Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Patrikeas είπε

Χρησιμη η συμβουλη σου,οποτε μιλαμε για μια πορτα που δεν ειναι ευκολα παραμετροποιησιμη και αυτο με χαλαει λιγο,οταν ακουω για τις περισσοτερες πορτες πολλες επιλογες τοποθετησης διαφορετικων προιοντων,με στοχο την βελτιωση της ασφαλειας!!

Το ντιφεντερ του,το εκανε ετσι περιεργο,τριγωνικο για να εχει την αποκλειστικοτητα,μου φαινεται,ωστε αν χρειαστει να αλλαχτει να αναγκαζεσαι να απευθυνεσαι σε αυτον μονο!

Ξυπνιοι εμποροι....

Δεν ξερω ποσο ''δυνατο'' ειναι το defender του Β αλλα ειναι το πιο ομορφο απο οτι κυκλοφορει μακραν

 

 

ps

εχω ακουσει και εγω οτι τρυπιεται δυσκολα, πολυ δυσκολα εως καθολου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Χρησιμη η συμβουλη σου,οποτε μιλαμε για μια πορτα που δεν ειναι ευκολα παραμετροποιησιμη και αυτο με χαλαει λιγο,οταν ακουω για τις περισσοτερες πορτες πολλες επιλογες τοποθετησης διαφορετικων προιοντων,με στοχο την βελτιωση της ασφαλειας!!

Το ντιφεντερ του,το εκανε ετσι περιεργο,τριγωνικο για να εχει την αποκλειστικοτητα,μου φαινεται,ωστε αν χρειαστει να αλλαχτει να αναγκαζεσαι να απευθυνεσαι σε αυτον μονο!

Ξυπνιοι εμποροι....

Η τριγωνική πλάκα/επιστόμιο, δεν μας επηρεάζει. Πίσω από αυτή υπάρχει μία τρύπα 50mm περίπου, όπου και μπαίνει το κυρίως σώμα του defender (δες εδώ). Οπότε απλά βγάζεις αυτό και στη χειρότερη μεγαλώνεις την τρύπα του defender κατά λίγα χιλιοστά. Δεν νομίζω να έχουμε κάποια άλλη έκπληξη από πίσω. Οπότε θέλω να πω ότι η αλλαγή δεν πρέπει να είναι δύσκολη. Το θέμα είναι αν σου αρέσει να βλέπεις αυτό ή αυτό. Υποκειμενικό το ερώτημα. Προς το παρόν δεν νομίζω υπάρχει λόγος να το αλλάξεις. 

 

7 λεπτά πριν, rafeek είπε

Δεν ξερω ποσο ''δυνατο'' ειναι το defender του Β αλλα ειναι το πιο ομορφο απο οτι κυκλοφορει μακραν

ps

εχω ακουσει και εγω οτι τρυπιεται δυσκολα, πολυ δυσκολα εως καθολου

Τρυπιέται. Το πόσο εύκολα εξαρτάται από τις γνώσεις, την εμπειρία, τα εργαλεία και τα αναλώσιμα που θα χρησιμοποιηθούν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, swayback είπε

 

Τρυπιέται. Το πόσο εύκολα εξαρτάται από τις γνώσεις, την εμπειρία, τα εργαλεία και τα αναλώσιμα που θα χρησιμοποιηθούν. 

Sorry, ξέχασα να βάλω smile δίπλα στο καθόλου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, swayback είπε

Το θέμα είναι αν σου αρέσει να βλέπεις αυτό ή αυτό. Υποκειμενικό το ερώτημα. Προς το παρόν δεν νομίζω υπάρχει λόγος να το αλλάξεις

Κατανοητο.Εμενα μου αρεσει η πλακα του Μπ. Προκειμενου ομως να αυξησω σημαντικα την ασφαλεια,δεν θα ειχα προβλημα να εβαζα κατι αλλο.

Θα ρωτησω ισως κατι αφελες.

Αφου οπως φαινεται στις φωτο,το κυριως ντιφεντερ τοποθετηται εσωτερικα πισω απο την τριγ.πλακα,δεν μπορει να μπει καποιο αλλο καλυτερο και υστερα να ξανατοποθετηθει η τριγ.πλακα;;

Υγ.το bks200 καλυτερο του bd200;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Αφου οπως φαινεται στις φωτο,το κυριως ντιφεντερ τοποθετηται εσωτερικα πισω απο την τριγ.πλακα,δεν μπορει να μπει καποιο αλλο καλυτερο και υστερα να ξανατοποθετηθει η τριγ.πλακα;;

Όχι γιατί η τριγωνική πλάκα με το logo του Μπαλωμένου πιάνει με βίδες πάνω στο δικό του defender. Πρέπει δηλαδή το defender να έχει σχεδιαστεί αναλόγως για να συνδυαστεί με την τριγωνική πλάκα. Έχει καταχωρήσει σχετική πατέντα για το defender και τα διακοσμητικά που έχει:

Spoiler

8.jpg9.jpg

15 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Υγ.το bks200 καλυτερο του bd200;;

Ναι. Έχει μερικές μπάρες καρβιδίου επιπλέον. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, crb79 είπε

Ερώτηση: Μετά από αντικατάσταση defender παρατήρησα ότι το κλείδωμα/ξεκλείδωμα του κυλίνδρου (σε γραναζωτή καινούρια κλειδαριά όπως καινούριος και ο κύλινδρος) έγινε σκληρότερο, ιδίως στο τέλος πριν ξεκλειδώσει. Μπορώ να ρυθμίσω κάτι στο defender? (την ροζέτα έξω πχ (βιδωτή είναι) ή να χαλαρώσω λίγο της βίδες στήριξης?

1. παραπανω απ'οτι πρεπει βιδωμενος κυλινδρος

2. παραπανω βιδωμενο ντιφεντερ απ'οτι πρεπει

3. αν ηταν μικροτερης διαμμετρου (σφερικ) και πηγες σε μεγαλυτερης (μονολιτο ή αλλο), τοτε η τρυπα δεν εχει μεγαλωσει οπως πρεπει, καπου ακουμπαει/σφιγγει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

1. παραπανω απ'οτι πρεπει βιδωμενος κυλινδρος

2. παραπανω βιδωμενο ντιφεντερ απ'οτι πρεπει

3. αν ηταν μικροτερης διαμμετρου (σφερικ) και πηγες σε μεγαλυτερης (μονολιτο ή αλλο), τοτε η τρυπα δεν εχει μεγαλωσει οπως πρεπει, καπου ακουμπαει/σφιγγει.

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2020 στις 12:43 ΠΜ, swayback είπε

1. Axi Home 3D 

2. MaxiLock (από την πόρτα σου η φωτό;)

3. Το στρογγυλό είναι το defender και η τριγωνική πλάκα με το λογότυπο του Μπαλωμένου πιάνει πάνω στο defender (στρογγυλό).

Μακριά από Iseo R50 (πολλά τα κρούσματα τα τελευταία 2-3 χρόνια και γενικά δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο ως κύλινδρος).

KESO 8000 και Iseo R90 είναι καλοί αλλά τίποτα το ιδιαίτερο για την κατηγορία χρημάτων όπου τους βρίσκεις (είναι δυνατός ο ανταγωνισμός στα 120€ και πάνω).

O Federal μοιάζει με βελτιωμένη έκδοση του Mul-T-Lock Interactive Plus (τηλεσκοπικά pins, μαγνητικό στοιχείο, επίπεδη λάμα κλειδιού, κλπ). Ίσως να τον προτιμούσα σε σχέση μου τους άλλους που ανέφερες, μόνο και μόνο επειδή είναι σπάνιος (έχει "φορεθεί" λιγότερο).

Υπάρχουν όμως κύλινδροι αρκετά καλύτεροι από αυτούς, με ανώτερους και πιο πολύπλοκους μηχανισμούς (Abloy Protec 2, KABA Expert, EVVA 4KS, EVVA MCS, Urban Alps Stealth, Dom Diamant - οι 3 τελευταίοι είναι πολύ ακριβοί αλλά τους αναφέρω), οπότε δεν βρίσκω λόγο να προτιμήσω κάποιον από αυτούς που έχει ο Κρς. Ειδικά όταν σκέφτομαι να αγοράσω πόρτα κλάσης 5 με πολύ καλό defender κλπ. 

Εάν παρόλα αυτά, δεν θες να πας να πάρεις κύλινδρο από αλλού και θες κάποιον από αυτούς που έχει ο Κ για να ξεμπερδεύεις, προσωπικά ίσως να έπαιρνα τον Federal, ΕΑΝ όμως έβαζα και καλό μαγνητικό defender. 

Ευχαριστω swayback και mclein για τις αμεσες ανταποκρισεις. Κατα 99% θα παω για EVVA 4ks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετά χρόνια δούλευα για λίγο στο Μουσείο Ακρόπολης. Μου είχε κάνει εντύπωση η πόρτα του Μουσείου. Γνωρίζουμε ποιο κατάστημα την έχει τοποθετήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Πριν αρκετά χρόνια δούλευα για λίγο στο Μουσείο Ακρόπολης. Μου είχε κάνει εντύπωση η πόρτα του Μουσείου. Γνωρίζουμε ποιο κατάστημα την έχει τοποθετήσει?

ειλικρινα καλη ή ειρωνικα ;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, mclein² είπε

ειλικρινα καλη ή ειρωνικα ;;;; 

Κοίτα, για τόσα λεφτά που δόθηκαν και για τέτοιο ωραίο μουσείο που έγινε, η πόρτα δυστυχώς ήταν πρόχειροδουλειά..

Ας είναι καλά οι σεκιουριταδες και οι κάμερες

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pintourikio είπε

Κοίτα, για τόσα λεφτά που δόθηκαν και για τέτοιο ωραίο μουσείο που έγινε, η πόρτα δυστυχώς ήταν πρόχειροδουλειά..

Ας είναι καλά οι σεκιουριταδες και οι κάμερες

Λοιπον φιλε, η δουλεια εκλεισε. Απο το Κ. στη λεωφορο Αργυρουπολεως και επελεξα τελικα την Ideal 22 με CIsa Revolution Pro κλειδαρια, ISEO R 90 κυλινδρο με γερμανικο προφιλ και Disec MG 3551 για Defender στα 1350 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ion70 είπε

Λοιπον φιλε, η δουλεια εκλεισε. Απο το Κ. στη λεωφορο Αργυρουπολεως και επελεξα τελικα την Ideal 22 με CIsa Revolution Pro κλειδαρια, ISEO R 90 κυλινδρο με γερμανικο προφιλ και Disec MG 3551 για Defender στα 1350 ευρω.

Καλησπερα ion70.Πρεπει να ειναι πολυ δυνατη η ideal 22 απο πλευρας θωρακισης.Νομιζω αυτη την προτεινει και με διπλη κλειδαρια,ωστε να την ολοκληρωσει ακομα περισσοτερο σαν πορτα.Πως και δεν επελεξες με διπλη;;Εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα και ας μην ηταν με μαγνητικα defender.Καλοριζικη οπως και να εχει,ειναι πολυ καλη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Καλησπερα ion70.Πρεπει να ειναι πολυ δυνατη η ideal 22 απο πλευρας θωρακισης.Νομιζω αυτη την προτεινει και με διπλη κλειδαρια,ωστε να την ολοκληρωσει ακομα περισσοτερο σαν πορτα.Πως και δεν επελεξες με διπλη;;Εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα και ας μην ηταν με μαγνητικα defender.Καλοριζικη οπως και να εχει,ειναι πολυ καλη!!

Σε ευχαριστω πολυ φιλε. Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη . Θεωρω οτι εαν γινει αποπειρα και ο αλλος ειναι αποφασισμενος να μπει θα το καταφερει ειτε με μια ειτε με δυο κλειδαριες. Θα δυσκολευτει περισσοτερο αλλα θα μπει. Τωρα απο την αλλη,και η πολυκατοικια που μενω ειναι παλια αλλα και δεν προκαλει σαν κτισμα. Θελω να πω οτι δεν ειναι κατι αξιο προσοχης. Εαν εμενα σε καποια νεοδμητη οικοδομη σε διαμερισμα πολυτελειας και αντιστοιχο εξοπλισμο,επιπλα κτλ ,τοτε σιγουρα θα λειτουργουσα αλλιως. Θα εριχνα χρημα και σε αλλα μεσα οπως τριπλεξ τζαμια, ανιχνευτες κινησης, συναγερμους ,καμερες . Στην περιπτωση μου,  το πιο ακριβο πραγμα στο σπιτι μου θα ειναι αυτη η πορτα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, ion70 είπε

Λοιπον φιλε, η δουλεια εκλεισε. Απο το Κ. στη λεωφορο Αργυρουπολεως και επελεξα τελικα την Ideal 22 με CIsa Revolution Pro κλειδαρια, ISEO R 90 κυλινδρο με γερμανικο προφιλ και Disec MG 3551 για Defender στα 1350 ευρω.

Καλορίζικη.

Να αναφέρω και το πλεονέκτημα του Disec MG3551, σε περίπτωση που δεν σε ενημέρωσαν...είναι η αναβαθμισιμότητα που προσφέρει μελλοντικά.

Αν μετά από κάποια χρόνια πεις (λέμε τώρα) ότι θες να βάλεις καλύτερο (πιο ενισχυμένο defender), θα μπορείς απλά να αγοράσεις ένα πολύ ενισχυμένο σαν το Disec Diamond BKD250 (~80€) και να το συνδυάσεις με το MAG3551. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...