Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

4€ + ΦΠΑ υποθέτω? Επίσης αναφερόμαστε σε:

  • πλαστική / τουμπόραμα ?
  • πολυστρωματική ?
  • πολυστρωματική αλουμινίου?
  • ή χαλκού ?

Είναι δυνατόν να λέμε για χαλκο 4€/μετρο; και ποιος βάζει πλέον χαλκο να κατεβάσει από ταράτσα; είναι ασύμφορο. 

Επισεις η πολυστρωματικη που λες είναι η ασπρη.(μαύρο χρώμα είναι πολυαιθυλαινιο το σκέτο μαύρο) επειδή θα το ψάξεις στο ίντερνετ 😁😋

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η πολυστρωματικη είναι άσπρη , άλλο είναι το τουμποραμα. Βασικά τουμποραμα είναι μάρκα κι έχει μείνει, πολυαιθυλένιο λέγεται η σωλήνα. Και η πολυστρωματικη είναι πολυαιθυλένιο , αλλά ανάμεσα έχει και μια στρώση αλουμίνιο, (πολυαιθυλένιο-αλουμινιο-πολυαιθυλενιο) γι αυτό και την λένε πολυστρωματικη. Για μένα προτίμησε πολυαιθυλένιο, διότι με τον καιρό θα χαλάσουν οι μονώσεις, και η πολυστρωματικη δεν κάνει να την βλέπει και πολύ ο ήλιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον esooar 200lt με διπλό επιλεκτικό συλλέκτη  navy 3.34  τετραγωνικά.Απο την προηγούμενη εβδομάδα που έχω καλύψει τον ένα συλλέκτη δεν μου δίνει καυτό νερό ο ηλιακός.Ειναι απλά πολύ ζεστό, αντέχεται το χερι κάτω από τη βρύση.Οχι πως χρειαζόμαι περισσότερο ζεστό νερό αυτή την εποχή,απλά αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό αυτό δεδομένο ότι είναι και navy ο συλλεκτης,δεν έπρεπε να ζεματαει έστω με τον ένα συλλέκτη;Μου έχει κάτσει από την αρχή με την εγκατάσταση που σας είχα βάλει φωτογραφίες,ότι έχει γίνει όχι απόλυτα σωστή δουλειά,ανέβηκα και τις προάλλες στην ταράτσα και όπου ήταν πιασμένοι σωλήνες με ταινία έχει ξεκολλήσει μέσα σε μόλις 3μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι κάνεις ερωτήσεις που δεν είναι εύκολο να απαντηθούν μέσω ίντερνετ, ειδικά με τον τρόπο που τις θέτεις, "αντέχει λίγο το χέρι κάτω από τη βρύση" κτλ. Αυτά μόνο με κάποιον που θα δει την εγκατάσταση και θα είναι ειδικός (υδραυλικός πχ) και έμπιστος, μπορούν να απαντηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Έχω τον esooar 200lt με διπλό επιλεκτικό συλλέκτη  navy 3.34  τετραγωνικά.Απο την προηγούμενη εβδομάδα που έχω καλύψει τον ένα συλλέκτη δεν μου δίνει καυτό νερό ο ηλιακός.Ειναι απλά πολύ ζεστό, αντέχεται το χερι κάτω από τη βρύση.Οχι πως χρειαζόμαι περισσότερο ζεστό νερό αυτή την εποχή,απλά αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό αυτό δεδομένο ότι είναι και navy ο συλλεκτης,δεν έπρεπε να ζεματαει έστω με τον ένα συλλέκτη;Μου έχει κάτσει από την αρχή με την εγκατάσταση που σας είχα βάλει φωτογραφίες,ότι έχει γίνει όχι απόλυτα σωστή δουλειά,ανέβηκα και τις προάλλες στην ταράτσα και όπου ήταν πιασμένοι σωλήνες με ταινία έχει ξεκολλήσει μέσα σε μόλις 3μηνες.

Φυσιολογικο ειναι.. Αν τον αφησεις 2 μερες χωρις να τραβηξεις νερο σιγουρα θα σου δωσει μεγαλες θερμοκρασιες..!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Έχω τον esooar 200lt με διπλό επιλεκτικό συλλέκτη  navy 3.34  τετραγωνικά.Απο την προηγούμενη εβδομάδα που έχω καλύψει τον ένα συλλέκτη δεν μου δίνει καυτό νερό ο ηλιακός.Ειναι απλά πολύ ζεστό, αντέχεται το χερι κάτω από τη βρύση.Οχι πως χρειαζόμαι περισσότερο ζεστό νερό αυτή την εποχή,απλά αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό αυτό δεδομένο ότι είναι και navy ο συλλεκτης,δεν έπρεπε να ζεματαει έστω με τον ένα συλλέκτη;Μου έχει κάτσει από την αρχή με την εγκατάσταση που σας είχα βάλει φωτογραφίες,ότι έχει γίνει όχι απόλυτα σωστή δουλειά,ανέβηκα και τις προάλλες στην ταράτσα και όπου ήταν πιασμένοι σωλήνες με ταινία έχει ξεκολλήσει μέσα σε μόλις 3μηνες.

Φυσιολογικό ειναι. Αν είχες βάλει και εσύ θερμόμετρο θα έβλεπες πως με 1m2 που έχεις, δίνει περίπου 10~15 βαθμούς στα 200λ. Όταν το χρησιμοποιείς δηλαδή πέφτει κάπου στους 25 και όταν έχει όλη την μέρα ήλιο πάει 35 με 40. Την επόμενη φτάνει 50 κλπ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Φυσιολογικο ειναι.. Αν τον αφησεις 2 μερες χωρις να τραβηξεις νερο σιγουρα θα σου δωσει μεγαλες θερμοκρασιες..!

 

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Έχω τον esooar 200lt με διπλό επιλεκτικό συλλέκτη  navy 3.34  τετραγωνικά.Απο την προηγούμενη εβδομάδα που έχω καλύψει τον ένα συλλέκτη δεν μου δίνει καυτό νερό ο ηλιακός.Ειναι απλά πολύ ζεστό, αντέχεται το χερι κάτω από τη βρύση.Οχι πως χρειαζόμαι περισσότερο ζεστό νερό αυτή την εποχή,απλά αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό αυτό δεδομένο ότι είναι και navy ο συλλεκτης,δεν έπρεπε να ζεματαει έστω με τον ένα συλλέκτη;Μου έχει κάτσει από την αρχή με την εγκατάσταση που σας είχα βάλει φωτογραφίες,ότι έχει γίνει όχι απόλυτα σωστή δουλειά,ανέβηκα και τις προάλλες στην ταράτσα και όπου ήταν πιασμένοι σωλήνες με ταινία έχει ξεκολλήσει μέσα σε μόλις 3μηνες.

Έχω σκεπάσει τα 2/3 και το νερό είναι όπως πριν.

Δεν το θεωρώ λογικό αλλά όχι και ότι έχει πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Έχω σκεπάσει τα 2/3 και το νερό είναι όπως πριν.

Δεν το θεωρώ λογικό αλλά όχι και ότι έχει πρόβλημα 

Δεν το θεωρείς λογικό,αλλά ούτε πρόβλημα;🤔🤔🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 26ska είπε

Δεν το θεωρείς λογικό,αλλά ούτε πρόβλημα;🤔🤔🤔

Ναι γιατί αφορά και την απόδοση του κάθε ηλιακού.

Δεν έχουν όλοι την ίδια απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Ναι γιατί αφορά και την απόδοση του κάθε ηλιακού.

Δεν έχουν όλοι την ίδια απόδοση.

Έχω γράψει παραπάνω ότι έχει navy συλλεκτες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Ναι γιατί αφορά και την απόδοση του κάθε ηλιακού.

Δεν έχουν όλοι την ίδια απόδοση.

Και δεν κανουν ολοι την ιδια χρηση..!!!

14 ώρες πριν, vaggooss είπε

Έχω σκεπάσει τα 2/3 και το νερό είναι όπως πριν.

Δεν το θεωρώ λογικό αλλά όχι και ότι έχει πρόβλημα 

Ποσα λιτρα τραβας την ημερα και για τι θερμοκρασιες μιλας?

Γιατι αν το βραδυ εχεις 40-50β λογικο την επομενη μερα να σου δωσει 60-65β.

Αν το βραδυ ομως εχει 20β!!!

Μετρας τη  θερμοκρασια??? Γιατι πανω απο τους 50β ειναι καυτο αλλο το ποσο το βλεπεις με οργανο..!!!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@26ska με 1.7τμ συλλέκτη αυτή την εποχή η λογική λέει ότι έπρεπε να έχεις καυτό νερό (55°-60°). Εγώ έχω με λιγότερο από 1.5τμ. Δεν ξέρουμε τι χρήση κάνεις όμως. Αν δεν κάνεις μεγάλη χρήση όντως μπορεί να έχεις μειωμένη απόδοση του ηλιακού.

Με ένα θερμόμετρο μέτρα τη θερμοκρασία του ζεστού νερού το πρωί 8:00 και μετά μέτρα χωρίς να κάνεις σοβαρή χρήση το μεσημέρι 16:00 να δεις τι απόδοση έχει. Μόνο έτσι θα έχεις μια εικόνα της απόδοσης.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, 26ska είπε

Έχω τον esooar 200lt με διπλό επιλεκτικό συλλέκτη  navy 3.34  τετραγωνικά.Απο την προηγούμενη εβδομάδα που έχω καλύψει τον ένα συλλέκτη δεν μου δίνει καυτό νερό ο ηλιακός.Ειναι απλά πολύ ζεστό, αντέχεται το χερι κάτω από τη βρύση.Οχι πως χρειαζόμαι περισσότερο ζεστό νερό αυτή την εποχή,απλά αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό αυτό δεδομένο ότι είναι και navy ο συλλεκτης,δεν έπρεπε να ζεματαει έστω με τον ένα συλλέκτη;Μου έχει κάτσει από την αρχή με την εγκατάσταση που σας είχα βάλει φωτογραφίες,ότι έχει γίνει όχι απόλυτα σωστή δουλειά,ανέβηκα και τις προάλλες στην ταράτσα και όπου ήταν πιασμένοι σωλήνες με ταινία έχει ξεκολλήσει μέσα σε μόλις 3μηνες.

Το αντεχεται σημαινει κοντα στους 50β. Αρα πριν βγει ο ηλιος δεν επρεπε να ειχες πανω απο 30β! Βαλε μεσα οτι εχεις και 200αρη..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Και δεν κανουν ολοι την ιδια χρηση..!!!

Ποσα λιτρα τραβας την ημερα και για τι θερμοκρασιες μιλας?

Γιατι αν το βραδυ εχεις 40-50β λογικο την επομενη μερα να σου δωσει 60-65β.

Αν το βραδυ ομως εχει 20β!!!

Μετρας τη  θερμοκρασια??? Γιατι πανω απο τους 50β ειναι καυτο αλλο το ποσο το βλεπεις με οργανο..!!!

Όχι δεν έχω θερμόμετρο αλλά παρόλο που τραβάω συχνά ζεστό νερό στης χρήσης που κάνω πάλι βλέπω ότι είναι μικρή η διαφορά στο ποσό αναμειγνύω ζεστο-κρυο.

150 λίτρα ηλιακό με μια πλάκα 2 ,×1,3

2 άτομα.

Και εχω και μικρό συλλέκτη.

Με της θερμοκρασίες που έχουμε ως χώρα και την απόδοση των επιλεκτικων πλέον συλλεκτών η απόδοση είναι τεράστια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vaggooss είπε

Όχι δεν έχω θερμόμετρο αλλά παρόλο που τραβάω συχνά ζεστό νερό στης χρήσης που κάνω πάλι βλέπω ότι είναι μικρή η διαφορά στο ποσό αναμειγνύω ζεστο-κρυο.

150 λίτρα ηλιακό με μια πλάκα 2 ,×1,3

2 άτομα.

Και εχω και μικρό συλλέκτη.

Με της θερμοκρασίες που έχουμε ως χώρα και την απόδοση των επιλεκτικων πλέον συλλεκτών η απόδοση είναι τεράστια.

Απλα κανεις νορμαλ χρηση και οσο χρειαζεσαι.. Αν γεμισεις 2 κουβαδες μονο ζεστο νερο.. θα δεις πως θα αλλαξουν τα δεδομενα..!

Οσο και καλο συλλεκτη να εχεις η διαφορα με εναν srip δεν ειναι μεγαλη..!!!  Διαφορα στην αποδοση μπορεις να δεις μονο με σωληνες κενου σε σχεση με εναν καλο επιλεκτικο..!

Το καλοκαιρι ακομα και οι παλιοι συλλεκτες τα καταφερνουν μια χαρα γιατι στο μεσο ορο καταναλωνουμε ελαχιστα ζεστο και ο ηλιακος καθε μερα φορτωνει..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...