Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

Μια χαρά είναι το skroutz, κέρδος βγάζει και αυτός που το πουλάει πιο φτηνά στο σκρουτζ ας προσαρμοστούν και αυτοί που είναι πιο ακριβοί. 

αυτο δεν ισχυει, το 10% κερδος δεν ειναι φυσιολογικο και δεν ειναι εμποριο.

το να σου πουλαω με 10% κερδος και να στα παιρνω απο την τοποθετηση δεν ειναι εμποριο.

24 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι δεν πληρώνεις την εργασία, είναι πολύ λίγη σαν εργασία για τα λεφτά που ζητάνε, αλλά πληρώνεις την τεχνογνωσία, την εγγύηση και φυσικά το after sales, όπως και στους γιατρούς άλλωστε. Εκεί ναι, η υπηρεσία και η τεχνογνωσία πληρώνεται. 

αφου εχουμε ολοι κατανοηση σε αυτο, τοτε ολα καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, cpavlidi είπε

Διαφωνώ μαζί σου ως προς την πονηρία, δεν θεωρώ πονηριά να προσπαθήσω να κάνω κάτι μόνος μου ΑΝ τα καταφέρω, πχ βάφω ένα δωμάτιο και δεν το βάφω σωστά και φωνάζω μπογιατζή, δεν θεωρώ λογικό να με χρεώσει παραπάνω για κάτι που έτσι και αλλιώς θα έκανε εξαρχής. Τώρα αν εγώ πάρω ένα τρυπάνι και τρυπήσω εδώ και εκεί αυτό είναι όπως λες, κάτι άλλο. Μια χαρά είναι το skroutz, κέρδος βγάζει και αυτός που το πουλάει πιο φτηνά στο σκρουτζ ας προσαρμοστούν και αυτοί που είναι πιο ακριβοί. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι δεν πληρώνεις την εργασία, είναι πολύ λίγη σαν εργασία για τα λεφτά που ζητάνε, αλλά πληρώνεις την τεχνογνωσία, την εγγύηση και φυσικά το after sales, όπως και στους γιατρούς άλλωστε. Εκεί ναι, η υπηρεσία και η τεχνογνωσία πληρώνεται. Εγώ που άλλαξα μόνος μου την κλειδαριά το έκανα γιατί ΔΕΝ έπρεπε να τρυπήσω κάτι ή να κάνω κάποια πατέντα....αν ήταν να παίξω με πατέντες αδερφέ κλειδαρά και μάλιστα θα τον έψαχνα να είναι σοβαρός επαγγελματίας όπως εσύ, και όχι στον πρώτο τυχόντα...... 

 

Υπάρχουν και κλειδαράδες πιο φτηνοί από skroutz και με καλύτερες υπηρεσίες. Επίσης υπάρχουν και αυτοί που για μια βίδα θέλουν 20€ και πουλάνε tilalco με 70€ (κι όμως μου χουν πει τέτοια τιμή) και υπάρχουν και κλειδαράδες που έχω δει να προσπαθούν να τρυπήσουν μια ώρα έναν astra σε αλουμινόπορτα χωρίς defender. Εγώ άμα έκανε κάποιος πατάτα στον τομέα μου και μου φώναζε να τη διορθώσω θα βάραγα στο κεφάλι. Κάποιος που είτε σπούδασε κάτι είτε έχει χρόνια εμπειρίας θα το χρεώσει. Και καλά κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άποψη για αντιβανδαλιστικά (μεγάλα) τζάμια σε πόρτες ασφαλείας για ισόγειο σπίτι που είναι εκτεθειμένο με εύκολη πρόσβαση; Πόσο ασφαλείας είναι; Αξίζει κανείς να βάλει και κάγκελα για να μη σκεφτεί κάποιος να το προσπαθήσει;

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, chocorello είπε

Άποψη για αντιβανδαλιστικά (μεγάλα) τζάμια σε πόρτες ασφαλείας για ισόγειο σπίτι που είναι εκτεθειμένο με εύκολη πρόσβαση; Πόσο ασφαλείας είναι; Αξίζει κανείς να βάλει και κάγκελα για να μη σκεφτεί κάποιος να το προσπαθήσει;

εκτεθειμενο -> οκ

ευκολη προσβαση -> οκ

ποσο αντιληπτο γινεται απο περαστικους ?

ποσο χρονο εχει καποιος να σπασει τα τζαμια χωρις καγκελα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mclein² είπε

εκτεθειμενο -> οκ

ευκολη προσβαση -> οκ

ποσο αντιληπτο γινεται απο περαστικους ?

ποσο χρονο εχει καποιος να σπασει τα τζαμια χωρις καγκελα ?

 

Η πόρτα θα είναι τέτοιου τύπου καθώς το σπίτι είναι αρκετά σκοτεινό γενικά:


image.png.3e26e76a3fa9210a575b2c48d06c5aa5.png

 

με θολωμένο τζάμι (για προφανείς λόγους), γίνεται εύκολα αντιληπτό από περαστικούς αφού πρόσβαση υπάρχει από πεζοδρόμιο. Η ενημέρωση που έχω είναι πως το συγκεκριμένο είδος τζαμιού δε χρειάζεται καν κάγκελα αλλά για να μην μπει κανενός η ιδέα σκέφτηκα να προστεθούν (σιδερένια) κάγκελα.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chocorello είπε

 

Η πόρτα θα είναι τέτοιου τύπου καθώς το σπίτι είναι αρκετά σκοτεινό γενικά:


image.png.3e26e76a3fa9210a575b2c48d06c5aa5.png

 

με θολωμένο τζάμι (για προφανείς λόγους), γίνεται εύκολα αντιληπτό από περαστικούς αφού πρόσβαση υπάρχει από πεζοδρόμιο. Η ενημέρωση που έχω είναι πως το συγκεκριμένο είδος τζαμιού δε χρειάζεται καν κάγκελα αλλά για να μην μπει κανενός η ιδέα σκέφτηκα να προστεθούν (σιδερένια) κάγκελα.

πρεπει να ερθει ο χουλκ ή να βαραει καποιος με βαριοπουλα 10'++ για να κανει μια μικρη τρυπα κ να γινει η αρχη της καταστροφης...

μη βαλεις καγκελο αν δε σ'αρεσει -> δε χρειαζεται. αν παλι σου αρεσει, βαλτο...κερδος θα εχεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σκέψη μου είναι καθαρά στο να αποτρέψω αυτούς που δε γνωρίζουν ώστε να μην το προσπαθήσουν καν. Δεν ξέρω αν βγάζει κάποιο νόημα αυτό ή αν οι κλέφτες του 2023 γνωρίζουν από τέτοιες κατασκευές. Οπτικά το αποτέλεσμα μπορεί να είναι καλύτερο χωρίς κάγκελα.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chocorello είπε

Η σκέψη μου είναι καθαρά στο να αποτρέψω αυτούς που δε γνωρίζουν ώστε να μην το προσπαθήσουν καν. Δεν ξέρω αν βγάζει κάποιο νόημα αυτό ή αν οι κλέφτες του 2023 γνωρίζουν από τέτοιες κατασκευές. Οπτικά το αποτέλεσμα μπορεί να είναι καλύτερο χωρίς κάγκελα.

Αυτό το τζάμι που λες ούτε σπάει ούτε τρυπάει με τα συνήθη εργαλεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Doubt είπε

Αυτό το τζάμι που λες ούτε σπάει ούτε τρυπάει με τα συνήθη εργαλεία;

Θεωρώ πως όχι; Αντιβανδαλιστικό 5+5 μου είπαν, για όποιον γνωρίζει περισσότερα.
Επιμένουν πάντως πως τα κάγκελα δε χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναζητω μια κλειδαρια διπλης ενέργειας για NUKI και ειδα οτι πουλάνε και μια δική τους στα 79 ευρω

https://nuki.io/en/universal-cylinder/

1) υπάρχει κάτι καλυτερο σε αυτή την τιμή;

2) ποσο πρέπει να ανέβουμε σε κόστος απόκτησης, για να πάρουμε κατι ουσιαστικά καλυτερο και πιο ασφαλή απο αυτον που προτείνει η nuki?

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση προς τους γνώστες. Έχω γράψει και πιο παλιά ότι θέλω να αλλάξω κλειδαρια στο dierre με τύπου αφαλο (τώρα είναι χρηματοκυβωτιου).
Αν επιλέξω κλειδαρια ηλεκτρομηχανικη είναι καλύτερα ή εντελώς περιττή για οικιακή πόρτα;
Εφόσον κάνει, ρεύμα από που παίρνει; μπαταρία ή πρέπει να φέρω καλώδιο στην πόρτα (προφανώς αλλάζει από μοντέλο σε μοντέλο αλλά ποια είναι η πιο συνήθης επιλογή); 
Τέλος, κάποια ενδεικτικά παράδειγματα τέτοιων κλειδαριων; 
 

Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2023 στις 1:03 ΠΜ, prefuse είπε

Αναζητω μια κλειδαρια διπλης ενέργειας για NUKI και ειδα οτι πουλάνε και μια δική τους στα 79 ευρω

https://nuki.io/en/universal-cylinder/

1) υπάρχει κάτι καλυτερο σε αυτή την τιμή;

2) ποσο πρέπει να ανέβουμε σε κόστος απόκτησης, για να πάρουμε κατι ουσιαστικά καλυτερο και πιο ασφαλή απο αυτον που προτείνει η nuki?

 

1. λιγα πραγματα αλλα σ'αυτον που προτεινει η νουκι δεν ξερω αν μπορεις να βγαλεις αντιγραφα κλειδια & που.

2. 120€ ++

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2023 στις 1:08 ΜΜ, chocorello είπε

Θεωρώ πως όχι; Αντιβανδαλιστικό 5+5 μου είπαν, για όποιον γνωρίζει περισσότερα.
Επιμένουν πάντως πως τα κάγκελα δε χρειάζονται.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Πολλή προσοχή στο τζάμι. Πολύς κόσμος και επαγγελματίες έχουν την εντύπωση ότι ένα τρίπλεξ (τζάμι+μεμβράνη+τζάμι) είναι αντιβανδαλιστικό. 

Για να είναι αντιβανδαλιστικό ένα τζάμι πρέπει κατά κανόνα να διαθέτει πολλές μεμβράνες και κάποιες φορές διαφορετικής σύστασης μεταξύ τους.

Ρώτα το βαθμό της αντιβανδαλιστικής προστασίας / πιστοποίησης που έχει το συγκεκριμένο 5 + 5 (πχ P4A, P6B, κλπ) και μετά κάνε αναζήτηση αυτόν τον βαθμό στη Google ώστε να βρεις έναν πίνακα και να αποκτήσεις μία εικόνα της προστασίας.

Και ναι, αν βάλεις αντιβανδαλιστικό υαλοπίνακα, το κάγκελο δεν είναι τόσο απαραίτητο, αν και ο κανόνας είναι ότι παραπάνω βάζεις καλό σου κάνει.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

1. λιγα πραγματα αλλα σ'αυτον που προτεινει η νουκι δεν ξερω αν μπορεις να βγαλεις αντιγραφα κλειδια & που.

2. 120€ ++

1)Order extra keys

The Nuki Universal Cylinder comes with 5 keys. Order extra keys and keyed alike cylinders through the M&C Online Shop.
Important: Additional keys can only be issued upon presentation of the Nuki Security Card.

2) Κάποια πρόταση για την κλειδαριά που αναφέρεις στα 120€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...