Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Ο CEO της Apple πιστεύει ότι δεν χρειάζεσαι πτυχίο για να διαπρέψεις στον προγραμματισμό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, SiLeNtOne-- είπε

Επίσης, δεν χρειάζεται πια πτυχίο για να γίνεις χειρούργος

Sure.

Χειρούργος όχι. Χειρουργός, ναι.

2 ώρες πριν, billeiros είπε

Αμα είσαι φίλος του Steve Jobs φυσικά και δεν χρειάζεται. 

Ποιανού;  Του μακαρίτη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Φαντάζομαι , χωρίς πτυχίο, θα στείλεις βιογραφικό και θα γράψεις απλώς... "Trust me , είμαι γαμάτος." και θα σε προσλάβουν κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 πολλές επιχειρήσεις «δεν έχουν αλλάξει και πολύ» είπε ο Tim Cook στον Matthew Panzarino του TechCrunch, συμπληρώνοντας ότι «ακόμη χρησιμοποιούν πολύ παλιά τεχνολογία»

ναι, εχουν μεινει ακομη στα Windows XP 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimd6776 είπε

 Οταν σου βαζουν 2 και 3 επιπεδα συνεντευξης δε μπορεις να περασεις "τυχαια". Το "ουπς λαθος καναμε" ισχυει σε μικρες εταιριουλες πια που δε συμβαδιζουν με την συγχρονη εποχη.

Αυτο θελω να μου το αναλυσεις, και θελω να μου πεις και δυο τρεις μεγαλες εταιριουλες που δεν εχουν προσλαβει ποτε κανεναν που δεν εκανε για τη θεση. Η εμπειρια μου λεει οτι η μεγαλη επιχειρηση πιο ευκολα κανει λαθος και πιο δυσκολα καταλαβαινει το λαθος της.
Στη μικρη εταιριουλα που δεν συμβαδιζει με την εποχη οπως λες (πιο πολλες startup απο τα επεισοδια της Λαμψης) αν δεν κανεις για τη δουλεια σε δυο μηνες εχεις παρει ποδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα ο προγραμματισμός είναι μια εξελισσόμενη επιστήμη που προϋποθέτει συνεχή ενημέρωση και αυτοβελτίωση από μέρους σου. Πριν τριάντα χρόνια έπαιρνες πτυχίο σε Cobol και C+, το τότε πτυχίο σου αυτό πιστοποιούσε μόνο, τώρα τι να σε κάνω αν μου εμφανίσεις τέτοιο χαρτί; Δε σημαίνει τίποτα για τη δική σου βελτίωση. Σε αυτό έχει δίκιο ο Κουκ, ο προγραμματισμός είναι από τους κλάδους που βασίζονται στις ικανότητες και όχι στο χαρτί.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πτυχίο δεν χρειάζεται οτι και να λέει ο καθενας εδω μεσα. Μπορεις να εισαι καλος στα περισσοτερα και χωρις να εχεις πτυχιο. Απο εκει και περα το να σπουδασεις και να ανοιξεις καποιους οριζοντες κυριως στον τροπο μαθηματικής σκεψης και γενικων γνωσεων καλο ειναι. Πχ πως θα δουλεψει καποιος πανω σε μια 3d engine αν δεν ξερει την τυφλα του απο μαθηματικα, γεωμετρια, κλπ. 

Βεβαια ολα αυτα μπορει καποιος να τα μαθει απο μονος του αν εχει το καταλληλο iq και προσπαθήσει. Δεν ειναι ολοι για ολα, καποιοι εχουν τα φοντα και καποιοι οχι. Σαν τους αθλητες, καποιοι γεννιουνται ετσι. 

Οι περισσοτεροι με πτυχίο προγραμματιστες ειναι σχεδόν ασχετοι. Λιγοι κανουν δουλεια πρωτοτυπη, οι αλλοι μαθαινουν κατι και το εκτελουν copy paste. Καποιοι και σε αυτο δυσκολευονται. 

Επεξ/σία από possiz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, infamousjohn said:

Κατάλαβε και η apple ότι το χρήμα είναι στο store.

Ποιος άλλος το κατάλαβε και πότε;

 

2 hours ago, infamousjohn said:

Άρα τι θέλει; Εθελοντές να το γεμίσουν με εφαρμογές χωρίς αυτή να δώσει δεκάρα (απλά κρατάει ποσοστά από τις πωλήσεις).

Τι σχέση έχει αυτό με το πτυχίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εντάξει ο κούκος ας κοιτάξει δίπλα του στο επόμενο meeting να μετρήσει πόσοι senior engineer/developer είναι από το ΕΠΑΛ.  Δε διαφωνώ πως υπάρχουν και εξαιρέσεις,  εγώ είμαι μια, αλλά γενικά δεν φτάνεις ψηλά μόνο με όρεξη. Ας πούμε ότι θα φτάσεις εκεί που θα φτάσει ένας με πτυχίο που δεν έχει όρεξη. 

Επίσης είναι λάθος να αποθαρρύνει κάποιος τους νέους από τις σπουδές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πτυχίο δεν κάνει τον προγραμματιστή, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, άσε που άλλο το επίπεδο του πτυχίου απο ΙΕΚ ή άλλη τέτοιου τύπου σχολή και άλλο το επίπεδο από το M.I.T. , επίσης άλλο πράγμα οι γνώσεις στο προγραμματισμό, άλλο το αν υπάρχει πτυχίο και άλλο η σχέση όλως αυτών ως πρός την πραγματική αγορά στην προσφορά και ζήτηση εργασίας.

Μπορεί δηλαδή να είναι κάποιος κορυφαίος προγραμματιστής και να μην έχει πτυχίο, γιατί απλά είναι ένα μεράκι, μια τρέλα, ένα "μικρόβιο" που αν το έχει κάποιος και ασχοληθεί μπορεί να μάθει προγραμματισμό ακόμη να σε επαγγελματικό επίπεδο.

Δυστυχώς στην Ελλάδα μάθαμε όλοι να τα κάνουμε όλα και από εξειδίκευση μείναμε πολύ πίσω, αυτό αλλάζει αλλά με ελληνικούς ρυθμούς.

Για να αντιληφθείτε λίγο τι συμβαίνει στην Ελλάδα με τν σχέση γνώσεις / πτυχίο θα σας γράψω προσωπική εμπειρία.

Είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής, και τα 4-5 τελευταία χρόνια γράφω και για ios - Mac os, επαγγελματικές εφαρμογές (κατά παραγγελία συνήθως

το πτυχίο που έχω είναι από Τεχνικό Επαγγελματικό Λύκειο (αρχαίο πλέον) όποτε μερικά χρόνια πριν κατάλαβα ότι πρέπει να αποκτήσω και κάποιο πτυχίο έστω από ΚΕΚ για να επιβεβαιώνει κάποιες από τις γνώσεις μου στην χρήση των υπολογιστών (κάτι πιο φρέσκο). Περίμενα ότι το επίπεδο γνώσεων από τους μαθητές θα ήτανε πολύ χαμηλό αλλά το μαύρο χάλι ήτανε στους καθηγητές, ένας μάλιστα ήτανε οδηγός αστικού λεωφορείου στην κανονική του δουλειά και στα τεστ πριν τις εξετάσεις αυτός έκανε 55% και εγώ 95%. Το πήρα λοιπόν αυτό το πτυχίο και εγώ και οι υπόλοιποι μαθητές, οι πιο πολλοί ακόμη και την τελευταία μέρα δεν ήξεραν πώς να τερματίσουν τα Windows. Αν λοιπόν κάποιος εργοδότης βασιστεί στο επίπεδο γνώσεων βάση των πτυχίων τότε θα πάρει το ξανθό με τις καμπύλες και όχι εμένα.

Μην μπερδεύεται τα επαγγέλματα, τι σχέση έχει ο γιατρός που διάβασα σε κάποιο μήνυμα, με τον προγραμματιστή, ακόμη και ο ηλεκτρονικός θέλει διάβασμα, γνώσεις και εφαρμογή.

Ο προγραμματισμός και οι τεχνικές γνώσεις είναι κυρίως (και σε πολύ μεγάλο ποσοστό) εμπειρικές γνώσεις κάποιων που ασχολούνται και βγάζουν τα μάτια τους πίσω από μία οθόνη. 

Εδώ και αρκετά χρόνια υπάρχουν προγραμματιστικά εργαλεία που μπορεί ο οποιοσδήποτε να ασχοληθεί και βέβαια ανάλογα και με το υπόβαθρό που έχει να κατανοήσει πιο εύκολα κάποια πράγματα και να φτιάξει μια εφαρμογή. 

Σε αυτήν την λογική ναι δεν είναι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ'ακούς Μανα τι είπε ο Τιμ ο Κουκης? Άντε...τσουρέκια μου τα έχεις.κανει για εκείνα τα 2 μαθήματα. 

Και μην μου λες εμένα δεν έμαθα προγραμματισμό...ποιος νομίζεις προγραμμάτισε τη καφετιέρα να βγάζει καφέ στις 10 που ξυπνάω? Τι , να σε φέρνω από τη δουλειά να.μου βάζεις καφέ? Ά ρε μανόυλα.. ολα για σένα τα κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ooaris είπε

Φαντάζομαι , χωρίς πτυχίο, θα στείλεις βιογραφικό και θα γράψεις απλώς... "Trust me , είμαι γαμάτος." και θα σε προσλάβουν κατευθείαν.

Προφανώς στο βιογραφικό σου θα πρέπει να δείξεις τι έχεις κάνει....

Βασικά υπολογιστές ξέρει μόνο αυτός που ξέρει αναλογικά κυκλώματα, low level language κ αλγόριθμο. Wosniak, Gates, Torvalds ktl. Το να γράψεις κώδικα είναι δευτεράτζα…. 2-3 βιβλία είναι....

Στο Πανεπιστήμιο τελειώνεις το Λύκειο. Επιστήμη ή Τέχνη την μαθαίνεις μετά. Στη δουλειά ή στην πράξη......

Το πιο σημαντικό όμως από όλα είναι το Project Management, γι'αυτό πχ ο Steve Jobs τους έβαζε τους παραπάνω στη σειρά...….

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός, στην αφορά εργασίας γενικά (όχι μόνο στο it), κάθε πτυχίο τεινει να ισούται με περίπου τρία χρόνια εμπειρίας. Βολικά για την τυποποίηση, αλλά δεν είναι κ μονόδρομος. 

Αφετερου, στον συγκεκριμένο κλάδο ειδικα, το πτυχίο πολλές φορές δεν είναι καν απαραιτητο (ακόμα κ στην Ελλάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...