Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, FotisLima είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις ότι θα μπορούσα με άλλο ένα άτομο να κάνουμε την εργασία; Το άλλο άτομο δεν έχει κάποια εξειδίκευση στο θέμα θεωρείται όμως "πολυεργαλείο". Πιστεύεις ότι χρειάζεται κάτι επιπλέον της αποσυναρμολόγησης όπως κάποιο κόψιμο και κόλληση;

Θέλει κόψιμο με τροχό και επιπλέον το να πάρεις μόνος σου τα υλικά, δεν θα αλλάξει η τιμή. Η τιμή που δίνουν οι κλειδαράδες ειναι ίδια με ή χωρίς τοποθέτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

 Η τιμή που δίνουν οι κλειδαράδες ειναι ίδια με ή χωρίς τοποθέτηση. 

οχι ακριβως...

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Θέλει κόψιμο με τροχό 

η πορτα του δε θελει τροχο

4 ώρες πριν, FotisLima είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις ότι θα μπορούσα με άλλο ένα άτομο να κάνουμε την εργασία; Το άλλο άτομο δεν έχει κάποια εξειδίκευση στο θέμα θεωρείται όμως "πολυεργαλείο". Πιστεύεις ότι χρειάζεται κάτι επιπλέον της αποσυναρμολόγησης όπως κάποιο κόψιμο και κόλληση;

μονο ενα ποτηροτρυπανο + οδηγο για κυλινδρο θελεις (σε αυτα που δεν εχεις αναφερομαι)...

κατα τ'αλλα το κανεις κ μονος σου...

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Κύλινδρος + κλειδαριά + Defender χρειάζεται. 

Στα 260€ περίπου παίζει ένα καλό σετ, κύλινδρος Cisa AP4 + κλειδαριά Cisa Revolution Pro + defender BD200.

Πιο κάτω δεν πας. Πιο πάνω μπορείς να ανέβεις πχ 50€ με αλλαγή κυλίνδρου (πχ MUL-T-LOCK MT5+ ). 

cisa ap4s σιγουρα δε θεωρειται καλος κυλινδρος...

κι ας βγαινει 240 + φπα με 2 μεγαλα διακοσμητικα...

6 ώρες πριν, FotisLima είπε

Καλημέρα! Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με προτάσεις αναβάθμισης για την πόρτα των φωτογραφιών;

Καλοδεχούμενες οι ενδεικτικές προτάσεις διαφόρων οικονομικών απαιτήσεων (προς τα κάτω - στη μέση - προς τα πάνω).

Μία χαζή ερώτηση: Απαιτείται η αλλαγή όλου του σετ; ή μόνο του κυλίνδρου; 

Ευχαριστώ.

ειτε Omega plus - ειτε Mottura 3d - ειτε κλειδαρια κυλινδρου.

σε καθε περιπτωση θελεις ανοιγμα πορτας & πεταμα της παλιας κλειδαριας.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, FotisLima είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις ότι θα μπορούσα με άλλο ένα άτομο να κάνουμε την εργασία; Το άλλο άτομο δεν έχει κάποια εξειδίκευση στο θέμα θεωρείται όμως "πολυεργαλείο". Πιστεύεις ότι χρειάζεται κάτι επιπλέον της αποσυναρμολόγησης όπως κάποιο κόψιμο και κόλληση;

Εγώ πάντως μόνος μου άλλαξα κλειδαριά, πήρα την Iseo 668g. Εύκολο είναι βγάζεις το ματάκι, την πλαϊνή ξύλινη δεξιά γωνία, το μαύρο όρθιο μεταλλικό και είσαι οκ. Τραβάς έξω τον καπλαμά και είσαι άρχοντας. Μην το ξεκινήσεις αν δεν έχεις κλειδιά άλλεν διαφόρων μεγεθών θα σου χρειαστούν.

ΥΓ:καντο σε στιγμή που μπορείς να πάρεις τηλ. κλειδαρά αν τα βρεις δύσκολσ

Επεξ/σία από cpavlidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, μια βοήθεια. Σε εγκατάσταση πόρτας ασφαλείας σε φίλο προτάθηκε κύλινδρος MUL-T-LOCK Interactive (δεν ξέρω πιο ακριβές μοντέλο, νομίζω Plus).

Είναι ασφαλής με το παρόν περιβάλλον το 2023;

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dante80 είπε

Καλημέρα, μια βοήθεια. Σε εγκατάσταση πόρτας ασφαλείας σε φίλο προτάθηκε κύλινδρος MUL-T-LOCK Interactive (δεν ξέρω πιο ακριβές μοντέλο, νομίζω Plus).

Είναι ασφαλής με το παρόν περιβάλλον το 2023;

οχι.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, cpavlidi είπε

Εγώ πάντως μόνος μου άλλαξα κλειδαριά, πήρα την Iseo 668g. Εύκολο είναι βγάζεις το ματάκι, την πλαϊνή ξύλινη δεξιά γωνία, το μαύρο όρθιο μεταλλικό και είσαι οκ. Τραβάς έξω τον καπλαμά και είσαι άρχοντας. Μην το ξεκινήσεις αν δεν έχεις κλειδιά άλλεν διαφόρων μεγεθών θα σου χρειαστούν.

ΥΓ:καντο σε στιγμή που μπορείς να πάρεις τηλ. κλειδαρά αν τα βρεις δύσκολσ

Οκ. Εχω δει κάποια βιντεάκια και όντως είναι όπως τα λες. Από θέμα συμβατότητας με την δική μου πόρτα τι ισχύει; Είχες και συ Dierre;  Οι κλειδαριές ειναι όλες συμβατές ή όχι;; Τα mm (60mm, 70mm κλπ) είναι μόνο για τον αφαλό η και για την κλειδαριά;;;

Επεξ/σία από FotisLima
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dante80 είπε

!!!!

Δλδ την έχουν σπάσει, να πάει αλλού;

Αν  πορτα ειναι καλή απο θωράκιση,κλειδαριά,defender, και εγ/ση και φυσικα σαν τιμη, ας την βάλει με αυτον τον κύλινδρο η με αλλον φθηνοτερο (για να γλυτωσει λεφτα) και ας τον αλλάξει με κάποιο καλύτερο. Εμενα μου την εβαλαν με Κ22 οπου τον άλλαξα μετα απο 5 μερες με αλλον καλύτερο. Αν ψαξεις πισω στις σελιδες θα δεις ποιους κυλίνδρους προτείνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, FotisLima είπε

Οκ. Εχω δει κάποια βιντεάκια και όντως είναι όπως τα λες. Από θέμα συμβατότητας με την δική μου πόρτα τι ισχύει; Είχες και συ Dierre;  Οι κλειδαριές ειναι όλες συμβατές ή όχι;; Τα mm (60mm, 70mm κλπ) είναι μόνο για τον αφαλό η και για την κλειδαριά;;;

τα mm ειναι μονο για την κλειδαρια. Νομιζω λεγεται Atra-Mottura εχει 4 πυρρους και την γλωσσα απο κατω.Δωσε προσοχη, η πόρτα δεν παιρνει και 60 και 70 mm παίρνεις ένα απο τα δυο. Επίδης είναι ή δεξια ή αριστερη. Μην το φοβασαι ξηλωσε όλα τα καλαπαλίκια και βγάλε τον καπλαμά να δεις τι παίζει. Ο,τι και να κανεις έχε και τηλ κλειδαρα πρόχειρο καλου κακου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, cpavlidi είπε

 Ο,τι και να κανεις έχε και τηλ κλειδαρα πρόχειρο καλου κακου....

ναι, σωστα...βεβαια θα πεσει τρελο τσεκουρι αν παρεις κλειδαρα με "ανοιχτη" πορτα...

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mclein² είπε

ναι, σωστα...βεβαια θα πεσει τρελο τσεκουρι αν παρεις κλειδαρα με "ανοιχτη" πορτα...

δηλαδη ο κλειδαρας θα χρεωσει πιο πολλα αν ειναι ανοιχτη η πορτα απο ότι αν ειναι κλειστη; 🤯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

δηλαδη ο κλειδαρας θα χρεωσει πιο πολλα αν ειναι ανοιχτη η πορτα απο ότι αν ειναι κλειστη; 🤯

φυσικα, γιατι θα ερθει να συνεχισει την πονηρια σου και επειδη εκεινος το κανει επαγγελματικα λυνει μονο αυτα που χρειαζονται και οχι αυτα που νομιζει οτι χρειαζονται αρα θα χασει χρονο να διορθωσει κατι για το οποιο δε φερει ευθυνη.

εννοειται πως δεν ειναι επιστημη. φυσικα και μπορειτε να παιξετε μπαλιτσα μονοι σας. φυσικα και εχετε καθε δικαιωμα ν'αγοραζετε απ'το σκρουτζ προϊοντα ασφαλειας & να τα τοποθετειτε μονοι σας κ αυτοι που σας τα πουλανε να σας δινουν ολες τις οδηγιες για να βγαλουν 10% κερδος ΑΛΛΑ η τοποθετηση απο επαγγελματια δεν ειναι παντα κλεψια - ουτε παντα μια αχρειαστη εξτρα δαπανη. ειναι γνωση, εγγυηση, αμεσοτητα και after sales support που οταν εισαι ενας απλος αγοραστης δεν εχεις σε κανενα μαγαζι πουθενα στον κοσμο.

ειναι μια κινηση εξυπναδας σαν αυτων που φερνουν κλειδια αυτοκινητων απ'το ebay & το aliexpress και θελουν με το διαγνωστικο & το εργαλειο χαραξης του επαγγελματια να παρουν "δωρεαν" υπηρεσια ή "ενταξει μωρε...και τι εκανες...απλα το δηλωσες στο αμαξι ή / και απλα το χαραξες"...

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

φυσικα, γιατι πρωτον θα ερθει να συνεχισει την πονηρια σου & επειδη εκεινος το κανει επαγγελματικα λυνει μονο αυτα που χρειαζονται και οχι αυτα που νομιζει οτι χρειαζονται αρα θα χασει χρονο να διορθωσει κατι για το οποιο δε φερει ευθυνη.

φυσικα και δεν ειναι επιστημη. φυσικα και μπορειτε να παιξετε μπαλιτσα μονοι σας. φυσικα και εχετε καθε δικαιωμα ν'αγοραζετε απ'το σκρουτζ προϊοντα ασφαλειας & να τα τοποθετειτε μονοι σας κ αυτοι που σας τα πουλανε να σας δινουν ολες τις οδηγιες για να βγαλουν 10% κερδος ΑΛΛΑ η τοποθετηση απο επαγγελματια δεν ειναι παντα κλεψια - ουτε παντα μια αχρειαστη εξτρα δαπανη. ειναι γνωση, εγγυηση, αμεσοτητα και after sales support που οταν εισαι ενας απλος αγοραστης δεν εχεις σε κανενα μαγαζι πουθενα στον κοσμο.

Διαφωνώ μαζί σου ως προς την πονηρία, δεν θεωρώ πονηριά να προσπαθήσω να κάνω κάτι μόνος μου ΑΝ τα καταφέρω, πχ βάφω ένα δωμάτιο και δεν το βάφω σωστά και φωνάζω μπογιατζή, δεν θεωρώ λογικό να με χρεώσει παραπάνω για κάτι που έτσι και αλλιώς θα έκανε εξαρχής. Τώρα αν εγώ πάρω ένα τρυπάνι και τρυπήσω εδώ και εκεί αυτό είναι όπως λες, κάτι άλλο. Μια χαρά είναι το skroutz, κέρδος βγάζει και αυτός που το πουλάει πιο φτηνά στο σκρουτζ ας προσαρμοστούν και αυτοί που είναι πιο ακριβοί. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι δεν πληρώνεις την εργασία, είναι πολύ λίγη σαν εργασία για τα λεφτά που ζητάνε, αλλά πληρώνεις την τεχνογνωσία, την εγγύηση και φυσικά το after sales, όπως και στους γιατρούς άλλωστε. Εκεί ναι, η υπηρεσία και η τεχνογνωσία πληρώνεται. Εγώ που άλλαξα μόνος μου την κλειδαριά το έκανα γιατί ΔΕΝ έπρεπε να τρυπήσω κάτι ή να κάνω κάποια πατέντα....αν ήταν να παίξω με πατέντες αδερφέ κλειδαρά και μάλιστα θα τον έψαχνα να είναι σοβαρός επαγγελματίας όπως εσύ, και όχι στον πρώτο τυχόντα...... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...