Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Έφερα πριν μέρες έναν κλειδαρα, για κάποια άλλη δουλειά και μόλις είδε την κλειδαριά μου άρχισε να λέει "Αυτή δεν κάνει για τίποτα πλέον, τις ανοίγουν, πρέπει να την αλλάξεις κλπ κλπ". 

Αν είδα καλά, η κλειδαριά μου είναι Mottura Blokaport. 

Θέλει όντως αλλαγή ή απλά το έλεγε για να τον φέρω και να πάρει λεφτά; 😁

Ευχαριστώ. 

 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JMc7 είπε

εννοειται dck για δυο λογους.

α) τιμη

β) χρηστικοτητα κ αντοχη στο χρονο

Ευχαριστώ! Και μια τελευταία ερώτηση: θα συνδυαστεί με los κλειδαριά και disec sferik rok. Είμαι καλυμμένος για τα επόμενα 2-3 χρόνια? Περιοχή Μαρούσι - Χαλάνδρι με τα οποια κρούσματα να έχουν γίνει σε διπλανές πολυκατοικίες να αφορούν κλειδαριές με μακρύ κλειδί χρηματοκιβωτιου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jim_nav είπε

Ευχαριστώ! Και μια τελευταία ερώτηση: θα συνδυαστεί με los κλειδαριά και disec sferik rok. Είμαι καλυμμένος για τα επόμενα 2-3 χρόνια? Περιοχή Μαρούσι - Χαλάνδρι με τα οποια κρούσματα να έχουν γίνει σε διπλανές πολυκατοικίες να αφορούν κλειδαριές με μακρύ κλειδί χρηματοκιβωτιου 

Κύλινδρος: μια χαρά

Κλειδαριά: μια χαρά

Defender: Αν πρόκειται για δικό σου σπίτι και αντέχεις την οικονομική διαφορά προτίμησε disec monolito bd200. Αλλιώς και με το sferik rok καλυμμένος είσαι.

8 ώρες πριν, MitsosDaBest13 είπε

Καλημέρα. Έφερα πριν μέρες έναν κλειδαρα, για κάποια άλλη δουλειά και μόλις είδε την κλειδαριά μου άρχισε να λέει "Αυτή δεν κάνει για τίποτα πλέον, τις ανοίγουν, πρέπει να την αλλάξεις κλπ κλπ". 

Αν είδα καλά, η κλειδαριά μου είναι Mottura Blokaport. 

Θέλει όντως αλλαγή ή απλά το έλεγε για να τον φέρω και να πάρει λεφτά; 😁

Ευχαριστώ. 

Αν πρόκειται για παλιά κλειδαριά με μακρύ κλειδί τύπου χρηματοκιβωτιου, καλό θα ήταν να σκέφτεσαι την αναβάθμιση.

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pintourikio είπε

Κύλινδρος: μια χαρά

Κλειδαριά: μια χαρά

Defender: Αν πρόκειται για δικό σου σπίτι και αντέχεις την οικονομική διαφορά προτίμησε disec monolito bd200. Αλλιώς και με το sferik rok καλυμμένος είσαι.

Αν πρόκειται για παλιά κλειδαριά με μακρύ κλειδί τύπου χρηματοκιβωτιου, καλό θα ήταν να σκέφτεσαι την αναβάθμιση.

Το κλειδί μου είναι λίγο πιο μακρύ από αυτά 

mottura-nucleo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

έχω πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά Gardesa (κλειδί χρηματοκιβωτίου - κέντρο 94mm). Επειδή, απ'όσο ξέρω, αυτές δε θεωρούνται πλέον ασφαλείς θα ήθελα να βελτιώσω την ασφάλεια μου και να αλλάξω ότι απαιτείται. Όμως έμαθα ότι δε μπορώ να αλλάξω μόνο τον αφαλό/κύλινδρο γιατί είναι ενσωματωμένος αλλά πρέπει να αλλαχθεί όλη η κλειδαριά. Ψάχνοντας βλέπω κλειδαριές που την αντικαθιστούν με ένα εύρος 85-250 ευρώ, χωρίς αφαλό, και προσπαθώ να καταλάβω γιατί τέτοια διακύμανση. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τι πρέπει να ψάξω/συγκρίνω/ζητήσω σε μάρκες/χαρακτηριστικά για κλειδαριά και αφαλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cputester1 είπε

Καλημέρα,

έχω πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά Gardesa (κλειδί χρηματοκιβωτίου - κέντρο 94mm). Επειδή, απ'όσο ξέρω, αυτές δε θεωρούνται πλέον ασφαλείς θα ήθελα να βελτιώσω την ασφάλεια μου και να αλλάξω ότι απαιτείται. Όμως έμαθα ότι δε μπορώ να αλλάξω μόνο τον αφαλό/κύλινδρο γιατί είναι ενσωματωμένος αλλά πρέπει να αλλαχθεί όλη η κλειδαριά. Ψάχνοντας βλέπω κλειδαριές που την αντικαθιστούν με ένα εύρος 85-250 ευρώ, χωρίς αφαλό, και προσπαθώ να καταλάβω γιατί τέτοια διακύμανση. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τι πρέπει να ψάξω/συγκρίνω/ζητήσω σε μάρκες/χαρακτηριστικά για κλειδαριά και αφαλό;

Η LOS για Gardesa, με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα, βγαίνει περίπου στα 100€.

Λογικά η κλειδαριά σου έχει 3 πίρους και κάτω γλώσσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι.

Οντως η LOS ειναι απο τις φτηνοτερες που ειχα βρει, γι'αυτό και παραξενεύομαι που την βρισκω απο 85 εως 250. Εχει κατι συγκεκριμενο που πρεπει να προσεξω μηπως εχουν διαφορες;

Εκτός από την κλειδαριά και τον αφαλο πρεπει να αλλαξω κατι αλλο;

Για αφαλο καποια καλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cputester1 είπε

Ναι έτσι είναι.

Οντως η LOS ειναι απο τις φτηνοτερες που ειχα βρει, γι'αυτό και παραξενεύομαι που την βρισκω απο 85 εως 250. Εχει κατι συγκεκριμενο που πρεπει να προσεξω μηπως εχουν διαφορες;

Εκτός από την κλειδαριά και τον αφαλο πρεπει να αλλαξω κατι αλλο;

Για αφαλο καποια καλη πρόταση;

Ζητάς κλειδαριά κυλίνδρου Mul-T-Lock LOS για Gardesa με όσους πίρους έχει και η τωρινή και γλώσσα όπως η τωρινή.

Συνήθως οι Gardesa είναι 90αρες οπότε πας για αφαλό 30-60 αλλά πρώτα μέτρησέ τον για να είσαι σίγουρος.

Θα χρειαστείς και defender εξωτερικά.

Δεν ξέρω ποιοι κύλινδροι βγαίνουν σε διάταση 30-60 αλλά καλές επιλογές είναι οι mul -t -lock mt5 / evva ics & 4ks / cisa rs3s / mottura C48 / abloy protec2 / agb dck / AGB 9000.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2019 στις 11:18 ΠΜ, jim_nav είπε

Ευχαριστώ! Και μια τελευταία ερώτηση: θα συνδυαστεί με los κλειδαριά και disec sferik rok. Είμαι καλυμμένος για τα επόμενα 2-3 χρόνια? Περιοχή Μαρούσι - Χαλάνδρι με τα οποια κρούσματα να έχουν γίνει σε διπλανές πολυκατοικίες να αφορούν κλειδαριές με μακρύ κλειδί χρηματοκιβωτιου 

για 15€ διαφορα κριμα να μη βαλεις bd200

1 ώρα πριν, cputester1 είπε

Ναι έτσι είναι.

Οντως η LOS ειναι απο τις φτηνοτερες που ειχα βρει, γι'αυτό και παραξενεύομαι που την βρισκω απο 85 εως 250. Εχει κατι συγκεκριμενο που πρεπει να προσεξω μηπως εχουν διαφορες;

Εκτός από την κλειδαριά και τον αφαλο πρεπει να αλλαξω κατι αλλο;

Για αφαλο καποια καλη πρόταση;

καποιο πακετο θα εβλεπες στα 250€.

δε νομιζω με 5% κερδος που δουλευουν τα ιντερνετομαγαζα να εβαζαν ολοκληρη κλειδιαρια 200% ακριβοτερα απο το φθηνοτερο ανταγωνιστη.

αφαλο μπορεις να βαλεις οτι αντεχει η τσεπη.

ειτε σε διασταση 30/50 με διακοσμητικο που εχει εσωτερικο καλυμα οπως τωρα που χωνεις τα δαχτυλα μεσα ή 30/60 κ 30/65 με το κλασικο διακοσμητικο ki1903 της disec

Στις 13/5/2019 στις 7:33 ΠΜ, MitsosDaBest13 είπε

Καλημέρα. Έφερα πριν μέρες έναν κλειδαρα, για κάποια άλλη δουλειά και μόλις είδε την κλειδαριά μου άρχισε να λέει "Αυτή δεν κάνει για τίποτα πλέον, τις ανοίγουν, πρέπει να την αλλάξεις κλπ κλπ". 

Αν είδα καλά, η κλειδαριά μου είναι Mottura Blokaport. 

Θέλει όντως αλλαγή ή απλά το έλεγε για να τον φέρω και να πάρει λεφτά; 😁

Ευχαριστώ. 

αν δεν ειναι η μοτουρα που το κλειδι εχει επανω καποιες μπιλιες, τοτε εχει δικιο ο κλειδαρας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2019 στις 1:06 ΠΜ, Dvs είπε

Ψάχνω λουκετάκι για αποδητήρια/γυμναστηριο.

Τι μπορω να χρησιμοποιήσω που να είναι ανθεκτικό;

Αυτα με τους κωδικούς δεν τα πολυμεπιστεύομαι και ψαχψω κάτι που να μην ανοιγει με ενα απλό κατσαβιδι

στο γυμναστηριο αν δεν αφηνεις κατι ακριβο στο ντουλαπακι, νομιζω οτι ενα λουκετο συνδιασμου εστω 30αρι σε μεγεθος ειναι οκ.

εναλλακτικα, παλι σε 30αρι - 35αρι με κλειδι εισαι οκ γιατι εχει αρκετα μεγαλο συνδιασμο για ν'ανοιξει με κατσαβιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, JMc7 είπε

στο γυμναστηριο αν δεν αφηνεις κατι ακριβο στο ντουλαπακι, νομιζω οτι ενα λουκετο συνδιασμου εστω 30αρι σε μεγεθος ειναι οκ.

εναλλακτικα, παλι σε 30αρι - 35αρι με κλειδι εισαι οκ γιατι εχει αρκετα μεγαλο συνδιασμο για ν'ανοιξει με κατσαβιδι.

Τίποτα σημαντικό, αλλά ειδα κλειδαρίες που το λουκετάκι έπιανε ίσα ισα και άνοιγε με φύσημα....

Απλα να μην ανοίγει με ενα κατσαβίδι, να θέλει και λίγο τέχνη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Στέλνω βεβαίως και τους ιδιαίτερους χαρετισμούς μου στον κύριο Γιώργο, που μας διαφωτίζει με τη γνώση του. 😀 Πρώτη φορά κάνω post, αλλά έχω διαβάσει πολλά απ' όσα έχουν γραφτεί στο thread εδώ και καιρό. Έχω αντλήσει πολλές πληροφορίες από την όλη συζήτηση, αλλά έχω 1-2 απορίες αν μπορεί και θέλει κάποιος κάποιος να με βοηθήσει.

1) Ο κύλινδρος magnum superior θεωρείται καλή επιλογή για αλουμινόπορτα; Έχει σημειωθεί κρούσμα παραβίασης του και αν ναί με τι τρόπο;

2) Για απλές πόρτες (ξύλινες, σιδερένιες, αλουμινίου 1 σημείου, αλουμινίου 3 σημείων) τι λύση θα προτείνατε για ανθεκτικότητα απέναντι σε βίαιη προσπάθεια παραβίασης εναντίον του κυλίνδρου γενικά (ασχέτως κόστους) και τι σε budget (50-60) λύση;

3) Σαφώς και κανένας κύλινδρος δεν είναι 100% απαραβίαστος, αλλά για ποιούς κυλίνδρους συγκεκριμένα υπάρχουν κρούσματα μη βίαιης παραβίασης μέχρι στιγμής στην Ελλάδα; Απ' όσο έχω καταλάβει κι αν μπορεί ας με διορθώσει/συμπληρώσει κάποιος είναι:

  • οι κύλινδροι του κιλού: domus, gevy, mg, καθώς και οι πολύ απλοί των διάφορων εταιριών,
  • Abus D6,
  • Securemme K2,
  • Iseo r6,
  • Cisa Asix,
  • Mauer red line elite 2,
  • (Cisa Astral S ?),
  • Iseo R50 (Εξάρχεια, Ηλιούπολη, Ελληνικό),
  • Keso 2000S,
  • Tesa ST8 (1 περιστατικό)
  • Maxi lock (λίγα κρούσματα)

Με συγχωρείτε για το ''σεντόνι'', αλλά παρασύρθηκα λιγάκι από τον ενθουσιασμό μου. 😅

Επεξ/σία από mr data
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mr data είπε

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Στέλνω βεβαίως και τους ιδιαίτερους χαρετισμούς μου στον κύριο Γιώργο, που μας διαφωτίζει με τη γνώση του. 😀 Πρώτη φορά κάνω post, αλλά έχω διαβάσει πολλά απ' όσα έχουν γραφτεί στο thread εδώ και καιρό. Έχω αντλήσει πολλές πληροφορίες από την όλη συζήτηση, αλλά έχω 1-2 απορίες αν μπορεί και θέλει κάποιος κάποιος να με βοηθήσει.

 1) Ο κύλινδρος magnum superior θεωρείται καλή επιλογή για αλουμινόπορτα; Έχει σημειωθεί κρούσμα παραβίασης του και αν ναί με τι τρόπο;

2) Για απλές πόρτες (ξύλινες, σιδερένιες, αλουμινίου 1 σημείου, αλουμινίου 3 σημείων) τι λύση θα προτείνατε για ανθεκτικότητα απέναντι σε βίαιη προσπάθεια παραβίασης εναντίον του κυλίνδρου γενικά (ασχέτως κόστους) και τι σε budget (50-60) λύση;

3) Σαφώς και κανένας κύλινδρος δεν είναι 100% απαραβίαστος, αλλά για ποιούς κυλίνδρους συγκεκριμένα υπάρχουν κρούσματα μη βίαιης παραβίασης μέχρι στιγμής στην Ελλάδα; Απ' όσο έχω καταλάβει κι αν μπορεί ας με διορθώσει/συμπληρώσει κάποιος είναι:

  • οι κύλινδροι του κιλού: domus, gevy, mg, καθώς και οι πολύ απλοί των διάφορων εταιριών,
  • Abus D6,
  • Securemme K2,
  • Iseo r6,
  • Cisa Asix,
  • Mauer red line elite 2,
  • (Cisa Astral S ?),
  • Iseo R50 (Εξάρχεια, Ηλιούπολη, Ελληνικό),
  • Keso 2000S,
  • Tesa ST8 (1 περιστατικό)
  • Maxi lock (λίγα κρούσματα)

Με συγχωρείτε για το ''σεντόνι'', αλλά παρασύρθηκα λιγάκι από τον ενθουσιασμό μου. 😅

1. ναι. ναι. οι τροποι ποικιλουν & εξαρτωνται απο την πορτα.

2. σε ολες τις πορτες που αναφερεις οτι και να βαλεις, η ζημια ειναι το προβλημα. οτι εχει μονη κλειδαρια, ανοιγει με κατσαβιδι μεγαλο τραβηχτα & η 3 σημειων "απαιτει" εναν κυλινδρο που να προστατευει το τρυπημα ή το τρυπημα & το σπασιμο εφοσον ειναι λαθος η διασταση (πχ ο φιλος που εβαλε 30/50) ήτοι χρειαζεσαι εναν κυλινδρο με ατσαλινες μπιλιες ή εστω την πρωτη + να ναι break secure εφοσον δεν υπαρχει δυνατοτητα να ειναι ολοκληρος ατσαλινος (πχ abloy, evva κλπ).

3. αυτο δεν μπορει να απαντηθει.

Επεξ/σία από GeoMak7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...