Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

 

αν υποθεσουμε οτι ξεφέυγουμε λίγο και πάμε στο Disec cls5 έτσι περισσότερο για ψυχολογικούς λογους, τι κερδίζουμε σε χρόνο; Επισης αν πέσει ο καταπέλτης και εχω την los, παιζει να την ανοίξω με το κλειδί χωρίς να χρειαστεί να καταστραφεί; 

Ευχαριστω πολύ πάντως γιατι μας βοηθάς να διαλέξουμε ανάλογα τις αναγκες - προτιμησεις μας...

cls5 θελεις 15'~30' με τροχο + τρυπανι συνδιασμο. ειναι αρκετα δυσκολο να κοπει για να βγει το ροτορακι.

βεβαια ειναι και αρκετα δυσκολο να τοποθετηθει σωστα και πολυ ακριβο για κατι που θα ειναι πρακτικα αναποφευκτο (το να στο τρυπησουν).

αν πεσει καταπελτης σε οποιαδηποτε κλειδαρια της προκοπης, δυσκολα θ'ανοιξεις "απλα" με το κλειδι...θα χρειαστει καποια εργασια.

3 λεπτά πριν, kstgr είπε

Ο rs3s δε θεωρείται πλέον ασφαλής; Θεσσαλονίκη 

δεν ειναι οτι καλυτερο μπορει να εχει καποιος σπιτι του.

δεν πιστευω κανενα απο τα κρουσματα οικιακων πελατων οτι ειχε 100% κλειδωμενη την πορτα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρουν να μου βγάλουν το defender ή τον κύλινδρο, τότε καλώς να πέσει ο καταπέλτης και αν χρειαστεί να ανοίξει η πόρτα μετά έστω και με καταστροφή της κλειδαριάς που θα κάνει ο κλειδαράς, οκ, κανένα πρόβλημα.

Υπάρχει περίπτωση σε κάποια κλειδαριά να πέσει ο καταπέλτης ΧΩΡΙΣ να βγάλουν το defender ή  τον κύλινδρο; Γιατί αν κάποια κλειδαριά μου μπλοκάρει τον καταπέλτη ΧΩΡΙΣ να βγει defender ή κύλινδρος, αυτό λογικά ΔΕΝ το θέλω γιατί μετά θα χρειαστεί να καταστρέψει την κλειδαριά ο κλειδαράς παρόλο που θα έχω και το defender και τον κύλινδρο(παίρνω την καλή περίπτωση που δοκίμασαν τα βρήκαν σκούρα και έφυγαν, επέμεναν αλλά όχι πολύ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cpavlidi είπε

αν υποθεσουμε οτι ξεφέυγουμε λίγο και πάμε στο Disec cls5 έτσι περισσότερο για ψυχολογικούς λογους, τι κερδίζουμε σε χρόνο; Επισης αν πέσει ο καταπέλτης και εχω την los, παιζει να την ανοίξω με το κλειδί χωρίς να χρειαστεί να καταστραφεί; 

Ευχαριστω πολύ πάντως γιατι μας βοηθάς να διαλέξουμε ανάλογα τις αναγκες - προτιμησεις μας...

Το τι εχει ο καθένας σπίτι του (απο θεμα αξιας) και τι ψυχολογία εχει ειναι μοναδικό στον καθενα μας. Εγω απλα θελω να σταθώ στο οτι πρεπει να κοιτάμε την ασφαλεια μας συνολικά και οχι μεμονωμένα. Δηλαδη το να επενδύσουμε σε μια σουπερ-ντουπερ πόρτα και ταυτόχρονα να έχουμε άλλα "αδύναμα"σημεία πρόσβασης οπως παράθυρα, μπαλκονοπορτες και να μην εχουμε και εναν συναγερμό, ο κλεφτής θα βρει το αδυναμο σημειο και θα μπει απο εκει. Αυτο δεν το γραφω για εσενα, γενικα μιλαω.
Επίσης υπερβολές στην πορτα μας απο 2πλες κλειδαριές κτλπ παλι δίνουν σημάδι στον κλέφτη οτι κατι ειναι μεσα άξιας.
Για εμενα θελει ναι μεν καλα και ποιοτικά πράγματα, αλλα οι υπερβολές δεν χρειάζονται. Ενας συναγερμός επίσης δρα αποτρεπτικά, και η επιπλέον ασφάλιση οσο μπορούμε των άλλων σημείων του σπιτιού μας που μπορούν να μπουν απο εκει. Και για την ιστορία εγω εχω το BKD-250 diamond. To CLS5 το θεωρώ υπερβολή + οτι δεν θα έφτανε μετα το μήκος του κλειδιού γιατι εχει πολυ χόνδρο ροτορακι. (δεν ταιριαζει δηλαδη με ολες τις κλειδαριές)

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εβαλε πόρτα ασφαλείας συγγενικό μου πρόσωπο και του τοποθέτησαν κυλινδρο glock.Προσωπικα πρωτη φορά τον ακουω.Στο νημα βρηκα καποιες πληροφοριες απο το μακρινο 2019.Σε τι επιπεδο ασφαλειας ειναι σήμερα?Περιοχη Αργυρουπολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mclein² είπε

βαζεις φωτογραφιες απο την πορτα για να σου πουμε τι να μετρησεις κ ακολουθως να φανει αν γινεται αντικατασταση της κλειδαριας :)

γενικα οποιοσδηποτε κυλινδρος διπλης ενεργειας απο 120€ νομιζω ειναι οκ για την περιπτωση σου.

δεν ξερω βεβαια σε ποια περιοχη εισαι αλλα νομιζω οτι απο την τιμη που αναφερω κ πανω θα εισαι καλα.

Ευχαριστώ, @mclein². Ελπίζω αυτές να κάνουν.

Photo 1.jpg

Photo 2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα παιδιά! Διαβάζω, διαβάζω και έχω πελαγώσει 😅

Έχω πόρτα ασφαλείας με κλειδί securemme πλακέ (χρηματοκιβωτίου αν κατάλαβα σωστά από όσα έχω διαβάσει). Μιας και είμαι επαρχία, μπορείτε να μου πείτε κάποια πρόταση ώστε να βάλω καλύτερη κλειδαριά (ισως και ένα defender)? Υπάρχει κάτι έτοιμο σαν σετ; 

Διαβαζω για την omega plus, βρήκα online ένα σετ με 3 κλειδιά στα 219€ που λέει για αντικατάσταση securemme. Αν πάρω αυτό αλλάζω απλώς το ένα με το άλλο και είμαι κομπλέ; Υπάρχει κάτι πιο οικονομικό; Ευχαριστω πολύ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kormoranos7 είπε

Καλησπερα.Εβαλε πόρτα ασφαλείας συγγενικό μου πρόσωπο και του τοποθέτησαν κυλινδρο glock.Προσωπικα πρωτη φορά τον ακουω.Στο νημα βρηκα καποιες πληροφοριες απο το μακρινο 2019.Σε τι επιπεδο ασφαλειας ειναι σήμερα?Περιοχη Αργυρουπολη.

ειναι αντιγραφο του mul-t-lock interactive και ειναι σε μεσο επιπεδο.

αν μιλαμε για τον glock που εχει μπλε κεφαλι

17 ώρες πριν, cpavlidi είπε

Ποιο είναι καλύτερο ; Το Disec BD290 Defender Monolito Super Top ή το BKD-250 diamond; Στα λεφτά πάντως ίδια είναι

bkd250

11 ώρες πριν, vins είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα παιδιά! Διαβάζω, διαβάζω και έχω πελαγώσει 😅

Έχω πόρτα ασφαλείας με κλειδί securemme πλακέ (χρηματοκιβωτίου αν κατάλαβα σωστά από όσα έχω διαβάσει). Μιας και είμαι επαρχία, μπορείτε να μου πείτε κάποια πρόταση ώστε να βάλω καλύτερη κλειδαριά (ισως και ένα defender)? Υπάρχει κάτι έτοιμο σαν σετ; 

Διαβαζω για την omega plus, βρήκα online ένα σετ με 3 κλειδιά στα 219€ που λέει για αντικατάσταση securemme. Αν πάρω αυτό αλλάζω απλώς το ένα με το άλλο και είμαι κομπλέ; Υπάρχει κάτι πιο οικονομικό; Ευχαριστω πολύ και πάλι!

φωτοζ

13 ώρες πριν, matk είπε

Ευχαριστώ, @mclein². Ελπίζω αυτές να κάνουν.

πρεπει να μετρησεις αυτη την αποσταση, οσο πιο σωστα :)

Untitled3.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, μπήκαμε κι εμείς στο μαραθώνιο αναζήτησης πόρτας ασφαλείας!! Έχουμε πάει σε 4-5 επαγγελματίες, πολλή πληροφορία και για κάποιον που δεν είχε σχέση μέχρι χθες πολύ μπέρδεμα... Ψάχνοντας λοιπόν διευκρινίσεις, βρήκα εδώ εσάς και τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που δίνετε και σας ευχαριστώ όλους! Κάπως έχουν αποσαφηνιστεί τα πράγματα αλλά αν μπορείτε να βοηθήσετε. Πρόκειται για νέα εγκατάσταση να αναφέρω. Οπότε, τι ψάχνει/ζητάει κάποιος, ιδανικά, για μια πόρτα "κούτα" από τεχνικής άποψης;; Είναι για διαμέρισμα σε ήσυχο δυτικό προάστιο. Για budget θα πω ότι υπάρχει διάθεση για κάτι μέχρι τα 1200-1400+ΦΠΑ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Elfieque είπε

Καλημέρα σας, μπήκαμε κι εμείς στο μαραθώνιο αναζήτησης πόρτας ασφαλείας!! Έχουμε πάει σε 4-5 επαγγελματίες, πολλή πληροφορία και για κάποιον που δεν είχε σχέση μέχρι χθες πολύ μπέρδεμα... Ψάχνοντας λοιπόν διευκρινίσεις, βρήκα εδώ εσάς και τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που δίνετε και σας ευχαριστώ όλους! Κάπως έχουν αποσαφηνιστεί τα πράγματα αλλά αν μπορείτε να βοηθήσετε. Πρόκειται για νέα εγκατάσταση να αναφέρω. Οπότε, τι ψάχνει/ζητάει κάποιος, ιδανικά, για μια πόρτα "κούτα" από τεχνικής άποψης;; Είναι για διαμέρισμα σε ήσυχο δυτικό προάστιο. Για budget θα πω ότι υπάρχει διάθεση για κάτι μέχρι τα 1200-1400+ΦΠΑ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Πάρε μια προσφορά απο τον S.. για τον παραγωγικό τύπο, η την Extra 1, Δεν ειναι τόσο ευέλικτος με τους κυλίνδρους αλλα ειναι κατι που μπορείς να τον αλλάξεις εσυ με εναν ποιο κάλο και να εχεις ενα καλο επίπεδο ασφάλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κι εγώ και ο σύζυγος είμαστε άσχετοι (!!!) Θα θέλαμε να πάμε σε κάτι "έτοιμο" αν είναι δυνατόν! Ο S. είναι ευέλικτος ως προς αυτό; Δηλαδή για παράδειγμα, με δικές σας υποδείξεις πάντα, να ζητήσω κάτι πολύ συγκεκριμένο όσον αφορά κλειδαρια, defender κλπ;;;

 

 

 

Καλημέρα σας, μπήκαμε κι εμείς στο μαραθώνιο αναζήτησης πόρτας ασφαλείας!! Έχουμε πάει σε 4-5 επαγγελματίες, πολλή πληροφορία και για κάποιον που δεν είχε σχέση μέχρι χθες πολύ μπέρδεμα... Ψάχνοντας λοιπόν διευκρινίσεις, βρήκα εδώ εσάς και τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που δίνετε και σας ευχαριστώ όλους! Κάπως έχουν αποσαφηνιστεί τα πράγματα αλλά αν μπορείτε να βοηθήσετε. Πρόκειται για νέα εγκατάσταση να αναφέρω. Οπότε, τι ψάχνει/ζητάει κάποιος, ιδανικά, για μια πόρτα "κούτα" από τεχνικής άποψης;; Είναι για διαμέρισμα σε ήσυχο δυτικό προάστιο. Για budget θα πω ότι υπάρχει διάθεση για κάτι μέχρι τα 1200-1400+ΦΠΑ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από Elfieque
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Elfieque είπε

Έχουμε πάει σε 4-5 επαγγελματίες

Καλα θα ηταν να παραθέσετε εδω τις πρόσφορες που πηρατε για να σας απαντησουν τα μελη που ξερουν. Δεν θα γραψετε ονομα καταστήματος(των) γιατι απαγορεύετε. Θα αναφέρετε οπως :

1) Τύπος πόρτας (μοντέλο του εκατοστέ μαγαζιού), θωράκιση πόρτας (μονή,2πλης,3πλης).
2) Κλειδαριά (μάρκα,τύπος), γραναζωτη, 2πλη κτλπ.
3) Κύλινδρος (μάρκα,μοντελο και με πόσα κλειδιά συνοδεύεται).
4) Defender (τυπος,μαρκα).
5) Τιμη με την εγ/ση + το ΦΠΑ.
Ο καθε πορτάς ειναι υποχρεωμένος να σας δωσει προσφορά με το τι βαζει στην πορτα του. Αποφύγετε τα μαγαζιά που οι πωλητές τους δεν ξερουν η σας δίνουν πρόσφορες που δεν αναγράφουν τα βασικά. Οπως και αυτους που βάζουν αφρό αντι για τσιμέντο στην εγ/ση. Αισθητικές λεπτομεριες οπως πόμολα, καπλαμάδες, και αλλα διακοσμητικά μην τις αναφέρετε εδω δεν χρειάζονται.
Επίσης δείτε τις αξιολογήσεις των καταστημάτων αυτων στο google.

Στα 1400 που ειναι το buget σας πιστευω βάζετε μια πορτα με καλο επίπεδο θωράκισης, αλλα παίζει ρολο να εχει και καλο κύλινδρο.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, alexopth είπε

Μια ερωτησούλα. EVVA ICS τρίζει οταν κλειδώνει/ξεκλειδώνει. Βάζω WD-40 η δεν πρέπει?

δεν τριζει ο κυλινδρος...και δεν βαζεις wd.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...