα, να τα δουν οι παππούδες, θα περάσω να πάρω μια προσφορά για το σπίτι των γωνιών μου, μιας και σκέφτονται επιτέλους να βάλουν πόρτα ασφαλείας. Τόσο καιρό που έχει μπει το αυτόματο κλείδωμα στην πολυκατοικία εχουν χαλαρώσει και παράτησαν την αλλαγή της πόρτας.

Μπορεί να το είχα παρεξηγήσει το συγκεκριμένο κατάστημα. Θα δούμε.

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Πολύ ευχάριστα νέα αυτά.

Μια από αυτές τις μέρες που θα πάω τα παιδιά στο πατρικό μου στη Γλυφάδα, να τα δουν οι παππούδες, θα περάσω να πάρω μια προσφορά για το σπίτι των γωνιών μου, μιας και σκέφτονται επιτέλους να βάλουν πόρτα ασφαλείας. Τόσο καιρό που έχει μπει το αυτόματο κλείδωμα στην πολυκατοικία εχουν χαλαρώσει και παράτησαν την αλλαγή της πόρτας.

Μπορεί να το είχα παρεξηγήσει το συγκεκριμένο κατάστημα. Θα δούμε.

Δοκιμασε. Εγω μαλλον απο κει θα παρω αρκει να μην τα χαλασουμε στις λεπτομερειες. Παντως ειδα να εχει και KESO 8000 ,και Thirard Federal και Cobra 3d. Ιseo R 50 και 90 φυσικα. Παντως η Ideal 22 που ζαχαρωσα στο παχος ειναι τουλαχιστον 2 φορες απο την τωρινη μου πορτα.

8 λεπτά πριν, ion70 είπε

Δοκιμασε. Εγω μαλλον απο κει θα παρω αρκει να μην τα χαλασουμε στις λεπτομερειες. Παντως ειδα να εχει και KESO 8000 ,και Thirard Federal και Cobra 3d. Ιseo R 50 και 90 φυσικα. Παντως η Ideal 22 που ζαχαρωσα στο παχος ειναι τουλαχιστον 2 φορες απο την τωρινη μου πορτα.

Mηπως γνωριζεις εσυ η' καποιο αλλο παιδι ο EVVA 4ks με ποσα κλειδια συνοδευεται ? αντικλειδια επισης βγαζεις εδω σε αντιπροσωπο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rafeek είπε

Ποια είναι η διαφορά στo screenshot 1 & 2?

Στo 3 μέσα από το defender/διακοσμητικό :)    τι είναι?

12.png

1.png

1. Axi Home 3D 

2. MaxiLock (από την πόρτα σου η φωτό;)

3. Το στρογγυλό είναι το defender και η τριγωνική πλάκα με το λογότυπο του Μπαλωμένου πιάνει πάνω στο defender (στρογγυλό).

1 ώρα πριν, ion70 είπε

Δοκιμασε. Εγω μαλλον απο κει θα παρω αρκει να μην τα χαλασουμε στις λεπτομερειες. Παντως ειδα να εχει και KESO 8000 ,και Thirard Federal και Cobra 3d. Ιseo R 50 και 90 φυσικα. Παντως η Ideal 22 που ζαχαρωσα στο παχος ειναι τουλαχιστον 2 φορες απο την τωρινη μου πορτα.

Mηπως γνωριζεις εσυ η' καποιο αλλο παιδι ο EVVA 4ks με ποσα κλειδια συνοδευεται ? αντικλειδια επισης βγαζεις εδω σε αντιπροσωπο ?

Μακριά από Iseo R50 (πολλά τα κρούσματα τα τελευταία 2-3 χρόνια και γενικά δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο ως κύλινδρος).

KESO 8000 και Iseo R90 είναι καλοί αλλά τίποτα το ιδιαίτερο για την κατηγορία χρημάτων όπου τους βρίσκεις (είναι δυνατός ο ανταγωνισμός στα 120€ και πάνω).

O Federal μοιάζει με βελτιωμένη έκδοση του Mul-T-Lock Interactive Plus (τηλεσκοπικά pins, μαγνητικό στοιχείο, επίπεδη λάμα κλειδιού, κλπ). Ίσως να τον προτιμούσα σε σχέση μου τους άλλους που ανέφερες, μόνο και μόνο επειδή είναι σπάνιος (έχει "φορεθεί" λιγότερο).

Υπάρχουν όμως κύλινδροι αρκετά καλύτεροι από αυτούς, με ανώτερους και πιο πολύπλοκους μηχανισμούς (Abloy Protec 2, KABA Expert, EVVA 4KS, EVVA MCS, Urban Alps Stealth, Dom Diamant - οι 3 τελευταίοι είναι πολύ ακριβοί αλλά τους αναφέρω), οπότε δεν βρίσκω λόγο να προτιμήσω κάποιον από αυτούς που έχει ο Κρς. Ειδικά όταν σκέφτομαι να αγοράσω πόρτα κλάσης 5 με πολύ καλό defender κλπ. 

Εάν παρόλα αυτά, δεν θες να πας να πάρεις κύλινδρο από αλλού και θες κάποιον από αυτούς που έχει ο Κ για να ξεμπερδεύεις, προσωπικά ίσως να έπαιρνα τον Federal, ΕΑΝ όμως έβαζα και καλό μαγνητικό defender. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

8 ώρες πριν, ion70 είπε

Mηπως γνωριζεις εσυ η' καποιο αλλο παιδι ο EVVA 4ks με ποσα κλειδια συνοδευεται ? αντικλειδια επισης βγαζεις εδω σε αντιπροσωπο ?

3 ή 5 και μετα κατα παραγγελια 4 - 6 κ παει λεγοντας.

κλειδια ελλαδα, ειτε σ'αυτον που εχει το προφιλ - ειτε στον αντιπροσωπο.

προσοχη : αν καποιος εχει προφιλ δικο του, ο αντιπροσωπος δεν τον εξυπηρετει. οπως κ αν καποιος δεν εχει προφιλ κ βαζει του αντιπροσωπου δεν μπορει να εξυπηρετησει.

10 ώρες πριν, antonyp954 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση,   η securemme ειναι 65 κέντρα και μετά από κουβέντα μου είπε μπορώ να του φέρω όποια κλειδαριά (αρκεί να έχει τα ίδια κέντρα) αφαλό και defender θέλω!

Ναι στην έκδοδη laminate η πόρτα είναι στα 550€ σε έκδοση ραμποτε αλλουμίνιο εξωτερική μεριά  (όχι φύλλο πρεσαριστό) φτάνει στα 1000€

μπορεις να παρεις μια 60αρα Cisa Revo και εισαι μια χαρα..οποιαδηποτε 60αρα βασικα μπορεις να παρεις αν δε σου κανει αυτο που σου δινουν.

defender μπορεις παλι να βαλεις οποιο σ'αρεσει & σου κανει + κυλινδρο παλι τα ιδια αρκει να ειναι 30/50 διασταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...