Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, prefuse είπε

2) Κάποια πρόταση για την κλειδαριά που αναφέρεις στα 120€;

evva eps, evva ics, mottura c39, kaba experT plus και ισως 1-2 που μου διαφευγουν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Θα ήθελα να αναβαθμίσω την ασφάλεια της εξώπορτας μου σε μονοκατοικία σε χωριό επαρχίας. Σε κατάστημα της πόλης μου που δουλεύουν τα cisa μου πρότειναν Cisa RS3S καθώς και το AP4S. Και τα δύο μαζί με defender. Τι άποψη έχετε για αυτά τα δύο; Είδα στην Cisa και το RS5 το οποίο αν καταλαβα καλά πρόκειται για νεο μοντέλο. Υπάρχουν και καλύτερες προτάσεις;  Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kaklikos είπε

Καλησπέρα. Θα ήθελα να αναβαθμίσω την ασφάλεια της εξώπορτας μου σε μονοκατοικία σε χωριό επαρχίας. Σε κατάστημα της πόλης μου που δουλεύουν τα cisa μου πρότειναν Cisa RS3S καθώς και το AP4S. Και τα δύο μαζί με defender. Τι άποψη έχετε για αυτά τα δύο; Είδα στην Cisa και το RS5 το οποίο αν καταλαβα καλά πρόκειται για νεο μοντέλο. Υπάρχουν και καλύτερες προτάσεις;  Ευχαριστώ.

rs5 ΘΑ βγει κ ελαχιστη διαφορα θα εχει απο rs3, οικονομικα ομως θα ανεβει κι αλλο η τιμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mclein² είπε

rs5 ΘΑ βγει κ ελαχιστη διαφορα θα εχει απο rs3, οικονομικα ομως θα ανεβει κι αλλο η τιμη :)

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Βλέπω ότι παραπάνω προτείνετe μάρκες όπως abloy και evva. Αξίζει να κοιτάξω για αυτές ή να προχωρήσω με την rs3s, ap4s ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kaklikos είπε

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Βλέπω ότι παραπάνω προτείνετe μάρκες όπως abloy και evva. Αξίζει να κοιτάξω για αυτές ή να προχωρήσω με την rs3s, ap4s ?

αν μπορεις οικονομικα rs3s, παρε σιζα αφου τα παιδια συνεργαζονται με αυτο το εργοστασιο κ εισαι σε επαρχιακο μερος.

εαν μπορεις να αποφυγεις τον ap4s, χαμενος δε θα βγεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mclein² είπε

αν μπορεις οικονομικα rs3s, παρε σιζα αφου τα παιδια συνεργαζονται με αυτο το εργοστασιο κ εισαι σε επαρχιακο μερος.

εαν μπορεις να αποφυγεις τον ap4s, χαμενος δε θα βγεις :)

Οσο τα εψαξα λιγο ζαχαρωνω τον abloy protec 2 ή και τον evva 4ks. Θα κοιτάξω αν μπορει να φερει κατι απο αυτα αλλιως κοιταω για rs3s!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στην GD και μου πρόσφεραν την standard πόρτα που τοποθετούν με γραναζωτη κλειδαριά iseo με καταπέλτη και κύλινδρο iseo R7 με 620 + ΦΠΑ. 

Με επιπλέον 185 μου βάζουν τον κύλινδρο cisa RS3S. 

Ερωτήσεις: 

1. Γενικά ακούγεται καλό value for money?

2. Τα κλειδιά για τον κύλινδρο της cisa που ανέφερα παραπάνω είναι πραγματικά μη αντιγράψιμα;

3. Ισχύει ότι η εν λόγω εταιρεία έχει βγάλει μια πατέντα για την κάσα με κοιλοδοκο που την κάνει πολύ πιο ασφαλή από αντίστοιχες (σε τιμή)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Astronautis είπε

Πήγα στην GD και μου πρόσφεραν την standard πόρτα που τοποθετούν με γραναζωτη κλειδαριά iseo με καταπέλτη και κύλινδρο iseo R7 με 620 + ΦΠΑ. 

Με επιπλέον 185 μου βάζουν τον κύλινδρο cisa RS3S. 

Ερωτήσεις: 

1. Γενικά ακούγεται καλό value for money?

2. Τα κλειδιά για τον κύλινδρο της cisa που ανέφερα παραπάνω είναι πραγματικά μη αντιγράψιμα;

3. Ισχύει ότι η εν λόγω εταιρεία έχει βγάλει μια πατέντα για την κάσα με κοιλοδοκο που την κάνει πολύ πιο ασφαλή από αντίστοιχες (σε τιμή)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή!

1. ναι γιατι δεν εχει τιποτα κινεζικο ή μαϊμουδιαρικο

2. ναι, γινεται αντιγραφη μεσω ιταλιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Astronautis είπε

Πήγα στην GD και μου πρόσφεραν την standard πόρτα που τοποθετούν με γραναζωτη κλειδαριά iseo με καταπέλτη και κύλινδρο iseo R7 με 620 + ΦΠΑ. 

Με επιπλέον 185 μου βάζουν τον κύλινδρο cisa RS3S. 

Ερωτήσεις: 

1. Γενικά ακούγεται καλό value for money?

2. Τα κλειδιά για τον κύλινδρο της cisa που ανέφερα παραπάνω είναι πραγματικά μη αντιγράψιμα;

3. Ισχύει ότι η εν λόγω εταιρεία έχει βγάλει μια πατέντα για την κάσα με κοιλοδοκο που την κάνει πολύ πιο ασφαλή από αντίστοιχες (σε τιμή)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή!

Τις επόμενες ημέρες θα τους επισκεφθω και εγώ...

Δεν σου ανέφεραν τίποτα για δυνατότητα τοποθέτησης abloy protec 2 ή evva 4ks, σωστά;
Γνωρίζει κανείς εαν τους τοποθετούν;

Απο defender έχουν κάποια συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις για το θέμα και άφησα να μου προτείνουν αυτοί. Το μόνο που πρότειναν σαν πιθανή αναβάθμιση είναι αυτός ο αφαλός της cisa που υποτίθεται ότι μόνο στην Ιταλία μπορείς να φτιάξεις κλειδιά . 

Γενικά δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την παρουσίαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, antstyl είπε

Απο defender έχουν κάποια συγκεκριμένο;

cisa

22 ώρες πριν, antstyl είπε

Δεν σου ανέφεραν τίποτα για δυνατότητα τοποθέτησης abloy protec 2 ή evva 4ks, σωστά;

δεν τους εμπορευονται...

δεν ξερω αν τους πας εσυ, μηπως κανουν υποχωρηση κ τοποθετησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω διαλέξει το παρακάτω combo για την αλλαγή κλειδαριάς σε παλιά πόρτα ασφαλείας:

Mul-T-Lock Los + Abloy Protec 2 + Disec MRM29

 

Το κυρίως πρόβλημά μου είναι στην αφαίρεση της εσωτερικής επένδυσης της πόρτας (φωτογραφίες στο spoiler). Από την πάνω πλευρά είναι τελείως ελεύθερο (κουνήθηκε πάνω από 1εκ έξω) και φαίνεται μόνο να μαγκώνει στο κάτω μέρος. Έχω προσπαθήσει μόνο μία φορά να το βγάλω. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορεί να το έχουν πιάσει? Ίσως να έχει κάποια βίδα κάτω δεξιά? Εννοείται είχα βγάλει όλα τα extra (και το ματάκι) από πάνω.
 

Spoiler

 

image.jpeg.37574991153853de83f5ce940aae2f22.jpeg

image.jpeg.c80b36643e059c9654b40d656aa1ff97.jpeg

image.jpeg.49a8a6d5b9bdfa81b3f7c7b27aa930db.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Razor-manolis είπε

Καλησπέρα, έχω διαλέξει το παρακάτω combo για την αλλαγή κλειδαριάς σε παλιά πόρτα ασφαλείας:

Mul-T-Lock Los + Abloy Protec 2 + Disec MRM29

 

Το κυρίως πρόβλημά μου είναι στην αφαίρεση της εσωτερικής επένδυσης της πόρτας (φωτογραφίες στο spoiler). Από την πάνω πλευρά είναι τελείως ελεύθερο (κουνήθηκε πάνω από 1εκ έξω) και φαίνεται μόνο να μαγκώνει στο κάτω μέρος. Έχω προσπαθήσει μόνο μία φορά να το βγάλω. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορεί να το έχουν πιάσει? Ίσως να έχει κάποια βίδα κάτω δεξιά? Εννοείται είχα βγάλει όλα τα extra (και το ματάκι) από πάνω.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

image.jpeg.37574991153853de83f5ce940aae2f22.jpeg

image.jpeg.c80b36643e059c9654b40d656aa1ff97.jpeg

image.jpeg.49a8a6d5b9bdfa81b3f7c7b27aa930db.jpeg

 

Βγαλε το "ματακι" και μετα συρταρωτό θα αφαιρεθεί ο καπλαμάς
Edit: Τωρα που το ξαναδιάβασα ειδα οτι εχεις βγαλει το ματακι, γιατι στην φωτο φαίνεται οτι ειναι επανω. Μπορει να εχει καμιά κολλα η ταινια διπλης το κανουν οι πορταδες για να μην εχει τζογο ο καπλαμάς. Εμενα ειχε κατι σαν λάστιχα θα ανεβασω φωτο να δεις

Spoiler

 

 

IMG_20191216_115203.resized.jpg

 

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε απλή πόρτα αλουμινίου τζαμωτή με πλαινά σταθερά τμήμα σε πολυκατοικία, η πρόταση για extra ασφάλεια επειδή κάποιοι ένοικοι ξεχνάνε να την κλειδώνουν είναι,  Ηλεκτρομηχανική Κλειδαριά Αυτόματου κλειδώματος ?

Επεξ/σία από paiktaras69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...