Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Ο CEO της Apple πιστεύει ότι δεν χρειάζεσαι πτυχίο για να διαπρέψεις στον προγραμματισμό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Με τον ρυθμό που η Apple αφαιρεί features αντί να προσθέτει, σε λιγα χρονια το μονο που θα χρειάζεται για να δουλεψεις εκει ειναι να ξερεις να πατας Delete και να σβηνεις γραμμες κωδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται δεν χρειάζεσαι πτυχίο για τον προγραμματισμό απλά μπόλικο διάβασμα ώρες ατέλειωτες και εννοείται να το συνεχίσεις για πολλά χρόνια γενικά είναι μια εργασία για αυτούς που αγαπάνε στην κυριολεξία να γράφουν κώδικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, IcemanGr71 είπε

Συμφωνώ απόλυτα..... π.χ. εγώ από μικρός είχα τον "ιό" και έμαθα μόνος μου.... πράγμα που το χρησιμοποίησα αργότερα στο μέλλον σε δουλειές, πανεπιστήμιο, δουλειά κτλ...

Όμως για να ανοίξει μία πόρτα πια χρειάζεσαι μία πιστοποίηση ή πτυχίο.... αλλιώς άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

Η μπίζνα των πιστοποιήσεων ειδικά είναι μεγάλη, τρελή μπάζα και το βλέπουμε δίπλα μας.... σε λίγο θα πρέπει να έχεις πιστοποίηση ακόμα και στο να ανοίγεις το διακόπτη στο φούρνο...

Εδώ και κολλάει και το ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κτίσει αυτοκρατορίες και βγάλαν μύρια χωρίς να έχουν πτυχία κτλ. Με το μυαλό, την τρέλα τους, τις γνωριμίες ίσως .... έγιναν ότι έγιναν....

P.S. Το 15άχρονο που σου χακάρει ότι θέλει... λες να έχει πτυχίο.... μπαααααααα

Σε όλες τις εταιρίες στο εξωτερικό δεν ξέρω για ελλάδα, όταν κάνεις συνέντευξη για δουλειά πάντα έχεις να κάνεις ένα τεστ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SiLeNtOne-- είπε

Επίσης, δεν χρειάζεται πια πτυχίο για να γίνεις χειρούργος

Sure.

Άλλο πράγμα το χειρουργείο και άλλο ο προγραμματισμός. Μην συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια! Πολλά πράγματα μπορούν να γίνουν χωρίς πτυχίο και μάλιστα με αξιόλογη επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Καλά όλα αυτά αλλά η εταιρία του προσλαμβάνει προγραμματιστές αποφοίτους δημοτικού ; Άμα είναι να παω !

Εξωτερικό όλες σχεδόν αρκεί να έχεις projects,εμπειρία και να περάσεις τα τέστ και συνέντευξη.

1 ώρα πριν, mrkra είπε

αρλουμπες.... άλλο πράγμα η συγγραφή κώδικα και άλλο η μετατροπή ενός αλγορίθμου σε κώδικα. Υπάρχουν απλοί αλγόριθμοι όπως υπάρχουν και δύσκολοι αλγόριθμοι. Οι πραγματικά χρήσιμοι ειναι οι δύσκολοι. Και χωρίς συστηματική ενασχόληση με αυτούς και με όλο το υπόβαθρο που χρειάζονται αυτοί (μαθηματική παιδεία, φυσική κλπ) προγραμματιστής δεν στεριώνει. Άρα αυτά που λέει ο συγκεκριμένος κύριος είναι λόγια του αέρα. Χρειάζεται πανεπιστήμιο και πτυχίο.

Ελλάδα ίσως ναι, εξωτερικό όχι, και στο λέω από εμπειρία που δουλεύω σαν προγραμματιστής τα τελευταία 5 χρόνια και έχω πτυχείο από τει διοίκησης επιχειρήσεων. Μαθηματικά και φυσικές δεν σου χρειάζονται για εφαρμογές κινητών για παράδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Εδώ μέσα γράφει ο κάθε πικραμένος... Έχω τελειώσει σχολή πληροφορικής και σας διαβεβαιώ ότι για να μάθει κανείς προγραμματισμό δεν χρειάζεται καμία σχολή. Απλά όρεξη, υπολογιστή και πρόσβαση στο διαδίκτυο. Φτιάχνεις εφαρμογές και γεμίζεις το portfolio σου και χτυπάς μια χαρά δουλειές. Ίσως όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό στην ελλαδάρα αλλά στο εξωτερικό δεν θα πας χαμένος.

Για να μαθεις μονο πληροφορικη μπορει οχι. Για να μαθεις επιστημη υπολογιστων γενικοτερα ομως χρειαζεται, γιαυτο οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι βρισκουν παντου δουλειες ακομα και εδω στην "ελλαδαρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πτυχίο δεν χρειάζεται σίγουρα.

Κ*λοφαρδία χρειάζεται να ανοίξουν οι ουρανοί να σε δεχτούν στην πρώτη δουλειά & μετά μαθαίνεις την δουλειά, όπως γίνεται με όλες άλλωστε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα ισωπεδώνουμε όλα ... προφανώς υπάρχουν παιδιά με πολύ όρεξη για δουλειά και πολύ μυαλό που καταφέρνουν πολλά χωρίς πανεπιστημιακές γνώσεις. Αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. Και ακόμα καλύτερα αυτά τα παιδιά μόλις τις αποκτήσουν ανοίγουν ακόμα περισσότερο τους ορίζοντες τους.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα πτυχία δεν έχουν αξία. Όλες οι μεγάλες εταιρίες είναι γεμάτες από ανθρώπους που έχουν πτυχίο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό και δουλέψαν και ερευνητικά στα πανεπιστήμια ... όχι δεν είχαν 100% τις πρακτικές γνώσεις που χρειάζεται η δουλεία για να δώσουν το 100% day 1 όταν πήγαν (και ποιος τις έχει, δλδ?) αλλά έχουν την ακαδημαική πειθαρχία και ευελιξία που χρειάζονται κάποιες θέσεις που δεν προγραμματίζεις απλά τυφλά ότι σου λένε οι άλλοι. 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, spyroskonst είπε

Πτυχίο δεν χρειάζεται σίγουρα.

Κ*λοφαρδία χρειάζεται να ανοίξουν οι ουρανοί να σε δεχτούν στην πρώτη δουλειά & μετά μαθαίνεις την δουλειά, όπως γίνεται με όλες άλλωστε.

 

Το βρηκες. Γιατι οταν σου βαλουν το τεστ στην συνεντευξη απο τυχη περνας ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε κανουνε τα ρασα τον παπα αλλα ο παπας τα ρασα.

Η υψηλη ευφυια ειναι κατα βαση εκ γενετης δεν την αποκταει καποιος με πτυχια.

Αν τωρα καποιος που εχει ευφυια ασχοληθει με κατι οτιδηποτε ειναι αυτο θα τα καταφερει ανεξαρτητως πτυχιου.

Το πτυχιο ειναι αποτελεσμα της ευφυιας(και της προσπαθειας) οχι προυπαρχουσα συνθηκη για την υπαρξη αυτης.

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jimd6776 είπε

Το βρηκες. Γιατι οταν σου βαλουν το τεστ στην συνεντευξη απο τυχη περνας ε?

Συνέντευξη και πώληση είναι ακριβώς το ίδιο πράμα. Στην συνέντευξη πουλάς το προιόν (εσένα) σε κάποιον άλλον.

Και μέχρι να φτάσουμε στο "ουπς, λάθος άτομο προσλάβαμε", εσύ έχεις τουλάχιστον μερικούς μήνες free εκπαίδευσης στον προγραμματισμό & στον συγκεκριμένο επαγγελματικό κλάδο.

Άρα αν σου κάτσει στο ξεσκαρτάρισμα που κάνουν να επιλέξουν εσένα λόγω καλής συνέντευξης (πώλησης), τότε ξεκινάς δυναμικά να μαθαίνεις & να εμπλουτίζεις βάσεις που δεν θα μπορούσες να κάνεις μόνος σου στο σπίτι γράφοντας "hello world".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

όχι πτυχίο, πιο φθηνά εργατικά χέρια.. οκ το πιάσαμε 

100% άκυρο.

Έχω τελειώσει τεχνικό λύκειο με αντικείμενο πολυμέσα και δίκτυα υπολογιστών.

Έχω τελειώσει και δημόσιο I.E.K. όπου εκεί έμαθα βασικά πράγματα από 3 καθηγητές ακριβώς και δίδαξα τους υπόλοιπους που είχαν τελειώσει πανεπιστήμιο ενώ ήμουν μαθητής τους. (κλασικό-πραγματικό παράδειγμα, συζητούσα με έναν από τους 3 καθηγητές για reverse engineering, και είχα καθηγητή που με ρωτούσε για εντελώς βασικά πράγματα στις βάσεις δεδομένων)

Με τα όσα έχω αναφέρει, παραπάνω, να σου πω, πως έχω απολαύσει μισθούς που ελάχιστοι μπορούν να απολαύσουν στην Ελλάδα, και όλα αυτά χωρίς πτυχίο από πανεπιστήμιο.

Στον κόσμο (εννοώ εκτός Ελλάδας, και σε κράτη τεχνολογικά αναπτυγμένα), δεν τους αφορά το πτυχίο. Κανένας δεν με ρώτησε ποτέ αν έχω πτυχίο, με τι βαθμό το απόκτησα κ.α. 

 

Επίσης κανένας δεν μου είπε ανάλογα το βαθμό και το πτυχίο τι μισθό θα πάρω.

Αυτό που μετράει είναι να γνωρίζεις να κάνεις την δουλειά !! Τίποτα άλλο.

Και για να προλάβω μερικές απαντήσεις, αυτή τη στιγμή κάνω Machine Learning, που σημαίνει πως δεν είναι απαραίτητο το πανεπιστήμιο για να κάνεις κάτι εξελιγμένο σήμερα. Όρεξη χρειάζεται για να ασχοληθείς σε βάθος. Η γνώση είναι ελεύθερα διαθέσιμη για όλους πλέον.

Τέλος, για να προλάβω και τα σχόλια που θα αφορούν το πανεπιστήμιο, να πω, πως εγώ που δεν έχω τελειώσει πανεπιστήμιο, δεν το απαξιώνω. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου, πάντα υπάρχει η αμφιβολία για το αν κάνω κάτι σωστά και πως θα ήταν αν είχα τελειώσει ένα πανεπιστήμιο. Πάντα σκέφτομαι αν υπάρχει κάτι που έχω χάσει που δεν πήγα πανεπιστήμιο. Πάντα νιώθω μειονεκτικά σε σχέση προγραμματιστές που έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο. Πιστεύω στο πανεπιστήμιο. Πιστεύω στην εξελιγμένη γνώση που παρέχει. Δεν πιστεύω όμως, πως το πανεπιστήμιο μπορεί σήμερα να σου καθορίσει τον μισθό.

Το μισθό του τον καθορίζει ο καθένας ξεχωριστά, και αυτό προκύπτει από τον χρόνο που αφιερώνει στο επάγγελμα του.

Όπως υπάρχουν καρδιοχειρουργοι που παίρνουν 2000 για ένα χειρουργείο, έτσι υπάρχουν και καρδιοχειρουργοι που παίρνουν 50000. Η διαφορά είναι η αφοσίωση στο επάγγελμα σου και η εξειδίκευση.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...