Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτα τα βιντεακια ομως μας εχουν τρελλανει....ΔΕΝ ξερει τι να πιστεψει καποιος......και δεν αλλαζεις καθε ετος κλειδαρια ασφαλειας θωρακισμενης πορτας

ασε με τα προφιλ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, rafeek είπε

2 βιντεακια που ειδα δεν τους πηρε πανω απο 2'

ενω δεν εχω δει κανενα για Abloy Protec²

Τι παιζει?

Υπάρχει και με protec 2

Επεξ/σία από pintourikio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αχαχαχαχαχα χαμοος

Τοτε θα βαλω 2 κλειδαριες

Η δευτερη θα ειναι 10cm απο το πατωμα, τουλαχιστον να πεσουν στα τεσσερα να την ξεκλειδωσουν πριν να τους την πεσει η Ροντυ 😂

 

 

Screenshot 2020-05-20 at 8.22.37 PM.png

Επεξ/σία από rafeek
screenshot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, eyw είπε

Θα τον προσέχω τον AGB Scudo 9000, φύσημα μπρος πίσω, λάδωμα κάθε 3 μήνες κλπ

Το λάδωμα δεν είναι απλή υπόθεση. Υπάρχει περίπτωση να κάνεις ζημιά παρά καλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, Alejandro said:

Το λάδωμα δεν είναι απλή υπόθεση. Υπάρχει περίπτωση να κάνεις ζημιά παρά καλό.

Το ξέρω, έχει ήδη αναφερθεί εδώ 5-6 σελίδες πριν.
Η Master Lock σε βίντεό της προειδοποιεί για γραφίτη ίσως και για silicon (έχει δικό της lock lubricant με PTFE) και εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμα με τι θα γίνεται η λίπανση και αν χρειάζεται. Μέχρι να δούμε το σάϊτ της εταιρείας μόνον αέρας, imho.
Η ABUS πάντως έχει δικό της σπρέϊ.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, rafeek είπε

Nαι αυτό το γνωρίζω :)  .

Αν τελικά αλλάξω θα είναι μάλλον με τον Abloy Protec² και φυσικά θα είσαι ο πρώτος που θα το μάθει ;)

Αυτό που με προβλημάτισε λίγο με τον  ²  είναι που διάβασα ότι είναι λίγο περίεργο στον χειρισμό

χμμμ, καλό αυτό!

Αυτό που αν θέλω άλλο ένα κλειδί, 5 ήρθαν μαζί με πόρτα και είμαι ok, αλλά τι παίζει που δεν έχουν την δυνατότητα να σου ''κόψουν' άλλο?

Ναι, ο Abloy, ανάλογα τη χρήση που κάνεις (αν είσαι βιαστικός, άγαρμπος ή προσεκτικός, υπομονετικός) δίνει την αίσθηση ότι κολλάει. Αυτό οφείλεται στον σχεδιασμό του δυστυχώς. Από τη μία είναι κορυφή σε ασφάλεια, από την άλλη έχει αυτό το "θεματάκι", που κάποιους τους ενοχλεί και σε κάποιους φαίνεται αδιάφορο. Πάντως είναι λειτουργικότατος και αξιόπιστος ως προς τη λειτουργία του επίσης. 

Ο Abloy, ανάλογα από που θα τον πάρεις, είτε θα σου έρθει με 3 είτε με 5 είτε με παραπάνω κατά παραγγελία. 

 

5 ώρες πριν, rafeek είπε

2 βιντεακια που ειδα δεν τους πηρε πανω απο 2'

ενω δεν εχω δει κανενα για Abloy Protec²

Τι παιζει?

 Ο Dom Diamant είναι κορυφή κι αυτός. Είναι στους αρκετά ακριβούς, ιδιαίτερους και σπάνιους, μαζί με EVVA MCS και UrbanAlps Stealth, με τους δύο τελευταίους να είναι καλύτερου του Diamant όμως. Πολύ προσεγμένος κύλινδρος ο Diamant πάντως. Σώμα από ειδικό κράμα, ιδιαίτερα ενισχυμένος στην πρόσοψη, οι δίσκοι εσωτερικά είναι από ανοξείδωτο ατσάλι αν θυμάμαι σωστά (σίγουρα δεν είναι από κάποιο μαλακό μέταλλο όπως του Abloy που είναι από ορείχαλκο), ιδιαίτερο κλειδί, αντίγραφα κλειδιών μόνο από Γερμανία και χωρίς τα περίεργα του Abloy. Είναι εύχρηστος.
ΑΛΛΑ, αν και έχω βαρεθεί να το λέω, ο Abloy, αν και κοστίζει τα μισά λεφτά, είναι καλύτερος του Diamant. Αρχικά έχει το Disc Blocking System (DBS) το οποίο δεν επιτρέπει να περιστρέψεις τους δίσκους του ανεξάρτητα, παρα μόνο όλους μαζί (οπότε για να τον pickάρεις, πέραν του ότι θες ειδικό εργαλείο, πρέπει να παρακάμψεις το DBS, το οποίο ελάχιστοι (παγκοσμίως), αν και γνωστοί στον χώρο, έχουν ισχυριστεί ότι το έχουν καταφέρει). Έχει δικό του ροτοράκι οπότε δυσκολεύει αρκετά το τρύπημα, έχει κινητό στοιχεία (μπίλια) στο κλειδί και η πατέντα του λήγει το 2031. Γενικά όμως τον έχω βαρεθεί...έχω βαρεθεί να τον προτείνω και να τον βλέπω τον Abloy. Αλλά τι να κάνουμε που είναι στην κορυφή όσον αφορά την ασφάλεια (που αυτό είναι και το κύριο ζητούμενο).

Πολύ δυνατός λοιπόν και ο Diamant, μόνο που είναι παρατημένος από το 1996 που κυκλοφόρησε. Ενώ ο Abloy έβγαλε την 2η του έκδοση το 2011. 

To video που ανοίγουν τον diamant με πλαστικό κλειδί, το προσπερνάω γιατί απαιτεί να έχεις το κανονικό κλειδί η μέθοδος αυτή. Ή 3D εκτυπωτή και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. 

Το άλλο που θα είδες που τον ανοίγει με picking...ε, ντάξει...τον ανοίγει με ειδικά σχεδιασμένο διαρρηκτικό που βγάλανε ειδικά για τον Diamant..πόσοι το έχουν και πόσοι παίζει να το χρησιμοποιήσουν εδώ; Αν ξέρουν, γιατί πρέπει να έχεις γνώσεις, εμπειρία και καλό χέρι για να καταφέρεις κάτι τέτοιο. 

Οπότε ναι, καλύτερα αγνόησε τα βιντεάκια...όχι επειδή δεν είναι αληθινά. Πραγματικά είναι. Απλά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και στις συνθήκες εκεί έξω. Είναι άνοιγμα υπό "εργαστηριακές" συνθήκες. 

 

8 ώρες πριν, hannibalos είπε

Άμα βάλω CISA γραναζωτή κλειδαριά λοιπόν ή CIPIERRE και τους ζητήσω τον πιο φθηνό κύλινδρο, μπορώ μετά εγώ και στις δύο περιπτώσεις να ξεβιδώσω και να βάλω την AGB9000 που θα την έχω αγοράσει από σκρούτζ και που απ' ό,τι καταλαβαίνω κατά γενική ομολογία είναι η καλύτερη για έως 60 ευρώ; 

Ναι σε όλα. Και ναι, ο Cisa RS3S είναι πολύ ακριβός κύλινδρος για αυτά που προσφέρει. 

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, swayback είπε

Ο Dom Diamant είναι κορυφή κι αυτός. Είναι στους αρκετά ακριβούς, ιδιαίτερους και σπάνιους, μαζί με EVVA MCS και UrbanAlps Stealth, με τους δύο τελευταίους να είναι καλύτερου του Diamant όμως. Πολύ προσεγμένος κύλινδρος ο Diamant πάντως. Σώμα από ειδικό κράμα, ιδιαίτερα ενισχυμένος στην πρόσοψη, οι δίσκοι εσωτερικά είναι από ανοξείδωτο ατσάλι αν θυμάμαι σωστά (σίγουρα δεν είναι από κάποιο μαλακό μέταλλο όπως του Abloy που είναι από ορείχαλκο), ιδιαίτερο κλειδί, αντίγραφα κλειδιών μόνο από Γερμανία και χωρίς τα περίεργα του Abloy. Είναι εύχρηστος.
ΑΛΛΑ, αν και έχω βαρεθεί να το λέω, ο Abloy, αν και κοστίζει τα μισά λεφτά, είναι καλύτερος του Diamant. Αρχικά έχει το Disc Blocking System (DBS) το οποίο δεν επιτρέπει να περιστρέψεις τους δίσκους του ανεξάρτητα, παρα μόνο όλους μαζί (οπότε για να τον pickάρεις, πέραν του ότι θες ειδικό εργαλείο, πρέπει να παρακάμψεις το DBS, το οποίο ελάχιστοι (παγκοσμίως), αν και γνωστοί στον χώρο, έχουν ισχυριστεί ότι το έχουν καταφέρει). Έχει δικό του ροτοράκι οπότε δυσκολεύει αρκετά το τρύπημα, έχει κινητό στοιχεία (μπίλια) στο κλειδί και η πατέντα του λήγει το 2031. Γενικά όμως τον έχω βαρεθεί...έχω βαρεθεί να τον προτείνω και να τον βλέπω τον Abloy. Αλλά τι να κάνουμε που είναι στην κορυφή όσον αφορά την ασφάλεια (που αυτό είναι και το κύριο ζητούμενο).

Swayback και η παρεα καλησπερα.Επειδη ασχολησε και γνωριζεις καθως και εισαι ιδιαιτερα επξηγηματικος, θα ηθελα την αποψη σου.

Εχεις αναφερθει παλιοτερα οτι ο Kaba ExperT ειναι ενας απο τους καλυτερους,δεν θα τον εβαζες ανεμεσα στον dom diamant ,evva4ks,protec2;;(αν και ληγει η πατεντα νομιζω το 2021)

Ο Kaba Penta η' star δεν ειναι πολυ ανωτεροι του experT ωστε να κατατασσονται στην αφροκρεμα των ΤΟΠ κυλινδρων που αναφερεται;;Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν;;

(ΥΓ.Στον ΑXI 3d του Μπ. θα μπορουσε να μπει κατι πιο δυνατο σε Defender (αν και καποιοι λενε πως και το υπαρχων....δυσκολα τρυπιεται),ωστε σε δυνδιασμο με τον AXI να προκυψει ενα ισχυρο και αξιοπρεπεστατο πακετο;)

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Εχεις αναφερθει παλιοτερα οτι ο Kaba ExperT ειναι ενας απο τους καλυτερους,δεν θα τον εβαζες ανεμεσα στον dom diamant ,evva4ks,protec2;;(αν και ληγει η πατεντα νομιζω το 2021)

Ο Kaba Penta η' star δεν ειναι πολυ ανωτεροι του experT ωστε να κατατασσονται στην αφροκρεμα των ΤΟΠ κυλινδρων που αναφερεται;;Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν;;

o kaba ειναι καλυτερος απο τον diamant ποιοτικα ως συναρμολογηση. για το επιπεδο ασφαλειας ισως παμε στο 45/55 υπερ του dom.

oi penta & star δεν ειναι πολυ ανωτεροι αλλα σιγουρα ειναι καλυτεροι. οι τιμες τους ομως ειναι δυσκολες κ το κοινο δυσκολευεται στο να προσεχει τα κλειδια του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, mclein² said:

... oi penta & star δεν ειναι πολυ ανωτεροι αλλα σιγουρα ειναι καλυτεροι. οι τιμες τους ομως ειναι δυσκολες κ το κοινο δυσκολευεται στο να προσεχει τα κλειδια του.

το δύσκολες τιμές το μεταφράζω ως ακριβές, το να προσέχει τα κλειδιά του τι σημαίνει, πχ να μην τα χάνει διότι το εργοστάσιο χρεώνει ακριβά τα έξτρα κλειδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Patrikeas είπε

Swayback και η παρεα καλησπερα.Επειδη ασχολησε και γνωριζεις καθως και εισαι ιδιαιτερα επξηγηματικος, θα ηθελα την αποψη σου.

Εχεις αναφερθει παλιοτερα οτι ο Kaba ExperT ειναι ενας απο τους καλυτερους,δεν θα τον εβαζες ανεμεσα στον dom diamant ,evva4ks,protec2;;(αν και ληγει η πατεντα νομιζω το 2021)

Ο Kaba Penta η' star δεν ειναι πολυ ανωτεροι του experT ωστε να κατατασσονται στην αφροκρεμα των ΤΟΠ κυλινδρων που αναφερεται;;Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν;;

(ΥΓ.Στον ΑXI 3d του Μπ. θα μπορουσε να μπει κατι πιο δυνατο σε Defender (αν και καποιοι λενε πως και το υπαρχων....δυσκολα τρυπιεται),ωστε σε δυνδιασμο με τον AXI να προκυψει ενα ισχυρο και αξιοπρεπεστατο πακετο;)

Ευχαριστω.

Στα είπε όλα ο mclein. Καλά και να λήξει η πατέντα του απλού expert που έχουμε εδώ...είναι τόσες οι μπίλιες (22) και η ακρίβεια τους που δύσκολα θα γίνει κάτι πιστεύω (συν ότι δεν κυκλοφορεί και τόσο πολύ ο expert). 
Καλό θα ήταν όμως να δούμε κάποια στιγμή στην Ελλάδα τις βελτιωμένες εκδόσεις KABA Expert Plus ή KABA Expert Cross. 
Οι penta και Star δεν είναι πολύ καλύτεροι. Έχουν περισσότερες μπίλιες και περισσότερες σειρές. Επίσης είναι πολύ σπάνιοι. Ειδικά ο Star που τώρα ακούγεται μήπως βγει και σε ευρωπαϊκού προφίλ κύλινδρο. Βέβαια θα είναι για τους λίγους, όπως και ο MCS, ο Stealth και ο Diamant..

 

Μπορεί να μπει καλύτερο defender στην πόρτα σου με τον Axi home. Πχ ένα Kripton ή το πολύ ένα Diamond με το ειδικό ροτοράκι που κάνει και για Diamant/Abloy. Αλλά δεν νομίζω θα το άλλαζα. Θα «χάλαγε» και την εμφάνιση της πόρτας σου.

Επεξ/σία από swayback
λάθος
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

Μπορεί να μπει καλύτερο defender στην πόρτα σου με τον Axi home. Πχ ένα Kripton ή το πολύ ένα Diamond με το ειδικό ροτοράκι που κάνει και για Diamant/Abloy. Αλλά δεν νομίζω θα το άλλαζα. Θα «χάλαγε» και την εμφάνιση της πόρτας σου.

Χρησιμη η συμβουλη σου,οποτε μιλαμε για μια πορτα που δεν ειναι ευκολα παραμετροποιησιμη και αυτο με χαλαει λιγο,οταν ακουω για τις περισσοτερες πορτες πολλες επιλογες τοποθετησης διαφορετικων προιοντων,με στοχο την βελτιωση της ασφαλειας!!

Το ντιφεντερ του,το εκανε ετσι περιεργο,τριγωνικο για να εχει την αποκλειστικοτητα,μου φαινεται,ωστε αν χρειαστει να αλλαχτει να αναγκαζεσαι να απευθυνεσαι σε αυτον μονο!

Ξυπνιοι εμποροι....

2 ώρες πριν, eyw είπε

το δύσκολες τιμές το μεταφράζω ως ακριβές, το να προσέχει τα κλειδιά του τι σημαίνει, πχ να μην τα χάνει διότι το εργοστάσιο χρεώνει ακριβά τα έξτρα κλειδιά?

Πιστευω εννοει ο mclein,αυτους που κακομεταχειριζονται τα κλειδια,τους πεφτουν στο πατωμα,εχουν χτυπηματα με αποτελεσμα επειδη ισως εχουν καποια ευαισθησια τα κλειδια να μην λειτουργουν σωστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Patrikeas said:

... που κακομεταχειριζονται τα κλειδια,τους πεφτουν στο πατωμα,εχουν χτυπηματα με αποτελεσμα επειδη ισως εχουν καποια ευαισθησια τα κλειδια να μην λειτουργουν σωστα.

αν πράγματι έτσι τότε κίτρινη κάρτα, τα κλειδιά για τους αφαλούς (ABLOY, Evva, AGB κλπ KABA) που μιλάμε εδώ ευλαβικά και σε κλειδοθήκη. Υπάρχουν άλλα κλειδιά που μπορούμε να τα ρίχνουμε στο πάτωμα ή στο κοράκι όταν σφυράει πέναλτι.

Επεξ/σία από eyw
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eyw είπε

αν πράγματι έτσι τότε κίτρινη κάρτα, τα κλειδιά για τους αφαλούς (ABLOY, Evva, AGB κλπ) που μιλάμε εδώ ευλαβικά και σε κλειδοθήκη. Υπάρχουν άλλα κλειδιά που μπορούμε να τα ρίχνουμε στο πάτωμα ή στο κοράκι όταν σφυράει πέναλτι.

Στον kaba αναφερονταν ο mclein!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστούμε πολύ τους ειδήμονες για την πολύ χρήσιμη πληροφόρηση.
Ερώτηση: Μετά από αντικατάσταση defender παρατήρησα ότι το κλείδωμα/ξεκλείδωμα του κυλίνδρου (σε γραναζωτή καινούρια κλειδαριά όπως καινούριος και ο κύλινδρος) έγινε σκληρότερο, ιδίως στο τέλος πριν ξεκλειδώσει. Μπορώ να ρυθμίσω κάτι στο defender? (την ροζέτα έξω πχ (βιδωτή είναι) ή να χαλαρώσω λίγο της βίδες στήριξης?

Επίσης αν ενδιαφέρεται κάποιος να ενημερώσει, το ρώτησα και προηγουμένως και μπερδεύτηκε στην προηγούμενη κουβέντα: Τι σημαίνει καλή τοποθέτηση πόρτας με τσιμέντο? Φαντάζομαι σίγουρα το πόσες βέργες  τοποθετούνται. Κάτι άλλο? Το κενό κάσας και τοίχου ίσως? Πώς θα καταλάβω αν η πόρτα μου έχει τοποθετηθεί σωστά? 


Και ένα τελευταίο θέμα: το κενό που αφήνει η πόρτα με το δάπεδο και καλύπτεται από τον αεροφράχτη. Πόσο πρέπει να είναι? Υπάρχει κάποιο μέγιστο πάνω από το οποίο τίθεται θέμα ασφάλειας ή παραβίασης? 


Ευχαριστώ πάρα πολύ
 

Επεξ/σία από crb79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...