Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, pintourikio είπε

cisa rs3s είναι ο καλύτερος της εταιρείας. Θετικό ότι τα κλειδια υπάρχουν μόνο στο εργοστάσιο στην Ιταλία

με αξια επιπλέον κλειδιου στα 80 ευρω με ΦΠΑ + τα εξοδα αποστολης απο Ιταλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, iakovoskipriotis είπε

με αξια επιπλέον κλειδιου στα 80 ευρω με ΦΠΑ + τα εξοδα αποστολης απο Ιταλια

Έγραψα παρακάτω ότι πληρώνεις και περιμένεις αρκετά.

Αν είναι 1-2 άτομα στο σπίτι ή ακόμα και 3 δεν βρίσκω το λόγο κάποιος να έχει ενδοιασμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα διαφωνησω.....προσωπικα θα επελεγα κυλινδρο με προφιλ ελληνα αντιπροσωπου και αμεση παραβη επιπλεον κλειδιου με max αξια τα 20 ευρω

 

key product prices.png

Επεξ/σία από iakovoskipriotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mclein² said:

... 49€ κανει η διασταση 30/30. οι θωρακισμενες θελουν 30/50, οποτε σιγουρα θα εισαι στα 50 ~ 65 ευρω....

δεν έχω θωρακισμένη πόρτα (πιθανόν και να μην χρειάζεται), η πόρτα (κατασκευή 1966-68) είναι σε σημείο που 20 ώρες το 24ωρο υπάρχει κόσμος γύρω.
Θα τον προσέχω τον AGB Scudo 9000, φύσημα μπρος πίσω, λάδωμα κάθε 3 μήνες κλπ, υπάρχει περίπτωση να τον πάρω πιο κάτω και από skroutz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, iakovoskipriotis είπε

θα διαφωνησω.....προσωπικα θα επελεγα κυλινδρο με προφιλ κατασκευαστη στην ελλαδα και αμεση παραβη επιπλεον κλειδιου με max αξια τα 20 ευρω

Και εγώ την ίδια επιλογή με εσένα θα έκανα. Αλλά ο καθένας έχει άλλη γνώμη και άλλη ανάγκη.

Έχουν σχολιάσει άτομα εδώ ότι θέλουν κλειδιά που παράγονται μόνο στο εξωτερικό...

Ο lince c5x γιατί έχουν ακριβό αντίγραφο?? Κάνει όσο κάνει ο κύλινδρος καινούριος.

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, rafeek είπε

To ροτοράκι παρέχει κάποια ασφάλεια?

Βεβαίως. Προστατεύει σε σημαντικό βαθμό τον κύλινδρο από τρύπημα, εξόλκευση του πυρήνα, και άλλες μεθόδους διάρρηξης (υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες σε ροτοράκια βέβαια). Το defender του Μπαλωμένου που συνδυαζόταν με τον κύλινδρο Axi Home 3D δεν είχε ροτοράκι, γιατί ο Axi Home έχει δικό του ροτοράκι (πάνω στον κύλινδρο στην πρόσοψη αν προσέξεις).

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Ο lince c5x γιατί έχουν ακριβό αντίγραφο?? Κάνει όσο κάνει ο κύλινδρος καινούριος.

ειναι τιμοκαταλογος απο ελληνικο σχετικο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, iakovoskipriotis είπε

θα διαφωνησω.....προσωπικα θα επελεγα κυλινδρο με προφιλ κατασκευαστη στην ελλαδα και αμεση παραβη επιπλεον κλειδιου με max αξια τα 20 ευρω

key product prices.png

αυτα ισχυουν μονο για συγκεκριμενα προφιλ του safecase και τιποτα περισσοτερο / πουθενα αλλου.

πχ αν πας με δικο μου προφιλ r50 δε θα στο αντιγραψει. (το ιδιο κ για ap4s, tekno, abloy και παει λεγοντας).

το ιδιο ισχυει και για τα προφιλ αντιπροσωπου. πχ τα 4ks του Σωτηροπουλου δε μπορει να το κοψει ή καλυτερα ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ να το κοψει και αν το κανει, θα γινει μονο σε χειροκινητη μηχανη για να γινει παρακαμψη της δικλειδας ασφαλειας κατι που νομιζω ο κυριος Λαζαρου (safecase) αποφευγει γιατι ειναι Κυριος.

3 ώρες πριν, rafeek είπε

Βρήκα απο Γαλλία 160€ της Vachette τον Axi’home με 4 κλειδιά (3d βαφτισμένος από Bal. εδώ :)

ποιον παραγγέλνουμε τον 30 x 30 mm η τον 30 x 40 mm ?

προσεχε γιατι τα κλειδια οι γαλλοι τα χρεωνουν 80 με 120 αναλογα τα κεφια τους :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, iakovoskipriotis είπε

δηλαδη, δεν υπαρχει επισημος καταλογος αξιας κοπης κλειδιου επιπλεον ? Οτι θελει ζηταει ο καθε ενας ?

ναι δεν ειναι υποχρεωτικος ο καταλογος αλλα ποιος ειναι χαζος να χρεωνει παραπανω απο τους αλλους ;

κανεις. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mclein² είπε

προσεχε γιατι τα κλειδια οι γαλλοι τα χρεωνουν 80 με 120 αναλογα τα κεφια τους :)

Nαι αυτό το γνωρίζω :)  .

Αν τελικά αλλάξω θα είναι μάλλον με τον Abloy Protec² και φυσικά θα είσαι ο πρώτος που θα το μάθει ;)

Αυτό που με προβλημάτισε λίγο με τον  ²  είναι που διάβασα ότι είναι λίγο περίεργο στον χειρισμό

 

28 λεπτά πριν, swayback είπε

Βεβαίως. Προστατεύει σε σημαντικό βαθμό τον κύλινδρο από τρύπημα, εξόλκευση του πυρήνα, και άλλες μεθόδους διάρρηξης (υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες σε ροτοράκια βέβαια). Το defender του Μπαλωμένου που συνδυαζόταν με τον κύλινδρο Axi Home 3D δεν είχε ροτοράκι, γιατί ο Axi Home έχει δικό του ροτοράκι (πάνω στον κύλινδρο στην πρόσοψη αν προσέξεις).

χμμμ, καλό αυτό!

Αυτό που αν θέλω άλλο ένα κλειδί, 5 ήρθαν μαζί με πόρτα και είμαι ok, αλλά τι παίζει που δεν έχουν την δυνατότητα να σου ''κόψουν' άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, swayback είπε

Αν πάρεις την πόρτα με Cisa κλειδαριά, μπορείς να αγοράσεις από αλλού τους κυλίνδρους που θες και να τους αλλάξεις μόνος σου. Στις Cisa ξεβιδώνεις μία βίδα στο πλάι και βγαίνει σχετικά εύκολα.

Ανάμεσα στους δύο που αναφέρεις, ο Cisa RS3S είναι προτιμότερος. Αν θυμάμαι καλά έχουν αναφερθεί κρούσματα σε AP4S. Αλλά ακόμα και να μην έχουν, σίγουρα υπάρχουν κάποια σε Cisa AP3S (προκάτοχος του AP4S) και οι διαφορές ανάμεσα τους είναι μικρές...με λίγα λόγια, μόνο RS3S από Cisa. ΟΜΩΣ, ο RS3S θα κοστίσει 150€ (τουλάχιστον) έκαστος.
Αν είναι να δώσεις 300+€ για κυλίνδρους, πάρε την πόρτα με τους πιο φθηνούς που βάζουν αυτοί, ζήτα να έχει η πόρτα Cisa Revolution Pro κλειδαριά και μετά την τοποθέτηση, αγοράζεις αυτούς που θες και ζητάς να σου τους αλλάξουν αν δεν μπορείς να το κάνεις εσύ. Κάποιοι επαγγελματίες, ενδέχεται να μην χρεώσουν για εργασία αλλαγής κυλίνδρου, αν ο κύλινδρος είναι ακριβός.

Πάντως η αλλαγή κυλίνδρου είναι εύκολη. 

 

1 ώρα πριν, pintourikio είπε

Απλά όλοι θέλουν να δίνουν τα δικά τους.. στην τελική παίρνεις το πιο φθηνό κύλινδρο που έχουν, τοποθετείς μετά όποιον θες εσύ. Και αν ποτέ χρειαστείς αυτή την εγγύηση.. Με μια βίδα αλλάζεις και βάζεις τον δικό τους κύλινδρο και τους φωνάζεις.

Καλύτερα όχι ap4s. Όχι κάτι το ιδιαίτερο, έχει τοποθετηθεί και θα τοποθετηθεί αρκετά. Μόνο αν δεν ήταν σε κάποια μεγάλη πόλη το σπίτι,θα το σκεφτόμουν.

cisa rs3s είναι ο καλύτερος της εταιρείας. Θετικό ότι τα κλειδια υπάρχουν μόνο στο εργοστάσιο στην Ιταλία, αλλά αν χρειαστείς αντίγραφα πληρώνεις και περιμένεις αρκετά. 

Να είστε καλά και οι δύο για τις πληροφορίες. Ειδικά ο @swayback μας έχει σκλαβώσει. Είδες όμως τώρα ποιο είναι το πρόβλημα. Η μία απάντηση φέρνει και άλλη ερώτηση μετά στο καπάκι (ωχ ωχ) 

Άμα βάλω CISA γραναζωτή κλειδαριά λοιπόν ή CIPIERRE και τους ζητήσω τον πιο φθηνό κύλινδρο, μπορώ μετά εγώ και στις δύο περιπτώσεις να ξεβιδώσω και να βάλω την AGB9000 που θα την έχω αγοράσει από σκρούτζ και που απ' ό,τι καταλαβαίνω κατά γενική ομολογία είναι η καλύτερη για έως 60 ευρώ; Το κακό γαμώτο είναι ότι στην CIPIERRE κλειδαριά που μου είπαν δεν βλέπω να γράφει για καταπέλτη. Επίσης η εταιρεία που μου είπε για CISA βάζει ακριβούς κυλίνδρους 100-150 ευρώ. Χμμ 

Επεξ/σία από hannibalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, rafeek είπε

Nαι αυτό το γνωρίζω :)  .

Αν τελικά αλλάξω θα είναι μάλλον με τον Abloy Protec² και φυσικά θα είσαι ο πρώτος που θα το μάθει ;)

Αυτό που με προβλημάτισε λίγο με τον  ²  είναι που διάβασα ότι είναι λίγο περίεργο στον χειρισμό

χμμμ, καλό αυτό!

Αυτό που αν θέλω άλλο ένα κλειδί, 5 ήρθαν μαζί με πόρτα και είμαι ok, αλλά τι παίζει που δεν έχουν την δυνατότητα να σου ''κόψουν' άλλο?

dom diamant και θα ναι κ @swayback μαζι για να ηρεμησει 😇

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

dom diamant και θα ναι κ @swayback μαζι για να ηρεμησει 😇

2 βιντεακια που ειδα δεν τους πηρε πανω απο 2'

ενω δεν εχω δει κανενα για Abloy Protec²

Τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, rafeek είπε

2 βιντεακια που ειδα δεν τους πηρε πανω απο 2'

ενω δεν εχω δει κανενα για Abloy Protec²

Τι παιζει?

μη κοιτας βιντεακια :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...